banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 13:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Apr 2011, 21:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Dakle mojoj drugarici koja studira Dramaturgiju je potrebna pomoc,ovako je to ona meni objasnila pa cu da vam kopiram tekst:


*radim temu "mostovi u banja luci" za dokumentarni film, i da ne bih nabacala samo arhivske podatke treba mi nečija živa priča, to jest, što više priča ne mora da bude ništa specijalno
kako je neko skakao u vrbas, ili se ljubio na mostu, ili je prvi put prešao most kad je išao prvi put da tuca tako neke simpatične stvari*

Djevojka je iz Srbije,pa pomozimo joj ako neko ima pricu :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 21:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Gradska ćuprija je veoma bitna u mom životu. Na drugoj obali je moj fakultet u kome se školujem i upoznajem svijet. Na gradskoj ćupriji mogu da osjetim miris proljeća u Banjaluci koji nosi Vrbas. Mogu da osjetim istoriju ovog grada i zato volim da šetam po gradskoj ćupriji.


Ako ti drugarica ima još pitanja slobodno neka pita.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Već sam mislio da je neko opet skočio s mosta s ciljem da si prekrati muke, ne znam koliko je dubok V ovih dana....

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 21:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
filozof sa vrbasa je napisao:
Gradska ćuprija je veoma bitna u mom životu. Na drugoj obali je moj fakultet u kome se školujem i upoznajem svijet. Na gradskoj ćupriji mogu da osjetim miris proljeća u Banjaluci koji nosi Vrbas. Mogu da osjetim istoriju ovog grada i zato volim da šetam po gradskoj ćupriji.


Ako ti drugarica ima još pitanja slobodno neka pita.


*pitaj ga jeli mu se desilo štogod zanimljivo na tom mostu, je l' video kako nekog plačkaju, ili kako neko prosi, ili plače, ili neko dete, ili starca, nešto što je na njega ostavilo jaku impresiju u vidu emotivnog ili umetničkog naboja * :)
Hvala puno na pomoci :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 22:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Zapravo da, tu sam doživio najveće poniženje ljudskog digniteta, kao ni u jednom dijelu BL.

Padale su novembarske kiše i odvod na mostu je bio začepljen. Bila je gužva pijačni dan, pun penzionera i ja među njima, ogromna lokva na jednom kraju mosta usporavala je saobraćaj. Vozači su vodili računa o pješacima, dok se nije pojavio jedan magarac, koji je namjerno uzeo zalet sa drugog kraja mosta i sve nas okupao. Razumijem ja da se čovjek mora pokvasiti, ali ovo je neopisivo.

Tu sam vidio društveno raslojavanje, skorojeviće, jebivjetre i slične stvari.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 22:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
filozof sa vrbasa je napisao:
Zapravo da, tu sam doživio najveće poniženje ljudskog digniteta, kao ni u jednom dijelu BL.

Padale su novembarske kiše i odvod na mostu je bio začepljen. Bila je gužva pijačni dan, pun penzionera i ja među njima, ogromna lokva na jednom kraju mosta usporavala je saobraćaj. Vozači su vodili računa o pješacima, dok se nije pojavio jedan magarac, koji je namjerno uzeo zalet sa drugog kraja mosta i sve nas okupao. Razumijem ja da se čovjek mora pokvasiti, ali ovo je neopisivo.

Tu sam vidio društveno raslojavanje, skorojeviće, jebivjetre i slične stvari.

*pitaj ga je l' bi mi ispričao priču, da ga snimim, ako se bude radio film* :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 22:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Vrlo rado bih pomogao, ali bih raspršio svoj forumski identitet, nikome više ne bih bio zanimljiv.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 22:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
A fino meni ona kaze, nece niko ni glas da pusti a tek da stane pred kamere i kako da ja polozim ispit.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 22:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Da sam sve ovo vidio negdje na FB, odmah bi pristao.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
filozof sa vrbasa je napisao:
Da sam sve ovo vidio negdje na FB, odmah bi pristao.

Pa ok,hvala svejedno :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 23:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9343
Prvo mi pade na pamet Ale i hodanje po ogradi mosta:
"Kada pominju Alu, Banjolučani ne mogu, a da se ne sjete njegovih "bravura" na Gradskom mostu. Po gradu se još prepričava da se znao popeti na most i prehodati ga "po perdi" širokoj svega desetak centimetara, s kraja na kraj, i to sa svojim cekerima u ruci. "
Spoiler:
Čika Ale, boem Banjalučkih ulica

Rijetki su oni koji ne znaju ili nisu barem čuli za možda najpoznatijeg Banjalučanina, čika Alu. Prije šezdeset i kusur godina u gradu na Vrbasu, rođen je i živi čovjek dobrog srca i Banjalučki boem Alija Mahmutović čika Ale.

Pored ostalih veseljaka, kao što je "ovo je moj grad, mrzim Karadžića" ing.Brko, koji s vremena na vrijeme u sred gospodske ulice uzvikuje pomenutu parolu, ili Jefte, areheologa amatera čija je najveća zanimacija kopanje po Kastelu i kupanje u Vrbasu tokom Januara, i Alija ima svojih "momenata" a najpoznatiji mu je, regulacija višesmjerne raskrsnice kod Gradskog mosta, i sakupljanje sličica životinjskog carstva.

Vrlo lijepu priču o Aliji donosi nam Mišo VIDOVIĆ, Glas Srpske

KADA je, svojevremeno, jedna televizijska ekipa, snimajući u gradu na Vrbasu dječju emisiju, pitala učenike u jednoj osnovnoj školi, po čemu je poznat njihov grad, mališani su im dali mnogo različitih odgovora.

Kada su se svi tako pred kamerama "ispucali", jedan od klinaca, koji je do tada pažljivo slušao svoje drugove, onako "po školski" diže dva prsta, te će, ozbiljnim glasom:

- Uglavnom se slažem sa onim što su rekli moji drugovi, ali ne treba zaboraviti da je naš grad poznat i po čika Ali. On je tako dobar čovjek, kada god ga sretnemo u gradu, nama djeci, uvijek daje bombone i čokoladice "životinjsko carstvo"...

Pomenutu storiju, autor ovog teksta, "pokupio" je od svog dugogodišnjeg poznanika, dok su prije izvjesnog vremena, sjedili u jednoj od gradskih kafana.

I taman kada je taj poznanik završio ovu priču, u baštu kafića, "nenajavljen, a pozvan" ušao je Alija Mahmutović Ale, sa neizbježnim cekerima u ruci i "francuzicom" na glavi. Polako je obišao sve stolove, ostavio poklone - bajadere, slatkiše i bombone, raspitao se za zdravlje prisutnih i njihovih porodica i poželio im puno sreće i zdravlja u životu.

Prišao je i našem stolu, ponovio svoj "ritual", a poznaniku dolje potpisanog, osim što je poželio puno sreće i zdravlja, počeo bez greške da sriče cijeli rodoslov njegove porodice.

Danas vjerovatno nema Banjolučanina koji ne zna Aliju Mahmutovića - čika Alu. Rođen prije šezdeset i nešto godina u gradu na Vrbasu, čovjek čiste duše i dobrog srca, za svakog nađe lijepu riječ, a kada zatreba i riječ utjehe.

Banjolučani ističu da je on živa gradska legenda, te dodaju "svaka čast svakome, ali samo je jedan Ale"!

Zato nikome od njih nije bilo svejedno kada su ovih dana prestali viđati Alu kako šeta po gradu, onako kako je to decenijama radio - sa cekerima u ruci, "francuzicom" na glavi...

Kako god i kuda god pogledaš, pričaju ljudi, sve je tu - "Palas", "Kočić", Gradski most, Kastel... ali ipak, ipak, nešto nedostaje.

Veoma brzo, kao nošena vjetrom, gradom se pronijela vijest da je Alu na nekoj od raskrsnica udario automobil, te da je on prikovan za postelju.

Dobrom čovjeku poput čika Ale treba pomoći, uglas su rekli Banjolučani. Među njima bilo je i onih koji su izdaleka i bijela svijeta nazvali i interesovali se za njegovo zdravlje, a nekima od njih bome nije bilo teško ni da ga lično obiđu.

I mi smo među prvima, u društvu poznatog banjolučkog brice Kasima Berberovića, otišli u naselje Borik da posjetimo Alu. Kako bismo ga obradovali, na Kasimov prijedlog, ponijeli smo sličice "životinjskog carstva".

- Ale, ljudi se uveliko raspituju šta se to desilo s tobom, pa sam došao sa novinarom, da te uslika i "javi" raji kako si - objašnjava Kasim s praga, dok mu predaje sličice "životinjskog carstva".

Ale sjedi na krevetu, iznad kojeg je na zidu fotografija njegovih roditelja, oca Mustafe Muniba Mahmutovića i majke Adevije, rođene Šerić. Na desnoj, slomljenoj nozi, fiksator, a pri ruci mu uvijek štake pomoću kojih se ovih dana poštapa po kući.

Molimo ga da na glavu stavi svoju "francuzicu" kako bismo ga s njom fotografisali. Kasim mu čita brojeve sličica, a on nakon kraćeg razmišljanja, izgovara tačno ime svake životinje sa slike, kao što je to godinama činio.

U razgovoru Ale odaje da mu "fali čaršija" i druženje sa ljudima, njegovim Banjolučanina, ali ne zaboravlja pomenuti i svoje golubove.

To budi sjećanje i mi se prisjećamo slike, koju smo do sada nebrojeno puta, u Banjoj Luci imali priliku da vidimo: Ale stoji na ulici i doziva golubove svojim nekakvim "tajnim šiframa", oni mu slete na ramena i tu se šepure kao najljepše "ordenje".

Kad se malo oslobode počinje "razgovor", a nedugo zatim iz Alinog džepa izviri pokoje zrno pšenice ili komadić hljeba...

Odlazeći iz Alinog sobička poželjesmo mu brz oporavak, sa nadom da ćemo na našim ulicama ubrzo ponovo vidjeti čovjeka koji, kako zapisa jedan ovdašnji novinar i publicista, zna zašto se rodio! On nam, po običaju, poželi puno sreće i zdravlja u životu...

OSTRVO

Godinama je Ale, vrijedno i predano, na Vrbasu nizvodno od Gradskog mosta skupljao i slagao kamenje kako bi napravio svoj kutak. Banjolučani ga odmah prozvaše Alijino ostrvo. Iako Vrbas često zna da "podivlja", Alino ostrvo i dan-danas je tamo gdje ga je njegov tvorac načinio.

PAMĆENjE

Od mnogo stvari po kojima je Ale poznat, ljudima je sigurno najinteresantnije to što on pamti istorijat većine gradskih porodica. U to smo se uvjerili i tokom naše posjete. Kada smo mu rekli koji povodom i "odakle" dolazimo, on je spomenuo ime glavnog i odgovornog urednika našeg lista, te naveo sve članove njegove porodice i dodao "da je on imao brata Ratka, isto novinara".

ŠETNjA PO MOSTU

Kada pominju Alu, Banjolučani ne mogu, a da se ne sjete njegovih "bravura" na Gradskom mostu. Po gradu se još prepričava da se znao popeti na most i prehodati ga "po perdi" širokoj svega desetak centimetara, s kraja na kraj, i to sa svojim cekerima u ruci.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 23:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3664
Ne znam, ali ja kada god prelazim Zeleni, nije mi svejedno, nestabilno djeluje u pičku materinu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2011, 23:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
GialloRosso je napisao:
Ne znam, ali ja kada god prelazim Zeleni, nije mi svejedno, nestabilno djeluje u pičku materinu.



Koliko je godina star taj most?
Bio je jedan takav dole kod toplane pa su ljudi napravili Golden Gate od njega..


Most kod vitaminke i zeleni most kao da su iz vremena austrougarske monarhije..
ajde sto su sramota za grad banjaluku nego su i opasni za gradjane!

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2011, 20:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Svaka cast. Ale i jeste prica koja nije ispricana pred kamerama. A ja sam dobio obecanje da ce se to promjeniti. Hvala puno i svaka cast sto si se njega sjetio. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs