banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Jun 2012, 18:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pošto vidim da je zaživjela vojna tematika našeg foruma ajde da malo oživimo sjećanje na nekadašnju regionalnu silu - JNA i njene rodove i industriju...svi prilozi, komentari i diskusije su dobrodošli da se malo sjetimo ne tako daleke prošlosti. Organizacija, obuka, oprema, objekti kao i razvoj, saradnja i projekti bivše nam države i njene armije.

Napomena: sva prepucavanja, vrijeđanja, offtopic i gluposti biće prijavljene i obrisane kao spam! Samo stručna i diskusija tehničke prirode, za ostalo je kantina!

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2012, 18:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Za početak činovi OS:
Slika
Padobranci:
Slika
Graničari:
Slika
JRV:
Slika
JRM:
Slika

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2012, 19:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
А могли смо и раздвојити тему за сваки род понаособ?

Ево окачићу неке дедине фотографије из морнарице. Ради се о разарачу "Сплит".
Деда је служио три године на њему и пратио друга Тита на пут у афричке земље.

Више информација о истом:

Кобилица разарача Сплит положена је јула 1939. у Сплиту, по наруџбини ЈКМ. Брод је требао да има улогу вође флотиле, као и његов претходник - разарач Дубровник, по угледу на кога је и био грађен. Од наоружања је било предвиђенио 5 топова 140мм, 10 ПА топова 40мм и 2 трострука торпедна апарата. Интересантно је ово с топовима. Чешки топови 140мм на Дубровнику били су јединствени, иако их многи повезују с британским топовима 5.5ин (139,7мм), с којима немају никакве везе.

Шкодини топови били су новије израде и Дубровник је у своје време био први и једини брод с таквим топовима и разарач с највећим калибром главне артиљерије. Када су Италијани Априла 1941. заробили Дубровник, заробили су и 4 резервне цеви и све залихе муниције за његове топове 140мм, али када су потрошили ту муницију, нашли су се пред проблемом јер се иста није више производила. Зато је било предвиђено да Премуда добије нове италијанске топове 135мм, али је Италија убрзо капитулирала, тако да од тога није било ништа. Када су Немци заробили Премуду 1943. Шкодини топови 140мм су већ били демонтирани, а нови 135мм нису били уграђени. Тада већ ТА-32, добио је 3 ПА топа 105мм и гомилу аутоматских ПА топова малог калибра. Елем, пре рата, и за нови разарач су били предвиђени исти топови 140мм, и то 5 комада, али овог пута с аутоматским пуњачима - што би да је реализовано били заиста импресивно за један предратни разарач.

Након капитулације Краљевине Југославије, брод у изградњи преузимају Италијани, а након 1943. Немци. Током рата неколико пута је саботиран и миниран на навозу (пре предаје Италијанима, потом Италијани, па партизани, итд.). Завршетак II св. рата га затиче тамо где је био и на почетку, у доста запуштеном стању са оштећењима проузрокованим саботажама. Након 1945. државни врх доноси одлуку да се брод покуша довршити, али како у Сплиту није било услова за то, недовршен је отегљен у Ријеку, где се полако приступило радовима на његовом комплетирању, који су трајали неколико година.

Довршетак брода вероватно неби био могућ без америчких средстава из програма војне помоћи након 1948, тако да је нови разарач опремљен по угледу на америчку класу Флечер, а поврх свега су се издвајали 4 топа 127мм, који иако мањег калибра и с мањим бројем цеви у односу на претходно планирано опремање брода, су били "хај-тек" иновација тог доба, захваљујући великој брзини аутоматске паљбе и напредном систему за управљање ватром. Коначно, брод је уврштен у састав ЈРМ на свечаности 1958. године као Р-11 "Сплит". Основни подаци:

Депласман:2400/3000 т;
Наоружање: 4 x 127 мм и 12 x 40 мм; 2 “сипе”, 6 бацача дубинских бомби и 2 клизача за дубинске бомбе; 5 цеви за торпеда од 533 мм;
Маx. брзина 31,5 чв.

Брод је званично био у саставу Флоте до 1985. иако је још од краја 70-тих пребачен у Пулу, где је на Музилу служио као брод-касарна и полигон за обуку. Чувени топовске куполе 127мм претходно су демонтиране и налазили су се у Лори где су служили такође за обуку артиљераца. Коначно, брод је изрезан негде око 1985/86. у РМТЗ "Сава Ковачевић" у Тивту.

Slika

Slika

пред испловљавање из Ријеке `61
Slika

свечана смотра гарде, види се и друг бравар
Slika

Slika

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2012, 19:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Odličan prilog! Razarač Split je uz nosač Midvej mislim bio najduže u službi na moru :)

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jun 2012, 21:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
J-22 Orao ponos avio industrije SFRJ :)
Sa jednog sajta prenosim:

Slika

Namena: Jurisnik, jednosed

Pogonska grupa: dva turbomlazna motora Rolls-royce Viper Mk 663-41 potiska 17,79KN bez DS I 22, 24 KN sa DS(Dopunsko sagorevanje goriva, forsaz)

Duzina: 14,9m, visina 4,5m, raspon krila 9,62m, povrsina krila 26m kvadratnih

Mase: prazan 5 700Kg, normalna u poletanju 8 400Kg, maksimalna u poletanju 11 200Kg

Performanse: maksimalna brzina na nivou mora 1260Km/h, pocetna brzina penjanja 4500m/min vrhunac leta 13200m, borbeni radijus u profilu leta ni-ni-ni (profil leta nisko-nisko-nisko) sa cetiri lansera raketa 128mm – 160km

Naoruzanje: dva dvocevna topa GS-23L kalibra 23mm sa po 200 granata, 2800Kg ubojnih sredstava na jednom podtrupnom i cetiri podkrilna nosaca

Vazduhoplovno-tehnicki institut iz Beograda je 1968. god. Izradio studiju aviona Orao-jurisnika, u sekundarnoj ulozi frontovskog lovca, pogonjenog sa dva Rolls-Royce motora Viper koji su vec korisceni na ranijim konstrukcijama Galeb I Jastreb. Krajem 1969. god. Vlade Jugoslavije I Rumunije su se dogovorile da se poslovi I troskovi nastavka razvoja podele u odnosu pola-pola. Za projekat YUROM tehnoloska podrska je stigla iz Zapadne Evrope. U Velikoj Britaniji je kupljena licenca za motor i deo avionike, a stajni trap je projektovan u Francuskoj. Osnovni tehnicki planovi dovrseni su sredinom 1972. godine iako je rad prilicno otezan i usporen nedostatkom iskustva kod rumunskih strucnjaka. Napravljeni su planovi za buducu serijsku proizvodnju. Finalizaciju jugoslovenskih primeraka i izradu krila i kormila pravca preuzeo je Soko, fabrika Utva – izradu zadnjeg dela trupa, krilaca i nosaca. Rumunskoj fabrici Iav (Intreprinderea de avioane) su na osnovu podele pripali prednji deo trupa, horizontalni stabilizatori i dopunski rezervoari za gorivo.
Dva prototipa poletela su 30. oktobra 1974. godine u razmaku od dvadeset minuta. Prvi je bio jugoslovenski avion sa evidencijskim brojem 25001 koji je danas izlozen u Muzeju vazduhoplovstva na aerodromu Surcin. Novembra 1976. godine u Mostaru je poleteo prvi dvosed. Identican rumunski avion sledio ga je januara 1977. godine. Letna ispitivanja cetiri prototipa pokazala su da je bitno premasena planirana masa sto je umanjilo performanse i nosivosti ubojnih sredstava. Nizom izmena koje su primenjene na predserijskim avionima izradjenim pocetkom osamdesetih godina smanjena je masa za oko 600Kg. Definitivno resenje je bilo povecanje potiska motora Viper-ugradnjom komore za dopunsko sagorevanje goriva. U saradnji sa kompanijom Rolls-Royce partneri, jugoslovenski zavod Orao i rumunska Turbomekanika su osvajali proizvodnju Viper 633-41. U medjuvremenu jugoslovensko RV(Ratno vazduhoplovstvo) i PVO(protiv vazdusna odbrana) je opremilo 353. IAE (izvidjacka ivijacijska eskadrila) u Mostaru i 351. IAE u Cerklju predserijskim jednosedima i dvosedima prepravljenim u izvidjace sa vojnim oznakama IJ-22 i INJ-22(izvidjac-nastavni-jurisni). Konterjner sa izvidjackom opremom je postavljen na podtrupni nosac. Naknadno je isporucena dodatna serija izvidjaca koja je imala pocevanu povrsinu krila ugradnjom strejkova. Ukupno je isporuceno 26 IJ-22 i 9 INJ-22. Rumuni su svoje avione IAR-93° sa motorima bez dopunskog sagorevanja uvrstili u jurisne eskadrile zbog potrebe za neodloznom zamenom davno zastarelih Mig-17
Pojacani orao SY-1 kasnio je zbog problema sa razvojem komore za DS, pa je prototim poleteo tek 20. oktobra 1983. godina. Veca snaga motora i dodatno smanjenje mase postignuto novim tehnologijama izrade konstrukcije znacajno su podigli performanse. Probni pilot Marjan Jelen je 22. novembra 1984. godine u poniranju premasio brzinu zvuka. Sa jurisnicima J-22 i trenaznim dvosedima sa punim borbenim sposobnostima NJ-22, do kraja osamdesetih, popunjene su tri eskadrile JRV -238. IBAE(Lovacko Bombarderska Avijacijska Eskadrila) u Cerklju, 241. IBAE u Skoplju i 242. IBAE u Podgorici. Ukupno je naruceno 206 aviona za oba ratna vazduhoplovstva. Zbog raspada SFRJ i gradjanoskog rata nisu dovrseni svi primerci. Na aerodromu Mahovljani u blizini Banja Luke, nakon povlacenja federalnih bojnih snaga u SRJ, ostala je pod kontolom srpskih vazduhoplovnih snaga eskadrila sa 12 Orlova. Nekoliko aviona je letelo na borbene zadatke sa krajiskog aerodroma Udbina.
IAR-93B, rumunski pandan J-22, je skromnije opremljen I naoruzan. Na njima lete piloti dve eskadrile 67. Lovacko-bombarderskog puka u Krajovi.


Korisnici: Jugoslavija, Rumunija, Republika Srpska

Po meni jedan od najvećih grešaka YU namjenske :-?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jun 2012, 22:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Da popriličan promašaj. Solidan avion sa očajnim motorima (dovoljan je podatak da potisak prilikom izbacivanja sjedišta veći od potiska koji stvara taj nesretni RR), bez ikakve napredne elektronike i oružja (izuzetak su rakete AGM-65 koje su tada bile među boljim igračkama koje su se mogle nabaviti).

Mada od nečega se moralo krenuti da bi se za 20-30 godina mogao napraviti potpun domaći proizvod. Svi znamo kako su stvari dalje išle i kako su završili NA, vihor i ostali projekti. :-?

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 09:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Je8i ga kad smo išli u joint venture sa Rumunima :banghead: Pošto su Rumuni bili u Vašavskom paktu nisu nama htjeli prodati odgovarajući motor ni Francuzi ni Englezi, a nisu ni Rusi pošto mi nismo bili u VP...a trebao je biti lovački avion i na kraju ispade jurišnik oklopljen ko veš mašina i sa nosivošću viljuškara :angry3:
U to vrijeme je bio grdnih problema sa Rumunske strane zbog kašnjenja u izradi određenih komponenti, a kvalitet istih je bio očajan sa boli glava odstupanjima, bukvalno su ih čekićem nabijali da nalegnu :confused3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 11:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Da, mislim da sam negdje naišao na podatke da je Orao prvobitno projektovan kao jednomotorni avion s motorom koji je trebao biti puno jači nego ova dva RR zajedno, ali su izvisili za licencu i tako je avion ostao under-powered, prespor i sa slabom nosivošću. Preambiciozan projekat koji nikad nije ostvario svoj puni potencijal, ali mislim da nije bio toliki kapitalan promašaj kao što je to bio njegov prethodnik J-21 Jastreb. Btw. kontam da su dva dvocjevna 23mm topa mogla da prilično dobro "zasviraju" :D

Inače je bila planirana i modernizacija, pa su početkom 90-ih pred raspad SFRJ dobili i tada savremene nišanske uređaje "made in Rudi Čajavec". Navodno je bila planirana i ugradnja radara, samo ne znam gdje bi on stao, morao bi čitav nosni dio da se budži i proširuje...

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 12:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Delovi su radjeni i u Mostaru, proizvodio ih Soko Mostar, ima jedna most preko reke koji su koristili avioni za prelaz pa su morali spustati ogradu jer je bila visoka, da ne zakace krilima :)

Inace gotivna mi je fora hangara gde su avioni sa aerodroma Ortijes prelazili ulicu i isli u hangare ispod brda, koji su imali izgled tunela, avion udje na jednu stranu, a izadje na drugu, sada je to poruseno i nije za upotrebu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 17:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Warrior of the Light je napisao:
Da, mislim da sam negdje naišao na podatke da je Orao prvobitno projektovan kao jednomotorni avion s motorom koji je trebao biti puno jači nego ova dva RR zajedno, ali su izvisili za licencu i tako je avion ostao under-powered, prespor i sa slabom nosivošću. Preambiciozan projekat koji nikad nije ostvario svoj puni potencijal, ali mislim da nije bio toliki kapitalan promašaj kao što je to bio njegov prethodnik J-21 Jastreb. Btw. kontam da su dva dvocjevna 23mm topa mogla da prilično dobro "zasviraju" :D

Inače je bila planirana i modernizacija, pa su početkom 90-ih pred raspad SFRJ dobili i tada savremene nišanske uređaje "made in Rudi Čajavec". Navodno je bila planirana i ugradnja radara, samo ne znam gdje bi on stao, morao bi čitav nosni dio da se budži i proširuje...

Tačno tako naveo sam razlog gore, a naprotiv Jastreb nije promašaj nego jako uspio avion, u vrijeme kad je projektovan, jurišnik za podršku trupama, sa mogućnošću poletanja sa travnatih površina :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 17:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Vojna parada

Nekada u doba JNA
http://www.youtube.com/watch?v=TketXN2EmZw

Sada izvan doba JNA
http://www.youtube.com/watch?v=YZsKgM6jun8

Razlika u kvalitetu ove dvije parade je otprilike kao između gradova u kojima su se održavale.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 18:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Neuporedivo! A i tehnika sa ove dole parade je iz doba gornje, aki u krnjem sastavu :-?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 22:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Citiraj:
naprotiv Jastreb nije promašaj nego jako uspio avion


Ja bih rekao da je Galeb bio uspješan avion u svojoj kategoriji školskog mlaznjaka (čak se i izvozio); Jastreb je bio jednosjeda, jurišna varijanta Galeba, s borbenim sposobnostima jedva malčice većim od samog Galeba; napravljen je da zamjeni F-84, a bio je inferiorniji u odnosu na njega; mislim da bi bilo mnogo bolje da su sredstva uložena u razvoj i proizvodnju Jastreba bila uložena u nabavku nekog tada savremenog jurišnog aviona (a tog je tad bilo sasvim dovoljno na svjetskom tržištu) - na taj način bi se imali bolji avioni, sakupljalo iskustvo s njima (održavanje, remonti, modernizacije...), a domaća vazduhoplovna industrija ne bi bila mnogo na gubitku, jer Jastreb ionako nije bio daleko od Galeba ni u razvojnom i proizvodnom smislu.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 14:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Galeb je bio školski avion i kao takav je bio veoma dobar i uspješan projekat, dugovječan i jednosatvan za održavanje neki su imali oko 5000 sati leta :)
Jastreb je bio u skladu sa avionima iz svoj vremena kraj 50tih i početkom 60tih, a F-84 je bio lovač koji je bio prefabrikovan u bombardera i remont istog je morao da se radi u Francuskoj. Tako da iako je Jastreb bio inferioran po nosivosti, bio je superioran po tom što je mogao uzletati sa nepripremljenih terena i livada, a upošljavala se domaća in dustrija i remontni sistemi :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 21:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Cuj mogao sa livade poleteti, ne znadoh to ili sam zaboraviJo :)

Cool


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2012, 15:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
O je8o te život koja sramota!!!
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Ode-Split-u-Albaniju.sr.html
Ode ponos JRM u Aljbansku mornaricu :banghead: e više nisu vicevi o Albancima smiješni....sad samo ubaciš Srbija i CG mjesto Albanije!

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2012, 19:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa onu zahrđalu kantu se jedino i moglo prodati u Albaniju ili na neki otpad u staro gvožđe. čuj ponos :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2012, 20:29 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Čisto za tvoju informaciju klasa Koni, koje je dotični brod, i danas je u upotrebi u više zemalja sa najmodernijim sistemima. Naš je bio klasa Kotor, napucanija verzija od originala nešto kao tenk M-84 naspram T-72....brate nemoj lupati ako ne znaš gradivo, sjedi jedan :angry1: To što smo ga pustili da propadne je druga priča....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2012, 21:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ali je propala od stajanja... Sumnjam da bi isla u staro gvozdje da nesto vredi, pa nisu blesavi da seku upotrebljiv brod


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2012, 22:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Uostalom šta će sa njim, vozat ga po Dunavu i Savi? :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs