banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 577 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 29  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 24 Apr 2017, 08:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Na to sam i mislio, ko ima veću cifru bolje je da investira nego da štedi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 24 Apr 2017, 08:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Владимир je napisao:
Штедња је најглупљи могући вид кориштења пара и нормално је да камате буду мизерне. У принципу, боље је држати у банци (сигурније), него у ладици са чарапама.

Sigurica, nego šta. Moji ostavili u banku pa jedva izvukli nakon 25 godina uz neku mizernu kamatu.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 24 Apr 2017, 09:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Одакле ти закључујеш да је 30-так (рецимо) хиљада најбоље држати међу поткошуљама?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 24 Apr 2017, 09:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Штедња у банци је врло добра ствар, ако не знаш шта ћеш са парама. Ту је сигурна зарада, али је мала. Значи ти већ знаш унапријед колики ти је поврат (комата, зарада). Наравно, код нас је друга ствар што су банке прије пропале, па ево и сад неке, па све то увлачи оправдану несигурност и банкарски систем.

Уколико имаш боље рјешење од штедње... типа инвестиција, и онда ту обрнеш лову, наравно да нећеш бити задовољан са годишњим приносом од 5%, јер је већи ризик и хоћеш више да зарадиш

Ако у банку ставиш 100 хиљада КМ, и по камати од 5% годишње (сад су ниже), то је сигурица 5000 за годину, а ти ни оро ни копо.
Ако инвестираш и посао 100 хиљада КМ, и зарадиш у години 5000 КМ, наравно да ниси задовољан, ем си се намучио, ем већи је ризик инвестиције, и наравно да очекујеш већу зараду, и доћеш у ситуацију да кажеш што ми је ово требало кад сам могао бити господин и ставити то у банку.

Наравно, ко има новац за штедњу или инвестицију, а није сигуран у шта уложити, моје мишљење је боље чувај те паре и чекај добро прилику јер ће ти доћи али битно је да ју препознаш.

Мало се одуљи... :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 24 Apr 2017, 15:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
nemz je napisao:
Штедња у банци је врло добра ствар, ако не знаш шта ћеш са парама. Ту је сигурна зарада, али је мала.


Po riječima sina direktora jedne ino bankarske grupacije koja posluje u BIH u štednji zarade nema jer kamatu pojede inflacija. Jedino dobro je što su pare oročene pa ih nećeš spičkati na brzinu i impulsivno.

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 24 Apr 2017, 20:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Инфлација једе свакако. И кад не штедиш у банци, теби инфлација једе капитал.

У сваком случају приликом избора банке са којом ћете радити узимајте у обзир оно што вас интересује, односно оно што вама треба од банке.

Како бих ја посматрао?:

Уколико је штедња у питању, гледао бих на првом мјесту општу сигурност, тј. стабилност те банке, репутацију, па онда камату.
Уколико је у питању кредит, гледао бих камату и услове одобравања кредита и сигурност банке
Уколико је у питању обични текући рачун и платне картице, гледао бих колика је цијена коју плаћањам мјесечно банци и да ли имам неке бенефите када имам само рачун.
А између свих једнаких или разлике у 5 дека, бирао бих неке фер и домаћу банку (ако има имало домаћег)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 02 Jun 2017, 11:38 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Treba savjet jedan , ekonomija mi je strana bas :)

Gdje je najbolje orociti 15 000 km , znam da treba biti oprezan , mjeriti kamate , sigurnost itd , sta bi bila koliko toliko najpametnij opcija ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 02 Jun 2017, 21:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Imaš Novu Banku i MF sa najvećom kamatom u gradu na 13 mjeseci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 03 Jun 2017, 14:27 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Pa to sam i ja cuo sto se kamata tice , na 13 mjeseci nije los izbor..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 17 Sep 2017, 16:40 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2011, 20:35
Postovi: 73
Koja je banka najbolja/povoljnija za poslovanje/naplacivanje iz inostranstva u EUR. Najvise me zanima taj segment konverzije i prebacivanje sredstava sa deviznog na transakcijski racun.
Ps. Uplate su u EUR 1xxx kako kad.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 17 Sep 2017, 22:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Комерцијална банка је најјефтинија уколико пребацујеш ЕУРе или било коју девизу између рачуна између Комерцијалне у БЛ и Комерцијалне у Србији.
Мислим да им је око 5 ЕУР сваки пренос у Србију и обрнуто, за остало не знам.

Један савјет добронамјеран свима:
Не орочавајте паре у Новој банци без обзира колику кмату нудили!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 18 Sep 2017, 00:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 14 Feb 2017, 23:37
Postovi: 422
Evo da i ja dam svoj doprinos ovoj temi. Klijent sam NLB banke i smatram da je medju povoljnijima. Održavanje računa 2,5km; 1,5km za penzionere; za studente besplatno. Besplatan je Web servis. Sms se naplaćuje 0,15km (m:tel) a 0,20km (sve druge mreže) po poruci. E-clik (internet bankarstvo) je 1km dok je mKlik (mob bankarstvo) 2km, s tim ako korisnik koristi mKlik neće plaćati naknadu za E-clik (2km oboje). Što se tiče provizije za račune el. Energije i Telekoma Srpske koliko znam da su najpovoljniji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 18 Sep 2017, 08:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2011, 20:35
Postovi: 73
U sustini cu imati uplate iz HR u Evrima. Trenutno sam u Sber banci i nisam zadovoljan uslugama jer je sve islo traljavo od samog pocetka + uzeo sam kao neko internet bankarstvo koje naplacuju oko 10KM a obicna je kanta, ne salju mi uopste izvode i nemam nikakvo sms obavjestenje a jos sam nacuo da uzimaju veliku proviziju na priliv EUR tj. prebacivanje sa deviznog na transakcijski racun sto je previse. Pa me zato zanima koja je najpovoljnija banka za te konverzije posto ne bih da me jos klempaju 40-50KM na tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 18 Sep 2017, 09:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
nemz je napisao:
Комерцијална банка је најјефтинија уколико пребацујеш ЕУРе или било коју девизу између рачуна између Комерцијалне у БЛ и Комерцијалне у Србији.
Мислим да им је око 5 ЕУР сваки пренос у Србију и обрнуто, за остало не знам.

Један савјет добронамјеран свима:
Не орочавајте паре у Новој банци без обзира колику кмату нудили!
Hvala za savjet! Pitanje: zar oročeni depoziti nisu osigurani od strane agencije do 50k BAM?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 18 Sep 2017, 10:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
По закону, осигурање постоји. Међутим, шта то значи у пракси, питање је. Како год, један период, дужи или краћи, сасвим сугурно не располажеш с новцем. Плус папирологија око свега тога.
Другачије речено, паметније је избјећи тај проблем.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 18 Sep 2017, 11:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Hoće li izdržati onda do nove godine?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 18 Sep 2017, 13:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Zašto ne oročavati pare u Novoj banci?

Munja, sve je osigurano na 50k BAM i oročena i neoročena štednja...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 04 Okt 2017, 12:24 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2011, 20:35
Postovi: 73
Imam 2 nevezana laicka pitanja u vezi sa bankama.

1. IRB stambeni kredit je li moram imati racun u banci u kojoj isti trazim (koliko sam vidio kredite daju preko Sber, Nova, NLB) da bi isti dobio ili to nema veze? Ako je obavezno mogu li onda privremeno otvoriti npr. 3 mjeseca, dobijem kredit i to zatvorim?

2. Mogu li mi inostrani klikenti placati u KM i to na transakcijski racun? Tj. sad imam transakcijski i devizni racuna u EUR posto radim sa inostranstvom. E sad odrase na provizijama i konverzijama a kako sam shvatio klijentu nije problem da plati "u bilo kojoj valuti" pa sad ne znam je li ja mogu ostaviti samo transakcijski racun i primati uplate u KM na njega direkt iz inostranstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 06 Okt 2017, 07:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
remark je napisao:
Imam 2 nevezana laicka pitanja u vezi sa bankama.

1. IRB stambeni kredit je li moram imati racun u banci u kojoj isti trazim (koliko sam vidio kredite daju preko Sber, Nova, NLB) da bi isti dobio ili to nema veze? Ako je obavezno mogu li onda privremeno otvoriti npr. 3 mjeseca, dobijem kredit i to zatvorim?

2. Mogu li mi inostrani klikenti placati u KM i to na transakcijski racun? Tj. sad imam transakcijski i devizni racuna u EUR posto radim sa inostranstvom. E sad odrase na provizijama i konverzijama a kako sam shvatio klijentu nije problem da plati "u bilo kojoj valuti" pa sad ne znam je li ja mogu ostaviti samo transakcijski racun i primati uplate u KM na njega direkt iz inostranstva.


za IRB koliko znam nema uslova za primanje plate u banci kojoj uzimas kredit... To je obicno definisano za linije koje banka nude, IRB to nije... Uslove za IRB, definise IRB :)

Sto se tice drugog pitanja, mislim da ce ti svi reci: otvoro skrill, payoneer ili sl :) Provizija na devizne uplate je jako visoka... Najpovoljnija varijanta za onog ko salje novac (ne znam kako ide za primatelja) je western union online, gdje provizija iznosi nekih 5E na 1000E...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izbor banke
PostPoslato: 06 Okt 2017, 08:51 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2011, 20:35
Postovi: 73
E hvala :) Ma hoce da ide preko banke.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 577 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 29  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs