RSK „Borac“, kojeg su osnovali pomoćni radnici u i buntovnici našeg grada, bio je u sjeni drugog, poznatijeg, imućnijeg i popularnijeg kluba u to vrijeme u Banja Luci. Riječ je o SK „Krajišniku“. Svoj najveći uspjeh, ovaj tim je ostvario u sezoni 1935/36 kada su igrali 1/4 finale tadašnje lige Jugoslavije koja se igrala po kup sistemu. u 1/8 finala su demolirali Hajduk sa ukupnih 8:0, dok su u 1/4 finalu poraženi od Ljubljane 7:2.
Krajišnik je redovno igrao doigravanja za prvu ligu Kraljevine SHS i Jugoslavije kao najbolji banjalučki klub, ali dalje od toga nije mogao. Kao glavna prepreka u to vrijeme, 30tih i dijelom 40tih godina, u tadašnjoj BiH je stajao SAŠK, klub iz Sarajeva koji je dominirao ovdašnjom fudbalskom scenom. SAŠK je nakon Drugog svjetskog rata rasformiran jer je pristao da učestvuje u takmičenju NDH od 1941-45. Učešće u ligi ustaške države čije je postojanje bilo zasnovano na teroru i genocidu skupo je koštalo sarajevski klub. Rame uz rame sa SAŠK-om, po uspjesima tih 30ih godina stajala je i Slavija.

Da se vratimo na RSK Borac…
Svoj prvi uspjeh “Borac” je ostvario već 1928. godine. Na turniru radničkih klubova u Sarajevu Borac osvaja prvo mjesto u konkurenciji 4 ekipe. U prvoj utakmici naš tim je pobjedio “Borac Jajce” rezultatom 7:1. U finalu, RSK Borac je porazio Proletera iz Teslića sa 4 :1.
U to vrijeme, klubovi nisu igrali puno utakmica, prosto jer ih je bilo jako malo, te su često organizovani turniri i takmičenja gradova te prijateljske utakmice.
Evo jednog izvještaja sa utakmice polufinala « Banjalučkog nogometnog potzaveza » između Borca i Krajišnika, odigrane Jula mjeseca, daleke 1937. godine.
Novine Vrbaske banovine, jul 1937. godine (tekst je u originalu)Krajišnik – Borac 2 :1 (2 :0)Citiraj:
Banjolučki derbi Krajišnik – Borac završio se je nezasluženom pobedom Krajišnika 2 :1. Oko 25 minuta igra se bez rezultata a zatim Krajišnik greškom desne strane obrane Borca, dolazi do dva gola. Borac igra odlično iako bez dva najbolja igrača A. Podgornika i K. Vukovića. Kombinacije su mu precizne, lopta se prenosi munjevitom brzinom sa jedne na drugu stranu. Krajišnik je u 1. poluvremenu takođe pokazao lepu igru, samo pojedini igrači nisu u treningu. Borac je propustio zgodnu priliku da, osetnim rezultatom, tuče sadašnju najbolju četu Krajišnika. Povoljnih situacija bilo je dosta. Prvi penal koji je nepotrebno skrivio Krajišnikov bek Kasalović tuče Nurkić, ali lopta udara u samu stativu. I posle prvog gola, Borčeva navala prelazi u napad, i prevelika borbenost Krajišnikovih bekova prouzrokovala je i drugi penal. Stojanovićev udarac obranio je odlični Bojer. Predvedena lepa i kombinatorna igra uduševila je gledaoce. Jedino je nepotrebna borbenost krajišnikovog beka Kasalovića dala mali ton grubosti i uklonila, radi blesure, Borčeve igrače Podgornika i Majstorovića iz daljnje igre. Sigurno da je sudija svaku grubost trebao odmah najstrožije kazniti i ne bi došlo do nepoželjne povrede Bojera. U II poluvremenu bolja fizička kondicija Borčevih igrača dolazi odmah u početku do izražaja. Krajišnik je razbijen i primoran isključivo na obranu. Redaju se navale na Krajišnikov gol ali lopta neće kroz vrata. U jednom naletu Juričić nepotrebno povređuje Bojera i on mora da napusti teren, a ulazi Filanović. Borac ponovo navaljuje i konačno postiže zasluženo dugo očekivani gol. Publika je burno pozdravila zgoditak i nastavila bodriti igrače Borca pozdravljajući svaki njihov nalet.
Daljnje navale Borca ostale su bez uspjeha i utakmica je završena minimalnom pobedom Krajišnika.
Sutra, u nedelju 11. Jula, igra se finalna utakmica za pokal B. n. p – a između Krajišnika i B.S.K – a. Početak u 6 sati.
Predigru igraju Borac i Hajduk.
Godinu ranije, RSK "Borac" osvaja još jedan turnir, i to turnir banjalučkih klubova.
Borac je u polufinalu bio bolji od Viteza te je slavio sa 2:1. U drugoj utakmici polufinala "Olimp" je neočekivano porazio "Krajišnika" te zakazao duel sa Borcem.
U finalu, Borac je savladao Olimp sa 2:0 i osvojio ovaj turnir, te kao nagradu dobio srebrnu statuu.
Nagradni turnir Banjalučkih klubovaGostovanje Željezničara Maribor i Bate iz BorovaVeć drugom polovinom 40tih, tada RSK "Borac" je preuzimao polako primat u Banjalučkom potsavezu, a građani su prepoznali Borac kao svoj klub. U to vrijeme, mnogo je više navijača bilo na strani Borca u odnosu na do tad neprikosnoveni Krajišnik. Buntovnici su čini se došli na svoje.
Svoj najveći uspjeh prije II Svjetskog rata RSK "Borac" je ostavrio 1936. godine. Tada je Banja Lučki ponos postao prvak Banjalučkog nogometnog potsaveza te je dobio priliku da se takmičici sa najboljim klubovima tadašnje Kraljevine Jugoslavije.
Da bi postao prvak BNP-a Borac je prvo morao osvojiti titulu u sovm gradu. To su uspjeli u velikom stilu te u 8 utakmica nisu zabilježili nijedan poraz. Borac je na kraju imao 14 bodova, Viktorija 12, a trećeplasirani Krajišnik 11 bodova.

Međutim, za titulu prvaka potsaveza Borac je morao da osvoji i uže takmičenje u kojem su učestvovali još i "Sava" Bosanska Gradiška, B.A.S.K. Bihać i Slavija iz Prijedora. Naš tim je 23. jula 1936, na svom novom igralištu koji se zvao stadion bana Kujundžića savladao Slaviju sa visokih 4:0. Strijelci za Borac su bili Kec, i dva puta Vuković i jedan autogol igrača Slavije.
Nažalost, početkom II Svjetskog rata, ustaše su okupirale Banja Luku i prostor Krajine, a Banjalučki ponos, RSK "Borac" biva ugašen. U to vrijeme dva vještačka kluba koja su igrala u Banja Luci su nastupala u tadašnjoj ligi NDH. To su bili HŠK "Hrvoje" i HBŠK "Banja Luka". Ovi polušaji od klubova ne zaslužuju da se o njima priča!
Na sreću to nije dugo potrajalo jer je prkosna Banja Luka oslobođena od ustaša 22. aprila 1945. godine.
Odmah nakon oslobođenja, Banjalučani su krenuli da obnove ono što su najviše voljeli...svoj Borac!
Obnoviteljska skupština Borca održana je u vijećnici Banskog dvora 23. juna 1945. godine, samo dva mjeseca nakon oslobođenja. Za predsjednika kluba izabran je Niko jurinčić, a potpredsjednici Branko Pajić i Lepa Dobrović. Mnogi će reći da Borac nikad nije ni bio ugašen, valjda zato što je vječan! Živio je Borac u srcima onih koji su ga pamtili prije rata, onih koji su ga obnovili i za njega navijali.