banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jul 2012, 12:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
CG ima more.... :roll: Mogli su ga bar dovesti u pristojno stanje pa onda prodati ili da ga koriste lično. Sad je samo za rezanje....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 13:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ma ajde boga ti...pišaj ga!

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 17:15 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Joj jesi ti dosadan....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 17:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ali je i u pravu, 20 godina ne mogu da se dogovore i sada kao velika steta sto je stara zardjala krntija otisla u albaniju kao staro gvozdje. Da su je renovirali i prodali imali bi milionsku zaradu, a ovako go qrac. Dobar polazatelj stanja u vojsci i drzavi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 17:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ne sporim ja to nego njegov stav da sve što je proizvedeno u onoj državi ne valja....Pretjeruje.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 18:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Najsmješnije od svega što nije proizveden u bivšoj državi, nego unaprijeđen sistem naoružanja i navigacije i to Švedskim Boforsom....al bitno je da on zna da ne valja a ne zna taj podatak :angry3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 19:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ma ja, a "Bofors" sa kraja osamdesetih je čudo moderne tehnike, a što se tiče navigacije, pa jači je sada "Garmin" od 200 KM nego to što je ikad imala ta ruina od broda

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 21:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pročitaj malo o raketnim sistemima RBS-15 od Boforsa pa onda pričaj, a Decca britanske radare i navigacione siteme koriste i dan danas samo umrežene sa računarima na plovilima....je8o budale natakariš Garmin ili koji jeftiniji uređaj i navodiš ratni brod :roll: svaku glupost koju odvališ napamet odsada prijavljujem kao spam pa ti sad izvoli...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 22:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Rijetko (skoro nikad) se u nečemu slažem sa OFM, ali mislim da je ovdje bio u pravu. Koliko god da je Split (ili bilo koje drugo plovilo bivše JRM) bilo dobro za ono vrijeme, danas je to kameno doba. A i da je najmodernije, skup je to hobi koji sebi mogu priuštiti samo bogatije zemlje. I oni koji imaju flotu, voljeli bi da je se riješe, da ikako mogu. Razvoj naoružanja je sve brodove koji nemaju veliku flotnu i vazdušnu podršku (i mogućnost nuklearnog udara) pretvorio u glinene golubove u mogućem sukobu. Tako je još od osamdesetih i foklendskog rata (Exocet raketa ispaljena sa aviona koja košta par desetina hiljada dolara potopila je razarač vrijedan par desetina miliona, jednostavna računica. 1:1000, otprilike).
Brod koji ide na rezanje ima svoju vrijednost u starom željezu, brod koji je na dnu mora nema baš nikakvu. Brod koji je zastario košta još najviše, jer nikakve koristi od njega nemaš, a svakodnevno mora da se održava, baš kao da bacaš pare u more.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 22:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2007, 13:14
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Ovjde sam kratko na ovom podforumu i ono sto mogu da primjetim da old fashion men ima ogromnih predrasuda prema svemu sto je napravljeno istocno od rajha. Zbog cega ne znam, i ok to je njegovo misljenje. Jedino ne bi volio da to svoje misljenje pokusava da predstavi kao misljenje vecine...
A u vezi clanka gospodina Lazanskog, covjek je manje vise rekao gorku istinu na sta smo spali. Koliko bi bilo dobro da kada pukne ova evro natovska eufora da njeni zagovaraci u exYU zemljama izvrse masovni harakiri. Cisto da nam se popravi krvna slika...

Citiraj:
Rijetko (skoro nikad) se u nečemu slažem sa OFM, ali mislim da je ovdje bio u pravu. Koliko god da je Split (ili bilo koje drugo plovilo bivše JRM) bilo dobro za ono vrijeme, danas je to kameno doba. A i da je najmodernije, skup je to hobi koji sebi mogu priuštiti samo bogatije zemlje. I oni koji imaju flotu, voljeli bi da je se riješe, da ikako mogu. Razvoj naoružanja je sve brodove koji nemaju veliku flotnu i vazdušnu podršku (i mogućnost nuklearnog udara) pretvorio u glinene golubove u mogućem sukobu. Tako je još od osamdesetih i foklendskog rata (Exocet raketa ispaljena sa aviona koja košta par desetina hiljada dolara potopila je razarač vrijedan par desetina miliona, jednostavna računica. 1:1000, otprilike).
Brod koji ide na rezanje ima svoju vrijednost u starom željezu, brod koji je na dnu mora nema baš nikakvu. Brod koji je zastario košta još najviše, jer nikakve koristi od njega nemaš, a svakodnevno mora da se održava, baš kao da bacaš pare u more.

Sa tim brodom ne moras ratovati ali mozes obezbjediti kontinuitet obuke. Jer ne mozes preko noci postati obicni mornar a kamoli da radis bilo sta ozbiljnije. A sa druge strane obaveza svake drzave koja ima izlaz na more je da sama cuva svoju granicu, ne samo od drugih drzava vec i da pristupa upomoc unesrecenim, akcije spasavanja i ostalo.
Ja stvarno ne znam zasto se odbrana bilo koje drzave mora mjeriti sa Nato savezom?? Volio bi da mi to neko objasni. Jer po takvom stavu mozemo svi da se lagano bend over i da nastojimo uzivati???? Ljudi uozbiljite se i kubura je opasna ako ju pravilno upotrijebite a tek nesto sofisticiranije. Unistiti ratni brod a ne obezbjediti mu zamjenu je izdajnicki cin i nista vise...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 23:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Od bivših SFRJ republika, jedino Hrvatska ima potrebu za mornaricom, zbog geografskih osobina obale (velika razuđenost, mnoštvo ostrva) i to je vrlo skupa stvar koju može ostvariti jedino uz pomoć NATO-a. Slovenija ima malu obalu, BiH još manju, a Crna Gora, kako je krenulo, će da bude "rusko more" i shodno tome zaštićeno od strane vlasnika (ako se i oni ne priključe NATO paktu).
Što se tiče pomoći na moru, to nije stvar ratne mornarice, već obalske straže, koja nema potrebu za teškim i sporim grdosijama, već manjim i bržim patrolnim čamcima (nešto između pomorske policije i ambulantne službe), otprilike kako su to riješile mnoge druge zemlje.

Što se tiče poređenja sa NATO standardima, resursima i potencijalom, stvar je slijedeća: NATO je najveći ker u avliji, ako ne možeš da ga savladaš, onda mu ideš niz dlaku (jako jednostavno, možeš da mrziš tu činjenicu, ali to ne znači da to nije tačno). Mnogo veće i moćnije "ekipe" su svjesne toga i razvijaju saradnju kroz "partnerstvo za mir" i slično.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 23:56 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2007, 13:14
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Samo sto ni ker ne ulazi borbu ako vidi da ce i on proci sa povredama. Ne znam da li ste bili upoznati da je bilo predloga da se uklone odredjene oruzane stanice ne bi li se napravilo mjesta za helikoptersku palubu na RF Splitu? Sa time bi se dobila odlicna platforma za obalsku strazu? Na kraju krajeva moglu su je skockati i napraviti brod muzej, dugorocno isplativije i bolje rjesenje... Avaj slabo mi vidimo dalje od sopstvenog nosa zato nam se i desavaju ovakve stvari...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 00:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
duf1 je napisao:
Na kraju krajeva mogli su je skockati i napraviti brod muzej, dugorocno isplativije i bolje rjesenje... Avaj slabo mi vidimo dalje od sopstvenog nosa zato nam se i desavaju ovakve stvari...

Ovo je jedino nešto konstruktivno.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 09:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Mogli su ga prodati i nekom šeiku koga drma nostalgija za nesvrstanim. Kontam da niko ovde nije ozbiljno razmatrao vojnu upotrebu toga broda...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 23:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Ni šeiku to više nije interesantno. Voli čovjek više da uloži pare u neki fudbalski klub.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2012, 09:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
STRATOKASTEL je napisao:
Rijetko (skoro nikad) se u nečemu slažem sa OFM, ali mislim da je ovdje bio u pravu. Koliko god da je Split (ili bilo koje drugo plovilo bivše JRM) bilo dobro za ono vrijeme, danas je to kameno doba. A i da je najmodernije, skup je to hobi koji sebi mogu priuštiti samo bogatije zemlje. I oni koji imaju flotu, voljeli bi da je se riješe, da ikako mogu. Razvoj naoružanja je sve brodove koji nemaju veliku flotnu i vazdušnu podršku (i mogućnost nuklearnog udara) pretvorio u glinene golubove u mogućem sukobu. Tako je još od osamdesetih i foklendskog rata (Exocet raketa ispaljena sa aviona koja košta par desetina hiljada dolara potopila je razarač vrijedan par desetina miliona, jednostavna računica. 1:1000, otprilike).
Brod koji ide na rezanje ima svoju vrijednost u starom željezu, brod koji je na dnu mora nema baš nikakvu. Brod koji je zastario košta još najviše, jer nikakve koristi od njega nemaš, a svakodnevno mora da se održava, baš kao da bacaš pare u more.

Sve to stoji ali taj brod je odličan za zaštitu graničnog pojasa na moru od švercera, pirata, ilegalaca i sl ne treba da vodiš pomorske bitke, a klasa Koni je i veliki patrolni brod ili fregata nije krstarica da ta priča o pomorskom ratu ima smisla. To je plovilo koje za kratko vrijeme razvije veliku brzinu znači za brz udar na kratku relaciju, nije za vozanje do Afrike :) Sa modernim radarom i raketama je i dan danas odličan za za te namjene što sam naveo, kad već pomenu Exocet, RBS je bio Švediski sistem tog tipa tako da nije baš bio zastario skroz jer su oba sistema prilično u upotrebi :) Malo koja zemlja može da priušti jaku mornaricu sa najmodernijim sistemima, a što gore reče kolega za obuku i školovanje je više nego odličan :wink:
U svakom slučaju ovako oronuo nije više za upotrebu, jednostavnije i jeftinije je kupiti drugi ispravan.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2012, 13:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Bolje i u staro gvožđe, bolje i šiptarima, nego da ostane onoj pasjadij crnogorcima. Nači mi (Srbi-Srbija) ga nismo mogli zadržati sve i da smo htjeli.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 09:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Kako god sad ga može odvući ko hoće...ionako je za željezare :(

Citiraj:
У војном музеју у Пивки у Словенији годишње су имали око 5.000 посетилаца, сада када је тамо изложена подморница класе „уна“ број посетилаца је нарастао на око 70.000. Карта да се уђе у подморницу кошта пет евра, па само на подморници војни музеј у Пивки зарађује годишње око 250.000 евра.

Al neka su Slovenci predmet šprdnje a Srbi najpametniji narod...al u panjevima :roll:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2012, 19:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Modernizacija i ustrojstvo OS SFRJ plan"Jedinstvo"
http://www.oklop.net23.net/jna/1987-1991.htm
http://blog.dnevnik.hr/print/id/1623512975/miroslav-lazanskista-generali-nisu-uradiligeneral-veljko-kadijevic17-godina-posle2.html
Ipak je bivša armija išla u korak sa modernizacijom i smanjivanjem OS.....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2012, 23:18 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 00:57
Postovi: 28
Pozdrav forumaši.
Nisam se dugo, veoma dugo javljao, pa se javljam evo sada.
Nešto sam se prekontavao, kako sam pozaboravljao mnoge stvari (ipak me stižu godine), mada još ima nade. Elem, palo mi je na pamet, kada sam bio na odsluženju vojnog roka, kada sam dobio svoj VES (mislim da se tako zove), a glasi "Poslužilac na PES 100". E sad mene zanima, šta to konkretno znači, iako naslućujem šta bi moglo biti, pošto sam bio na sistemu KUB (Troprsta Smrt). Ako neko od još starijih od mene zna neka mi malo podrobnije razjasni. Unaprijed zahvalan.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs