Kakva je buducnost bh. nogometa...???
''Dnevni list''
Srbi ne žele reorganizaciju
Da je kojim slučajem nogometna reprezentacija BiH u prve četiri utakmice kvalifikacija za EP 2008. osvojila 10 ili 12 bodova, BlažSlišković bio bi još izbornik, reprezentativci koji igraju u inozemstvu ne bi stupili u ''štrajk'', a ni čelnici Saveza ne bi bili na udaru. Ipak, reprezentacija je osvojila samo četiri boda, Slišković je dobio ''nogu'', reprezentativci koji igraju u inozemstvu postavili su ultimatum… Ipak, čelnici Saveza ponašaju se kao da se ništa nije dogodilo. Kako su kazali, oni ne snose nikakvu odgovornost.
Dobro, nećemo o reprezentaciji, nego o nečemu mnogo važnijem, nečemu što je isključiva odgovornost Saveza - strukturi nogometnih Liga u BiH. Igrači za reprezentaciju ipak se trebaju crpiti odnekud, a s ovakvom organizacijom ''pravih'' igrača bit će sve manje i manje. U prva tri stupnja natjecanja u BiH - Premier ligi, dvije prve lige, pet drugih u Federaciji BiH (Sjever, Centar, Jug, Zapad I, Zapad II) i tri druge lige u Republici Srpskoj (Zapad, Centar, Jug), natječe se nevjerojatnih 168 klubova. Usporedbe radi, u susjednoj Hrvatskoj u prva tri stupnja natjecanja igra 76 klubova. Svi se slažu da Premier liga treba imati mnogo manje od šesnaest klubova, maksimalno dvanaest, iako bi Liga 10 bila idealno rješenje. Ipak, kada se razgovara samo o ovoj temi, nemoguće je zaobići niže stupnjeve natjecanja koje je puno važnije reorganizirati. Probajte zamisliti koliki korak naprijed za bh. nogomet bi bio kada bi Premier liga brojala samo 10 klubova, kada bi se od dvije prve lige napravila jedinstvena od 16 klubova (po osam iz Federacije i RS-a) te kada bi treći stupanj natjecanja činile dvije entitetske lige po 16 klubova. Treći stupanj može se reorganizirati i drukčije, ali prva dva stupnja su primarna za bh. nogomet.
Naravno, takve promjene prije svega koče čelni ljudi u FS-u RS-a, jer su, prema sadašnjoj strukturi natjecanja, srpski klubovi u povlaštenu položaju. Naime, kada se 2002. ujedinjivao nogomet na prostoru čitave BiH, Srbi su bili proračunati pa su pristali na ujedinjenje uz uvjet da se drugi stupanj natjecanja organizira tako da se naprave dvije prve lige, Federacije i RS-a, te da svake sezone u Premier ligu ulazi po jedan klub iz oba entiteta. Tako se hipotetički može dogoditi da za nekoliko godina u Premier ligi ne bude nijedan bošnjački klub, može se dogoditi da ne bude nijedan hrvatski klub, ali jednostavno se ne može dogoditi da u Premier ligi ne bude nijedan srpski klub. Ipak, ovo je manje važno. Važno je da s ovakvom strukturom natjecanja u prva tri stupnja bh. nogomet ne može ići naprijed. Toga je sigurno svjestan i predsjednik Saveza Milan Jelić, ali njemu je politika ipak važnija od nogometa.
Dominković: Teško se išta može promijeniti
Dopredsjednik NS-a BiH Iljo Dominković slaže se da strukturu natjecanja u prva tri stupnja natjecanja treba mijenjati, ali i dodaje da ne vjeruje da se išta može promijeniti. ''Svi smo svjesni da s ovakvom strukturom ne možemo ići naprijed. Napravio sam elaborat o reorganizaciji strukture natjecanja u svim stupnjevima koja bi nam, uvjeren sam, donijela napredak. Ipak, čelnici Saveza RS-a u startu su odbacili takvu mogućnost'', izjavio je dopredsjednik NS-a BiH Iljo Dominković.
Smanjiti samo Premier ligu nije rješenje
Smanjiti samo Premier ligu na 12 ili 10 klubova (što je također malo vjerojatno), a drugi i treći stupanj natjecanja ostaviti isti, bh. nogometu donio bi mali korak naprijed, ali to nije rješenje. Rješenje je Premier liga s 10 ili 12 klubova s minimalno pet igrača u zapisniku mlađih od 23 godine, jedinstvena Prva liga od 16 klubova s minimalno 10 igrača u zapisniku mlađih od 23 godine te dvije entitetske lige u kojima ne bi smjeli igrati igrači stariji od 23 godine. U tom slučaju, prvoligaši bi tražili igrače u Drugoj ligi, premierligaši bi ih crpili od prvoligaša, a onda bi i u Premier ligi bilo mnogo više igrača za reprezentaciju.
Liga mladih
Veliki problem je i Liga mladih. Juniori i kadeti sada su podijeljeni u četiri lige (Centar, Jug, Zapad i Sjever) koje broje više od 60 klubova. Jasno da se tu kvaliteta razvodnila, a dobro je poznato da se mladi igrači pravilno mogu razvijati samo kroz kvalitetne utakmice. Predsjednik Komisije za omladinski nogomet u NS-u BiH Franjo Džidić zalaže se da se napravi samo jedna liga, koju bi činili klubovi čiji se prvi sastavi natječu u Premier ligi. Tako je Liga mladih organizirana u Hrvatskoj
_________________ STA JE!?
|