banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 15 Nov 2011, 09:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Koji je sad pa bosanski jezik? :roll:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 15 Nov 2011, 09:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Koliko se ljudi na zadnjem popisu izjasnilo da govori bosanski? Brojem ili procentualno, svejedno.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 17 Nov 2011, 02:17 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 15 Nov 2011, 02:50
Postovi: 4
Bosanski jezik je standardni južnoslavenski jezik kojim govore uglavnom Bošnjaci, ali i značajan broj Bosanaca različite etničke pripadnosti. Bosanskim jezikom govori između 2 i 2,4 miliona ljudi: u Bosni i Hercegovini (1,7-1,8 milion), Srbiji i Crnoj Gori (245.000) i Zapadnoj Evropi i Sjevernoj Americi (150.000), te neutvrđen broj iseljenika u Turskoj (neki izvori pretpostavljaju 100.000 do 200.000 govornika). U bosanskom jeziku se koriste dva ravnopravna pisma: latinica i ćirilica.

Bosanski jezik spada u vrstu tonskih jezika koji se u lingvistici nazivaju: jezici sa tonskim akcentom, a za njega je karakteristično postojanje dva tona (silazni i uzlazni) i dvije vokalne dužine (kratak i dug vokal). Jednosložne riječi mogu imati samo silazni ton, mada im vokal može biti i kratak i dug

Postanak i historijski razvoj standardnog jezika neke zajednice, u ovom slučaju nacionalne zajednice Bošnjaka, uveliko zavisi o samodefiniciji te zajednice, ili o profilu i vidu narodnosne kristalizacije. U slučaju bošnjačke nacije nekoliko činilaca je odigralo važnu ulogu:

* jezični temelj te zajednice je zapadnoštokavski idiom kakav se profilirao tokom 3 vijeka uoči osmanlijskog osvajanja

* uticaj islamsko-orijentalne kulture, te leksičkih osobina orijentalnih jezika (arapskog, turskog i perzijskog), snažno su obilježili bosanski jezik na različite načine u različitim vremenima

* relativna zakašnjelost nacionalne emancipacije Bošnjaka u odnosu na srpsku i hrvatsku imala je za posljedicu da se bosanski jezik, kao standardni jezik, ili propisani jezički sistem, sporo odvajao od "srpsko-hrvatske" jezične matrice, kakva je nametana u 20. vijeku

* za razliku od Hrvata i Srba, Bošnjaci su imali i jednu dosta značajnu prednost: jezičnodijalekatsku uravnoteženost. Posmatra li se jezičnodijalekatska situacija Srba, a pogotovo snažne regionalnodijalekatske centrifuglane tendencije u Hrvata, tada se može reći da je u dobroj mjeri nivelirana situacija u pogledu narječja kojim govore Bošnjaci, predstavljala pozitivan element za jezičnu unifikaciju.

* pisani korpus je od 10. ili 11. vijeka, prvo na glagoljici, a kasnije na bosančici ili bosanskoj ćirilici. Glavni spomenici se mogu svrstati u 3 kategorije:

a) spisi Bosanske crkve, oko 10-15 prijepisa dijelova Novog zavjeta i Psaltira. Jezik je staroslavenski/crkvenoslavenski s unosima narodnog bosanskog govora (ikavizam koji se pojavljuje kao intruzija u dijelovima tekstova gdje je staroslavenski jat eksplicite upisan: svidoci, vrime, lipo). Većina tekstova potječe iz 14. i 15. vijeka, a rasuti su širom svijeta. Najpoznatiji je Hvalov zbornik, pisan oko 1400. za vojvodu Hrvoja u Omišu, te Kopitarovo evanđelje i Mletačka apokalipsa.

b) tekstovi velikaša i kraljevske kuće Kotromanića, uglavnom mješavina staroslavenskog i narodnog bosanskog govora. Zavisno od kancelarije, pisara i prijepisa, stepen narodnog bosanskog jezika varira. Pismo je bosančica, a u većini kasnijih povelja (od kraja 14. vijeka do 1463) preovladava narodni bosanski jezik, najviše ikavsko-šćakavski (pojde, dojde, človik, priko, misto), a katkad jekavski, ponajviše u Humu (viere, ini(j)em dubrovačkiem draziem pr'jatelem). Prvi diplomatsko-trgovinski spis je Povelja Kulina bana 1189., na starobosanskom s elementima narodnog bosanskog govora (oca, a ne otca), dok je velika većina iz 14. i 15. vijeka. Najveći dio povelja se čuva u Hrvatskoj, u Dubrovačkom arhivu.

c) natpisi na bilizima (mramorovima, stećcima), nadgrobnim spomenicima Bošnjana (predaka današnjih Bošnjaka) prije i neposredno nakon turskog osvajanja. Iako stećaka ima oko 60.000 (najčešća brojka), onih s natpisima je manji broj, oko 1.000. Jezik je uglavnom štokavsko-čakavski ikavski, a rjeđe ima jekavskih oblika. Većina stećaka je u području Hercegovine i srednje Bosne, iako ih ima i u istočnoj, a nešto i u zapadnoj Bosni. Veći dio datiranih stećaka potječe iz razdoblja od 14. do 16. vijeka, iako se sreću i primjeri iz 13. i 17. vijeka.

* jezičnodijalekatski, u području Bosne i Huma se dogodila narječna diferencijacija od 12. do 15. vijeka, u kojoj je u većini Bosne i Huma prevladala tronaglasna, zapadna štokavština. Na jugu i u centralnoj Bosni dominira štokavski, a na sjeveru šćakavski idiom; također, na zapadu i u centru ikavica, na istoku jekavica.

_________________
Banja Luka Live Banjaluka Online


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 17 Nov 2011, 13:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 13:42
Postovi: 14961
centrala radi punom parom,tekstovi se samo stancaju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 17 Nov 2011, 14:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Banjalucani je napisao:
Bosanski jezik je standardni južnoslavenski jezik kojim govore uglavnom Bošnjaci, ali i značajan broj Bosanaca različite etničke pripadnosti.


Alijini Srbi i Hrvati (Poturice) prema mojoj skromnoj kvalifikaciji.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 17 Nov 2011, 14:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Ma samo vas posmatram i čekam da neko napiše koju pametnu u snijegu, kuglagerima, Nobelu, Volvou, ABBA, jelenima...
Ali džaba.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 17 Jul 2012, 12:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Jul 2012, 09:57
Postovi: 108
1. Koliko posto ljudi zna engleski, posto meni svedski jako slabo ide.
Rekao bi skorom svi.
2. Saobracaj u velikim gradovima (autobus, auto, motor, tramvaj..)
Svugdje ima kolektivni prevoz itd itd.
3. Kakvi su svedjani ljudi, cuo sam da nas Srbe ne vole?
Kad im kazes srbin prvo sto misle je Milosevic a drugo Anna Lind, nazalost.
Nebi rekao da imaju ni protiv ni za prema nama. Naravno oni koji se druze sa recimo, hrvatima, bosnjacima, albancima rano dobiju informaciju kako smo mi losi :) Ja dobijem osjecaj da oni nas sviju vide kao "juggar" "jugosloveni"
4. Onako recite mi neke pojedinosti iz zivota, da li se dosta ljudi druze?
ne druze se kao ljudi sa balkana, tesko je stupit u kontakt sa svedjanima ako nije preko neke skole, posla ili kad su pijani, cisto sumnjam da ce neko onak pocet pricati sa tobom dok cekas autobus.
5. Neki savjeti ako ima..
Ponesi pare i toplu garderobu
6. Kako zivi srednja klasa?
sasvim solidno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 08 Jun 2014, 09:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
http://www.rts.rs/page/magazine/ci/stor ... D0%B5.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 24 Jun 2017, 01:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul 2007, 21:59
Postovi: 462
imali jos nasih sveda ili su se vratili svi?

_________________
banja luka u srcu,vrbas u venama,borac zauvijek


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 24 Jun 2017, 09:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Ima ih pun kurac u gradu, prepoznaš ih sa 100 m. Ljute se i dalje što ne mogu svugdje u evrima plaćati, popravljaju zube, šišaju se, tetoviraju i po cjele dane jedu ćevape kod muje.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 25 Jun 2017, 15:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
"Gore kod nas.."
Alky neka ih, pune budžet BL..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 25 Jun 2017, 16:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4289
Zubar, Mujo,Merlinov koncert ,mars mira....
Pa onda mogu i nazad

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 04 Jul 2017, 21:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Jul 2012, 09:57
Postovi: 108
Alkibijad Dajguz V je napisao:
Ima ih pun kurac u gradu, prepoznaš ih sa 100 m. Ljute se i dalje što ne mogu svugdje u evrima plaćati, popravljaju zube, šišaju se, tetoviraju i po cjele dane jedu ćevape kod muje.


Eto ja sam iz Svedske, sve placam u "ka-emovima", ne jedem kod muje, ne popravljam zube niti se tetoviram. Ovo malo kose sto imam sisam sam :D Dali bi me prepoznao :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 04 Jul 2017, 21:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Čim bi rek'o: staaaaaari banjalućanin, ja bih znala da si iz švecke.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 05 Jul 2017, 08:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Jul 2012, 09:57
Postovi: 108
kutak je napisao:
Čim bi rek'o: staaaaaari banjalućanin, ja bih znala da si iz švecke.


Do duse nisam iz BL tako da neces to cuti od mene :D
Al smijesni su mi malo ovi ako mogu reci predrasudi. Rekao bi covjek da BL nije grad vec selo kad ih cujes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Svedska
PostPoslato: 31 Jul 2020, 10:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2016, 21:27
Postovi: 17
Da li se neko uspio odavde ispaliti za Svedsku kao zdravstveni radnik? Znam da diploma med. tehničara ne bi bila priznata kao što je ovdje, pretpostavljam da je otprilike kao u Norveskoj, priznaje se stepen nize, kao za njegovatelja. Međutim, nigdje ne nalazim ništa o autorizaciji u Svedskoj, u sustini kao da ne postoji. Nego samo da je potrebno naci poslodavca koji bi nas zaposlio i izganjao nam radnu dozvolu.
Pa, ako je neko otišao, bila bih zahvalna za više informacija. Ili bilo kakve informacije :D

_________________
Ponekad me plase snjegovi s planina
postao sam i ja srednji, bojim se visina.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs