banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 07:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Jul 2009, 22:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2009, 02:35
Postovi: 668
Lokacija: Ulica Zrtava Turbo Folka 12
Laughing Man je napisao:
Romeo88 je napisao:
Laughing Man je napisao:
Ja npr. nikad nisam čitao "Točak sudbine" ili se tako nešto zove... Valjda je vezan uz Nibelungen mit. Mišljenja?


Mozda "Tocak Vremena"?...ako je ta,meni se svidjela...dosta detaljno napisana i veoma interesantna...a ima 8 ili 9 djelova,nisam siguran...


E, to je! Ufff, 8-9 dijelova?! Treba sve to pročitati... al ako ako, polako! Pod uslovom da se nađe prvo :) Čuo sam da je nešto "najbliže" (kvalitativno) Tolkinu.


Pa,moze se reci...likovi su dosta detaljno opisani i vrlo su dopadljivi, a radnja je odlicno smisljena i veoma je orginalna...samo sto ponekad izgleda da je previse razvuceno,pa zna biti pomalo i zbunjujuce...ali dosta dobra knjiga...ima u gradskoj biblioteci,ali im fali nekih djelova...ima i na internetu par prevedenih dijelova u pdf formatu...

_________________
- Radi kao da ti novac nije potreban.
- Voli kao da ti niko nikad nije nanio bol.
- Plesi kao da te niko ne gleda.
- Pjevaj kao da te niko ne cuje.
- Zivi kao da je Raj na Zemlji.

http://www.youtube.com/watch?v=YXdAIJK6 ... re=related


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2009, 07:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39449
Lokacija: Месечева икра
Romeo88 je napisao:
Ma Tolkin je daleko ispred ostalih...ja sam procitao prva dva dijela i veoma se zainteresovao...

Treći dio je bezze,priča se završava(onosno ne završava se) na pola........Kao da nisu odštampali drugu polovinu knjige.
Laughing Man je napisao:
[

E, to je! Ufff, 8-9 dijelova?! Treba sve to pročitati... al ako ako, polako! Pod uslovom da se nađe prvo :)


Ima svih dijelova u prodaji,redovno se doštampavaju.Ako si rad kupiti,odeš u Kulturu,kupiš prvi dio,tražiš da se upišeš za Lagunin klub čitalaca(članstvo postaje aktivno za 10-15 dana) i onda ostale dijelove kupiš sa popustom od 15% i više.

Hajde sada o Tolkinu......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2009, 09:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
_zoka je napisao:
Ja sam čitao sve što je prevedeno na srpski(osim "Dece Hurinove").


I ovo razlikuje amatere od pofesionalaca. :D (iako me je Zoka dobio neki dan na FB u kvizu o Sauronu, ali to nikako ne odrazava realno stanje, jel cujes???) Doduse, Djeca Hurinova mi nisu nekako sjela, misim da mi je to najslabija knjiga. Mnogo mracna. Dijelovi se mogu procitati u Nezavrsenim pricama(je li neko ovo citao?) Tu se mogu procitati mnoge neobjasnjene stvari, poput dolaska Istara (carobnjaka) u Srednju zemlju, kako je Izildur poginuo i kako je prsten dosao do one rijeke gdje ga je Smegol/Golum nasao, porijelku Palantira (kugle) i svasta nesto...
evo nesto od mene :wink:
Slika

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2009, 09:43 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39449
Lokacija: Месечева икра
goci master je napisao:
Dijelovi se mogu procitati u Nezavrsenim pricama(je li neko ovo citao?) ]

Čitao,imam........... :D :D
Što se tiče knjige "Deca Hurinova" nisam je pročitao baš zato što je mračna,a ima ukratko perpričana u Silmarilionu.......I da,kviz oslikava realno stanje :D :D :D :D !

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2009, 09:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5208
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Citao sam samo Lotr. Sada bih da krenem iz pocetka pa ako neko moze da kaze....sta je pocetak. Treba mi redoslijed tolkinovih knjiga da citam po redu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2009, 09:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
Čitao Silmarilion, Hobita i LotR ... Po ovom redu i idu (timeline), s tim da Silmarilion integralno pominje sve. E sad kako sam shvatio iz prethodnih postova postoje tu još dve(?) knjige koje nisam čitao... Neka djeca i Nezavršene priče.

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2009, 10:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39449
Lokacija: Месечева икра
ferdinand je napisao:
Citao sam samo Lotr. Sada bih da krenem iz pocetka pa ako neko moze da kaze....sta je pocetak. Treba mi redoslijed tolkinovih knjiga da citam po redu.

Silamrilion,Hobit,Gospodar prstenova............sa tim da Silmarilion više kao hronika,pokriva ogroman vremenski period pa priče nisu baš razrađene,a pola knjige je nabrajanje ko je u rodu sa kim.Preporučujem samo hardcore obožavaocima.
Laughing Man je napisao:
Čitao Silmarilion, Hobita i LotR ... Po ovom redu i idu (timeline), s tim da Silmarilion integralno pominje sve. E sad kako sam shvatio iz prethodnih postova postoje tu još dve(?) knjige koje nisam čitao... Neka djeca i Nezavršene priče.


Postoje još "Deca Hurinova" i "Nezavršene priče".Obe je priredio Tolkinov sin,nakon očeve smrti,po njegovim bilješkama."Nezavršene priče" su baš to.........bez kraja,samo ideje u razradi.Imaju ogroman potencijala,neke od njih, ali kad nemaju kraja........bezze.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2009, 12:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Kada citate silmaril onda u strvari citate pola vremena knjigu a pola vremena Index pojmova na kraju knjige, jer je toliko likova, mjesta da je nemoguce citati bez toga.
Najjaci su uglavnom Valari kao sto je Manve (vrhovni Valar) ali i Melkor - prvi mracni gospodar, koji je imao svog pomocnika - Saurona, koji je bio Majar (nesto niza uzvisena bica)....

Pricalo se da je ustvari Gandalf ustvari sam Manve koje je preuzeo ljudski oblk kako bi predvodio narode Srednje zemlje u borbi protiv Saurona, ali poslije sam citao da je i on ustvari jedan od Majara... dakle u istom rangu kao i Sauron...

Kanije se ta najuzvisenija bica iz nekog razloga nisu mogla vise pojavljivati direktno u Srednjoj zemlji...tu se stalno provlaci ona teza kako je vrijeme Vilenjaka proslo, kako se moraju vratiti u Valinor...uvijek sam se pitao zasto, valjda jer je doslo vrijeme ljudi. Sto nije fer jer su Elfs mnogo vise trvv od Humansa.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2012, 14:24 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Dec 2012, 11:45
Postovi: 9
Lokacija: Средња Земља
Laughing Man je napisao:
Romeo88 je napisao:
Laughing Man je napisao:
Ja npr. nikad nisam čitao "Točak sudbine" ili se tako nešto zove... Valjda je vezan uz Nibelungen mit. Mišljenja?


Mozda "Tocak Vremena"?...ako je ta,meni se svidjela...dosta detaljno napisana i veoma interesantna...a ima 8 ili 9 djelova,nisam siguran...


E, to je! Ufff, 8-9 dijelova?! Treba sve to pročitati... al ako ako, polako! Pod uslovom da se nađe prvo :) Čuo sam da je nešto "najbliže" (kvalitativno) Tolkinu.


Точак Времена Роберта Џордана, послије објављивања свих књига, броји 14 књига. Не знам да ли бих могла да повучем паралелу са Нибелунзима, али свакако је јако добро урађена. Што се тиче поређења са Толкином, једино могу да кажем да је у питању епска фантастика, свијет у који је Точак времена смјештен је свакако очаравајући на свој начин, али више пажње се посвећује политичкој страни романа (нешто слично Џорџу Мартину и његовој Пјесми Леда и Ватре, мада је статус политике ублаженији него код Мартина), док се у Толкиновој Средњој земљи више обрађује херојско у људима (вилењацима, патуљцима...) Мислим да бих ти препоручила Робин Хоба и њене књиге, Лагуна их је и превела ако не волиш да читаш на енглеском. Њене књиге (Farseer trilogy је назив прве трилогије коју сам прочитала) су по мени најближе Толкиновом стилу.
Ипак, Толкин је Толкин, и иако већ дуго времена читам епску фантастику, нисам наишла ни на један роман у том жанру који ме је толико одушевио као његови.

_________________
“We rode on the winds of the rising storm,
We ran to the sounds of the thunder.
We danced among the lightning bolts,
and tore the world asunder.”

― Robert Jordan, The Dragon Reborn


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2012, 16:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
preporuka za sve ljubitelje tolkina

klajv barker
utkani svijet

naletio sam na ovo negdje taman poslije rata donio drugar 95 iz neke biblioteke u kljucu (kad je padalo on kupio knjige a ne ves masine) i koliko me memorija pamcenja sluzi jako dobra knjiga

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs