Citiraj:
Јеховини сведоци су у савремено доба почели да делују у 1870-им. У почетку су се звали „Истраживачи Библије“ али су 1931. године усвојили име „Јеховини сведоци“.
Јехова је изворно библијско име монотеистичког Бога. Име Јеховини сведоци представља оне који верују у Јехову, и који живе по Јеховиним начелима изложеним у Библији. Значење свог имена везују за цитат из Старог завета где Бог оне који се труде да живе по његовим мерилима назива својим сведоцима (Исаија 43, 10)
Оснивач Јеховиних сведока је, бивши презвитеријанац Чарлс Тејз Расел. Године 1879. покренуо је полумесечни часопис „Кула стражара као весник присуства Христовог“, који је уређивао до своје смрти 1916. године.
Vikipedija:
http://sr.wikipedia.org/sr/Јеховини_сведоци
Citiraj:
Istorija [uredi - уреди]
Početkom 1870-ih godina Čarls Rasel i neki njegovi prijatelji započeli su iscrpno, od bilo koje crkvene denominacije nezavisno proučavanje Svetog pisma s obzirom na Hristov povratak. Isto tako, započeli su sa istraživanjem temeljnih učenja Pisma. To je bio početak današnjih aktivnosti Jehovinih svedoka.
Čarls Rasel je rođen 1852. godine u Pitsburgu u Pensilvaniji, SAD. Bavio se trgovinom, ali se ubrzo proučio kao tumač Svetog Pisma. Od mladosti su ga zanimala teološka pitanja. U suštini, on nije prihvatao popularnu praksu da je roditeljska religija i ona prava, već je koristio Bibliju i kroz molitvu razabirao učenja koja nemaju temelja u svetom pismu, kao: nauku o paklu, besmrtnost duše, trojednom bogu..., a usvajao one nauke koje imaju čvrst temelj u svetom pismu. Rasel se bavio i pisanjem. (“Biblijske studije“) Godine 1879. pokrenuo je časopis „Stražarska kula kao vesnik prisustva Hristovog“, koji je uređivao do svoje smrti 1916. godine. Odredo je da propovednička delatnost mora u potpunosti zavisiti od dobrovoljnih priloga i da ne treba vršiti sakupljanje novca. Isto tako, poruka se trebala prenositi putem neplaćenih, dobrovoljnih napora onih koji veruju. On je i sam dao doprinos sredstvima koje je nakupio u svom poslu do tog vremena. Tako je 1884.osnovano Traktatno društvo Sionske stražarske kule kao neprofitna korporacija u Pensilvaniji. Predsednik korporacije trebao se izabirati godišnje. Time je omogućeno pravno sredstvo, nezavisno od života bilo kog pojedinca, za sprovođenje biblijsog obrazovanja. Rasel je izabran za prvog predsednika a njegova kancelarija smatrala se tadašnjim glavnim sedištem, centralom. Njegov rad su produžili njegovi saradnici, tako da su se Jehovini svedoci raširili i propagirali biblijsko učenje na svim kontinentima. To rade vrlo revno na javnim mestima i po privatnim stanovima. I kao temelj za svoj rad pozivaju se na Gospodinov poziv u Mateju 28:19,20, Matej 24:14 i verovanje da svi pravi hrišćani trebaju i oponašati Hrista i tako deliti svoju spoznaju o bogu sa bližnjima motivisani ljubavlju. Inicijativu za ovu sveobuhvatnu delatnost dao je drugi predsednik Udruženja Jozef Raterford. U mnogim zemljama korišten je radio program putem kog su se držali biblijski govori.
Vikipedija:
http://sh.wikipedia.org/wiki/Jehovini_svjedociPredskazanja imas koji post iznad...
Tesko je istini pogledati u oci.