Diabetes je neizljeciiva bolest, kao ste rece Argentina.
Pancreas koji prestane sa svojom funkcijom i produkcijom insulina ne moze da se vrati u ponovnu potpunu funkciju. Medjutim moram ponoviti...mnogi ljekari ili nehotimicno ili iz zelje da sto prije pomognu i stabilizuju stanje pacijenta, odredjuju insulinsku terapiju.
Mislim to je pogresno, osim u slucajevima kad je nivo secera zaista extreman, varira , e tu se mora odmah dati terapija.
Sve zavisi kakav je poremecaj, ali ipak u celijama pancreasa , zna se desiti da zaostanu odredjene kolicine insulina koje mogu da djeluju, ili npr, da se luce samo ujutro recimo poslije prospavane noci...i da ta mala kolicina bude dovoljna za cijeli dan uz pravilnu ishranu i dijabeticku dijetu.
Mislim, sve to zavisi, koji je stepen ostecnja tih tzv. b-celije pancreasa, prvo to se treba utvrditi pa tek onda uvesti insulinsku terapiju ako je upitanje diabet neodredjenog tipa. Jer, ako se uvede insulinska terapija, povratak sa terapije je veoma rijedak.
Time prakticno vi naviknete pancreeas da ne radi i ono malo sto bi mogao da produkuje vi ga "ulijenite" i nema vise produkcije insulina.
A sada o tim hronicnim komplikacijama koje se mogu javiti kod insulin ovisne secerne bolesti. Te pojave mogu i ne moraju da se dese, sve zavisi od slucaja, ali isto tako ne mora da bude predmet za paniku i strah ,jer kod pravilne terapije i pridrzavanja komplikacije trebaju da izostanu.
Npr, moze da se javi :
POREMECAJ RASTA I POLNOG SAZRIJEVANJA-ako se radi o djeci diabeticarima.Medjutim, u poslednje vriijeme rijetko se javlja zbog dobre kontrole bolesti.Insulinski nedostatak moze dovesti do usporenog pubertetskog razvoja kod djecaka i devojcica, a mogu se javiti i poremecaji menstruacionog ciklusa koje su najcesce popratni kod slabe kontrole bolesti.
POREMECAJ INTELEKTUALNOG RAZVOJA-u principu, diabet koji se javio jos u djecijem dobu ne dovodi kod ove vrste poremecaja kasnije, jer takvi pacijenti imaju iste intel. sposobnosti kao i vrsnjaci. Medjutim, ceste hipoglikemijske krize moge dovestii do ostecenja intelekt. funkcija.
PROMJENE NA KOZI-razlizite upale na kozi, sluznicama kao bosljedice infekcija prozurokovane bakterijama ili nekim glivicama. Uz poboljsanja higijene i kontole metabolickih procesa brzo isceznu.
PROMJENE NA ZGLOBOVIMA-najcesce zblobovi sake,cime dolazi dos manjenja pokretljivost sake,koza na tom dijelu zadebljava,skvrcena je i manje elasticna. Uzrok je najcsce poremecaj kolagenih vezivnih vlakana.
KATARAKTA-ocna mrlja,zna ce javiti kao posljedca ketoacidoza tj. poremecenog kiselinsko-baznog statusa u organizmu, vezano za metabolizam.
HRONICNE KOMPLIKACIJE-mikro i makro anginopatije ,tj. ostecena krvnih sudova manijih i vecih, sto moze dovesti do eventualne bolesti srca, mozga, nogu.
KORONARNA SRCANA BOLEST-ostecenje krvnih sudova srca,koje pracennem zacepljenja ima za posljedicu odumiranje dijela srcanog misica tj infarkt miokarda. Rizik je veci u prisustvu hipertenzije tj. povisenog krv. pritiska,povecanog holesterola tj. masnoce u krvi, pusenja itd.
OSTECENJA KRVNIH SUDOVA MOZGA-je 2 do 4 puta cesca pojava kod osoba oboljelih od diabeta u odnosu na ostobe bez diabetesa. Zacepljenje ili pucanje krv. sudova mozda dovodi do mozdanog udara tzv. mozdana kap. Oduzetost jedne strane tijela, gubitak vida u jednom oku,vrtoglavica itd.
OSTECENA PERIFERNIH KRV. SUDOVA- na nogama je cesce do 6 puta kod diabeticara. U pocetku se javljaju grcevi,bolovi u listovima koji se javljaju nakon setnje a pri odmoru iscezavaju. Tako moze doci do slabije prokrvljenosti ili prekida cirkulacije krvi u pojedinim dijelovima nogu sto dovodi do odumiranja tkiva tj. nekroticnih promjena. takvo stanje zajedno sa infekcijom(Argentina je pomenula pedikir..) , moze da dovede do odumiranja tkiva, ulceracije tj. cireva i gangrena.
RETINOPATIJA-dibabet. bolest ociju,ostecenja krvih sudova ociju,koje moze povecati i povecana masnoca u krvi, tj holosterol,povecan krvni pritisak ili trudnoca npr.
NEFROPATIJA-dijabet. bolest bubrega, javlja se kao posljedica povecanja bjelanceina tj. albumina u mokraci.Otkrivanje albumina u mokraci je od izuzetnog znacaja za otkrivanje i moguceg razvoja dijab. nefropatije.Testiranja se moraju izvrsiti u redovnim vremenskim intervalima(6 mjeseci).
NEUROPAIJA-dijab. bolest nerava-ostecenja perif. nerava tj. noge i ruke kao i na autonomnom nervnom sistemu. Posljedice toga su sledeca stanja: osjecaj znojenja u stopalima, bockanja,bolovi poput probadanja, utrnulost,hladnoca ili mravinjanje. Moze se javiti i otezan hod ili tesko ustajanje iz sjedeceg polozaja.
"DIJABETICNO STOPALO"-posledica ostecenja perif. krvnih sudova, nerava,infekcije kao i dr. faktora kao sto su: neodgovarajuca obuca,povrede , zuljevi itd...Sve to vode odumiranju tkiva, , i gangreni . Nastala rana tesko zaraste ili ne zaraste . Ovakvo stanje vodi ka amputaciji prvo dijelova a kasnije citavog stopala.Znaci, veoma je bitna edukacija pacijenta u cilju higijene i odrzvanja zdravog stanja stopala .
Dakle, sve su to stanja koja se mogu razviti kod dijabeticara ,medjutim, ponavljammm uz previlnu terapiju ishranom, lijekovima ili insulinom zatim, pravilne ishrane ,fizicke aktivnosti,samokontrole,odrzanja ravnomjerne tjelesne tezine,bez pusenja i alkohola, dobra higijena onemogucice se ili bar usporiti razvoj ovih pobrojanih hronicnih oboljenja.
Ja se raspisala..
pozdrav !
