banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 532 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Okt 2010, 11:17 
ne znam kako je sad, ali prije 3 g. nisi mogao otici na paprikovac i reci eto ja sam trudna, hocu da mi vodi trudnocu neki doktor sa paprikovca i bla, bla.. tad je bila ona frka sa doktorima koji su pored paprikovca radili privatno, i kad je ta praksa ukinuta na paprikovac kod doktora su mogle samo zene koje su imale rizicnu trudnocu, i koje su tokom trudnoce zaglavile gore u bolnicu pa im onda nastavili voditi doktori sa klinike.. tako da ta prica odes na paprikovac da ti vodi trudnocu i porodi te isti doktor nije mogla, a ne vjerujem ni sad...

o ginekolozima sam cula svasta, takodje neko ko je hvaljen ginekolog da ides na redovan pregled, ne znaci automatski da je dobar da mu povjeris 9 mj. svoje trudnoce... ja apsolutno glasam za dr. vilendecica... jedan prekrasa covjek, strpljiv, pun razumijevanja, i ne samo ginekolog, nego i psiholog, prijatelj u trenutcima kad zena koja je u drugom stanju ima izvjesne strahove, probleme, i slicno

i da, to sto zene biraju zene-ginekologe za preglede i vodjenje trudnoce, samo zato jer su zene pa ce ih bolje shvatiti ili razumjeti, bice im lakse na pregledu i slicno mi je cista glupost...


Vrh
  
 
PostPoslato: 22 Okt 2010, 12:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Mar 2007, 16:40
Postovi: 179
Lokacija: GB
pozdrav,
ja sam u 25-toj sedmici trudnoće i od samog početka išla sam na Paprikovac i definitivno planiram da nastavim i dalje. Sasvim regularnim putem sam prvo naravno otišla kod porodičnog doktora po uputnice za pregled i UZV
TREBAJU VAM 2 UPUTNICE - ovo naglašavam iz razloga što kad god sam bila na ginekološkom pregledu tražili su dvije uputnice i to su mi odma u početku rekli, te da više na uputnicama ne porodični dr ne pišu GAK nego KC Ginekologija - 'oću da kažem da im je bitna papirologija :evil3:, što dovodi do većeg reda i manjih prekorednih ubacivanja pacijenata.
Nakon prvog pregleda, tj. utvrđivanja trudnoće oslobođeni ste i participacije, tako da su svi pregledi besplatni. Kada sam došla na prvi pregled zatekla sam dr Topića (dr Želko Topić - čitala sam ovdje da spominjete neku doktoricu Topić za koju nisam nikad čula, jedino što jesam čula jeste da moj dr nema ženu...)
Svaki mjesec idem na redovne preglede i dr mi je uvijek davao jednostavne odgovore na sva moja pitanja, uvijek mi okrene monitor na UZV pregledu i objašnjava šta je šta i kako treba da bude blablablabla da vas puno ne smaram sa svim detaljima....)
moja poenta je u tome da sve zdravtsveno osigurane djevojke-žene imaju pravo na besplatno vođenje trudnoće te da ja niti jednom u ovih 5mjeseci (znači 5puta) nisam vidjela da su ikoga vratili kući i odbili voditi (ako je imao regularnu uputnicu,tj.papirologiju sređenu...)
ako se ja normalno i srpljivo ponašam prema njima, takvi su i oni prema meni, ako ja vidim da u čekaoni ima deset žena normalno da ću sjesti i sačekati (uvijek ima više ginekologa na odjelu tako da se red veoma brzo smanji), uvijek neko od sestara primjeti kada je neko novi došao u čekaonu i uvijek vas neko pita kod koga trebate, zbog čega, da li je hitno i sl.
Smatram da trebamo imati na umu da im mi nismo jedini pacijenti za danas, da prednost imaju žene koje već leže u bolnici, te da eventualnih pola sata - sat vremena koje ću pričekati u čekaonici iskoristim uvijek da pitam one što sjede pored mene o njihovim iskustvima u trudnoći, odgoju, rađanju, tegobama blablablablabla.....
ovo je narvano moje lično iskustvo i moji lični utisci i promatranja
BTW
za sve mame preporučujem sajt http://www.bebac.com i youtube kanal http://www.youtube.com/user/uzdravomtelu#g/u
(ja sam izdvojila sebi posebno samo o trudnoći na ovoj str http://www.youtube.com/user/bvully?feat ... 75A7FD2C3E)

_________________
Finest Сasual Dating


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2010, 14:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
@prasice izvini, greskom sa kucala 2,89 je u pitanju, e ne bi trebalo biti iznad 2,5.
vecina doktora sada rutinski salje na amniocentezu(u bg npr sve trudnice)bez obzira na godine.
danas se koriste pilule od 14-15godine, godinama i godinama.
tabletu za dan poslije dozivljavaju kao analgin i po meni te analize nisu ni malo naivne.
ja bih licno voljela da me neko uputio, a kada sam sama saznala vec sam bila u sestom mjesecu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2010, 14:45 
i moju drugaricu uputili isto u bg, uradila sve, i stigli joj nalazi tek nekidan a ona u 7 mj. trudnoce!!!!!!!!!!!
pa koji moj je to radila u 2/3 mj., kad sad i da utvrde da nesto nije u redu, kasno je.. uzas.. sva sreca beba je dobro


Vrh
  
 
PostPoslato: 22 Okt 2010, 23:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
lollipop je napisao:
i moju drugaricu uputili isto u bg, uradila sve, i stigli joj nalazi tek nekidan a ona u 7 mj. trudnoce!!!!!!!!!!!
pa koji moj je to radila u 2/3 mj., kad sad i da utvrde da nesto nije u redu, kasno je.. uzas.. sva sreca beba je dobro

da,koliko su azurni...moja drugarica vec mjesec dana ceka nalaz a mjesec dana je sa stelom cekala da joj urade,sumnjaju da nesto nije ok,cura jedva ostala trudna,a porodice se dok urade nalaz :angry4:

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 10:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Jul 2006, 21:13
Postovi: 92
cvijetak je napisao:
Zato sto sam ja cijeli zivot isla kod nje, klela se u tu zenu...
.................................



:( Jako mi je žao zbog svega što ti se desilo... mislim da još veći užas osjećam zbog toga što sam i ja jedna od oni koji se kunu u dr. Topić. I meni je vodila trudnoću, i hvala Bogu, sve je bilo u redu. Sada, kada sam prošla trudnoću kod nje, strašna mi je pomisao da je dr. Topić napravila takav propust... grozno

Međutim, ima jedna stvar koju bih molila da mi odgovoriš... napisala si da ti je rezultat double/triple testa bio 1:1181 i da to ukazuje na nizak rizik fetusa. Ja sam radila samo double test (iako ni za njega nije bilo indikacija, al eto.. ) i, koliko mi se čini, rezultat mi je bio 1:10000 - i za njega su mi rekli da ukazuje na nizak rizik. Sad nisam 100% sigurna da je taj rezultat, evo cijelu sam kuću prevrnula, nema šanse da nađem taj nalaz (a nekidan sam ga negdje složila "da znam gdje je" :)) ali, recimo da sam 95% sigurna da je nalaz bio 1:10000. Jesi sigurna da je kod tebe bio 1:1181 i dasu ti tako rekli? Ako da, opet mislim da je veliki propust, jer mislim da to ne može biti isto kao i 1:10000 i da bi to ipak značilo povećanu vjerovatnoću. (jedino ako se te brojke razlikuju za double i triple test - možda neko od medicinara zna bolje da rastumači te vjerovatnoće?)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 12:24 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Okt 2010, 22:38
Postovi: 5
evo, sad sam pogledala nalaz tripl testa, bas tako pise.Ja sam pitala kad sam isla po nalaze, da li je to sve kako treba, ona mi pokaze da ispod ima tumacenje, i bas tako pise, da ukazuje na nizak rizik fetusa. Iskreno, tad nisam ni u najludjim snovima mogla da pomislim da nesto ne stima, te sam se pouzdala u misljenej doticne doktorice i to sto je na nalazu pisalo. Sad sam malo pametnija, pe sledeci put, ako ikad skupim hrabrosti, radim sve moguce analize i pretrage. Pojma nemam da li postoji neka razlika izmedju dabl i tripl testa, ona meni rece da je tripl pouzdaniji, i radi se nesto kasnije nego dabl.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 17:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Maj 2009, 12:39
Postovi: 52
boa je napisao:
@prasice izvini, greskom sa kucala 2,89 je u pitanju, e ne bi trebalo biti iznad 2,5.
vecina doktora sada rutinski salje na amniocentezu(u bg npr sve trudnice)bez obzira na godine.
danas se koriste pilule od 14-15godine, godinama i godinama.
tabletu za dan poslije dozivljavaju kao analgin i po meni te analize nisu ni malo naivne.
ja bih licno voljela da me neko uputio, a kada sam sama saznala vec sam bila u sestom mjesecu...


Amniocenteza nosi rizik od spontanog pobacaja...ne vjerujem da bas SVE se trudnice RUTINSKI salje da urade amniocentezu...Mozda zbog izvlacenja para-jer prvo ide uzv/dvo-i trostruki test i tek poslije,ako postoji sumnja,amniopunkcija.
Osimtoga postoje bolesti,koje amniocenteza ne otkriva.AMnio otkriva hormozomske abnormalnosti,nece otrkriti npr razvojne nepravilnosti ploda.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 17:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Maj 2009, 12:39
Postovi: 52
cvijetak je napisao:
evo, sad sam pogledala nalaz tripl testa, bas tako pise.Ja sam pitala kad sam isla po nalaze, da li je to sve kako treba, ona mi pokaze da ispod ima tumacenje, i bas tako pise, da ukazuje na nizak rizik fetusa. Iskreno, tad nisam ni u najludjim snovima mogla da pomislim da nesto ne stima, te sam se pouzdala u misljenej doticne doktorice i to sto je na nalazu pisalo. Sad sam malo pametnija, pe sledeci put, ako ikad skupim hrabrosti, radim sve moguce analize i pretrage. Pojma nemam da li postoji neka razlika izmedju dabl i tripl testa, ona meni rece da je tripl pouzdaniji, i radi se nesto kasnije nego dabl.


Dvostruki i trostruki test daje rezultat VJEROVATNOG rizika od ostecenja ploda.Tu se uzima u obzir uzv-NT,starost trudnice,hormonski nalaz-sto je starija majka,veci je rizik od genetskog oboljenja-s.Downa,Patau,Edwardsa iliTurnera.ALi-opet,to je samo statisticki vjerovatno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 21:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
@prasica
salju se bas sve trudnice.u poliklinice dr zeljka(prezime izlapilo), kao i neke njene kolege, isto salju sve bez obzira na dob trudnice.ovo znam jer je ona vodila skolu za trudnice koju sam pohadjala i bas smorazgovarale o tome.na posatavljeno pitanej o duzini ceknaja rezultata( min 3 sedmice) je odgovorila da je to dio procedure.e sad ne znam jel bl procedure ili generalno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 22:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Nisam ja ni dovela u pitanje da li se salje ili ne :)
Meni je samo ''cudno'' sto je to sve moja doktorica preskocila i dabl test i tripl test, a po mnogima, tek kad oni nisu dobri salje se na amniocentezu, jer je invazivna metoda. Moja doktorica je smatrala da ja ne trebam da radim te testove, a inace je jako temeljna. Kod nje zene najvise cekaju, jer je sva po PS-u :D
Ja sutra ulazim u 9. mjesec i ne mogu sad nista promijeniti, ali zelim znati za ubuduce. Samo da je moja curica ziva i zdrava i da sve dobro prodje na porodjaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2010, 11:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Maj 2009, 12:39
Postovi: 52
boa je napisao:
@prasica
salju se bas sve trudnice.u poliklinice dr zeljka(prezime izlapilo), kao i neke njene kolege, isto salju sve bez obzira na dob trudnice.ovo znam jer je ona vodila skolu za trudnice koju sam pohadjala i bas smorazgovarale o tome.na posatavljeno pitanej o duzini ceknaja rezultata( min 3 sedmice) je odgovorila da je to dio procedure.e sad ne znam jel bl procedure ili generalno.



Amnio nije rutinska provjera u trudnoci.To je invazivni metod,koji u 1% slucajeva moze dovesti do pobacaja,sem toga kod rh- majki u slucaju rh inkompatibilnosti,treba dati rhogam poslije amnio.Cudno da se bas sve trudnice,bez prethodnog ispitivanja,salju na amnio.AKo govorimo o bl poliklinici,moje 3 drugarice koje su tamo vodile trudnocu zadnje 2 godine,nijedna nije isla na aminio.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2011, 14:22 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2010, 09:49
Postovi: 47
Lokacija: tu sam
Ima li neko iskustva sa dr Stosic i Deamedikom.Ona mi vodi trudnocu.Sami pocetak je,9 nedelja.ZAkazala mi je i dabl test.Zna li neko koliko to tamo kosta i da li se moze raditi na paprikovcu,kakva je tamo procedura?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2011, 22:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2005, 10:00
Postovi: 1425
Lokacija: Banjaluka...
Deamedika....uzme ti uzorak krvi postavi ti nekoliko pitanja i ako se dobro sjecam bilo je 100 KM dabl test, bude gotov za dan dva...Dr.Stosic cool zenica, vodila mi jedan period trudnoce...ugodna osoba, da se pitati sve sto te zanima i veoma pristupacna

_________________
IzvinjavaM Se Na RukopisU
http://www.youtube.com/watch?v=lqHgv0g3x1o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2011, 18:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
plavo sunce je napisao:
Ima li neko iskustva sa dr Stosic i Deamedikom.Ona mi vodi trudnocu.Sami pocetak je,9 nedelja.ZAkazala mi je i dabl test.Zna li neko koliko to tamo kosta i da li se moze raditi na paprikovcu,kakva je tamo procedura?

Sve pohvale za nju. Prva od vise dr kod kojih sam bila, koja je pricala samnom osim onog neophodnog. Kod vecine doktora pregled je izgledao ovako: P0 Ab0 Z.M. jeste li dosli iz nekog posebnog razloga? nisam. Izvolite... Hvala, mozete ici dovidjenja.
Dr Stosic mi je razjasnila i neke stvari koje se ne bih ni sjetila pitati sama:) Volim kad doktor posveti pažnju pacijentu kao čovjeku, a ne kao predmetu kojih određen broj treba pregledati danas.
Nisam još bila trudna, ali vjerovatno bih izabrala nju da mi vodi trudnoću od ovih doktora što sam do sad vidjela.
Dea Medica mi je ok, išla sam tamo na još neke preglede.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2011, 21:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
plavo sunce je napisao:
...Sami pocetak je,9 nedelja.ZAkazala mi je i dabl test.

a zar se prvo ne radi merenje nuhalnog nabora (nuhalne transpirencie), pa tek ako taj nalaz nije ok ide se na dabl. ako dabl nije ok, onda se radi tripl test, a kao zadnja varijanta je amnio???

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 01:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Nisam radila dabl test, ali mi je dr Lazic rekao da je dabl test upravo to: mjerenje nuhalnog nabora, u kombinaciji sa testom krvi trudnice i valjda jos neki podaci, tipa godine.
Ne tvrdim. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2011, 16:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
prasica je napisao:
... da je dabl test upravo to: mjerenje nuhalnog nabora, u kombinaciji sa testom krvi trudnice ...


ali dabl test i nuhalni nabor su dvije razlicite stvari. :-?
nuhalni nabor je ultrazvucni nalaz, merenje zadebljanja u predelu vrata.
dabl test je nalaz krvi , tj. odredjivanje dva (zato se i zove dabl) parametra, koncentracije specificnog enzima i hormona trudnoce.
tripl test je isti fazon, znaci nalaz krvi, samo sto se odredjuju ukupno tri parametra u krvi trudnice.
ima jos i kvadripl test, koji je tripl test + jos jedan parametar krvi.

e sada, ovi testovi se mogu kombinovati. recimo merenje nuhalnog nabora i dabl test se u kombinaciji zovu screening prvog tromesecja.

u mnogim zemljama ovi testovi nisu rutinski nego se rade na zahtev roditelja, tako da mi je sokantno da u bg amnio tretiraju kao rutinski i obavezan. :(

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2011, 19:24 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Sep 2009, 11:19
Postovi: 42
Da li neko od vas zna koliko košta dabl test? Pošto mi je rečeno da se radi na Paprikovcu, mislila sam da to ide na trošak Fonda, ali čitajući po netu ispade da se plaća. Cijene variraju od 50 do 170 KM, tako da sam totalno zbunjena :-)
Da li neko zna? hvalaaaa


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 01:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
@stigmata, ja samo prenosim sta mi je covjek rekao.
Znam sta je nuhalni nabor. Mislim, to je osnovna stvar.
Ali, on mi rece ovim rijecima: to sto je mjeren nuhalni nabor nije nista. On se treba izmjeriti i izvaditi krv trudnice i odrediti te parametre. (usput da kazem da me zivu isprepadao)
Zato sam na kraju napisala: ne tvrdim. :) Mozda se covjek nije dobro izrazio. :)

A interesuje me odakle ti informacija da je u BG amniocenteza rutinska?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 532 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs