Citiraj:
ZA DVIJE će godine tri najjače nogometne lige na svijetu u ovom trenutku, Premiership, Primera i Serija A, bankrotirati, zaključak je studije AT Kearneyja.
Globalna konzultantska kompanija objavila je najnovije istraživanje ekonomskog stanja u najboljim svjetskim (europskim) nogometnim ligama. Podaci su porazni i govore da bi engleski Premiership, kao i španjolska Primera, odnosno talijanska Serija A, za dvije godine mogle propasti.
"Najveće europske, pa time i svjetske nogometne lige posluju u ekonomski neodrživim uvjetima", kažu u AT Kearneyju napominjući da je jedina liga koja posluje na principu rentabilnosti njemačka Bundesliga; iza nje s minusima slijede francuski Le Championnat, španjolska Primera i talijanska Serija A.
Nijemci u dvije godine prestigli Premierligu i Primeru
"Premierliga i Bundesliga daleko su ispred konkurencije drugih europskih nacionalnih prvenstava kada je riječ o zaradi i plaćama igrača", piše Goal.com. Prošlog je mjeseca utjecajna agencija Deloitte Sports Business, na temelju podataka za sezonu 2008./09., otkrila kako je Bundesliga prestigla englesku ligu i postala najprofitabilnija nogometna liga u Europi.
Njemačko prvenstvo stvorilo je svoj ugled kao možda jedina "zdrava i normalna" nogometna liga, dok najveći engleski klubovi grcaju u dugovima, a oni manji bankrotiraju i ispadaju u niže lige (Leeds, Newcastle, Portsmouth).
Goal.com analizirao je dvije najprofitabilnije lige uspoređujući ukupan promet, zaradu od televizijskih prava, prodaje igrača i stanje dugova.
Premijerligaški klubovi godišnje zarade 1,89 milijardi funti, dok Nijemci "okrenu" oko 1,29 milijardi, čime su prošle godine pretekli španjolsku Primeru. Njemačkim klubovima je pomoglo što je u njihovoj zemlji održano Svjetsko prvenstvo 2006. godine, pa su mnogi od njih iskoristili dio od 1,4 milijarde funti namijenjene uređivanju stadiona.
Rast plaća veći od rasta prihoda
"Premierliga ima uređena prava prijenosa utakmica, moderne stadione, ali i vrlo razvijenu marketinšku strategiju, posebno u prekomorskim krajevima gdje mnogo zarađuje od prodaje", rekao je Emmanuel Hembert, stručnjak za nogometno tržište iz konzultantske kompanije AT Kearney.
"Profit engleskih klubova pao je sa 185 na 79 milijuna funti jer je rast plaća veći od rasta godišnje zarade. Pretprošle sezone rast plaća bio je 67 posto veći od rasta prihoda, a očekujemo da je slično bilo i u upravo završenoj sezoni. To se ne može nastaviti u nedogled", rekao je Alan Switzer iz Deloittea.
Bundesliga najmanje zarađuje od TV prava
U Bundesligi se profit povećao na 141 milijun funti i drugu su godinu, u posljednje tri, ispred Engleza. Omjer rasta plaća i prihoda je 51 posto, čime su definitivno najzdravija liga među "ligama petice".
"Bundesliga je kao natjcanje i kao proizvod vrlo uspješna. Imamo zanimljivu ligu i stabilan biznis", rekao je čelni čovjek njemačke lige Cristian Seifert.
Zanimljivo je da, unatoč velikoj kvaliteti lige, Nijemci imaju najmanju zaradu od televizijskih prava među najboljih pet europskih liga, oko 488 milijuna funti. S druge strane, Premierliga je za novu sezonu ugovorila poslove prijenosa utakmica u prekooceanskim zemljama, na čemu će, procjenjuju u Deloitteu, Englezi zaraditi nevjerojatne 2,2 milijarde funti.
Aston Villa jedini engleski klub bez dugova
Kad se govori o zaduženosti klubova, kolo predvode Liverpool i Manchester United, a u dugovima su i svi ostali premijerligaški klubovi osim Aston Ville. Taj dug je porastao na 3,3 milijarde funti. U isto vrijeme, 11 od 18 njemačkih klubova je završilo godinu u minusu, no kod njih, zbog pravila oko dobivanja licence, ne može se klubu dogoditi ono što se dogodilo Portsmouthu. Da bi klub mogao zaigrati u prvom razredu engleskog nogometa, mora biti financijski zdrav te zadovoljavati određene standarde, dok na Otoku nema gotovo nikakvih kriterija.
Strani vlasnici su najveći problem
Velika je prednost njemačkih klubova pravilo da niti jedan pojedinac ili korporacija ne može posjedovati više od 49% nogometnog kluba. Tako se izbjegava manijakalno trošenje novca na skupa strana pojačanja, koja na koncu ne opravdaju uloženi novac, kao što je slučaj Liverpoola, Manchester Cityja i Chelseaja. "U Premierligi kad voda dođe do grla i klub bankrotira, vlasnici mogu samo pobjeći. Njemački klubovi imaju jaču ekonomsku bazu", rekao je stručnjak AT Kearneya.
Što čeka europski nogomet, teško je reći, ali jasno je da bi mnogi danas veliki klubovi mogli doživjeti sudbine svojih prethodnika koji su zbog bankrota ispadali u niže rangove natjecanja. Neki su savezi već počeli raditi na rješavanju krize. Talijani i Englezi, zbog loših rezultata na SP-u, najavili su drastične promjene u domaćim natjecanjima. Za početak, klubovima Serije A od nove je sezone dopušteno potpisati samo jednog igrača izvan Europske unije, a Englezi su odlučili reformirati sustav akademija po uzoru na Njemačku. U Italiji najnoviji slučaj problema s dugovima je odlazak obitelji Sensi s čela Rome, koju je preuzela banka, a još se čekaju prve ponude zainteresiranih novih vlasnika. Problem bogataša koji novcem žele osvajati trofeje neće biti lako riješiti, ali nacionalni savezi imaju mogućnost mijenjanja pravila za dobivanje licenci, čime bi se već napravilo jako puno.
_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.