banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 412 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Mar 2006, 23:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jul 2005, 17:52
Postovi: 240
Interesuje me ako tko ima saznanja ili iskustava o događanjima pada djelova oko Mrkonjić grada u to doba, kako su i zašto padali ti krajevi i kakvim dogovorom, i da oli je istina da je Slobo zaustavio tenkove ispred Banja Luke od Tuđmana i Alije.

Pošire me interesuje kontekst tih događanja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Mar 2006, 22:29 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 17:03
Postovi: 46
Nije tenkove nego tudjmanovu ATILERIJU i Alinu PJESADIJU I to nije bio slobo. Slobo je prjetio da ce poslati
, u BL 4 DIVIZJE i da bi moglo doci do velikoga okrsaja, i na to bo sljedilo preko 500 hiljada izbjeglica i cak nekoliko hiljada mrtvih. I bolje je da se tako nesto nije dogodio. A u time vrermenu su Amerikanci prjetili da ce borbandovati ako se krene dalje prema BL.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Mar 2006, 17:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2005, 16:00
Postovi: 942
Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
Suljo je napisao:
Nije tenkove nego tudjmanovu ATILERIJU i Alinu PJESADIJU I to nije bio slobo. Slobo je prjetio da ce poslati
, u BL 4 DIVIZJE i da bi moglo doci do velikoga okrsaja, i na to bo sljedilo preko 500 hiljada izbjeglica i cak nekoliko hiljada mrtvih. I bolje je da se tako nesto nije dogodio. A u time vrermenu su Amerikanci prjetili da ce borbandovati ako se krene dalje prema BL.

Da, to je istina. Samo mislim da su u pitanju 3 divizije. Cak sam gledao intervju Alije Izetbegovica prije par godina o tome...
Al' ne biste vi upali BL, nemate pojma sta bi vas cekalo.

_________________
Brza likvidacija je jedino rjesenje...
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Mar 2006, 23:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 17:03
Postovi: 46
Draco_Malfoy je napisao:
Suljo je napisao:
Nije tenkove nego tudjmanovu ATILERIJU i Alinu PJESADIJU I to nije bio slobo. Slobo je prjetio da ce poslati
, u BL 4 DIVIZJE i da bi moglo doci do velikoga okrsaja, i na to bo sljedilo preko 500 hiljada izbjeglica i cak nekoliko hiljada mrtvih. I bolje je da se tako nesto nije dogodio. A u time vrermenu su Amerikanci prjetili da ce borbandovati ako se krene dalje prema BL.

Da, to je istina. Samo mislim da su u pitanju 3 divizije. Cak sam gledao intervju Alije Izetbegovica prije par godina o tome...
Al' ne biste vi upali BL, nemate pojma sta bi vas cekalo.


Pa dobro necemo sada o tim sta bi nas cekalo niste vi znali sta bi vas cekalo. Niti ste mogli gdje da bjezite, a narod je se bio spakovo da bjezi iz Banjaluke. Koliko je izbjeglica iz Mrkonjica koi su krenuli prema Banjaluci cuo si valjda nesto o tome. Da se nije zaustavila ofanziva na Banjaluku, Banjaluka bi pala naj duze za 5 dana.
I da jos nesto spomenem da je Banjaluka bila opkoljena kao Srebrenca a koridor brcko je bio presjecen dokle bi se drzali, avioni nisu smili da lete dokle bi doslo. Budi realan samo bi vise naroda izginuli zivote bez veze.

Neka vlada ko hoce samo neka je ravnopravnost svih naroda. A to je sto ja jos u tzv rs nisam vidio u tzv rs samo spominje se mi srbi, mi srbi i mi srbi a nigdje drugih. I zato sam protiv toga sistema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 01:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ima izjava amarickog ambasadora u Hrvatskoj, gdje opisuje, sta su on i Holbruk cinili, da se sprijeci pad Banja Luke. Moze se naci i porezentirati, ali o tome se raspravljalo na ovom forumu najmanje tri puta. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 13:15 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 18:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
posto je trebao da padne bihac, sto bi bila velika prekretnica u ratu u korist srba, ameri su dali zeleno svjetlo hrvatima za akciju. Holbruk odlazi u Beograd (gdje je ostao tokom oluje) govori milosevicu sta se sprema i prijeti u slucaju da se srbija umjesa nato ce ih bombardovat. dogovaraju se granice, slobo salje db u krajinu da povuce tesko naoruzanje u srbiju, karadjic pravi turneju po rs (svaki grad koji je radovan posjetio je pao u oluju). u sanski most se dovdi vojnici rs s vec izgubljenih teritorija, znaci demoralisan vojska cije su porodice ko zna gdje po izbjeglistvima. javlja im se da je pukla linija i da se povuku. u to vrijem rs dosta brzno napreduje prema kljucu, ali to se napredovanje prekida i oni se povlace da se pravi nova linija. sanski most pada bez gotovo ispaljenog metka. hrvatska koristi priliku da ugrabi sto vise i imaju oko na banjaluku. kad je slobo vidio da se hrvati i muslimani ne drze dogovora prijeti da ce vojska jugoslavije (koja je bila mobilisana) udariti na osjek i tuzlu. holbruk to javlja klintonu a ovaj zaustavlja akciju

mesic je slobodnoj evropi izjavio da su oni imali podatke da se krajiska vojska nekoliko dana prije pocetka povlaci.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 18:28 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Mar 2006, 23:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2006, 09:36
Postovi: 157
Lokacija: zemlja piramida, oskara, medvjeda, olimpijade,nobelovaca
samo se mora sloziti da kada je krajina pala da nema te linije koja bi 5 korpus sprijecila jer je postojao samo jedan pravac borbe a taj je prema bl uz navdeno da je rs bila odsjecena dakle bilo bi samo previse krvi na obje strane jer banja luka ne bi lako pala ali bi bilo neizbjezno(nema terensku konfiguraciju kao npr sarajevo za obranu) u svakom slucaju iako su srbi najvise profitirali drago mi je sto se vako zavrsilo barem zbog zrtava ali da ovako danas zivimo nije u redu.....

_________________
Samo 4 miliona ljudi imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu ali imaju sve ostalo! :D
Zemlja gdje se istok i zapad srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 12:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
zasto nije pitanje kakva je uloga Karadzica u svemu tome, kako je prodavao opstinu po opstinu
prokleta crnogorcina

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 15:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2005, 16:00
Postovi: 942
Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
Suljo je napisao:

Neka vlada ko hoce samo neka je ravnopravnost svih naroda. A to je sto ja jos u tzv rs nisam vidio u tzv rs samo spominje se mi srbi, mi srbi i mi srbi a nigdje drugih. I zato sam protiv toga sistema.


Glup ti je post. RS je medjunarodno priznat ENTITET unutar BiH, i tu nema 'TZV', nego cinjenica... Inace ne znam o kakvom spremanju za bjezanje pricate, ja sam bio u BL svo vrijeme rata. 95-e sam imao 17 godina i valjda bolje od vas znam sta je tad bilo ovde, ili od bilo koga ko nije bio tad u BL...

_________________
Brza likvidacija je jedino rjesenje...
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 15:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2005, 16:00
Postovi: 942
Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
A to za neko rasulo - pa mozda ga je i bilo, ali u jednom momentu kad je vojska (porijeklom iz BL i okoline) shvatila da Banjaluci prijeti opasnost, pa su svi nahrlili da pokusaju sto prije da se vrate i brane Banjaluku - ovo je direktno prenesena informacija od starijeg kolege. Tako da nema sanse da biste vi bilo gdje upadali jer je vojska svojom voljom, a ne naredjenjem krenula sa raznih polozaja iz RS u odbranu grada.

_________________
Brza likvidacija je jedino rjesenje...
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 17:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Tako da nema sanse da biste vi bilo gdje upadali jer je vojska svojom voljom, a ne naredjenjem krenula sa raznih polozaja iz RS u odbranu grada.

granica je trebala da bude kod bronzanog majdana, sto je samo nekoliko kilometara vazdusne linije od banjaluke. vojska je odbila poslusnost i da se povuce tako duboko.
Citiraj:
zasto nije pitanje kakva je uloga Karadzica u svemu tome, kako je prodavao opstinu po opstinu
prokleta crnogorcina

karadzic je to radio po naredjenu s dedinja. slobo je prodao krajinu i dobar dio bosne ne zato sto je to zeli, vec zato sto su srbi izgubili rat na politickom polju, i sami tim bi izgubili i na vojnom polju. srbija je bila iscrpljena sanckcijama, vojnu nadmoc su poceli da gube, srpsko naoruzanje je bilo zastarjelo, 95 hrvatska vojska je bila ravnopravna srpskoj, ako ne i modernija. muslimani nisu mnogo zaostajali. vojno sposobnih srba u rsk je bilo 45 hiljada a hrvata gotovo 200 000. u bosni muslimani su isto tako imali prednost u ljudstvu. da slobo nije prodao krajinu, ona bi pala prije ili kasnije, naravno ne u roku 2 dana i sa mnogo vise zrtava na svim stranama. jedina sansa za srbe bi bila da se srbija umjesala, sto bi se desilo u slucaju napada na banjaluku. onda bi sve otislo u pm.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 21:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 17:03
Postovi: 46
del_capo je napisao:
posto je trebao da padne bihac,


Cuj to ? Kada je trebo da padne Bihac, Bihac je mogo da padne ali srpske snage nisu mogle da ga zauzmu. Jer je 5 korpus ABiH bio naj jaci samo u bihacu i na podrucju je bilo 70000 hiljada vojnika i sa time naj veci korpus i naj jaci u BiH.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 22:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Cuj to ? Kada je trebo da padne Bihac, Bihac je mogo da padne ali srpske snage nisu mogle da ga zauzmu. Jer je 5 korpus ABiH bio naj jaci samo u bihacu i na podrucju je bilo 70000 hiljada vojnika i sa time naj veci korpus i naj jaci u BiH

jed on vojnika 5. korpusa mi je pricao da je pravljena medijska kampanja u bihacu, prikazivani su "ranjenici" u bolnici, sve kako bi se izazvala vajna akcija nato pakta protiv vsr. plan je bi da se vsr pusti da dodje sve do pred samoi grada, gjde bi upali u zasjedu, zadati bi im bili veliki gubitci i onda uz pomoc nato aviacije 5. korpus bi krenuo u kontraofanzivu. po prici tog istog obavjestajna sluzba vsr saznaje sta se sprema i akcija se zaustavlja. (to su saznali oz zarobljenog srbskog vojnika). nakon toga legija i crvene beretke dolaze u pomoc autonomasima, postoje video zapisi, i oni zajedno krecu u ofanzivu, tada je bilo pitanje dana kada ce bihac pasti. to sto sam napisao sam cuo od bosnjaka iz bihaca, koji je bio u 5. korpusu.
sta je zanimljivo je da je na televiziji prikazan snimak srpskih tenkova koji su dosli cini mi se do bolnice u bihace, vide se izgubljeni plavi sljemovi s rukamu u vis. zasto je vojska povucena, o tome mozemo da nagadjamo.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 23:08 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Apr 2003, 21:06
Postovi: 61
Lokacija: tu negdje
Suljo je napisao:
del_capo je napisao:
posto je trebao da padne bihac,


Cuj to ? Kada je trebo da padne Bihac, Bihac je mogo da padne ali srpske snage nisu mogle da ga zauzmu. Jer je 5 korpus ABiH bio naj jaci samo u bihacu i na podrucju je bilo 70000 hiljada vojnika i sa time naj veci korpus i naj jaci u BiH.


5. korpus je imao 95. sveukupno 16.000 boraca, razpoređenih u devet brigada (501., 502., 503, 504., 505., 506., 510., 511., 517.) i nešto prištabskih jedinica. Kad je septembra 95. 5. korpus krenuo u ofanzivu već prije ulaska na područje općine Sanski Most, su osvojene linije bile toliko dugačke da ih korpus ljudstvom nije mogao adekvatno pokriti, ujedno se je pojavio problem nediscipline u jedinicama, prije svega opijanje alkoholom usljed euforije, zbog ta dva razloga je ubrzo sljedio uspješan protunapad VRS-a. Povlačenje 5. korpusa prema Ključu prekinula je hrvatska artiljerija iz pravca Mliništa i svježe jedinice 7. korpusa pristigle preko Drvara iz srednje Bosne. Kasnije su u Krajinu upućene i neke jedinice iz 2., 3. i 1. korpusa ABIH, tako da je po najvišim procjenama kraj rata na području bosanske krajine dočekalo čak 80.000 vojnika, mada ja mislim da je ta ocjena pretjerana.

Inače jedinice ABIH su i u jesen 95. još uvijek bile veoma inferiorne po pitanju opremljenosti i naoružanja u poređenju sa VRS. HV je svojom artiljerijom donosila prevagu na terenu.

_________________
svugdje kamen do kamena..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2006, 23:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
HV je svojom artiljerijom donosila prevagu na terenu.

to je ona srpska artiljerija koju su unproforci poklonili HV-u.

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 10:24 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Nov 2005, 09:39
Postovi: 79
Ovo je jedna od tema koja se provlači kroz sve forume koji se tiču ovih prostora.

Lično još uvijek ali po svemu sudeći i nikada neću moći da razumijem da neko misli da je do pada visoke Krajine došlo zbog muslimansko-hrvatske vojne sposobnosti i ratne spretnosti.

Da, Milošević i Karadžić su organizovali predaju hrvatima kninske Krajine a muslimanima visoke Krajine.

Ovu tvrdnju ću da potkrijepim sa par činjenica u obliku pitanja na koja očekujem odgovore prije svega onih koji tvrde da je 5 korpus sa svojih 16,000 vojnika mogao da ugrozi I i II krajiški korpus koji su imali preko 100.000 vojnika pod oružjem prije proglašenja ratnog stanja.

- Da li je bilo moguće ispoštovati dogovor miloševića i holbruka da srbima u bih pripadne 49% teritorije samo saopštavanjem javnosti da mirno trebaju opštine u visokoj krajini staviti pod kontrolu muslimansko hrvatske federacije?

- Da li je logično da se u momentu padanja teritorije banjalučke krajine dvije najbrojnije i najopremljenije jedinice vojske Republike Srpske (1. i 2. oklopna brigada sa preko 350 tenkova, transportera i drugih oklopnih vozila i sa preko 12.000 vojnika) drže 200 km daleko od Banja Luke dok su porodice tih vojnika u panici i čekaju da ih neko dođe poklati?

- Da li je logično da u toku noći ijedna vojska odustane od "oslobađanja" grada koji je već bio pao? Naravno govorim o 4.12.1994 i Bihaću.

- Da li je logično da bilo ko mirno posmatra kako HV upada na teritoriju Republike Srpske i osvaja planinu Šator koja se može braniti kamenjem?

- Da li je logično da se iz viskoe Krajine povlače domicilne jedinice u posavinu a na njihovo mjesto se dovode brigade iz Zvornika, Milića, Bratunca i Rogatice t.z.v. Srpske brigade koje se slučajno u avgustu '95 povlače i ostavljau ogromna područja prema Bihaću i oko Glamoča bez ikakvog vojnog prisustva?

- Da li je slučajno što su smjenjeni Pukovnik Veljić i major Nišić zbog neposlušnosti jer su nakon povlačenja iz Mrkonjić Grada poslali svoje jedinice nazad u taj gradić u kome nije bilo žive duše? Kada su se usljed prijetnji njihovim porodicama povlačili iz Mrkonjića bili su napadnuti od jedinica Vojne Policije i tom prilikom su ubili preko 20 tih jadnika koje je neko poslao da uhapse ovu dvojicu zboh neposluha.

- Da li je slučajno da kada se ovo dešavalo oko Mrkonjića gradonačelnik Banjaluke Radić poziva narod i vojsku da se vrate u Mrkonjić nakon čega biva smjenjen i na njegovo mjesto je postavljen Savo Ćuk?

Da li slučajno što je komadant 6. sanske brigade VRS uhapšen i ošišan na nulu od strane Arkana jer je prije pada Sanskog Mosta svoju jedinicu vratio iz okoline Modriče u Sanski Most i u trku odbio jedinice 5-og korpusa sve do Sanice u par sati akcije? Uzgred budi rečeno svi njegovi komadanti su hapšeni i prebijeni a vojska je ostavljena bez municije i hrane. Najveći broj poginulih u tom periodu se upravo i odnosi na pripadnike ove jedinice u tom periodu. Puno informacija govori da su ih pobili upravo arkanovci.

Nakon odgovora na ova pitanja možemo pričati o nekim drugim situacijama kao što je onemogućavanje ujedinjenja Republike Srpske i Republike Srpske Krajine kao i zaustavljanje akcije u Lici i Dalmaciji 1993 god kao i misteriju pogibije Veljka Milankovića na tom području.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Mar 2006, 18:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 17:03
Postovi: 46
del_capo je napisao:
Citiraj:
HV je svojom artiljerijom donosila prevagu na terenu.

to je ona srpska artiljerija koju su unproforci poklonili HV-u.

Jesmo li mi bili Jugosloveni znas li ti cija je to Atilerija bila onda?
Cuj srpska, pa od koga ste vi to oteli?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2006, 08:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Jesmo li mi bili Jugosloveni znas li ti cija je to Atilerija bila onda?
Cuj srpska, pa od koga ste vi to oteli?

cilj mog komentara je bio da kazem kako stranci nisu bili posmatraci i kako su aktivno ucestvovali na strani hrvata i muslimana, da je gotovo cijeli zapadni svjet direktno ili indirektno ratovao protiv srba.
cuj oteli, mislis od koga su sacuvali :wink:

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 412 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs