Kontra logike i razuma: Grčka troši milijarde eura na naoružanjeFregate, tenkovi i podmornice - Grčka možda i je na samom rubu ekonomskog i društvenog kolapsa, ali mjere štednje nisu nimalo pogodile vojsku i ambiciozne planove za dodatno naoružanje.
Kako prenosi list Die Zeit, grčki stručnjaci za nabavu oružja žele slijedeće: 60 vojnih zrakoplova klase Eurofighter za oko 3,9 milijardi eura, francuske pomorske fregate za preko 4 milijarde eura i patrolne brodove za 400 milijuna eura.
Prema riječima ministarstva, navedeno je neophodno za modernizaciju grčke vojske. Ali to nije sve - na ukupnu cifru treba uračunati i municiju za tenkove klase "Leopard", dva američka Apache helikoptera trebaju zamjenu. Povrh svega izražena je velika želja za kupnjom njemačkih U-podmornica, cijena - oko 2 milijarde eura.
Prema pisanju njemačkog lista Die Zeit, određena skupina ljudi koja direktno surađuje s ministarstvom obrane i visokopozicioniranim generalima samo čekaju da prođe novi paket "pomoći" za Grčku kako bi dobar dio istoga mogli potrošiti na naoružanje. Ali, nisu samo oni jedini koji se nadaju direktnom profitu, u cijelu priču upletene su najveće europske sile koje direktno zarađuju na Grčkoj, čak i u ovim danima kada je glavna tema svih ekonomskih medija potencijalni kolaps zemlje.
Merkel i Sakrozy inzistiraju da Grčka potpiše ugovore za nabavu oružja
2010. Grčka je za vojsku izdvojila oko 7 milijardi eura. To je oko 3% državnog BDP-a. Jedina NATO članica koja ulaže veći postotak u naoružavanje je SAD.
Ministarstvo je 2011. smanjilo potrošnju za 500 milijuna eura, ali - kako navodi stručnjak za trgovinu oružjem za list Die Zeit - to samo znači da će uskoro morati potrošiti još i više.
Najveću zaradu od grčkog naoružavanja imati će zemlja koja se trenutačno predstavlja kao EU spasitelj - Njemačka. Prema najnovijem izvješću "Rüstungsexportbericht 2010" (2010 izvješće o izvozu oružja), Grčka je nakon Portugala (još jedna zemlja pred bankrotom) - najveći uvoznik njemačkog oružja.
Ne postoje dokazi na temelju kojih bi se točno mogla provjeriti informacija, ali nekoliko grčkih i španjolskih novina pišu kako su za vrijeme zajedničkog summita Angela Merkel i Nicolas Sarkozy direktno upozorili bivšeg premijera George Papandreou-a da mora ispoštovati sve dosadašnje ugovore za nabavu vojne opreme, ali da potpiše i nove.
Utjecajni njemački list Der Spiegel čak je objavio kako su nastale tenzije između Merkel i Sarkozya povodom pitanja tko će Grčkoj isporučiti veću kvantitetu oružja.
Vijest kako će Francuska isporučiti vojne fregate Grčkoj izazvala je veliku zabrinutost u njemačkom parlamentu. Zastupnik Uwe Beckmeyer žestoko je reagirao i pritom izjavio "Angela Merkel mora zaustaviti svog prijatelja Sarkozya", prenosi Der Spiegel.
Stvaranje umjetnih opasnosti
Stručnjak za obranu Hilmar Linnenkamp rekao je: "Ovo je totalno neodgovorno. U jeku strašne ekonomske krize uopće se osvrtati na plan kupnje Eurofighter zrakoplova (plan je donijet 1999.)"
Ali nije ovdje riječ samo o skupim Eurofighterima - prema izvješću za 2010. godinu Grčka je kupila od Njemačke 223 haubice i jednu podmornicu. Ukupna vrijednost samo te transakcije je iznosila 403 milijuna eura - svota koja je itekako pridonijela naglom rastu grčkog vanjskog duga.
Dimitris Droutsas, grčki bivši ministar vanjskih poslova, ima svoje mišljenje: "Ne trošimo mi taj novac iz zabave. Grčke granice moraju biti sigurne od vala migracije iz Azije i Afrike. Također svakodnevno imamo dojavu o kršenju zračnog prostora od strane Turske. Još od kada je Turska izvela invaziju na Cipar, prije 35 godina, Grčka živi u stalnoj vojnoj napetosti. Htjeli mi to ili ne, Grčka mora imati snažnu vojsku."
Imajući u vidu gornju izjavu svakako je bitno navesti kako su obje zemlje, i Turska i Grčka, punopravne članice NATO saveza. Postavlja se logično pitanje - ako se jedna NATO članica naoružava protiv druge NATO članice, koja je onda uopće svrha takvog vojnog saveza?
Puno je logičniji zaključak da su tenzije na relaciji Atena-Ankara samo povod za veliku potrošnju obrambene industrije.
Svakako je bitno navesti kako Grčka i sama ima razvijenu proizvodnju oružja, ali grčki vojno-industrijski kompleks usko je isprepleten s njemačkim kompanijama koje već dugi niz godina ulažu u taj sektor.
Zemlja na rubu kolapsa i kako na njoj dobro zaraditi
Troika (MMF, EU komisija i Europska centralna banka) upravlja Grčkom i sukladno tome svakim potezom nove vlade. Značajno je primjetiti kako su mjere štednje pogodile doslovno sve sektore, od poljoprivrede, do zdravstva i školstva - osim vojske.
2010. vojna potrošnja je smanjena za "kozmetičkih" 0,2 posto.
U budžetu za 2012. predviđena su smanjenja socijalnih programa za 9% (2 milijarde eura). U isto vrijeme doprinos NATO savezu će se povećati za čak 50% (na 60 milijuna eura). Vojni budžet u 2012. povećava se (nakon pada od 0,2% u 2010.) za 18,2% tj. na 1,3 milijarde eura.
Povodom te odluke zanimljivo je navesti službeni stav njemačke vlade. Glasnogovornik je pritom rekao: "Naša vlada je uvjerena kako će premijer Papademos i grčka vlada po potrebi, prema svojoj osobnoj odgovornosti, regulirati vojni budžet. U isto vrijeme njemačka federalna vlast želi izraziti apsolutno očekivanje kako će se svi vojni ugovori ispoštovati."
Ako je u Grčkoj ikada bilo imalo političke volje koja bi za cilj imala othrvati se napadnom i agresivnom stavu Njemačke i Francuske, dolaskom nove tehnokratske vlasti i te male šanse trajno su nestale.
Grčko društvo je prepušteno raspadu i bijedi, ali će zato iznad njih letjeti blještavi novi zrakoplovi klase Eurofighter.
U isto vrijeme nemilosrdno će se u svaki kutak Europe (i onaj koji će to tek postati) uvlačiti mitovi o besprijekornoj njemačkoj ekonomiji koja je navodno stvorena isključivo na radišnim i odgovornim stanovnicima. A Grci? I o njima su priče već precizno skrojene - za licemjere uzduž i popreko starog nam kontinenta, Grci su lijeni neradnici koji su si sami krvi za sve loše što im se sada događa.
http://www.advance.hr/vijesti/kontra-lo ... aoruzanje/