banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 03:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 156 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 08:03 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 144
Ako me pamćenje još služi (što bi rekao No.1 iz Alana Forda) i ako je moj profesor jezika (pokoj mu duši) znao svoj posao, onda su odgovori, redom: strjelast i metala ... Još samo da nađem akcente :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 11:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Strjelast??? :-?

Napisao lik oglas "Prodaja metala" i on mislio na metle, a kupci na metale... :D Meni se čini da bi to moglo biti "metli" sa nekim glupim naglaskom na I.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 14:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
STRELAST!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2003, 12:08 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 144
Meni se, ipak, čini da je logičniji izgovor metla-metala, cigla-cigala... mada je moje zapažanje da nema baš puno dosljednosti po tom pitanju kad se radi o svakodnevnoj komunikaciji. Pošto odavno nisam u vodama lingvistike, moguće je da sam ponešto i zaboravio :)

ako je od imenice "strijela" pravilno "strelast" (a jeste u ekavici), zašto onda kažemo da je od "zvijezda" - "zvjezdast", a ne "zvezdast"? Šta je onda sa oblicima "spriječiti" i "sprječavati" (ili, po prethodnom, "sprečavati")? Koja je to glasovna promjena ili pravilo koje izbacuje slog "ij" iz riječi ? Čuo sam za tzv. nepostojano "a", ali za nepostojano "j" nisam :) Ili sam odveć star ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Maj 2003, 14:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
nick je napisao:
ako je od imenice "strijela" pravilno "strelast" (a jeste u ekavici), zašto onda kažemo da je od "zvijezda" - "zvjezdast", a ne "zvezdast"? Šta je onda sa oblicima "spriječiti" i "sprječavati" (ili, po prethodnom, "sprečavati")? Koja je to glasovna promjena ili pravilo koje izbacuje slog "ij" iz riječi ? Čuo sam za tzv. nepostojano "a", ali za nepostojano "j" nisam :) Ili sam odveć star ...

Kombinacija glasova "rj" je teška za izgovor, pa se izbacije. To nije slučaj sa "vj", pa ono ostaje u riječi "zvjezdast".
Dakle, pravilno je:
strijela -> strelast
spriječiti -> sprečavati
brijeg -> bregovi
itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Maj 2003, 13:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Not now, John je napisao:
Kombinacija glasova "rj" je teška za izgovor...


Hm, pa kako onda imamo rješenje, rješavati, varjača?
Možda bi tačnije bilo da je kombinacija "rj" teška za izgovor kad je ispred nje suglasnik?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Maj 2003, 15:42 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Najgora je napisao:
Možda bi tačnije bilo da je kombinacija "rj" teška za izgovor kad je ispred nje suglasnik?

Tačno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2003, 09:51 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 144
hm, nikad nisam čuo za jedno takvo pravilo u pravopisu, pa bih molio da mi posaljete informaciju gdje ste ga pronašli.

a glede i unatoč pomenutog :) šta ćemo ako ispred "rj" nema ni samoglasnika, ni suglasnika (kao što je navedeno u prethodnom primjeru) ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2003, 16:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
nick je napisao:
šta ćemo ako ispred "rj" nema ni samoglasnika, ni suglasnika (kao što je navedeno u prethodnom primjeru) ?


Pa ostavimo ga tako kao RJ... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2003, 17:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
nick je napisao:
hm, nikad nisam čuo za jedno takvo pravilo u pravopisu, pa bih molio da mi posaljete informaciju gdje ste ga pronašli.

"Pravopisni priručnik sh/hs jezika", Marković, Ajanović, Diklić, "Svjetlost", Sarajevo, 1989. kaže:

25. U ijekavskom izgovoru kratko "jat" se zamjenjuje i sa "e".

a) Takva zamjena se javlja iza suglasnika "r" ako ispred njega stoji neki suglasnik: bregovi, crepovi, dozreti, dremljiv, greška, povreda, okrepljenje, sprečavati, sredina, strelica, upotreba, trezniji, vredniji, vremena, ždrebad.

U ovakvom položaju dugo "jat" je iza "r" normalno zamijenjeno sa "ije": brijeg, crijep, dozrijevati, drijemati, grijeh, griješiti, uvrijediti, okrijepiti, spriječiti, srijeda, strijela, upotrijebiti, trijezan, vrijedan, vrijeme, ždrijebe.

b) Ako je "r" na početku riječi ili je ispred njega samoglasnik, kratko "jat" se zamjenjuje sa "je":
rječica, rječina, rječitost, rječnik, rješavati, rješenje, gorjeti, korjenovi...

Ovako se pišu i složene riječi sa "rje" na početku drugog dijela složenice kad se ispred njega nalazi suglasnik: protivrječnost, razrjeđivati, razrješavati...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2004, 17:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2002, 15:42
Postovi: 344
Lokacija: Daleko
Najgora je napisao:
Hajde jezičari, recite mi kako ide pridjev koji označava da nešto liči na strijelu. Strelast? Strjelast? Strijelast?

I još gen. množine od "metla"?

:)


Hm. Pitanja su ti super. :lol:

Strijela - strjelicast?! ( lupam, pokusavam)
a gen. mnoz. od metla - definitivno metli. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jul 2004, 13:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:16
Postovi: 13
Lokacija: germany
Strijela-strelast
Metla-metli....garantovano......
Mislim da toliko jos znam kad je gramatika u pitanju mada mi nije bas previse ostalo ali ono bitno kao padezi, glagolska vremene,zamjenice i sl. ostaje uvjek samo se treba podsjetiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jezičarenje
PostPoslato: 30 Apr 2008, 20:55 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2008, 21:52
Postovi: 9
Najgora je napisao:
Evo vidite, ja bih da prozborimo koju o pravopisu, gramatici i sličnim zanimacijama...

Forum je pravo mjesto na kojem možete da uočite raznolikost nepravilnosti u pisanju našeg jezika. ( Ne bih da ulazimo u raspravu koji je čiji jezik, to je ovaj kojim govorimo i pišemo.) Meni nije jasno kako neko ko je završio osnovnu školu (pa i više od nje) ne zna pisati na svom jeziku. Klasične izvlakuše su tipa: "Ja živim u inostranstvu, ovdje niko ne priča naš jezik." ili "Pisao/la sam u brzini..."( u brzini ubiješ čovjeka, pa šta, bilo je u brzini... ).
Najčešće greške koje uočavam su greške u ijekavskom izgovoru ( djete, pijesma), zatim u nepravilnom pisanju rječce "ne" uz glagole i pridjeve ( neznam, nemogu, ne pravilno...), čudnim odvajanjima riječi ( će mo, ne mojte), miješanju i trpanju glasa H gdje ne treba ( hvali, hrvanje ) i sl.
Pazite li kako pišete? Uočavate li greške drugih?
Ok, svakome se može desiti greška. Nije problem što ne znamo pisati, problem što nikoga zbog tog nije briga.
Zanima me kako neko može naučiti neki strani jezik, kad ne zna ni svoj? Ja recimo, nemam osjećaja za padeže u njemačkom, zato ih odredim u našem jeziku i tako nastojim da ne griješim.
I da, smiješno mi je da neko postavlja nešto svoje (priču, bilo šta) na Kulturu, a tekst je pun grešaka svih vrsta. Ne znam jeste li primijetili da u Harijevim tekstovima nema grešaka. Za svaku pohvalu.


Što je H viška u hvali i hrvanje? Kako ide ispravno? vali i rvanje? :confused2: O kojem jeziku govorimo? Zvanična su tri i svaki ima svoje detalje koji u jednom nisu ispravni, a u drugom jesu. U svakom slučaju, sa ostalim greškama koje primjetiste, slažem se. Nikako ne mogu biti rezultat "brzine u pisanju" i sličnih izgovora. :evil3:

_________________
"Priroda nam je dala po dva oka i po dva uha a samo jedan jezik, da bismo mogli više gledati i slušati a manje govoriti, jer se nikad ne može reći toliko mudrosti koliko se može prešutjeti gluposti."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jezičarenje
PostPoslato: 01 Maj 2008, 21:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Fali i rvanje je pravilno.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jezičarenje
PostPoslato: 19 Jun 2014, 10:35 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Jun 2014, 13:26
Postovi: 2
Реч рвање се пише без иницијалног х.
Постоји разлика у значењу између глагола фалити и
хвалити. Глагол фалити је по пореклу из немачког језика,
док је глагол хвалити домаћег порекла.
О сугласнику х: http://www.pitajtelektora.com/?p=1513


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jezičarenje
PostPoslato: 19 Jun 2014, 10:47 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Hvala ti što si razjasnio tu nedoumicu koja nas muči već šest godina....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 156 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs