banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1895 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 ... 95  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Jan 2022, 12:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Militarium je napisao:
У принципу, наше линије су саботиране да би се војска повукла... било је случајева, да се јединице састављене од локалног становништва замене са јединицама из Бања Луке или Посавине нпр, и онда добију наређење за повлачење. То је све било договорено на вишем нивоу, посредством Американаца. Међутим, Холбрук је охрабривао усташе и Муслимане да узму што више, те они нису стали са напредовањем. Тада Милошевић зове Холбрука и говори му да се овако нису договорили и да ако он не заустави Хрвате и Муслимане, да ће послати 2-3 бригаде Војске Југославије да то учине место њих. Холбруку се то није свидело, јер онда наше снаге не би имао ко да заустави и сигурно би овладали целом Бос. Крајином. Зато Американци суспендују своју операцију ,,deny flight'', и дозвољавају јуришној авијацији ВРС да се дигне, е тада наступа ова прича горе са касетном муницијом. Тако сам ја то схватио, мада ја нисам из Републике Српске, нити сам тада могао да учествујем у било чему, рођен сам 90-их... Сад, волео бих да неко ово потврди или оповргне, ако није истина..



Djelimično tačno.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2022, 12:44 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Jan 2022, 01:42
Postovi: 22
motozeljo je napisao:
Ne ulazeći u raspravu, znam sledeće da smo zarobili razgovornik i par motorola i da smo znali unaprijed sve korake muslimana..... gotovo sam siguran da je sa hrvatima bio dogovor samo su se oni malo zaigrali.....
Iskreno BL pala ne bi ukoliko bi se odsudno borilo kao što se Vukovar borio, tipa kuća za kuću.....


Само једно питање у вези са овим.... а шта би радили наши тенкови и артиљерија? муслиманско-хрватску коалицију је ,,појео'' терен, имали су поприлично губитака, затим катастрофа на Уни, катастрофа приликом ,,деблокаде'' Сарајева, ослобођено људство ВРС-а које је држало зоне Сребреница и Жепа у операцији Криваја 95... На херцеговачком ратишту имали су 2 катастрофе, 92. и 94. као и међусобно непријатељство, тешко да би ту нешто покушали. Дакле све је било уперено на запад. Поред тога што би Војска Југославије реаговала, мишљења сам и да је ВРС сама могла да одбрани Бања Луку, Приједор итд... против здруженог непријатеља..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2022, 13:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Trebas razumjeti razliku izmedju planskog povlacenja i haosa koji je tada vladao.
Postojala je paralelna komanda i dio starjesina je prakticni sabotirao onaj drugi, jedni su bili za odbranu linija i fronta, drugi su bili za napustanje jer je stigla takva politicka direktiva.

Ne sporim da su tada na politickon nivou progutane dlakave zabe i donesene jako teske odluke, ali smatram da smo se osramotili u vojnom smislu jer smo dozvolili rasulo.

Sto se tice “pada banjaluke” pa ne bi nam uzeli ni kljuc i petrovac ni jajce da smo ih branili, mi smo i dalje raspolagali zastrasujuce velikom vatrenom moci, posebo artiljerijsko raketnim sredstvima.

Banjaluka bi pala ako ne bi bilo konsenzusa da se brani, pitanje je da li bi ljudi koji bi se morali samoorganizovati mogli pruziti otpor u tom slucaju.
No to nikad nije bilo u planu (da se ide na banjaluku) i to sto turci pisu po forumima je na nivou “ako” i daj boze.
VRS je hronicno patila od nedostatka manevarskih jedinica, i to je vise zbog zastarjele doktrine nego zbog resursa. Lake pjesadijske brigade su jednostavno bile pogresno formacijski sastavljene i nisu mogle odgovoriti trenutku.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2022, 13:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Jan 2022, 01:42
Postovi: 22
Колико сам ја разумео, не би никако другачије ни пале општине на западу, да није направљен хаос и саботажа... то је био једини начин да се направи повлачење. Не можеш доћи и рећи човеку е борио си се 4 године, сад смо одлучили да се повучемо, твоја кућа припашће федерацији, ајде ти се сад лепо повуци са нама... Доста људи је тако и страдало, јер су колоне биле исечене.. А нпр јединице доведене са других ратишта нису ни познавале терен, а доведене су управо, да се замене локалне, које би се одсудно бориле.

Ти вероватно узимаш у обзир те гардијске бригаде ХВ и ХВО-а... Колико је мени познато, углавном сви хвале мале ИД и спец. јединице, које је имала ВРС. Те јединице, уз школован официрски кадар су правиле разлику на терену (наравно и техника)... Што се тиче тих маневарских јединица, то су ваљда биле јединице попут Вукова са Дрине, 43. мтбр, 16. крајишке, заштитни пук, итд... А рецимо те мтбр и окбр, шта су оне, ако нису и маневарске? Могу да се сложим да лпбр нису биле покретљиве.. али то су јединице од локалног становништва, намењене да држе свој реон...

Хрвати су користили тих пар бригада и то је то... нису нигде направили некакав велики успех..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2022, 13:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ja sam jedne prilke sa jedinicom od 60 ljudi učestvovao u jednoj operaciji koju je vodila i organizovala komanda brigade, na području prvog bataljona teslićke bridage.

U komandi referisanje i gledanje crteža fronta koje je crtao pokojni Rile :D
Imamo artiljerijsku pripremu(podršku) sa četiri različita vatrena položaja, a ja koji vodim akciju nemam direktnu komunikaciju ni komandu. T55, B1, baterija bacača 82mm i jedan PAT.
Doveo vojsku, napravio procjenu stanja, odlučio da idemo BEZ artiljerijske podrške. U međuvremenu neka budala sa T55 ispali granatu "jer se nešto mrdalo" i ubije brigadnog izviđača koji je čekao nas ispod rovova da nas usmjeri i objasni gdje su mitraljezi.
Ja nakon toga odlučim povući jedinicu.

U mom bataljonu, dok sam vodio ID, jedino ja sam mogao upravljati vatrom i niko drugi. To je, naravno, jedino logično.

Dakle samo postojanje neke motorizovane brigade ili jedinice ne znači ništa, ako se ta jedinica ne upotrebljava na optimalan način, i ako onaj ko na terenu komanduje akcijom nema punu kontrolu nad svima koji u akciji učestvuju. Nema tu zajebancije, tu se gine zbog malih grešaka.

Nama je cijelo vrijeme rata falilo upravo to, upotreba logike i prilagodljivost terenu i trenutku.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2022, 13:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Jan 2022, 01:42
Postovi: 22
Па и другима је фалило штошта, када се подвуче црта, боље је функционисала ВРС. Да је могло боље, сигурно да јесте...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2022, 14:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Šta je ono izjavio Novica(karikiram) "kada znam da je s druge strane kolega iz JNA onda ide nadmudrivanje, a kada je taj neko samozvani komandant iz Legije i sl siguran sam da ću ga razbucat".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2022, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Je li ko gledao dokumentarac "Vukovi sa Vučijaka"?
Mogu reći da je dobro odrađen.Dosta je snimaka koji do sada nisu viđeni.
Dosta opširno je obuhvaćen ratni put vukova.
Zadovoljan sam viđenim.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 17:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Vrlo dobro urađeno. Imali su dosta video materijala da naprave kako treba, ali je pohvalno da se konačno nešto radi na tu temu.

Koliko sam čuo, rade se i filmovi o ratnom putu još nekih jedinica.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 17:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Ima li negdje snimak?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 17:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2521
Odlicni Vukovi, i danas vise žara, morala i volje imaju od nas mladjih, a da ne pricam o ratnom periodu.

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
richa je napisao:
Ima li negdje snimak?


Sent from my iPhone using Tapatalk

U subotu će biti repriza na RTRS plus, mada će se vjerovatno brzo pojaviti snimak.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2022, 06:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Philby je napisao:
Vrlo dobro urađeno. Imali su dosta video materijala da naprave kako treba, ali je pohvalno da se konačno nešto radi na tu temu.

Koliko sam čuo, rade se i filmovi o ratnom putu još nekih jedinica.



Između ostalih i o mojima ....1.bVP 1.KK VRS.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2022, 11:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
U filmu imaju dva kadra gdje se pojavljuje st.vodnik _Krol_ uz generala Talića i kapetana Nikolu R.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2022, 12:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
:love4:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2022, 17:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Jel živ gsin Krol?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2022, 22:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Fala Bogu , jeste......odmetnuo se u planinu i prirodu.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2022, 01:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed

https://youtu.be/fus8I72Ycic

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2022, 07:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Sad premotavam i vidim mog pokojnog starog na jednom arhivalnom snimku :o

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2022, 07:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
motozeljo je napisao:
Fala Bogu , jeste......odmetnuo se u planinu i prirodu.
Štaš, navikao da rosa pada po njemu


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1895 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 ... 95  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs