banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Sep 2013, 21:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
RS ima 40 000 studenata :) Pretekli smo Izrael i Japan po broju diplomaca, a nema veze sto ti diplomci sa privatnih fakulteta nemaju pojma.

http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/s ... message=ok

27. 09. 2013

PRESS RS

FAKULTETI U RS NIČU KAO PEČURKE POSLE KIŠE

Do diplome na rate!
Ukoliko se u Srpskoj uskoro ne "skreše" broj fakulteta, koji niču kao pečurke posle kiše, obrazovni sistem biće potpuno uništen, tvrde sagovornici Pressa RS.

SROZAN KVALITET NASTAVE... Kako zaustaviti propadanje
Da je tako, upozoravaju oni, govore zvanični podaci, prema kojima u Srpskoj deluje 21 visokoškolska ustanova, što znači da svaka treća opština ima neki fakultet!
Na ovim visokoškolskim ustanovama trenutno se školuje čak 44.000 studenata, ne računajući generaciju ovogodišnjih brucoša, kojih će takođe biti nekoliko hiljada. Da su brojke alarmantne, dodaju naši sagovornici, govori i podatak da Nemačka, jedna od najjačih svetskih ekonomija i sa više od 82 miliona stanovnika, 63 puta više od RS, ima 355 visokoškolskih ustanova.
- Umesto da povećanje broja fakulteta zaoštri konkurenciju među visokoškolskim ustanovama i natera ih da ponude kvalitetnije obrazovanje, efekat je potpuno suprotan. Kvalitet je srozan, a na pojedinim privatnim fakultetima do diplome se stiže bez muke i sa uplatom školarine na rate "pola posla" je već gotovo. Domino efekat dohvatio je i državne univerzitete, pa su i na njima kriterijumi upadljivo sniženi da bi se sprečio odliv studenata prema privatnom sektoru - kaže profesor na jednom državnom fakultetu koji je želeo da ostane anoniman.
Kvantitet bez kvaliteta

Rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić kaže da se mora priznati kako masovno otvaranje fakulteta i konkurentnost među njima nije dovela do podizanja kvaliteta ni na jednom nivou, nego izazvala upravo obrnut efektat.
Radna grupa

U sastavu radne grupe su premijerka RS Željka Cvijanović, ministar prosvete i kulture Goran Mutabdžija, nauke i tehnologije Jasmin Komić, finansija Zoran Tegeltija, industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić.
Tu su i predstavnici državnih univerziteta, Rektorske konferencije RS, Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS, Saveta za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, Komisije za informisanje i priznavanje dokumenata u oblasti visokog obrazovanja, Unije studenata RS Studentskog parlamenta, Republičkog saveta za nauku i tehnologiju, Privredne komore RS i Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS.
- To se mora priznati, kao i činjenica da su niski kriterijumi na privatnim fakultetima izazvali odliv studenata sa javnih. To je, opet, dovelo do opasnog snižavanja kriterijuma na javnim fakultetima. Kvantitet nije doneo kvalitet i ako se ne uozbiljimo, propašćemo.
Ovoliko fakulteta koliko mi imamo, 21 na oko 1,3 miliona stanovnika, i ovo naše siromašno društvo je svakako previše. Obrazovanje se mora hitno dovesti u red - rekao je Stanić.
U RS postoje dva državna univerziteta i sedam privatnih. Takođe, postoji i 12 visokih škola, dve državne i deset privatnih. U poslednjih pet godina, osnovano je pet novih visokoškolskih ustanova, a samo pet ima petogodišnju potvrdu Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS. Zbog haosa u visokom obrazovanju i neodložne potrebe da se ono što pre stavi pod konotrolu, nedavno je osnovana radna grupa Vlade RS sa zadatkom da prati stanje i smanji broj fakulteta.
Predrag Govedarica, predsednik Unije studenata RS, kaže da se najiskrenije nada da će ovo telo uraditi svoj posao i spasti visoko obrazovanje od najezde polustručnjaka, koji kao na traci izlaze sa raznih fakulteta.
Odzvonilo šarlatanskim fakultetima!

Benjamin Muhamedbegović, iz Sektora za osiguranje kvaliteta u Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, kaže da će tri faktora dovesti do gašenja šarlatanskih fakulteta.
- Osiguranje kvaliteta, pad nataliteta i ekonomska kriza su tri osnovna razloga. Osiguranje kvaliteta podići će nivo, jer ozbiljni fakulteti i univerziteti počinju da se akredituju. Pad nataliteta će se videti već od sledeće godine jer počinju da studiraju generacije rođene u ratu, a njih je veoma malo, dok su se stariji iškolovali. Na kraju, novca je sve manje, a školarine sve veće. Uz to, stvoriće se i pritisak studenata, jer će se uvesti selekcija - rekao je Muhamedbegović.
- O stanju u visokom obrazovanju vam dovoljno govori informacija da imamo čak tri fakulteta na kojima studetnima nisu davane negativne ocene niti je ikada iko obnavljao godinu! Neću da kažem koji su to fakulteti, jer svako koga zanima, lako može da to da sazna. Setimo se i onog međunarodnog fakulteta u Brčkom. Šta su nam napravili sa onim silnim "difovcima" koje su prekvalifkovali u profesore matematike iako ne znaju da reše ni jednačinu sa dve nepoznate, tek će se videti. Zato ne treba da nas čudi šala među studentima o broju rata do kraja studiranja na privatnom fakultetu - kaže Govedarica. On smatra da ipak nije potrebno da se odmah saseku fakulteti koji masnovno proizvode diplomce, nego da se smanji broj studijskih programa i podigne kvalitet.
Gašenje ili udruživanje

Duška Radmanović, rukovodilac Odeljenja za obezbeđivanje kvaliteta i međunarodne saradnje u Agenciji za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS, kaže je do sada akreditovano samo pet visokoškolskih ustavnova, a da su u proceduri još tri.
- Proces akreditacije znači da je fakultet došao na određen nivo i da je zaokružio i ispunio minimum kriterijuma u nastavnom procesu. Ona znači preispitivanje same visokoškolske ustanove, pa zato računamo da će i činjenica da li je neki od fakulteta akreditovan značiti veći priliv studenata, dok će oni koji ne zadovoljavaju kriterijume morati da se ugase ili da se udruže sa nekim. To će doprineti ovom procesu - smatra Radmanovićeva

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2013, 23:49 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2013, 12:02
Postovi: 80
Sve je više "studenata", sve je više penzionera, a sve manje radnika. Rušimo sve rekorde.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 07:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Aq9y7tRsTv4[/youtube]

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 07:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Danas sam citao clanak u Blicu...ja ne bi' mogao studirati na privatnom fakultetu, bez ikakve uvrede ikom...likovi koji su sa mnom isli u srednju i koji veze nisu imali od nazive skole u koju idu - pa na dalje, sad daju godine u rokovima, a po citav dan sjede u Scout-u i igraju bele...nisam ljubomoran ili sta vec, samo mislim da privatni ne moze pero odbiti drzavnom, kakvom-takvom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 08:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Sve ovo će dovesti do toga da više niko neće gledati stručnu spremu kad i onako ništa ne znači.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 08:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
To jeste najtuznije...ne'am pojma, blizu mojih odaja postoji KF [kao fakultet], tj komunikoloski fakultet...ono je tuga pregolema...volio bi' biti na jednim predavanjima, ako uopste postoje, da vidim 'dje boci :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
ja znam ljude koji su diplomirali a ne znaju ni 2 predmeta da nabroje... Nisu ni ušli na fakultet pošto znam da imaju po 2-3 djece, rade do 19h itd... Jedino ako im nisu držali predavanja u 3:00am


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 11:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Za ovakvo drustvo i ne trebaju bolji fakulteti, sta ce nam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2013, 11:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Pa, da...al', dolazi do devalvacije morala, koji je u onako u k.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2013, 19:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2013, 16:23
Postovi: 41
Pa nek nicu... nek ljudi imaju izbora...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2013, 19:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Џаба ако је сав избор - једнако лош.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2013, 18:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
Na fakultetima treniraju ljude kako da budu goniči robova. Završi fakultet i kuka kako nema posla. Nemaju ni mozga, ko će ga takvog zaposliti, samo tata, mama ili druga rodbina.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2013, 18:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Zemlja dembelija i nestručnih stručnjaka. Uči ga na faksu da je on gospodin akademik, stručnjak a za vrijeme studija mašinac od alata vidi heftalicu.....jal privatni, jal državni školuju se duduci :roll: Opaliti školarinu da se uši crvene na ovim državnim pa da vidiš selekcije kadrova i kako se zanimanje za rad i zanat vraća u modu...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2013, 19:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
<Android> je napisao:
Sve je više "studenata", sve je više penzionera, a sve manje radnika. Rušimo sve rekorde.


Ti bi da radis. Pa uce nas da se radom niko nije obogatio. :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2014, 21:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ekipa na BN-u se slomi braneci privatne fakultete. Ovi sa "boljih" se zale na "losije" kako im kvare rejting :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2014, 21:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Moraju... reklamiraju se kod njih :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2014, 22:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kakva dominacija one crne kucke kad rece da na njihovom fakultetu studenti koji se prebace ne mogu dobiti vise od 6 :lol: U studiju muk :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2014, 22:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
nisam gledao od pocetka, ali kada sam vidio da su doveli onu crnu macku kao repera studenata instant fakulteta samo su potvrdili u kakvim smo govnima

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2014, 22:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
shakal je napisao:
Kakva dominacija one crne kucke kad rece da na njihovom fakultetu studenti koji se prebace ne mogu dobiti vise od 6 :lol: U studiju muk :lol:

Sad mi je jasno što neki kažu da je ćutanje mudrost. A ona studira master :lol: Jadni mi pored ovolikih stručnjaka. Njen izgled ipak ne bih da komentarišem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2014, 22:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ovaj ih Poljić dobro opleo.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs