banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1895 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 95  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Nov 2018, 20:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
danijell je napisao:
Puč ili šta već bi jedino imao smisla da su imali podršku Zapada za to. Uz okretanje Zapadu. Bez toga... Šta, imaš napokon demokratske izbore, vršiš puč i to će pomoći. Da očuvaš socijalističku državu tokom raspada SSSR-a. SSSR nije mogao sebi pomoći, a da nama pomogne. Jedino ona neka TnS-ova varijanta napada na Mađarsku :) Ali da ovaj put SSSR zbog sebe udari na SFRJ uz podršku srpskog dijela. :)


Nije TNS budala. Negdje sam čitao neke spise JNA u kojima se spominje takvo nešto... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2018, 20:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Jebo je Kadijevića West Point....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2018, 20:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
I šta kažeš, nisi špijun? Čitao si ovo i gomilu drugih stvari a ispituješ oko pucanja po Slavoniji i Baranji i šta je bilo u Vukovaru.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2018, 20:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
shakal je napisao:
I šta kažeš, nisi špijun? Čitao si ovo i gomilu drugih stvari a ispituješ oko pucanja po Slavoniji i Baranji i šta je bilo u Vukovaru.


Domaći izdajnik... :D

Ipak sam pobrkao, nije napad na Mađarsku nego prodor prema granici:
Citiraj:
Prvi dokument JNA u vezi sa sukobom u Hrvatskoj je Direktiva za operacije u Slavoniji komadanta 1.
VO JNA Živote Panića, od 19. septembra 1991. godine.(87) Prema toj Direktivi, „zadatak 1. vojne oblasti
bio je zauzeti celo područje istočne i zapadne Slavonije i pripremiti se za prodor prema mađarskoj
granici, a početak napada je predviđen za 21. septembar [1991]“.(88)


Citiraj:
(87) Kopnena vojska JNA je prema Ustavu SFRJ iz 1974. godine podeljena u šest armija u pet republika: Prva armija
(Beograd) – severna Srbija i Vojvodina, Druga armija (Niš) – južna Srbija i Kosovo, Treća armija (Skoplje) –
Makedonija, Četvrta armija (Split) – kasnije je postala Primorska pomorska vojna oblast, uključivala je i Crnu Goru,
Peta armija (Zagreb) – Hrvatska, Sedma armija (Sarajevo) – Bosna i Hercegovina, Deveta armija (Ljubljana) –
Slovenija. Krajem 1988. JNA je prema planu „Jedinstvo“ prešla na vojno-teritorijalnu organizaciju u kojoj su armije
zamenjene vojnim oblastima. JNA su činile tri vojne oblasti i jedna vojno-pomorska oblast: Prva VO – severna SR
Srbija, SR Bosna i Hercegovina i SAP Vojvodina, Treća VO – SR Makedonija, južna SR Srbija, SAP Kosovo i SR Crna
Gora, Peta VO – SR Hrvatska i SR Slovenija, Primorska pomorska vojna oblast – pomorski delovi SR Hrvatske i SR
Crne Gore i Ratno vazduhoplovstvo sa PVO.

(88) Direktiva komandanta 1. VO oblasti za operaciju u Slavoniji od 19. septembra 1991. godine, dok. pred. br. 00695,
Mrkšić i dr.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2018, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
danijell je napisao:
Puč ili šta već bi jedino imao smisla da su imali podršku Zapada za to. Uz okretanje Zapadu. Bez toga... Šta, imaš napokon demokratske izbore, vršiš puč i to će pomoći. Da očuvaš socijalističku državu tokom raspada SSSR-a. SSSR nije mogao sebi pomoći, a da nama pomogne. Jedino ona neka TnS-ova varijanta napada na Mađarsku :) Ali da ovaj put SSSR zbog sebe udari na SFRJ uz podršku srpskog dijela. :)


Ne mozes se pozivat na TNS i njegove varijante, mislim covjek je ok ali nije za nasilje, represiju i slicno on je vise trgovina, ekonomija i to, gospodin!

Plus TNS je covjek koji ce dati bez razmisljanja kralja za damu i gdje si onda...eshh!! :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2018, 21:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Ja bi lovca ili konja i nekako žrtvovao ali kralja nikad.... :evil3:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Nov 2018, 14:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jul 2018, 17:38
Postovi: 529
Proboj JNA i TO Krajine iz kasarne "logorište" Karlovac 4-6.11.1991.

https://youtu.be/ekBkHmP2wR0

_________________
https://youtu.be/aTxlao9FWZo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Nov 2018, 14:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jul 2018, 17:38
Postovi: 529
Operacija "vihor 91".Neuspjeli pokušaj ZNG-a prodora prema Glini 12/13.12.91.

https://youtu.be/oa1Jnl4lYiI

_________________
https://youtu.be/aTxlao9FWZo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Nov 2018, 14:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jul 2018, 17:38
Postovi: 529
Petrinja 4.8.1995.

https://youtu.be/9xCNgt-8eDg

Pred kraj videozapisa se vide uništeni bvp-80 i tenk T-55 HV.


https://youtu.be/VOlTN-C9euU

_________________
https://youtu.be/aTxlao9FWZo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Nov 2018, 22:21 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
u srijedu se ubio mico prastalo zvani kudra, po federacijskim portalima zvani vojvoda, komadant 6 bataljona - 6 sanske brigade vrs...covjek uopste nije bio komadant sto je najtuznije.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2018, 13:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
https://www.youtube.com/watch?v=m2fzIYvsEfk&t=1s

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m2fzIYvsEfk[/youtube]

https://www.youtube.com/watch?v=u0iBdpmZMgQ

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u0iBdpmZMgQ[/youtube]

https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu ... rvi/510009

Citiraj:
Mesić: Rekao sam Genšeru "i Srbija će se kupati u krvi"

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2018, 16:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
RTS Kvadratura kruga: Tunel spasa u Sarajevu

https://www.youtube.com/watch?v=V1U49W1T9z8

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V1U49W1T9z8[/youtube]

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2018, 21:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Velikan domaće fotografije!

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2019, 23:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Slika

M-18 Hellcat u Bijeljini sa Fapovim motorom 8)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2019, 01:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
http://prijedor24h.net/2019/02/10/u-rat ... iticarima/

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2019, 14:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Citiraj:
Пише Емил Влајки, бивши потпредседник РС и саветник Слобдана Милошевића током суђења у Хагу. Објављује разгловор са Милошевићем у хашкој затворској ћелији:

”У Хагу сам, у затворској ћелији са Милошевићем као његов савјетник за медијска и политичка питања. Евоцирамо догађаје од прије десет година... и кажем му како су западни медији писали како су српски тенкови, остала борна кола и главни командни кадар напустили Крајину седам дана прије 'Олује'.

Није ли се радило о издаји, упитао сам? Вуковар који је на 'ледини', бранио се три пуна мјесеца док није пао, а книнска област која је природна тврђава, пала је за два дана!

Да ли сте издали Крајину и дозволили операцију 'Олуја'?

То је ствар интерпретације. То је ствар интерпретације.

Након што су крајишки Срби одбили план 'Z-4', Американци су им рекли да неће више толерисати њихову 'окупацију' Книнске Крајине.

Обећали су ми, да ако не буде значајнијег оружаног отпора, да ће народ моћи отићи и понијети покретну имовину. Југославија неће више бити под ембаргом, и да ће рат у БиХ престати. Пристао сам на овај дил.

И врло је важно шта ћу сада рећи.

Учинио сам да се повуче главнина официрског кадра и наоружања [ВРСК] тек када ми је (супротно Младићу) Караџић рекао да се војска Републике Српске неће ангажовати ако Хрвати нападну Крајину.

То ви можете назвати издајом ако хоћете, али сам ја овим дилом успео спасити главнину српског народа у региону, успоставити мир у БиХ, и дати међународни легитимитет Републици Српској”.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2019, 16:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Какав коњ нас је водио у одсудним тренуцима...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2019, 17:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Zašto se o njima šapuće, a poginuli su za Hrvatsku?
10:16 26.06.2016 - Snježana Vučković / 7Dnevno / 24lipnja 2016.

104
Herojstvo je tijekom Domovinskog rata pokazalo različita lica. Neki su prozvani herojima jer su junački poginuli u akciji, pojedini su se proslavili briljantno osmišljenim potezima, a neku su branitelji pokazali inovativne načine ratovanja. No, postoji kategorija heroja Domovinskog rata koje nema u registru. Jer nisu ni bili hrvatski branitelji...


Većina Dubrovčana i danas jako dobro pamti Jovana Sredojevića, zastavnika JNA koji je tek prije dvije godine zahvaljujući inicijativi Udruge pravnika Vukovara 1991. posthumno dobio odličje za posebne zasluge tijekom Domovinskog rata. I danas se po Dubrovniku priča kako je učinio sve da se izbjegne granatiranje njegovog grada. Ali to je samo dio priče o Jovanu, zastavniku neprijateljske vojske koji je potajice “radio” za Hrvate. Pročitajte slabo znanu priču o dobrom heroju kojeg je ubila Jugoslavenska narodna armija nakon što je doznala da su ga Hrvati unovačili za špijuna… Jovan je ubijen na današnji dan, 24. ožujka 1992. godine.

Bilo mu je jako teško u JNA, nije podržavao to što se čini


Iako je Jovan Sredojević kao heroj prepoznat i odlikovan 22 godine nakon smrti, njegov sin Nenad Sredojević lani je poželio i da se njegovom pokojnom ocu prizna status branitelja. Nenad je potpuno u pravu jer Jovan nije radio ništa drugo nego branio Hrvatsku i to na vrlo specifičan i riskantan način zbog čega ga je JNA likvidirao u zaseoku Banići pokraj Slanog…

“ Ne što je bio moj otac, on je bio iznimno dobar čovjek. Nikada nije pravio razlike ljudi u tome koje su vjere i nacije, bilo mu je važno kakvi su ljudi. Imao je prijatelja i muslimana, i Srba, i Hrvata. Tako je i nas odgojio. Znam da mu je bilo strašno teško što je bio u vojsci JNA. Nije podržavao to što su oni činili. Obožavao je Dubrovnik i obožavao je ovdje živjeti. Htio je izgraditi kuću za nas na Šipanu. Nije bilo te uniforme koja bi njega natjerala da naudi ljudima s kojima je godinama živio“ – prisjetio se Nenad svog oca koji je zbog ljubavi prema Dubrovniku i svojim sugrađanima odmah na početku rata htio prebjeći na hrvatsku stranu, ali je u dogovoru s hrvatskim zapovjednicima ostao u neprijateljskom taboru.

Jovan Sredojević ne samo da je davao važne informacije, nego je obavljao i druge bitne zadaće. Hrvatima, Slovencima i Albancima pomagao je da pobjegnu iz JNA u Trebinju gdje je službovao , s otočanima je izvlačio vojnike iz mljetske vojarne, mještanima je dijelio hranu iz vojnih skladišta i prenosio poruke, a na Šipanu je onesposobio radar da ga JNA ne bi koristila.

Mučka smrt „junaka iz sjene“

Sredojevića se sa sjetom prisjeća i zapovjednik obrane Dubrovnika Nojko Marinović:

Do Jove smo došli preko službe SIS-a. On je sav ozaren prihvatio suradnju s nama. Njegovi zadaci su se sastojali od toga da dojavljuje paljbene položaje i raspored postrojbi JNA, veličinu tih postrojbi i lokaciju, zatim planove do kojih može doći i slično“ – kazao je Marinović i s tugom opisao posljednje Jovanovo izvješće: „Kad smo došli do spoznaje da se oko Sredojevića plete zamka, nismo mu više slali nikakve zahtjeve, nego smo mu poslali poruku: ‘Gotovo je, opasno je, prijeđi k nama’. Usmeno je odgovorio: ‘Znam što radim. Imam ovdje još puno toga za napraviti, kada dođe vrijeme, doći ću’. To je bilo njegovo zadnje izvješće“ – pamti zapovjednik obrane Dubrovnika.

Nakon godinu i pol suradnje s Hrvatskom vojskom, JNA ga je otkrila i likvidirala. Tome je svjedočila Kata Sibinjan, na čijem je pragu Jovan ubijen: “Toga dana, nakon što je kampanjolom dovezao hranu za selo, navratio je kod nas. Došao je k nama na ručak, pekla sam ribu, jer smo večer prije bacili mrežu. Poslije ručka je rekao: ‘Malo bih prilegao na kauč, nisam spavao po noći.’ Jovo je pokraj sebe imao telefon, pušku, a pištolj je stavio pod jastuk, sve je imao uza se. Počela je padati kišica i ja sam otišla gore na kat. Kad li, netko kuca na vrata. On je skočio na noge i otvorio. Sišla sam. Vidjela sam Jovu kako s puškom u ruci stoji na vratima. Pred vratima je bio vojnik koji je otvorio vrata. Drugi vojnik, koji je bio sa strane i kojeg Jovo nije mogao vidjeti, pucao je u njega iz puške, čuo se rafal. Još jedan je bio s njima. Bili su poslani. Sve je to bilo uvježbano, znali su kako će. Ubili su ga na našem kućnom pragu”, kazuje Kata Sibinjan.

Jovanov sin Nenad o borbi za status branitelja…

Tijelo Jovana Sredojevića ostalo je u lokvi krvi ležati gotovo 24 sata. Tek sljedećeg dana vojnici JNA došli su po truplo, prevezli ga u Trebinje i tamo pokopali. Jovan Sredojević imao je tada 44 godine i za sobom je ostavio suprugu i dva sina.

“Unatoč svom trudu ljudi kao što su prof. Bazdan koji se borio za priznavanje statusa, isti nikada nije priznat jer, kako nam je rečeno, zakon ne predviđa takav slučaj. Predsjednik Josipović je na inicijativu Udruge pravnika Vukovar 1991. posmrtno odlikovao mog oca Redom Nikole Šubića Zrinskog 29. rujna 2014. i to je sve. Moj otac se nije žrtvovao za priznanja ni benificije. To je bio takav čovjek. Bolno je da nije priznat kao branitelj. Još bolnije je da ni jedan gradonačelnik ili župan nikada nisu našli za zgodno da me recimo prime ili samo pitaju kako sam“.

Dubrovnik i njegova okolica nemaju nikakvo obilježje koje bi podsjetilo na Jovanovu žrtvu… Ni spomenik, ni ulicu, ni perivoj…

Samoubojstvo admirala JNA Vladimira Barovića

Treba zapamtiti ime Vladimir Barović… Ovaj je crnogorski admiral JNA prije 25 godina prislonio cijev pištolja na sljepoočnicu i… opalio. Samoubojstvo Vladimira Barovića časni je čin admirala JNA koji do danas, na žalost, nitko u Hrvatskoj nije prepoznao, a zbog nje je, na neki način, umro.

Admiral Vladimir Barović svjesno je životom platio odluku da ne sudjeluje u Domovinskom ratu, ostavljajući poruku da bi to bilo “protiv časti Crnogorca”.

Barović se ubio 29. rujna 1991. na Visu, i to istog dana kada je preuzeo dužnost načelnika štaba Vojnopomorske oblasti, što je podrazumijevalo njegovu suglasnost na svako borbeno djelovanje protiv hrvatskih građana.

Ubio se jer JNA djeluje „suprotno crnogorskoj časti“

U oproštajnom pismu kao razlog samoubojstva naveo je agresiju JNA protiv Hrvatske koja je za njega predstavljala djelo suprotno crnogorskoj časti. U pismu je kazao: “Crnogorci se ne mogu boriti i uništavati narod koji im nije ništa skrivio”.

Kao razlog samoubojstva naveo je i “svoju nemoć u sprječavanju djelovanja JRM protiv Hrvatske, ali i zbog potpunog neslaganje s vrhovnom komandom JNA”.

“Jedini ispaljeni metak u ovom ratu na koji Crna Gora može biti ponosna jeste onaj admirala Vladimira Barovića, komandanta JRM. Njegovo crnogorsko shvaćanje časti nije mu dozvolilo da izda zapovijed floti da bombardira primorske gradove i naselja u Dalmaciji kada mu je to naređeno”, zapisao je 1996. godine crnogorski književnik Momir M. Marković.

Dok je bio zapovjednik u Puli kao sudionik u pregovorima oko odlaska JNA iz tog grada, ostao je upamćen po izjavi: “Ovdje neće biti razaranja dok sam ja zapovjednik, a ako ipak budem prisiljen da naredim razaranje Pule i Istre, mene tada više neće biti”.

Vladimir Barović rođen je 1939. godine u Banja Luci, a po nacionalnosti je bio Crnogorac. Sahranjen je u Herceg Novom.

Prije nekoliko godina Slovenci su izrazili želju da Barovića uvrste i u njihove generale i admirale jer mu je majka bila Slovenka.

U Crnoj Gori ništa nije nazvano po njemu. Možda bi trebalo u Hrvatskoj, ne mislite li tako?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2019, 14:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nisam znao za ovu akciju

Citiraj:
Операција Смолућа је била војна операција Војске Републике Српске, која се одвијала између 25. јуна 1992. и 30. августа 1992. године. Покренута је са циљем ослобађања енклаве коју је опколила Армија РБиХ. Окончана је победом Војске Републике Српске.

Почетком рата на територији некадашње СР Босне и Херцеговине, у Тузланском кантону, у месту Смолућа, дужине 25 км и ширине 8 км (што значи елипсастог облика), Армија Босне и Херцеговине коју су чиниле снаге из Тузле, Лукавца, Грачанице и Сребреника, направила је обруч око Смолуће држећи мештане под сталним гранатирањем и без основних услова за живот. Једина одступница водила је преко Тиње и Потпећи, сусједних села. Препуштени сами себи без телефона, радио везе, једино што је имало јесте извор који се налазио у селу. Народ је одлучио да сам организује одбрану. На срећу сва три села и мјештана, међу становницима се нашао Љубомир Тодоровић, бивши начелник територијалне одбране и цивилне заштите рудника "Крека" са завршеним факултетом одбране. Своје знање примјенио је у ратним условима и почео је утврђивати одбрану Смолуће. Формирани су одред "Ратиш" у Смолућој и одред "Оклесаница" у Потпећи.

Извршена је мобилизација мушког становништва од 16 до 60 година и формирано је 8 чета које су бројале 1.200 бораца, а војска се наоружала оружјем из складишта магацина рудника "Крека" у Смолућој. По селу су распоређене праге, минобацачи, бестрзајни топови, а око села је направљена кружна одбрана. Мобилисане су дјевојке и жене које су помагале у копању ровова; изградио се захваљујући њима одбрамбени темељ ровова какав је примјењиван у Вијетнамском рату. Дуж линија ископани су ровови и направљене тврђаве које непријатељске гранате нису могле срушити. Штаб ратне болнице бројао је 7 чланова. Ратни штаб је пописао све животиње у селу како се не би клале и служиле за добијање разних производа (млијеко, сир). Формирана је и интервентна чета од 25 специјалаца која би притекла у помоћ оној линији која је била највише угрожена. Војници су напуштали ровове једном мјесечно како би ишли кући да се окупају.

Командант муслиманске бригаде АРБиХ из Тузле Енес Катић, који је држао напад из правца Мрамора, љут што муслиманске јединице из правца Сикуља не врше нападе, окренуо је артиљеријску паљбу преко Смолуће и разорио је село Сикуље. Затим су отпочели жестоки напади из правца Сикуља као и из Мрамора. Месеци су пролазили у сталним нападима на засеоке у ова три села, а мртве који су стизали сахрањивали су без погребних обичаја само уз присуство породице. На сусједним линијама и у непрестаним нападима били су дојучерашње колеге из рудника "Крека", као и пријатељи и комшије из сусједних села. Сада је ситуација нешто другачија него када су муслимани хтјели по сваку цијену да заузму ово подручје. Председник општине Тузла позвао је радио-везом Љубомира Тодоровића око преговора, Тодоровић је пристао под условом да се успостави телефонска веза. Одмах по успостављању везе дат је задатак везистима да успоставе везе са својим рођацима на Мајевици и Озрену. Након што су везисти успјели да упадну у везу између муслимана и Срба, морали су доказивати да су Срби тако што су говорили датуме великих српских светаца.

Након успоставе везе, везисти, њихови рођаци и људи са других подручја нису ни знали за дешавања у Смолућој јер су били одсјечени од свијета. После давања тачних координата отпочело је гранатирање муслиманских положаја са подручја Мајевице. Након што су људи видјели шта се дешава, да су српске снаге отпочеле напад, народ Смолуће је изашао на улице и први пут након четири мјесеца отпочела је пјесма и коло. Тада тек новоосновано вођство ВРС, Врховни командант Радован Караџић и генерал Ратко Младић, наредили су да се народ спаси од покоља у Смолући. Из Бијељине су се покренуле семберска бригада и одред "Пантера", њих око хиљаду и преко Брчког, Добоја и Петрова спојили су се са озренским јединицама и спустили су се до Добошнице. Војска из Семберије и Озрена је почела да учвршћује коридор широк пет километара, а колона од седам хиљада људи кренула је шумским путем према сигурној територији и Озрену.

У операцији је погинуло око 60 српских војника, те рањено око 200 војника и цивила. Била је то велика одбрана вијековних огњишта, битка и побједа Војске Републике Српске и цивилног српског становништва.

Највећа српска варош у Федералном дијелу БиХ сада је празна. Смолућа, која је прије рата бројала 4.500 људи, данас је празна, а њени становници, који су током рата избјегли, данас живе у више од 10 земаља у свијету. Када је прве послератне године на списку било око 2.000 Смолућана који су се хтјели вратити, локална муслиманска власт им то није дозволила. Данас иста та власт нуди повратак иако знају да су свуда по свијету њени ратни становници разбацани. У највећој порушеној вароши у БиХ данас је активан једино Центар за лијечење наркомана али и депоније које се налазе на сваком ћошку.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2019, 15:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Dio dešavanja na Ozrenu tokom rata je opisan u knjizi "(Para)vojnik", među njima je i operacija deblokade Smoluće. Koliko su istiniti možda mogu potvrditi forumaši sa tog kraja.

https://vprsizosbih.weebly.com/10531086 ... 80/1287776

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1895 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 95  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs