banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Jan 2017, 09:27 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Zamolio bih, ukoliko je to moguće na ovom forumu, da se diskutuje u pravcu novonastale situacije, koja se razvija i tek treba da uzme pravog maha i da se osjeti u svakom smislu.

Depopulizacija ruralnih sredina je pri kraju, manje-više ponestaje manevarskog prostora unutar RS, jer se nema kud zbog ekonomske nemoći države. Ko se mogao uhljebiti na državnoj sisi se uhljebio, sve zeme i rođe su uglavnom uglavljenje i finansiranje takvog sistema odavno puca po šavovima od opterećenja.

S druge strane, populacija odumire, a dobar visokoobrazovani kadar i kvalitetne zanatlije, ubrzano uče jezike i bježe vani, pa barem na 3+3 mjeseca, za prvu ruku. Realni sektor ostaje bez najboljeg kadra, jer još uvijek nisu prisiljeni da im daju ponude koje se teško odbijaju.

Sve češće čujem da se poslodavci, istina, oni koji daju minimalac, sve više bore sa problemom da je sve manje ljudi spremnih da rade za tu crkavicu. Npr. Milovanović auto dijelovi, koji je držao stalno otvoren konkurs za radno mjesto od 9h x6 radnih dana , što je plaćao oko 420 KM, minus odbici za greške u radu, je bio prisiljen da podigne platu za 50 ili 100 KM, nisam siguran tačno koliko. Dakle i najcrnji robovlasnici polako posrću, jer je bolje imati i malo skupljeg radnika, ali da posao ne trpi, nego stalno smjenjivati radnike i učiti nove poslu i načinu rada.

Pošto nisam vičan analitici i predviđanjima trendova, ali kakve su šanse za ove teze koje ću iznijeti.

- Povećanje cijene rada za kvalitetan kadar, to jeste, povećanje plate, da li "na ruke", ili u kojoj god varijanti, jer je činjenično stanje da najbolji kadar odlazi, i ostaće mediokritet, pa će biti tuča za dobrim radnikom, pogotovo zanatlijom.

- Humaniji uslovi za rad kod privatnika - zbog nedostatka kvalitetnog kadra, radnik ima bolju pregovaračku poziciju i može ponekad i da radi ugovorenih 8h, pa i preskoči neugovorene vikende.

- Plate u privatnom sektoru veće od državnog - ovaj trend se jasno pokazuje u posljednje dvije godine, gdje je već i sa sss moguće ponekad zaći u najniže četverocifrene sfere.

- Smanjenje nezaposlanosti de facto i de jure i generalno povećanje cijena minimalaca, mislim na ozbiljnije povećanje, jer sa trenutnim stanjem, ljudi počinju da se bave svim i svačim, jer je puno lakše i bolje biti sam svoj gazda u sivoj zoni za 400-500 KM, nego cijele dane lomiti kičmu u na linijama ili po trgovinama za iste novce. U prilog ovoj tezi itekako ide biološko odumiranje, dakle fizički imaš sve manje radnika.

- Poboljšanje uslova rada, iz gore navedenih razloga, jer bi gore navedenom radniku na minimalcu moglo dati kakvu takvu polugu moći


- Pojeftinjenje nekretnina - mada ova stvar nikako da dodje do izražaja, zbog emigracije i odumiranja stanovništva ostaje dosta praznih objekata, koje bi po logici stvari, bili jeftini za najam, ili za prodaju. Zbog previsoke cijene i ekonomske nemoći, još uvijek je prevalentan trend otkupljivanja objekata od strane investitora, te gradnja velikih stambenih jedinica i prodaja mikrostanova, ali i to u jednom momentu mora stati, jer je odliv sve snažniji, a kreditno sposobnih sve manje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 11:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Sta se promjenilo od 2008?? Tad su plate prosjecnog puka bile 300-350km
Pogledaj npr hrvate imaju 3500-4000 kuna znaci blizu 1000km prosjek i opet kukaju
Ovi sto bjeze u dojcland ko fol misle mi smo medicinari,kad dodju tamo mogu bacit diplomu,pocnu kao internisti za platu 1200eur (to moze svako posle malo kursa),kad odbijes stan+hrana=500+500 eur ne ostane im gotovo nista dok plate i prevoz
Sto se naseg minimalca tice npr trgovina pa pogledaj samo ako je profit po artiklu mozda 5-15 pfeninga (zoki komerc) koliko ih mora prodati 1 radnik na kasi da samo sebi platu zaradi?? Sta se onda cudite sto je 2005-2008 plate bile 300km,osim goriva i cigara cjene su bile iste vise manje
To je zapravo i razlog zasto mnogi kafici traze konobarice.Nema pazara nema ni plate radnicima
Sledeca stavka siva ekonomija u opadanju.Prije ljudi najnormalnije izvlacili sume bez vecih problema,a i bilo je posla na pilanama.Sad to gledaju ko da skidas asvalt i vuces ga sebi kuci
btw zbog depopulacije zapravo nije ni bitno koliko sjeces sumu,za 100 godina nece ni biti nikoga
Medjutim najvaznija stavka je zdravlje banaka.Svaka moderna drzava nije u krizi ako realni sektor opada,nego kao na berzi sve zavisi od banaka,kad banke ozdrave (nikad) onda ce nam biti bolje.Te price realni sektor/drzavna sisa nema nikakve veze,dok banke mogu nositi teret kredita onda moze,kad ne onda...

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 13:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Još od osamdesetih godina prošlog vijeka ovi prostori su postali predodređeni za kidaj odavde ako možeš, a ako nisi u stanju sjedi i šuti. Baš briga nekog na zapadu naš standard, zaposlenost, odumiranje populacije ... Oni odavde pokupe kajmak što se tiče kadra a ostave škart kome nametnu nacionalističko trvenje sa ostalim narodima. I divota samo uzmu kokice i posmatraju!

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 13:48 
Citiraj:
Sve mi je nešto nejasno. Počelo još ranije kad sam došla i svi imaju najbolji telefoni. Nose markiranu gardarobu, puše skupe cigare. Kafići po ceo dan puni. Kao da sam došla kao Alisa u zemlju čudu i davali mi da pojedem otrovni keksić. Ide se kod frizer i manikir jednom mesečno. Ide se na depilaciju. Kad treba da se kreči zove se moler. Kad se studira ne može da se radi. Roditelji plaćaju svadbe, presele se u šupe da bih oslobodili deci kuću ili stan. Dignu krediti da bih kupili deci auto - ovako je Nataša Futselaar - Stevanović, mlada srpska snajka koja živi u Nišu, duhovito, ali i precizno opisala svoju novu domovinu.



http://www.blic.rs/vesti/drustvo/svi-im ... la/gejj9l1


Vrh
  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 15:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Prosto blještavilo uma koji briljira čitajući kolumne ocvalog esejiste Miljenka Jergovića čija je rječ protkana najtananijim nitima ustaške misli i do te mjere upakovana u evropsku tržišnu ambalažu da bi i Himler pozavidjeo. Nema volova, ali ima srba, koji su se u ovoj palanačkoj ravni odomaćili i počeli da se osjećaju vrijednije do te mjere da evo grade i napredne filosofske teze poput ove od srpskim volovima. Šta da se radi? Umjesto da koncept društva dobije na vrijednosti nakon svih tih godina lutanja unutar političke scene mi smo svjedoci da javni intelekt toliko devalvira da je nepotrebno upozoravati. Oni koji su čitali Šolohova, Hesea, Remarka ili Gorkog nikada nisu upirali prstom u prosti narod i nazivali ga volovima. Oni koji su od pojila u rodnim gudurama, vaskolikih srpskih sela po krajinama i političkim budžacima, skočili na tvrde trotoare vrbaske kotline oni vjeruju da u bosni ima nešto toliko srpsko koliko njihovo poimanje linearnog rasporeda godina, mjeseci, dana i časova može da obradi i prihvati. Dragi moj Federiko nije sve crno sa tvojim dolaskom. Iskreno, crno je bilo i ranije. Svijet se mjenja, odavno, ljudi idu među ljude da bi vidjeli, čuli i učili. To nije trend na poljanama koje još riču u tvojoj slomljenoj duši. To je proces kroz koji prolazi čovječanstvo. Tako je to "u kolu kokane"!

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 17:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
Prije nego tema ode u pičku materinu samo da se dotaknem jedne stvari. Svi nešto spominju u zadnje vrijeme da su poslodavci omekanili, da nije više kao prije, da plaćaju bolje i daju bolje uslove itd. Mene samo zanima gdje to ljudi vide? Možda nisam u centru zbivanja ali ja i dalje vidim mnoštvo robovlasničkih firmi gdje masa radi za 400-500 KM, gdje se boriš za topli obrok, godišnji, prijavu na puno radno vrijeme. Mnogo ljudi oko mene radi u takvim firmama, i uvijek je potražnja za radnim mjestima, čak i onim gdje je minimalac u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
zidarR je napisao:
Npr. Milovanović auto dijelovi, koji je držao stalno otvoren konkurs za radno mjesto od 9h x6 radnih dana , što je plaćao oko 420 KM, minus odbici za greške u radu, je bio prisiljen da podigne platu za 50 ili 100 KM, nisam siguran tačno koliko. Dakle i najcrnji robovlasnici polako posrću, jer je bolje imati i malo skupljeg radnika, ali da posao ne trpi, nego stalno smjenjivati radnike i učiti nove poslu i načinu rada.


Radio sam kod navedenog donedavno, pa ću samo da dopunim. Startna plata je 500KM, nakon pola godine 550KM, godina 600KM. Kad sam počinjao, radilo se po 9h, a sada se radi 8h. Ne zato da bi radnici imali bolje uslove, nego zbog zakona i inspekcije). Šest dana u sedmici, iako u ugovoru piše 40h sedmično. Prekovremeni se plaćaju samo ako se ostaje preko sat vremena, s' tim što se 9 sat ne plaća. Ne plaća prevoz, samo topli obrok.

Čini se da i nije tako loše, ali samo se čini. Kad sam potpisao prvi ugovor, dobio sam odmah da potpišem i sporazumni otkaz, jer zaboga, šta ako se pobunim za nešto, ko će me trpiti? To je bio prvi korak u mom degradiranju kao radnika. Radio sam 10, 12 čak i po 14 sati u drugoj smjeni. Kući sam dolazio u 4h ujutro. I tako svaki dan. I nedeljom smo morali dolaziti i to neplaćeno. Napustio sam tu ''firmu'' prošle godine, a znam da su moje bivše kolege morale doći 1 januara na posao, u nedelju da rade. Jbš dragstor, šta je rad kod navedenog. Navodno, biće im i to plaćeno, ali nešto sitno, tek da nisu baš za džaba radili. Ionako se radi za džaba.

Za za vrijeme provedeno u magacinu nisam nigdje išao, niti sam sam imao vremena za sebe i privatne obaveze. I sve to za šugavih 600KM od kojih pola ode na režije, a ostatak na hranu.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Danchi je napisao:
Prije nego tema ode u pičku materinu samo da se dotaknem jedne stvari. Svi nešto spominju u zadnje vrijeme da su poslodavci omekanili, da nije više kao prije, da plaćaju bolje i daju bolje uslove itd. Mene samo zanima gdje to ljudi vide? Možda nisam u centru zbivanja ali ja i dalje vidim mnoštvo robovlasničkih firmi gdje masa radi za 400-500 KM, gdje se boriš za topli obrok, godišnji, prijavu na puno radno vrijeme. Mnogo ljudi oko mene radi u takvim firmama, i uvijek je potražnja za radnim mjestima, čak i onim gdje je minimalac u pitanju.

Omeksalo je druze Danijele, bar kod mene u selu, jednostavno ne mozes naci radnika. Ono, mozes naci budalu al sta ce ti budala. Jes da su to plate karina, 500-700 km za ne dizanje glave u proizvodnji ali bolje nema, mislim da ne bi poslodavci mogli vise ni platiti. Nekad je moglo ali vise ne mogu, drzava je stegla. Omeksalo je u tom smislu da te boli kar kad si na poslu, ne sikiras se hoces li zakasniti, hoces li se razboljeti, hoces li nesto zajebati itd. Znas da ti niko nece prigovarati jer ako se okrenes i odes poslodavac ima problem da te zamjeni. Nekad je bilo 100 ljudi da ceka posao al sad vise nema


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Na duži period kod takvog poslodavca nema ni tebe nigdje. To su nikakve plate, dovoljne samo za puko preživljavanje. To da ne mogu dati više, nije baš istina. Neko ko se širi, zakupljuje nove prostore, otvara maloprodaje, sumnjam da nema para za bolje plate radnicima. Problem je što treba da zaradi 10x više nego što uloži, a da bi to postigao, zakinuće prvo radnika, pa onda ostale.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
A šta ja znam Veljo, i dalje su te plate tu negdje. Čujem priče da su se i poslodavci malo okrenuli oko sebe, odoše ljudi masovno za Njemačku, bar ono što vidim u svojoj čaršiji. Ali još se to drži, i dalje se radnik iskorištava uveliko, i dalje se i za platu od 400 KM ljudi interesuju. Drago mi je ako se situacija popravlja, nadam se da će taj val doći i ovde.

A samo jedan primjer kako poslodavci razmišljaju, gazda firme u kojoj sam radio do prije 3 mj je uvijek tvrdio kako su plate u privredi uglavnom oko 4 stoje i ovima iz firme koji su primali 500 je govorio kako trebaju biti zadovoljni i da je to dobra plata, iznad primanja većine :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Nije to bas tako svugdje, mozda u auto dijelovima jest al u mom sektoru nije. Stegla je to drzava, nema vise kako hoces
Jest da je to nikakva plata al ja radim vec 15 god, plata mi je oko 900 km, al ja pored tog posla jos zaradim sa strane u prosjeku bar jos toliko, kod svoje kuce, bez kredita, nije to neki ekstra zivot al sastavljam. Mogao sam zivjeti bolje da sam htio ozeniti kakvu sto zaradjuje dobro al nisam htio da mi neko broji i postavlja uslove :)
Isao bih i ja van raditi ali samo na sjever, i to ako uspijem naci kakvu da joj platim za potpis i da krenem iz pocetka po ps-u. Najvise mi je radi djece, ne zelim da za 15ak godina moram moliti nekog da ih zaposli, nisam molio ni za sebe pa ne bih ni za njih


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Dok god poslodavci mogu da plaćaju minimalac preko banke, prijavljuju na 4h radnike, nije država ništa stegla. Da ne pričam o onima koji rade na crno u uslužnim djelatnostima, bez sanitarnih knjižica itd.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Danchi je napisao:
A šta ja znam Veljo, i dalje su te plate tu negdje. Čujem priče da su se i poslodavci malo okrenuli oko sebe, odoše ljudi masovno za Njemačku, bar ono što vidim u svojoj čaršiji. Ali još se to drži, i dalje se radnik iskorištava uveliko, i dalje se i za platu od 400 KM ljudi interesuju. Drago mi je ako se situacija popravlja, nadam se da će taj val doći i ovde.

A samo jedan primjer kako poslodavci razmišljaju, gazda firme u kojoj sam radio do prije 3 mj je uvijek tvrdio kako su plate u privredi uglavnom oko 4 stoje i ovima iz firme koji su primali 500 je govorio kako trebaju biti zadovoljni i da je to dobra plata, iznad primanja većine

Ma garantujem ti da masa njih nema da plati obaveze, natezu, cekaju da.partneri nesto uplate. Nemoj gledati na ove koji su u talu s politicarima, pa pobijede na namjestenom tenderu i to. Uzmi sebe da proizvodis nesto, da platis sirovinu, odrzavanje masina, struju, te jadne plate i minimalne obaveze a ne mozes prodati ili prodajes ispod cijene... Nema sanse da prodjes ni u metalu, ni u plastici, ni u tekstilu, ni u drvnoj industriji...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 19:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
gavranpero je napisao:
Dok god poslodavci mogu da plaćaju minimalac preko banke, prijavljuju na 4h radnike, nije država ništa stegla. Da ne pričam o onima koji rade na crno u uslužnim djelatnostima, bez sanitarnih knjižica itd.

Jel ima jos to da se prijavljuje na 4h? Nisam odavno to cuo da neko spominje, bilo je nekad al ne u mom sektoru, ono radnici na pijaci i u trgovini znam da su bili na 4h ali mislim da to vise niko ne radi. Bar ne kod mene


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 20:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ima itekako. Čak i koriste Omladinske zadruge preko kojih ljudi rade puno radno vrijeme, faktički na crno, pošto preko zadruga mogu raditi samo studenti do 4 sata dnevno i me duže od mjesec dana, a ljudi rade godinama preko njih puno radno vrijeme. Prijaviš inspekciji niko ništa...jbg to najviše rade režimske krave muzare.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 20:10 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
Veljo znam jednog takvog, rodbina. Nateže se da plati ali plati svaki mjesec. Prvo radnici pa onda sve ostalo. I radi s njima, zna kako im je. Međutim nisu svi takvi. Evo npr. na ovom zadnjem poslu na kojem sam radio, bilo nas je 12 u firmi, i gazda je ne zarađivao, nego trao sa parama, uzevši u obzir da je to ipak manja firma. Ali je neviđeno škrt. Da bi nas desetak dobili povećanje od po 100 KM to je ukupno sa doprinosima oko 1500 KM dodatnog troška za firmu mjesečno. Što je bio kurac u odnosu koliko se zarađivalo. Ali jednostavno njemu je bilo draže da on uzme extra profit u džep nego da mi radnici imamo neku normalnu platu. I stalno mu je izgovor bio kako su jebena vremena, vidjeće ako se poveća posao itd. Bar da je ćutio preda mnom koji sam vodio taj dio i znao svaku marku koja dodje i ode. Onaj osjećaj kad kaže da je nikad slabija godina a upravo je kupio sinu stančinu :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 20:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
veljo1981 je napisao:
Danchi je napisao:
A šta ja znam Veljo, i dalje su te plate tu negdje. Čujem priče da su se i poslodavci malo okrenuli oko sebe, odoše ljudi masovno za Njemačku, bar ono što vidim u svojoj čaršiji. Ali još se to drži, i dalje se radnik iskorištava uveliko, i dalje se i za platu od 400 KM ljudi interesuju. Drago mi je ako se situacija popravlja, nadam se da će taj val doći i ovde.

A samo jedan primjer kako poslodavci razmišljaju, gazda firme u kojoj sam radio do prije 3 mj je uvijek tvrdio kako su plate u privredi uglavnom oko 4 stoje i ovima iz firme koji su primali 500 je govorio kako trebaju biti zadovoljni i da je to dobra plata, iznad primanja većine

Ma garantujem ti da masa njih nema da plati obaveze, natezu, cekaju da.partneri nesto uplate. Nemoj gledati na ove koji su u talu s politicarima, pa pobijede na namjestenom tenderu i to. Uzmi sebe da proizvodis nesto, da platis sirovinu, odrzavanje masina, struju, te jadne plate i minimalne obaveze a ne mozes prodati ili prodajes ispod cijene... Nema sanse da prodjes ni u metalu, ni u plastici, ni u tekstilu, ni u drvnoj industriji...

Ako ne možeš ispoštovati radnika, državu, zatvori firmu. Znam da je država lopovska i da uzima i poslodavcu i radniku, ali to sve ne treba da ide preko ledja najsiromašnije karike privrednog lanca. Ako ja uredno plaćam režije, porez, zašto poslodavac ne bi to isto radio ? Tu nema opravdanja. Uzeti od radnika je kriminal i kradja kao bilo šta drugo. Treba još samo da našim ljudima dodje iz dupeta u glavu i da takve lopove prijavljuju.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 20:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Kome da prijave? Ne budi smiješan :lol: pa inspektor se proda za 100 KM i večeru.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 20:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
gavranpero je napisao:
veljo1981 je napisao:
Danchi je napisao:
A šta ja znam Veljo, i dalje su te plate tu negdje. Čujem priče da su se i poslodavci malo okrenuli oko sebe, odoše ljudi masovno za Njemačku, bar ono što vidim u svojoj čaršiji. Ali još se to drži, i dalje se radnik iskorištava uveliko, i dalje se i za platu od 400 KM ljudi interesuju. Drago mi je ako se situacija popravlja, nadam se da će taj val doći i ovde.

A samo jedan primjer kako poslodavci razmišljaju, gazda firme u kojoj sam radio do prije 3 mj je uvijek tvrdio kako su plate u privredi uglavnom oko 4 stoje i ovima iz firme koji su primali 500 je govorio kako trebaju biti zadovoljni i da je to dobra plata, iznad primanja većine

Ma garantujem ti da masa njih nema da plati obaveze, natezu, cekaju da.partneri nesto uplate. Nemoj gledati na ove koji su u talu s politicarima, pa pobijede na namjestenom tenderu i to. Uzmi sebe da proizvodis nesto, da platis sirovinu, odrzavanje masina, struju, te jadne plate i minimalne obaveze a ne mozes prodati ili prodajes ispod cijene... Nema sanse da prodjes ni u metalu, ni u plastici, ni u tekstilu, ni u drvnoj industriji...

Ako ne možeš ispoštovati radnika, državu, zatvori firmu. Znam da je država lopovska i da uzima i poslodavcu i radniku, ali to sve ne treba da ide preko ledja najsiromašnije karike privrednog lanca. Ako ja uredno plaćam režije, porez, zašto poslodavac ne bi to isto radio ? Tu nema opravdanja. Uzeti od radnika je kriminal i kradja kao bilo šta drugo. Treba još samo da našim ljudima dodje iz dupeta u glavu i da takve lopove prijavljuju.

Ja se slazem, jer to je nezdrava konkurencija, ti recimo proizvodis nesto i formiras cijenu proizvoda s kojim ce ti firma ici u plus normalno ali ja ne placam obaveze, ne placam radnike, kasnim struju, svugdje duzan al na ime toga imam nizu cijenu proizvoda i ti ne mozes svoj proizvod prodati
Ja sam skroz za to, sve sto nije zdravo odsjeci da ne truje ono malo sto radi zdravo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2017, 20:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
nepokoreni je napisao:
Kome da prijave? Ne budi smiješan :lol: pa inspektor se proda za 100 KM i večeru.

Ma nebitno, prijavi. Možeš i nazvati novine, televiziju. Po meni, bitno je samo da ne ostane na tome da ćutimo.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs