
Citiraj:
On je istovremeno kritikovao britanskog premijera Davida Camerona zbog izolacije Britanije u Evropskoj uniji.
Salmond je okrivio Camerona za "neodgovorni postupak" prilikom prošlonedjeljne odluke da stavi veto na sporazum Evropske unije o rješavanju dužničke krize u evrozoni.
Taj potez Camerona bi mogao da poveća izglede da Salmond pobijedi na obećanom referendumu o izlasku Škotske iz 300 godine stare unije sa Engleskom i njenom osamostaljenju unutar EU.
Cameronovu odluku su djelimično diktirali zahtjevi desnog krila njegove Konzervativne partije koje praktično nema pristalica sjeverno od granice sa Škotskom.
Salmond, koji predvodi Škotsku narodnu partiju, izjavio je za radio BBC da bi nezavisna Škotska u početku zadržala britansku funtu, ali da pridruživanje evrozoni ostaje "dugoročna mogućnost".
On je dodao da bi do usvajanja evra došlo samo "ako bi ekonomski uslovi bili povoljni" i uz pristanak škotskog naroda.
Škotska, sa 5,2 miliona stanovnika, ne bi bila primorana da usvoji evro u okviru uslova za članstvo u EU, rekao je Salmond, dajući primer Švedske koja je zadržala svoju krunu nakon ulaska u EU 1995. godine.
On je predočio da je u pismu Cameronu već protestovao zbog njegove odluke da iskoristi veto na samitu EU "bez ikakve konsultacije" sa vlastima u Škotskoj, Velsu i Severnoj Irskoj.
"Mislim da je bilo moguće stvoriti takvu situaciju da bude postignut sporazum. David Cameron je, međutim, donio odluku koja može da ugrozi radna mjesta desetina hiljada ljudi", rekao je Salmond.
Cameron je izjavio da je tako postupio pošto nije izvojevao zaštitu za britanski sektor finansijskih usluga. Škotska ima već dugu bankarsku tradiciju, a Edinburg je i dalje važan centar finansijske industrije.
Tanjug, BL!N-DEPO/