banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 05:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Apr 2007, 07:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Okt 2006, 14:55
Postovi: 11
Lokacija: Banja Luka
Finale iz opere „Legenda o Safikadi“

Autentična i autohtona banjalučka opera o nesretnoj ljepotici Safikadi, prvi put je sinoć predstavljena zeničkoj publici. Naime, kamerni hor i orkestar Arion iz Banja Luke, zajedno sa kamernim orkestrom i horom iz Zenice izveli su finalni dio ove opere na 12. međunarodnom festivalu Zeničko proljeće. Solisti su bili sopranistice Anđelka Jokić i Lidija Pajić, zatim bariton Dejan Heraković, pijanista Arsen Čarkić, te violinisti: Florian Balaži Ivan Otašević, pod dirigentskom palicom Muharema Insanića.

Opera koja se radi po poemi Safikadi, koju je još 1978. godine, napisao banjalučki publicista, književnik, novinar – urednik na Radiju RS-a Slavko Podgorelec, još uvijek nije završena, a Muharem Insanić, profesor muzičke teorije i umjetnički rukovodilac banjalučkog Kamernog hora i orkestra Arion, koji piše muzičku poemu o toj ljubavnoj legendi odlučio je publici predstaviti njen finalni dio.

„Nakon Zeničkog proljeća planiramo 15. jula u Banjoj Luci izvesti uvertiru Legende o Safikadi i to ponovo udruženim snagama sa zeničkim muzičarima. Mada cijelu operu nosim u duši, želim da čujem mišljenje prijatelja i muzičkih stručnjaka za finalni dio i uvertiru, kako bi to na kraju ipak bila autohtona opera karakteristična za naše podneblje“, kaže Insanić.

Na programu sinoćnjeg koncerta koji je održan u velikoj dvorani Bosanskog narodnog pozorišta u Zenici, pored finalnog dijela Legende o Safikadi, publika je imala priliku da čuje i kompozicije Mocarta, Pergolezija, Mokranjca, Odaka, Hacea…

Datum premijere se za sada ne zna, umjetnici su suviše osjetljivi i ozbiljni, a i sačekat ćemo da se završi jedna četvrina posla.


Safikada - banjalučka ljepotica

Legenda o Safikadi

Po legendi, mlada Banjalučanka Safikada zaljubila se u vojnika koji je služio u tvrđavi Kastel. Ljubav je bila uzajamna, ali idulu je pokvario poziv na daleki front. Safikada je teško podnijela odlazak svog voljenog, a ubrzo je do nje stigla i strašna vijest da je njen voljeni izgubio život na Dalekom istoku.
U očajanju, Safikada je obukla najljepše svadbeno ruho i pohitala pred top na tvrđavi Kastel, koji je svakog dana označavao podne. Tačno u podne Safikada je stale pred top i otišla u smrt da bi vječno bila sa svojim voljenim.
Mjesto na kojem je sahranjena mlada Safikada nije sa sigurnošću utvrđeno – neki kažu da je ono prvobitno sahranjena u kompleksu Ferhadije u Safikadinom turbetu, koje je uništeno miniranjem Ferhadije 1993. godine, dok drugi smatraju da se Safikadin grob nalazi na početku ulice koje vodi do tvrđave Kastel.
Pri rekonstrukciji Safikadinog groba 1987. godine, utvrđeno je da na dubini od jednog metra, ispod donje ivice spomen-groba, postoji ljudski kostur položen u smjeru zapad-istok.
„Prema strukturi kamena, upotrebi klamfi i obradi, kao i monumentalnosti nadgrobne ploče, grob se može smjestiti na kraj 16. vijeka“, naveo je u izvještaju o grobnici arheolog Boris Graljuk.
Safikadin navodni grob danas služi kao paganski oltar brojnim zaljubljenim dušama, koje na Dan zaljubljenih tamo dolaze da zapale svijeću ili ostave ceduljice sa napisanom željom.

Safikadin grob

Niko ne zna tačno koliko dugo se upravo na grobu banjalučke Julije, Safikade, pale svijeće. Uvijek, u svako doba dana i noći. Rade to posebno mladi, zaljubljeni, a vjerujući da će im paljenja svijeće osigurati trajnu ljubav. Svijeće pale i stariji. Iz zahvalnosti, jer su se uvjerili u legendu.
Dok su se tokom rata, nažalost, rušili brojni vjerski objekti, mjesto koje se u Banjoj Luci zove Safikadin grob, nije dirnuto. Ono spaja i one koji su tu i one koji dolaze i prolaze kroz Banja Luku.

_________________
Kamerni hor i orkestar "Arion" Banja Luka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Apr 2007, 22:36 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2006, 21:46
Postovi: 434
Lokacija: Hotel u Kostreni
Danas u vasem gradu a sutra u Wiener Staatsoper!!!

_________________
"Ja tuberan i moj deda,
kad kasljemo svijet se zgleda..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Apr 2007, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2006, 17:02
Postovi: 8177
Lokacija: RS-BANJA LUKA
Ko to jos slusa? :D

_________________
Zasto je Partizan najbolji?Zato sto Partizan nije samo fudbal.Zato sto imamo najvise titula(372).Zato sto imamo najvise kupova(180).Zato sto imamo najvise Evropskih trofeja (8).Zato sto smo najbrojnije Sportsko Drustvo na Svetu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 08:21 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2007, 16:21
Postovi: 87
Lokacija: Kul-Mahala
SIJUKS je napisao:
Ko to jos slusa? :D



Nekad je u Banjaluci postojao i spomenik Safikadi,ali ga vise nema.

_________________
Banjalucane mozes sresti cak i u Banjaluci.
http://www.youtube.com/watch?v=V6Ia15riHRw


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 08:26 
Safikada se razvalila....


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 09:30 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
sad mi to nesto nije jasno
kazu da je tvrdjava iz doba Rimljana
otkud Rimljanima topovi? i jos jedno : zar su muslimani nisu kasnije pojavili ? neko je pretekao Muhameda?

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 09:34 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1890
Lokacija: Banja Luka
Pa i turci su koristili tu nepokretnu imovinu i vjerovatno je malo modifikovali...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 09:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
sta ja znam, uglavnom koliko cujem napustena je vijekovima zato sam i zbunjen :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 10:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
То ти је ситуација са већином некретнина код нас:
након педесет година уредног неодржавања
све изгледају као да су из доба последње кандидатуре Марка Аурелија за римски сенат... :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 10:36 
Damaskin je napisao:
све изгледају као да су из доба последње кандидатуре Марка Аурелија за римски сенат... :D :D :D


:lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 12:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Mislim da ovu temu treba prebaciti u muziku ili je zakljucati jer ociglkedno da neki o kulturi ne znaju mnogo pa upropastavaju temu ...

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2007, 14:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2007, 16:21
Postovi: 87
Lokacija: Kul-Mahala
Safikada je bila sinonim mladih Banjaluke. I danas dan na mjestu gdje je bio spomeni, moze se vidjeti svijece kako gore.
Ovim novim "Banjalucanima" ocigledno to neznaci nista,ali siguran sam da ce Safikada zauvjek zivjeti u srcima onih koji su je voljeli.

_________________
Banjalucane mozes sresti cak i u Banjaluci.
http://www.youtube.com/watch?v=V6Ia15riHRw


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2007, 11:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Mislim da je lijepo sto se nesto ovako sprema, velika je to stvar za Banjaluku, samo s obzirom na stanje u BL umjetnosti i ljude koji se njom bave veliko je pitanje kako ce tu operu "ostali" da prihvat ...

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2007, 14:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Мухарем из д ло!


Човјек који је дјелом доказао да се можеш музиком бавит' из чисте љубави и хобија, онако успут,
и остваривати без икаквих спонзора и подршке државе - дупло више од оних који су за то плаћени....

Ови се натежу већ десет година да направе оркестар, а Мухарем за то вријеме има уредне годишње концерте са својим оркестром....

Притом, човјек сваког испоштује и као личност, а и да неки скроман хонорар, за разлику од "званичних пројеката" у које се крше деетине хиљада, а на којима студенти и асистенти ринтају за џ.

Ако овако настави ови из културе ће да плате неком да га убије
јер стално својим примјером доказује да паре из културе завршавају у сврхе купуовина станова, подизања кућа на мору и проширивања возног парка наших културних "икона" :D ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2007, 16:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Feb 2007, 11:47
Postovi: 177
Meni je Safikadina sudbina bas tuzna... :cry: Ali da danas neko pokusa da sebi zivot oduzme na Kastelu,ne bi se morao puno truditi...Samo se malo prosetas okolo i nesto se te vec ubiti... :lol: A sto se tice kulture,kod nas su se kulturom uvjek bavili nekulturni pa cu ovo tu temu diskretno zaobici... :wink:

_________________
Pozic-vozic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2007, 18:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Damaskin je napisao:
Мухарем из д ло!


Човјек који је дјелом доказао да се можеш музиком бавит' из чисте љубави и хобија, онако успут,
и остваривати без икаквих спонзора и подршке државе - дупло више од оних који су за то плаћени....

Ови се натежу већ десет година да направе оркестар, а Мухарем за то вријеме има уредне годишње концерте са својим оркестром....

Притом, човјек сваког испоштује и као личност, а и да неки скроман хонорар, за разлику од "званичних пројеката" у које се крше деетине хиљада, а на којима студенти и асистенти ринтају за џ.

Ако овако настави ови из културе ће да плате неком да га убије
јер стално својим примјером доказује да паре из културе завршавају у сврхе купуовина станова, подизања кућа на мору и проширивања возног парка наших културних "икона" :D ...



Nesto ovako sam ja htio da napisem ali sam odustao da ne bih bio pogresno shvacen ... :D :D :D

Kada god dodjem u Banjaluku (ljeto ili zima) uvijek na rasporedu koncert ariona , e to se cijeni raja ... sviranje ...

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 01:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Ovo bi trebalo definitivno na temu Muzika, jer se ima mnogo toga reći o Muharemu i njegovom horu.

Ja nemam baš riječi hvale. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 01:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2006, 21:46
Postovi: 434
Lokacija: Hotel u Kostreni
Damaskin je napisao:
и остваривати без икаквих спонзора и подршке државе -



Netocan navod!



Dovoljno nam se smiju po federaciji a kad on ode tamo da svira to bude i gore... Neka radi koliko hoce to je bulja i nikakav napredak ne stvara!



Onda bi i tetkice sa akademije trebale napraviti hor a Drago neka diriguje. Orlando Di Lasso - kompletna djela pa udri! Samo nek zvoni!



PS:
"Glazba je zvonka radost!"

_________________
"Ja tuberan i moj deda,
kad kasljemo svijet se zgleda..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 14:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
tomasd je napisao:

Onda bi i tetkice sa akademije trebale napraviti hor a Drago neka diriguje. Orlando Di Lasso - kompletna djela pa udri! Samo nek zvoni!

PS:
"Glazba je zvonka radost!"



Оплаках овај пост.... :D :D :D ...до даха Јунузе....краљу, шаху, легендо!!! :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2007, 12:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Bitno je da se svira ! Najlakse je kritikovati a ne svirati ... pa ne moze kvalitet da ispliva istog dana ljudi moji, potrebne su godine ... ali treba od necega poceti ...

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs