banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Maj 2025, 12:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Okt 2011, 01:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31456
Lokacija: Je Suis Ahmed
Босанци и Херцеговци овде имате једну студију на 76 страна ситно куцаног текста на енглеском, ја бих вам препоручио да то прочитате, јер као што је Раиф Дидзадревић да нећемо ићи ми путем завађања народа, тако вам и ја препоручујем да прочитате ту студију, а ако баш нећете овде имате резимирано.
http://www.atlanticinitiative.org/image ... 0-9-11.pdf

Je li moguć novi rat u Bosni i Hercegovini? Teško. :) Jesu li mogući ograničeni međuetnički sukobi i oružani incidenti? Jesu. :cry: Takav je načelni zaključak analize Procjena potencijala za obnavljanje etničkog nasilja u BiH, koju su uradili Vlado Azinović, Kurt Bassenauer i Bodo Weber, iz Atlantic Initiative i Democratization Policy Council.


Odustajanje međunarodne zajednice

Analiza je objavljena ovih dana, a odnosi se na političke i društvene tokove tokom posljednjih šest mjeseci u Bosni i Hercegovini i regiji.

Odustajanje međunarodne zajednice od aktivnog političkog djelovanja u BiH nakon 2006. godine jedan je od ključnih uzroka nestabilne političke i društvene situacije. Prema autorima ove analize, takav potez međunarodne zajednice, kao garanta i sprovoditelja Daytonskog mirovnog sporazuma, stvorio je „okruženje bez pravila“, u kojem politički lideri mogu slobodno provoditi svoje politike koje dotad nisu bile po volji međunarodne zajednice.

Međunarodna zajednica je podijeljena oko pristupa Bosni i Hercegovini, što se ponajbolje vidi na strukturi odnosa u Vijeću za implementaciju mira (PIC), gdje se Evropska unija (prije svih Njemačka, Francuska, Italija i Španija), ali i Rusija, zalažu za soft-power i nadaju se da će evropske integracije riješiti sve probleme. S druge strane stola su SAD, Turska, Japan, Kanada i Velika Britanija koje uopšte ne odobravaju ovakav pristup.

S druge strane, sve je više govora mržnje i zapaljive retorike u medijima i javnosti od 2009., naročito nakon izborne kampanje 2010. U medijima se sve više neodgovorno povlači poređenje sadašnje situacije sa stanjem iz 1992. godine, a rat je sve češće okvir za interpretaciju stanja i događaja, kako od strane političara, tako i od strane medija.



Slabe institucije, politički sukobi

Paralelno s tim, sve više slabe centralne, državne institucije vlasti, godinama se politički lideri ne mogu dogovoriti oko temeljnih pitanja. Činjenica da državna vlast nije formirana ni godinu dana nakon izbora ne samo da svjedoči o situaciju nego i upozorava da bi se problem mogao produbiti.

Teška ekonomska i fiskalna situacija, u trenutku kada je svijet na pragu nove ekonomske krize, ne može donijeti ništa pozitivno.

Međuetničko nasilje može biti proizvedeno kako planski, tako i instrumentalizacijom određenih dešavanja, koja izvorno ne moraju biti motivirana etničkim napetostima.

Neke od takvih događaja, odnosno žarišnih tačaka mogu biti: huliganizam na sportskim događajima, maloljetnička delinkvencija, manjinski povratnici, terorizam i islamski radikalizam.



Politička funkcija huligana

Mladi u BiH su žrtve nefunkcionalne države, siromaštva i nacionalističke indoktrinacije. Maloljetnička delinkvencija je u stalnom porastu, a nogometni huliganizam daje joj okvir i organizaciju.

Huligani ne samo da mogu organizirati nerede s etničkom pozadinom, nego i bilo kakvu mirnu demonstraciju građana mogu pretvoriti u nasilnu. Huligani i kriminalne grupe se daju lako politički iskoristiti jer su poluorganizirane i lako je ih mobilizirati.

Ugroženi povratnici

Manjinski povratak stvorio je male etničke zajednice u nekim dijelovima BiH, naročito u RS, okružene većinskom etničkom grupom. Posljednjih mjeseci, nakon vremena zatišja, ponovno dolazi do incidenata i napada na povratnike, a takvo što svakako je proizvod užarene političke situacije. Pojedinačni incidenti veoma lako mogu postati okidač za sukobe krupnijih razmjera.

Prijetnja islamističkim terorizmom često se koristi kao sredstvo delegitimiranja bošnjačkih političkih ciljeva, ali ne treba zanemariti ni činjenicu da bošnjačka strana, naročito Islamska zajednica, uglavnom negira sigurnosni i militaristički aspekt vehabijske zajednice u BiH. U situaciji kada su sve a ne samo državne institucije sistema jako slabe i jedva funkcionalne, veoma je lako iskoristiti radikalnu ideologiju i dati joj militarističku dimenziju, za svoje političke ciljeve. Ako se tome dodaju šokantne brojke o naoružanju u rukama građana (o čemu će biti riječi kasnije), onda je to dovoljno zabrinjavajuće.

Hoće li policija čuvati red?

Administrativna i teritorijalna rascjepkanost policijskih snaga (čak šesnaest policijskih struktura) onemogućava čuvare reda ne samo da se efikasno bore protiv organiziranog kriminala i korupcije, nego i protiv huliganskih nereda. Teško da bi policija mogla spriječiti i preduprijediti međuetničke sukobe. Ipak, autori smatraju da bi policija prvotno pokušala zavesti red, a potom stati na stranu svoje grupe. Policija je pod kontrolom lokalnih političkih moćnika (kantoni, entitet) i uopšte nije integrisana na državnom nivou, kao vojska.



Vojska po strani!

Oružane snage BiH, koje su jedina koliko-toliko stabilna državna sigurnosna struktura, ipak imaju problema po etničkim i političkim linijama. Međutim, autori analize ozbiljno razmatraju činjenicu da su OS ipak etnički podijeljene putem pukova i brigada, uprkos zajedničkoj komandi i zajedničkom učešću u mirovnim misijama u Afganistanu i Iraku. Oružane snage same po sebi, pak, nisu sigurnosna prijetnja, ali u nekom razvoju političkih događaja i etničkih nemira, državna vojska bi mogla postati veliki problem.

U slučaju međuetničkih oružanih sukoba, najbolje bi bilo da OS, s obzirom na naoružanje, opremu i kadrove – paradoksalno – ostanu po strani.

Svaki treći građanin je naoružan

Kao veliki problem i prijetnju autori ove Analize ističu brojčano stanje lakog i teškog naoružanja i municije u BiH. Prema ekspertskoj analizi u koju su bili uključeni NATO, EUFOR, OSCE i UNDP, Oružane snage BiH trenutno posjeduju 3.275 komada teškog naoružanja, 89.625 komada lakog naoružanja i 29.246 tona municije. Ipak, više zabrinjavaju brojke koje se odnose na oružje i municiju u privatnim rukama: 1.224.142 komada lakog i naoružanja (od toga 1.098.762 u posjedu građana), 349.366 komada je u legalnom vlasništvu, a čak 749.366 komada je nelegalno. Svaki treći građanin Bosne i Hercegovine posjeduje oružje, a svaki peti posjeduje ga nelegalno.

Hoće li zaštitari pucati?

Privatni sigurnosni sektor je poprilično nepoznato i neistraženo područje bh. društva posljednjih godina. Ipak, svi međunarodni sigurnosni zvaničnici s kojima su autori analize razgovarali kazali su da su pripadnici sigurnosnih (zaštitarskih) agencija prvi koji bi uzeli oružje u ruke, jer su pod direktnom kontrolom poslodavaca.

Osoblje sigurnosnih agencija je najbolje istrenirano, a među njima je veliki broj iskusnih bivših pripadnika specijalnih jedinica i obavještajnih struktura.

Prema mnogima, ove su agencije veoma dobro osposobljene, i kadrovski i tehnički. Manja grupa, od 100 naoružanih zaštitara, može imati jako veliki utjecaj u raspirivanju običnog incidenta u međuetnički konflikt!

Odlazi li EUFOR?

Autori su također zabrinuti zbog malog broja pripadnika EUFOR-a, jedine međunarodne vojne strukture koja čuva mir. U BiH je trenutno samo 1.300 pripadnika EUFOR-a, raštrkanih diljem države, sa slabim mogućnostima brzog transporta. Velike evropske zemlje kao Britanija, Francuska i Njemačka žele dodatno umanjiti ulogu EUFOR-a, a Austrija, koja trenutno komanduje snagama, nastoji zadržati isti broj vojnika.

S obzirom na svu situaciju u EUFOR-u, teško da bi njegovi pripadnici uopšte ulazili u situacije da smiruju nerede i sukobe. Evropska unija i njena sigurnosna politika mogle bi doživjeti još jedan fijasko, kao sa EULEX-om ljetos na Kosovu.



Šta činiti?

Političke igrarije i pogrešne procjene iz posljednjih godina mogu imati mnogo ozbiljnije posljedice nego što mnogi političari i lideri misle. Etnička napetost, nasljeđe rata, nestabilna politička situacija, slabe centralne institucije, siromaštvo, nezaposlenost... sve se to može pretvoriti u veoma opasan koktel, stoji u analizi.

Takvom je stanju direktno doprinio i zaokret međunarodnog odnosa prema Bosni i Hercegovini. Institucije međunarodne zajednice (OHR, EUFOR, EUPM) nikada nisu imali manje ugleda i kredibiliteta ne samo u očima političkih lidera nego i u očima ukupne javnosti.

Ukoliko se zasigurno želi izbjeći mogućnost međuetničkih oružanih sukoba, međunarodna zajednica mora se vratiti svom ranijem modelu djelovanja, onom kojeg je primjenjivala prije 2006. godine.

Jači OHR, jači EUFOR

Također, neophodno je ojačati snage EUFOR-a, i bolje ga uvezati sa snagama NATO-a. Potrebno je više vojnika. Zemlje koje sada ne učestvuju u misiji trebale bi se uključiti. Osigurati više helikoptera radi bolje mobilnosti EUFOR-ovih snaga. Redovno patroliranje područja sa manjinskim povratnicima. Redovni raspored snaga na potezu Tuzla – Brčko.


Uvažavanje preporuka iz Analize ne samo da će spriječiti i umanjiti mogućnosti izbijanja oružanih sukoba, nego će stvoriti i povoljniju atmosferu za pozitivnija kretanja i opšti društveni napredak.

Ovo je samo sažetak analize. Cijelu analizu, na engleskom, možete čitati ovdje.



(radiosarajevo.ba, Blin/sb)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 00:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Citiraj:
Босанци и Херцеговци


:roll:

Citiraj:
Također, neophodno je ojačati snage EUFOR-a, i bolje ga uvezati sa snagama NATO-a. Potrebno je više vojnika. Zemlje koje sada ne učestvuju u misiji trebale bi se uključiti. Osigurati više helikoptera radi bolje mobilnosti EUFOR-ovih snaga. Redovno patroliranje područja sa manjinskim povratnicima. Redovni raspored snaga na potezu Tuzla – Brčko.


Идиотизам.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 00:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31456
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sa 57. strane ove studije, posvećene navijačima i hulganima.

Citiraj:
The two largest fan groups in BiH are those of the Sarajevo football clubs FK
393
ueljezniþar (The Maniacs)
and FK Sarajevo (The Evil Horde). Other Bosniakdominated fan clubs in the Federation are gathered
around FK Sloboda Tuzla (The Wretches), NK ýelik
Zenica (The Convicts), and FK Veleq Mostar (The Red
Army). The two largest exclusively Croat fan clubs are
registered with NK riroki Brijeg (The Cavemen), and
NK Zrinjski Mostar (The Ultras). In Republika Srpska,
FK Borac Banja Luka has the single most important
support group (The Vultures) followed only by FK
Slavija Eastern Sarajevo (The Eagles).
Over the years, most of these groups have been involved in a number of incidents, in and out of stadia.
In 2001, the Vultures took part in riots in Banja Luka
at the ceremony marking the laying of the cornerstone
for reconstruction of Ferhat Pasha Mosque (built in
1579 and destroyed by Bosnian Serb authorities in
1993).

394
The same group first flaunted a banner with
the Serb nationalist slogan RKnife, Barbed Wire, Srebrenica,S (which, in Bosnian-Croatian-Serbian, is a
rhyme: RNoq, uica, SrebrenicaS) during a home game
against FK ueljezniþar Sarajevo in 2003.
395


The Vultures also spearheaded riots in Banja Luka that
followed the declaration of independence by Kosovo
on February 26, 2008, during in which the United
States consulate was attacked, and number of shops
were smashed in the city center.
During a recent match
in Banja Luka, this same group displayed a banner in
support of war crimes suspect General Ratko Mladiü,
following his arrest in June 2011.
As this study was being finalized, several noteworthy
incidents occurred. The first, in Banja Luka, saw Borac fans sweep onto the pitch to attack Sarajevoas ueljezniþar fans and players after the visitors scored a
goal. The game was halted after five minutes, when
the organizers said they could not guarantee security.
396
Four policemen were injured and police cars
were vandalized. The attack resulted in the BiH Football Federation awarding ueljezniþar a 3-0 win over
Borac, Borac being fined 10,000 KM, ueljezniþar being fined 2,000 KM, and Borac being ordered to play
its next three home games in an empty stadium.
397
Days later, rival Mostar teams Veleq and Zrinjski
played a Bosnian Cup match in Zrinjskias stadium in
West Mostar. After Veleq scored a goal in extra time,
Zrinjski fans broke through the fence invaded the pitch,
chasing Veleq off the field.
398
Both incidents demonstrated the weakness of security measures at these predictably charged matches. The same week, citing an
incident in their own game in riroki Brijeg, FK Sarajevoas management stated that the BiH Football Federationas lenient decisions for nationalist attacks on their
own and other fans, as well as unfair penalties against
it, had perverted the championship and disadvantaged
their team.
399
The team alleged that Rnationalism, hoo-- 58 -
liganism and manipulationS had systemically infected
the BiH Premier Leagueas management, Rpolitical
power centers.S FK Sarajevo stated that in the future
the team would leave the field if it was taunted by nationalist slogans such as Rnoq, qica, Srebrenica!S
The Cavemen of riroki Brijeg, named for the local,
pro-Nazi Croat irregular military formation that evaded
Yugoslav authorities in the aftermath of World War II,
display a Nazi flag with swastika as their pennant during home games. Interestingly, the flag is displayed
side by side with that of the Vatican
, suggesting that
Nazi ideology and the Catholic faith are at the core of
the groupas identity. However, their overarching identity is one of Croat ethnic belonging. It is unmistakably
recognized by the prominent placement of huge Republic of Croatia flags on the terraces of the riroki
Brijeg stadium, and smaller flags throughout the section in which home fans traditionally sit.
Since 2003, when clubs from Republika Srpska joined
the unified Bosnian Premier Football League, other
groups of football hooligans have also been involved
in a number of street and stadium fights, either with
rival hooligan groups or with police, but often amongst
themselves.


Svi se moramo zapitati zašto u ovoj studiji nema bošnjačkih huligana, pa realno nikakvo ozbiljno sranje nisu napravili, a kada se sumira srpska strana ima materijala što se vidi iz obojenog. Nažalost.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 02:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
filozof sa vrbasa je napisao:
Svi se moramo zapitati zašto u ovoj studiji nema bošnjačkih huligana, pa realno nikakvo ozbiljno sranje nisu napravili, .

Osim sto su ubili covjeka.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 08:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 14105
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
filozof sa vrbasa je napisao:



Svi se moramo zapitati zašto u ovoj studiji nema bošnjačkih huligana, pa realno nikakvo ozbiljno sranje nisu napravili, a kada se sumira srpska strana ima materijala što se vidi iz obojenog. Nažalost.



Нема, зато што је тај ко је писао тако хтио. :wink:

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 09:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Samo ne znam što se uvijek naglašava naročito u RS kada se mnogo više koči povratak u Federaciji BiH. U Sarajevu povratak se i dan danas opstruiše pogotovo ako je stan ili kuća na dobrom mjestu. Pričao mi jedan poznanik iz Sarajeva koji sada živi u Bratuncu da mu je jedan dan došao neki lik i pitao ga koliko košta kuća. Lik rekao da ni kuća ni stan nisu na prodaju. Koliko samo ima srušenih srpskih kuća na potezu oko Duvna. Niko ono ne obnavlja!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 09:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 14105
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Зато они и коче попис, знаш ли да је у ФБиХ 1991. живјело више Срба него у РС?! Шта мислите колико се вратило?

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 09:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
skypostman je napisao:
Зато они и коче попис, знаш ли да је на у ФБиХ 1991. живјело више Срба него у РС?! Шта мислите колико се вратило?


:confused2:

Jesi ti svjestan sta izvali? Po ovome ispada da onda RS nema ama bas nikakav legitimitet ni smisao, znaci pada u vodu tvrdnja koju non stop ponavljaju o nastanku i potrebi za ovim entitetom?

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 09:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
skypostman je napisao:
Зато они и коче попис, знаш ли да је у ФБиХ 1991. живјело више Срба него у РС?! Шта мислите колико се вратило?


Znam ja tu činjenicu. Čak sam se iznenadio kada sam pročitao da su Srbi bili većina u Novom Travniku ali na području grada. Sada ih nema uopšte. Moraće oni taj popis na kraju prihvatiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2011, 09:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 14105
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
ERROR je napisao:
skypostman je napisao:
Зато они и коче попис, знаш ли да је на у ФБиХ 1991. живјело више Срба него у РС?! Шта мислите колико се вратило?


:confused2:

Jesi ti svjestan sta izvali? Po ovome ispada da onda RS nema ama bas nikakav legitimitet ni smisao, znaci pada u vodu tvrdnja koju non stop ponavljaju o nastanku i potrebi za ovim entitetom?



Бошњо качио податке. :lol:

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2011, 01:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31456
Lokacija: Je Suis Ahmed
A jebote na 100 strana sitno kucanog engleskog jezika ni riječi o opasnosti od vehabija.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs