zerocool je napisao:
Znaci otprilike kad je Partizan poceo sa dominacijom. Jel to znaci da je Partizan glavni krivac za propast nase kosarke?

Kazes 14 godina, tad je Covic bio niko i nista, priznaces da je glupo kriviti njega za sve. A vi koji ste dominirali u tih 14 godina zajedno da Vujosevicem ni krivi ni duzni, zvuci malo glupo, zar ne? A daleko od tog da je Covic nevinasce, ali i ti tvoji su manje vise isti.
Пођимо од претпоставке да ми дискутанти на овој теми клупску кошарку пратимо последњих 17-18 година. Данас је 2016. година.
Нек нам друга претпоставка буде да исто толико (колико толико) пратимо српску политичку сцену.
И нек нам трећа претпоставка буде да у свом духу тоталитета не занемарујемо рационализам као неизоставни фактор закључивања. Е ту можемо увидјети неколико више него важних фактора који су допринијели да српска кошарка данас буде на овако ниским гранама. Наравно ако српску кошарку гледамо као цијелину, не кроз њен један дио.
Кренимо редом (само без устаљених опаски појединаца, ко ће читати романе)
У сезони 2001-2002 кренула је ера КК Партизана, освојена је титула у вјероватно најјачем домаћем такмичењу од 1996.те на овамо. Српска лига је у том тренутку имала 5-6 за домаће услове одличано организованих и јаких клубова. Сјајних играча. Лига у којој је практично свак свакога могао добити. Побједе Ива Зорке, Слоге из Краљева или Здравља из Лесковца над највећима нису били чудо. Већ посљедица квалитета. Партизан је у тој сезони био најбољи, а тада је у лиги играло 99% домаћих кошаркаша.
Тада су српски клубови играли домаћу лигу. Сем Будућности.
У тим тренуцима, подсјећања ради, Небојша Човић је био замјеник премијера, шеф Координационог тима за Космет. Истина и први човјек ФМП-а.
Након ове сезоне, српски клубови су изашли са јасним ставом - желимо домаћу лигу, не занима нас Јадранска, Будућност нек је игра. Јасан став. И док су клубови правили планове за нову сезону у тада објективно петом или шестом такмичењу по квалитету у Европи (не заборавимо да је тада Палаканестро био друга димензија у односу на што је сада, да је Литванска, али и Француска лига била далеко јача, па и Грчка копље изнад данашње), дешава се да представници једног клуба, крше постигнут договор и приступају тада Гудјеру. Ко ? - КК Црвена Звезда. Зашто?
На питање који је клуб следећи прекршио договор и директно утицао на слабљење српске клупске кошарке, а самим тиме и уништавање КЛС-а, право одговора и погађања је једанпут! Наравно - ФМП.
И већ тада је било јасно да српској клупској кошарци нема спаса. Тада су српски представници из Савеза пристајали на уцјене и ултиматуме, усмена обећања. Прво је наређено Вршцу да уђе у такмичење, а након тога и свим осталим клубовима из врха. Наравно претходно са Бартомеуом потписан један од најштетнијих уговора у историји српске клупске кошарке, гдје је српска кошаркашка лига временом постала значајна колико и она Сан Марина. То се на крају крајева видјело како су године пролазиле. Они који тако брзо не заборављају сјетиће се да је до прије пар година успјех у домаћем такмичењу бодован, у домаћем купу такође. Јадранска је у почетку имала 4 евролигаша. Данас? - 1. Са великим шансама да и тај један ускоро не буде у елити.
Могао бих роман писати, знамо шта имамо данас. Такмичење које нема сврху. И нажалост, они који хоће анализирати, могу видјети шта смо све изгубили.