banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Apr 2024, 07:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2006, 20:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
hyperion je napisao:
Kod nas vlada potpuno nerazumijevanje za fantastiku, bilo SF, bilo EF. Reci da citas fantastiku ili, ne daj boze, pises, pobjece od tebe kao da si kuzan.

Nažalost.
Ljudi to nisu čitali, pa nemaju "osjećaj" za takve knjige. Ima i toga da ne žele probavati nešto novo, nešto "čudno i neozbiljno".
U Srbiji je stanje bolje, izdavačke kuće izdaju knjige tog tipa, postoje forumi posvećeni isključivo naučnoj i epskoj fantastici, vjerovatno najveći:
http://www.tolkien.co.yu/index.php


Naučnu fantastiku nisam čitao, a epsku fantastiku mnogo volim.

hyperion je napisao:
predlazem ti Hronike Ambera od Zelaznija


Čitao. Prvih 5 knjiga zapakovanih u jednom komadu. Ostatak nisam.

hyperion je napisao:
ili Gospodara svjetlosti od istog autora


Čitao. Zanimljiva knjiga.

hyperion je napisao:
cetrvtu knjigu iz serijala Pjesme leda i vatre


Martina još nisam čitao, jer ne želim da me navuče i da moram mjesecima čekati na nastavak :(. On sada piše peti dio (od planiranih sedam) koji se očekivao krajem ove godine, ali izgleda da neće stići. Pretpostavljam da serijal neće biti kompletiran još za bar dve godine.

Džordanov serijal "Točak vremena" nisam čitao, ni on još nije kompletiran ako se ne varam.

Nedavno je izašla "Peta knjiga Belgarijade", četvrtu nisam htio čitati dok ne dođe peta :). Taj serijal je time kompletiran.
"Laguna" je otkupila prava na "Malloreon", novi serijal od 5 knjiga koji se nastavlja na "Belgarijadu", prevođenje počinju u februaru pa kažu da prvu knjigu možemo očekivati početkom proljeća.

Čitao sam "Utkani svijet" od Klajv Berkera koji inače piše horore a ovo mu je kao epska fantastika, važi za dobru knjigu ali meni se nije posebno svidjela. Ne leži mi njegov stil pisanja, tj. nekih opisivanja.

Mene između ostalog kod epske fantastike fascinira to koliko tu ima sušte i nerijetko bukvalne istine i realnosti, i to u baš onim "fantasy nerealnim elementima" (kako većina smatra).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2006, 11:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Kejt Roberts: Pavane
Nemam pojma zašto sam se toliko oduševila tom knjigom. Recimo da spada u fantastiku :)

Ja sam se pokajala sa Martinom - već sam potpuno 'ispala' iz štosa a pete knjige ni na durbin :( Trebala sam čekati da sve napiše..

Zato to radim sa Točkom vremena :D

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Dec 2006, 13:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
zasto se mora odmah krenuti sa prostorom, treba vremena da sve te ljude koji citaju SF, EF i Horor tematiku da izvucemo iz njihovih rupa u koje su se zavukli zbog uticaja sredine ("joj kako mozes citati takve gluposti za djecu")
mozda bi bilo bolje krenuti sa sastajanjem u nekom tisem lokalu, a zasto ne, kad je lijepo vrijeme i negdje u parku ?
sto se tice citanja, sad citam Mac od Sanare i nadam se da, kad zavrsim, da cu dobiti i ostatak trilogije
procitao sam neke od Precetovih Discworld dijelova ali nije to to, hocu sve da ih posjedujem :) (btw koliko ih ima? 18? 22?)
u posljednjih godinu dana primjetio sam expanziju Dzordanovih dijela, pa cu valjda i do njih nekako doci da ih procitam
Jedina prilika ovdje kupiti knjigu po povoljnoj cijeni jeste Sajam knjiga, ali tamo i kad bude neka knjiga navedene tematike, bude uspjesno sakrivena horoskopima, kuvarima, prorocanstvima, teorijama zavjere,....
da se najezis

od preporuka za RPG : Planescape:Torment i Baldur`s gate

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Dec 2006, 14:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
BSE je napisao:

od preporuka za RPG : Planescape:Torment i Baldur`s gate



Quoted for the motherfucking truth.Iako,mislim da se misli na Pen&Paper.Ali TSR je ionako napravio campaign settingsze za BG

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Dec 2006, 17:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
citam rune zemlje. treci nastavak sage o tomasu kovenantu
na engleskom, a donaldson je pisao tako krvnickim jezikom
da svaki cas psujem i uzimam rjecnik.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2006, 00:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ljetopisi Tomasa Kovenanta nevjernika?

Zar to nemaš na Srpskom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2006, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
ima prvih sest knjiga.
ovu je napisao prje 3 godine
jos nije prevedena

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2006, 13:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Da li je ta isto iz serijala "Ljetopisi..." ili je to nešto posebno?

Kakve su ovih 6 knjiga? Čuo sam da su dosta dobre, ali nisam čitao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: P R O S L A V A
PostPoslato: 10 Jan 2007, 07:20 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 07:55
Postovi: 22
Lokacija: tu negdje, u okolini ničeg...
Ja sam prije tri mjeseca ovdje pokrenuo jednu SF temu ali niko se nije javio pa sam i ja prestao da dolazim.

Nije tačno da je SF u potpunosti zamro na prostorima ex yu. U Srbiji ima dosta i SF klubova i SF foruma. Neke od njih već ste ovdje pomenuli, a ja vas želim upoznati s jednim klubom u kome sam ja aktivan. Klub se zove SF-Team. Prvobitno je oformljen oko teme Naučna fantastika na Krstarici gdje je pokrenut i jedinstveni Neverending SF, F & H kviz.
Pravila kviza su veoma jednostavna: Prvi odgovori na trenutno pitanje, sačekaj potvrdu odgovora (a ako si 100% siguran ne moraš čekati potvrdu) pa ti postavi sledeće.
Ovo je jedinstven tip kviza ne samo na našim prostorima nego i mnogo šire. Pošto smo u međuvremenu došli do pitanja broj 995, odlučili smo da upriličimo proslavu hiljaditog pitanja pa je kviz privremeno zaustavljen da bi se sinhronizovalo više događanja. Nastavak je zakazan za petak, 12.01.2007. u 20:00 kada će biti veliko okupljanje svih članova, prijatelja i simpatizera. Okupljanje će biti na Krstarici (vidi gornje linkove) kao i u čet zoni na Forumu SF-Tima.

U sklopu proslave hiljaditog pitanja bit će prezentiran i prvi broj našeg fanzina "SF Vektor" s većim brojem kod nas do sada neobjavljivanih novela i priča.

Sve ljubitelje naučne fantastike, fantazije i horora pozivam da nam se pridruže u ovoj proslavi (ponavljam, petak, 12.01. u 20:00).

Master Yoda, Jedi Council Member

_________________
greąio sam mnogo i sad mi je ľao
ąto nisam joą viąe i ąto nisam luđe
jer samo gresi, kada budem pao
biće posve moji, a sve drugo tuđe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jan 2007, 19:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
BSE je napisao:
procitao sam neke od Precetovih Discworld dijelova ali nije to to, hocu sve da ih posjedujem :) (btw koliko ih ima? 18? 22?)

Čini mi se prevedena 21.. ali nemoj me držati za riječ. Pogledaj na Laguninom sajtu tačan broj. A Pračet je napisao još sigurno desetak, no ovi iz Lagune škrtare sa prevodom sve u šesnaest...

Čitala sam prvi dio avantura Kovenanta - ostalo nisam mogla, ispale mi oči pošto sam na računaru čitala...

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2007, 13:08 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 07:55
Postovi: 22
Lokacija: tu negdje, u okolini ničeg...
Ova tema je posve zamrla. Zar stvarno ima tako malo ljubitelja SF-a na ovim prostorima?
Bilo kako bilo, SF tim (vidi dva posta više) objavio je već treći broj svog e-zina SF Vektor. Prva dva broja mogu se skinuti u pdf formatu a treći čitati interaktivno (dok ne izađe broj 4 koji je u pripremi).

Kratki pregled sadržaja trećeg broja:

Praistorija SF književnosti
Lift do zvijezda
H.Dž.Vels - biografija
Prvi SF film - Putovanje na Mjesec
Prvi SF strip - Bak Rodžers
Treći dio enciklopedije SF
5 do sada kod nas neobjavljenih priča.

_________________
greąio sam mnogo i sad mi je ľao
ąto nisam joą viąe i ąto nisam luđe
jer samo gresi, kada budem pao
biće posve moji, a sve drugo tuđe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jul 2007, 19:24 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 06 Jul 2007, 15:45
Postovi: 1
Lokacija: tz
u bih je postojao forum posvećen (skoro) isključivo epskoj i naučnoj fantastici (prvi, a koliko vidim i jedini). nažalost, prestao je sa radom nedugo nakon pokretanja...
t. pračet ima oko 30nešto knjiga (o disksvijetu) i još oko 15/20 raznih drugih dijela na sličan fazon. (koliko ih je prevedeno, ne znam)

trenutno ne čitam ništa (ispiti), ali nedavno sam pročitao hiperion i pad hiperiona, mač od šanare (i vilenjačko kamenje šanare), enderovu igru... ne sjećam se dalje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jul 2007, 02:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2007, 11:10
Postovi: 317
Lokacija: Local Disk (C:)
Ja sam mislio da su ljubitelji naucne fantastike izumrli :D
Prije sam stalno gledao SF filmove (obozavo sam ih). Cak sam citao i razne casopise, knjige od Artura Clarka. Sad nekako nemam bas vremena za to ( obaveze, fax itd.)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Sep 2007, 11:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Prije dva dana je umro Robert Jordan, pisac čuvenog serijala epske fantastike "Točak vremena" (The Wheel of Time). Serijal koliko znam nije završen, a on je dugo bolestan pa su se mnogi pitali hoće li stići završiti serijal. Izašlo je 11 knjiga i radio je na zadnjoj. Kaže se da će ipak izaći i ta dvanaesta knjiga.


http://www.dragonmount.com/RobertJordan/?p=90


Evo sad mi je kolega koji čita ovaj serijal javio

Citiraj:
O dvanaestoj knjizi (A Memory of Light) se može pronaći informacija na Jordanovom blogu ( http://www.dragonmount.com/RobertJordan/). Poslednji post u kom se spominje knjiga napisao je njegov brat. U suštini, Jordan je već odavno "napisao" u glavi 12. dio, samo ga nije u potpunosti prenio na papir. Prije nekoliko dana je svojim bližnjima ispričao cijelu radnju.
Knjiga je trebala biti završena početkom 2008. a izdana 2009. Pretpostavlja se da će je neko drugi dovršiti i da će malo kasniti sa izlaskom.


A kod nas je izašlo tek 6 knjiga iz ovog serijala (u izdanju "Lagune"), i to tek prva polovina šeste knjige.

http://www.laguna.co.yu/index.php?m=pisci&id=37


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2012, 16:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
FBI pratio Reja Bredberija zbog sumnje da je komunistički simpatizer
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/340343 ... simpatizer

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2012, 16:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
A koga nisu pratili tih godina...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs