banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 16:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jun 2013, 12:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Isto kao u RS. Kod nas ima 25 fakulteta koji stancaju ekonomske menadzere.

http://www.dw.de/fakultetske-diplome-za ... 87-html-cb

EVROPA

Fakultetske diplome za menadžerska mjesta kojih nema

U Albaniji će ove nedjelje (23.6.) na izbore izaći i brojni mladi. Prosječna starost stanovnika Albanije je samo 28 godina. Ali, omladini više ne pomažu ni fakultetske diplome ni veze, jer posla - nema.

Kafići u glavnom gradu Albanije, Tirani, su dupkom puni. U njima uglavnom sjede mladi muškarci. Nije ni čudo: većina ih nema posla, bez obzira što u džepu imaju diplomu o završenom fakultetu. U Albaniji više ne pomažu ni "veze". Posla jednostavno nema. Annette Kasten iz Njemačke industrijske i trgovinske komore u Albaniji ima za situaciju u kojoj se nalazi zemlja čiji su birači ove nedjelje (23.6.) pozvani da izaberu novi parlament sljedeće objašnjenje: "Svi mladi ljudi u postkomunističkoj Albaniji žele steći fakultetsko obrazovanje i svi žele postati menadžeri - u poduzećima koja uopće ne postoje."
Kafići u Tirani su puni - česti gosti su fakultetski obrazovani mladi ljudi bez posla

Previše sveučilišta

Mala Albanija koja nema više od tri milijuna stanovnika može se pohvaliti sa čak 50 sveučilišta - većina ih je privatna. Studiranje na njima košta nekoliko tisuća eura. To, međutim, u Albaniji nije dobra investicija u budućnost, ni za koga, pa ni za mlade žene. Jedna od njih nam u razgovoru kaže: "Mi smo generacija razočaranih. Studirali smo, a nemamo ništa od toga. Ja govorim tri strana jezika i ipak sam bez posla. Razmišljam o tome da ode iz Albanije. Moja obitelj već živi u inozemstvu."
Više od milijun Albanki i Albanaca živi i radi "u pečalbi". Većina ih nije otišla daleko - u susjednoj su Grčkoj i Italiji. Ali kako ni tamo ne cvjetaju ruže mnogi se moraju vratiti u svoju domovinu. S iskustvima iz drugih zemalja nije lakše ponovno živjeti u Albaniji. Mnogima teško pada ponovno se naviknuti na albanske prilike.
Mnogima ne preostaje ništa nego okušati sreću u inozemstvu - kao što su to učinile odve dvije albanske studentice u Bonnu
Nova egzistencija
Admir, u kasnim dvadesetim, sedam je godina živio u Bavarskoj. Jako mu je teško, kaže: "Ovdje (u Albaniji, op. a.) nema pravila igre, nema demokracije. Ovdje nedostaje kvalitete življenja, i mira; da se jednostavno u miru može prošetati parkom ili otići u kazalište, muzej, kino. A kaže se da je domovina tamo gdje se dobro osjećaš."
Admir vrijedno radi na tome. Njegov mali talijanski restoran u centru Tirane je već duže vrijeme "insajderska" preporuka - ugodna oaza za domaće i strane goste. U njemu se sastaju mladi političari, umjetnici i menadžeri. S nekima od njih je Admir išao u gimnaziju - te veze su do danas ostale i od njih profitira.
Autorice: Karla Engelhard/Dunja Dragojević

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2013, 14:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Исти палац као и код нас.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2013, 19:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Neka, ne trebaju ni imati posla, kad ne razmišljaju glavom. Druga stvar je ako su već na visokim pozicijama, pa hoće bez po muke doći do diplome. O tome kakvi će biti direktori i koliko su stručni u tom što obavljaju, nećemo pričati. Svi samo prođu kroz te privatne fakultete, ako i dobiju bore, to je samo od čekanja diplome. Da nije uređena država - wait for it... (HA-HA!), dovoljno bi bilo da vlasnici tih privatnih fakulteta samo kupe kiosk i štancaju diplome umjesto da otvaraju "akademske" ustanove. Imam mnogo prijatelja koji su budući ili sadašnji menadžeri. Nijedan od njih se nije pomučio ni sekunde da prođe jedan ispit.

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2013, 19:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Dokle god se ne apdejtuju i ne definisu nove vrste zanimanja u skladu sa kapitalistickim trzistem, privatne skole koje nude obrazovanje u menadzere ce da cvjetaju i stvaraju armiju nepotrebnog i nepodobnog radnog kadra . Sta je u stvari menadzer? Po meni to moze biti i posao baba-sere: menadzer samostalne javne higijenske jedinice.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2013, 20:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Dobro naziv, nego za šta su konkretno osposobljeni, u tome je problem.
Mada mi taj naziv "menadžer" takođe nikad nije bio najjasniji, imamo li ikakav domaći naziv ili je to po sistemu "vidjela žaba da se konji kuju" vidjeli na zapadu pa zašto ne bismo i mi.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jun 2013, 19:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Jun 2010, 18:18
Postovi: 153
u njemackoj, austriji , francuskoj imaju sistem da kad bak zavrsite u npr gradjevini, masinstvu, elektrotehnici itd mozete ici na master koji ima kombinovano sve to sa jos ekonomskim/menadzerskim predmetima, meni to mnogo vise ima smisla nego cist menadzment studirati jer u bilo kojoj profesiji moras biti jak strucnjak da bi dosao do pozicije menadzera (naravno u normalnim zemljama). i u tim zemljama sa samo zavrsenim menadzmentom se posao ne moze naci jer ko bi uzimao nekog ko samo zna praznu pricu prodavati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs