banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 14:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Subliminalne Poruke
PostPoslato: 24 Jan 2011, 00:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 23 Dec 2010, 20:20
Postovi: 40
Subliminalne Poruke
Prije dosta vremena već sam pisao o subliminalnim porukama, ali pojavili su se neki novi momenti, ovaj put u bližoj okolini, pa ću opet potrošiti malo internetskih megabajta na tu temu.
Za one koji su ovom sportu novi, još jednom ću reći što su to subliminalne poruke.
To su poruke koje percipiramo ispod praga svjesnosti. Dakle, naša svevideća percepcija ih uoči, ali mi nismo toga svjesni. Tu se krije opasnost, jer tako upijamo namještene ideje ili osjećaje, a da toga nismo ni svjesni. Te ideje i osjećaje doživljavamo kao da su naši, mada oni to nisu. Riječ je o vrlo sofisticiranoj metodi manipulacije, jer ima li uspješnije manipulacije nego kad manipulirani misli da radi po svojoj volji?
Ta metoda je zapravo sveprisutna. Koliko su se samo puta razni veliki svjetski mediji trudili oblikovati svoje „vijesti“ o raznim temama tako da na kraju većina ljudi usvoji sve te stavove i na kraju počnu sami od sebe ragirati upravo onako kako je i bilo zamišljeno u nekim dalekim uredima? To se programiranje tuđih umova poslije laskavo naziva – javnim mnijenjem. I onda kad javno mnijenje o nečemu kaže „svoj“ stav, na temelju toga počne zahtijevati neku akciju, uglavnom na svoju štetu, a prema zamislima oblikovatelja poruka u medijima.
No, interpretacija koju sam dao može se osporavati jer se uvijek može naći netko tko će takvo viđenje proglasiti fantazijom ili paranojom. Osim toga, to nisu prave subliminalne poruke jer one ne dolaze do nas ispod praga svjesnosti već kroz našu svjesnu percepciju, a njihova je glavna snaga neprestano ponavljanje.
Prave subliminalne poruke mogu se nalaziti u zvukovima kao neke poruke snimljene ispod prag čujnosti. Ili – što je još zanimljivije – u slikama i dizajnima, gdje ih je ponekad vrlo teško osporiti.
O tome će biti riječi. O tome će biti slika.
Dobra je okolnost što se efekt subliminalnih poruka najvećim dijelom eliminira kada se osobi ukaže na takvu skrivenu poruku, te kad je ona uoči svojim svjesnim aparatom.
Mada sam uočio, ili mi je skrenuta pažnja, na tek nekoliko vizualnih subliminalnih poruka (na jednu čak u rasteru ovog bloga, na to ću doći na kraju), vjerujem da ih ima puno više oko nas. Te subliminalne poruke se uglavnom vezane uz seks.
Čuo sam pretpostavke da se riječ „seks“ u njima koristi kako bi se povećala prodaja proizvoda jer kad nesvjesno percipiramo tu slatku riječ bivamo, iz nama nepoznatih razloga but who cares, privučeni baš određenom proizvodu, između desetaka drugih. Može biti da je tome tako.
Vjerojatno vas neće iznenaditi što sam osobno skloniji drugačijoj verziji. Mislim da se „seks“ u riječi i prikazu ne koristi za reklame, već da se reklame koriste kao poligon za plasiranje seksualnih poruka. Gdje bi to bilo efikasnije nego kroz sveprisutne reklame? Zapravo, vjerojatno je oboje posrijedi, ali ovo drugo mi se čini važnijim.
Naravno, nameće se onda pitanje – zašto bi bilo nekome toliko važno obasuti nas sa svih strana subliminalnim porukama o seksu? Kažu neki da to ima veze s čakrama i sa velikom kreativnom snagom seksualne/stvaralačke energije. Ako ona nesmetano struji od najniže, prve čakre, prema gornjima, može nas napajati kreativnošću, idejama i svim drugim stvarima koje nas mogu nadahnjivati, oslobađati ili činiti boljima. Osim što je ta energija ima stvaralačke osobine, ona je i energija „klasičnog“ seksa, u onom instinktivno/hormonalnom obliku pa ao je se usmjeri i „zatoči“ u prvoj čakri, ona ostaje samo to - nagon u nekom vrlo niskom obliku, i u isto vrijeme neostvareni potencijal one njene kreativne strane. Kad ne struji prema gore, ona drži ljude na nekoj, recimo to tako, niskoj frekvenciji, kako se ne bi otvarale frekvencije koje sadrže više čakre. To bi bio razlog zašto se toliko inzistira na stimuliranju temeljnog seksualnog nagona, to bi bio uzrok svakojakih seksualnih devijacija koje ima sve više.
No, čini se da prva čakra krije i druge osobine, možda i važnije, koje nadilaze seksualnu energiju.
Evo što u knjizi „Sedam čakri, sedam stanja svijesti“ o tome piše Adrian Kezele:
„Negativno djelovanje prve čakre, dakle, neravnoteža prve čakre, također se može povezivati s negativnim značajkama spavanja kao stanja svijesti. Kad spavamo nalazimo se u stanju nepokretnosti i tuposti. Bezvoljnost i nedostatak inicijative stoga su znakovi poremećene prve čakre.
Osobe s neuravnoteženom energijom prve čakre stalno su u strahu za svoju sigurnost i preživljavanje te traže izlaz u poistovjećivanju s raznim vanjskim činiteljima. Primjerice, gubitak identiteta u masi poput pripadnosti uličnim skupinama ili skupinama fanatičnih sportskih navijača najčešći je oblik očitovanja poremećenog djelovanja prve čakre kod mlađih ljudi.
Kod starijih osoba to se može pretvoriti u mnogo opasnije oblike sljedbeništva. Sljedbeništvo je najčešće religioznog ili duhovnog oblika, ali se u posljednje vrijeme javljaju slične pojave marketinškog tipa poput mrežnog trgovanja u kojem se se razvija snažan duh zajedništva i pripadosti. (…) Međutim, neravnoteža prve čakre mnogo je raširenija od religioznog sljedbeništva ili utapljanja u kolektivnom duhu uličnih skupina. Budući da su njene energije podložne manipulaciji, prva čakra se obilato rabi da bi se ljudi natjerali na promjenu mišljenja ili da se u njima izazovu određene želje odnosno oblik ponašanja„
Tome nemam što za dodati, jedino bih se još jednom vratio na seksualne subliminalne poruke.
U prilog tome da bi taj drugi odgovor - da subliminalne poruke služe usmjeravanju seksualne energije u prvu čakru, a ne da tek služe boljem prodavanju proizvoda – mogao biti točan, govore mnoge slike ugrađene u crtiće koje proizvodi jedna od glavnim iluminatskih kompanija – Disney. Ti su crtići namijenjeni klincima i osim toga, slike su ugrađene u same crtiće, a ne u reklame za njih (da su u reklamama, to bi se moglo opravdati željom za boljom prodajom filma). Evo nekih primjera koje sam davno skinuo s bloga koji se zvao, ili se još zove, „Moj sofisticirani kič“, a naslov posta je bio „Hipnoza seksom“.
Slika
Pogledajte djevi međunožje.
Slika
Zvijezde na nebu ispisuju riječ “sex”.
Slika
Slika
Slika
Među kulama dvorca nalazi se vjerni prikaz falusa.
Slika
U pozadini miševa nalazi se fotografija(!) (sad recite da umišljam) žene obnaženih grudi koje, bogami, ne skriva.
Evo sada nekih primjera subliminalnih koje su neki možda već i vidjeli.
Slika
Slika
Konačno, evo i jednog štosa koji je kružio netom. Moram reći da isprva nikako nisam uspijeva pročitati što tu piše jer mi se sve pažnja usmjerila na bijele površine. No, kad sam jednom uočio tekst u crnim površinama, bio je toliko vidljiv da mi je bilo nevjerojatno da ga nisam mogao uočiti. Poslije sam lako „šaltao“ pažnju s jednog na drugo te samome sebi činio tekst vidljivim ili nevidljivim:
Slika
Čini se da subliminalne poruke vezane uz seks mogu biti ugrađene na najrazličitije načine – kao slova, slike, asocijacije, u same slike, u sama slova – ili pak u raster-pozadine koje rijetko kada uopće gledamo.
Ove jedne takve, koju je prije koju godinu otkrila moja draga, baveći se svojom omiljenom zabavom – online pokerom. Pa se jednog dana, netom nakon čitanja neke Ickeove knjige, zapitala ne bi li odlično mjesto za subliminalne poruke moglo biti upravo na sajtovima za poker, s obzirom da kocka također, provjereneo, čovjeka može povući ravno prema dnu, na razne načine i svakako zatočiti u nekim niskim frekvencijama njegove svijesti.
Počela je s pregledom sajta na kojem je upravo igrala, time što se duboko zagledala u raster-pozadinu, ni sama ne znajući što traži. Ono što se ukazalo bilo je više nego zanimljivo i daleko je nadilazilo potragu za subliminalnim porukama seksa.
Jer pozadina je bila prepuna vrlo plastičnih slika svakojakih - gmazova.
Sa svakim gledanjem otkrivali smo ih sve više. Ponekad su se na istom mjestu preplitala dva ili više gmazolika stvora, bilo je na neki način potrebno defokusirati pogled s jedne slike i fokusirati na drugu. Testirao sam da nije možda riječ o nekoj vrsti rorschachovog testa - kod kojeg svatko u mrljama vidi nešto drugo pa se time otkriva što mu je u psihi – pa sam pokušavao vidjeti nešto drugo: oblake, kuće, gitaru Fender… – ali ne! Gmazovi su bili tamo, plastični i raznih tipova – gušterske glave sa strane, zmijske glave sprijeda i iz poluprofila, neke uspravne humanoidno -dinosaurosolike prikaze. Nevjerojatno su sofisticirano izrađeni, to nisu tek stilizirani prikazi već prave vjerne, čak 3D sličice.
S obzirom da je bila riječ o pozadini, znao sam je skinuti samo kao „save as screen shot“ ili tako nekako, pa ima vrlo slabu rezoluciju, zbog čega je do sad nisam stavljao na blog. Ali sada budem. Nevješto sam pokušao iscrtati mjesta gdje se nalaze neke od vidljivijih slika (koje, btw, sada ne mogu NE VIDJETI, kad god pogledam sliku, iz daljine ili iz bilo kojeg kuta, gmazovi s jasno vidljivi, kao da su sad izdignuti iz tog kaosa odostraga – posrijedi je sličan mehanizam kao kad nisam mogao vidjeti ona slova koja sam malo prije spominjao. A zapravo su tako nevjerojatno dobro utkani u podlogu).
Neke sam sličice s tih mjesta izrezao da bih vam ih bolje prikazao, ali su taaako sitne da ne znam jesu li dosta vidljive. No, uvijek možete sami otići na taj sajt i pogledati u boljoj rezoluciji, preko cijelog ekrana. Samo se dovoljno dugo zagledajte, da upijete sliku i sve što vam se čini mutno prikazano odjednom će dobiti bistrinu. Možda ih nađete i više nego što sam ja obilježio.
Evo tog screen shota pa se poigrajte i sami.
Slika
Slika
Što se gmazova tiče i subliminalnih simbola tiče, pala mi je na pamet još jedna crtica – najnevjerojatnije mi je što sam u nekim zanimljivostima vezanim za Valentinovo jednom pročitao da simbol srca koji koristimo predstavlja oblik srca krokodila, a do nas je stigao od Egipćana koji su na taj način stilizirano prikazivali srce krokodila. Doista, ljudsko srce ima sasvim drugačiji oblik, okrugli, od krokodilskog koje izgleda ovako:



Sretno vam Valentinovo, praznik ljubavi! (kad dođe)
Očigledno je da svakojaki rasteri koje ljudi po netu nasumice koriste, pogotovo ako imaju složeni raster, mogu kriti razne skrivene poruke
Sada evo iznenađenja, jednako za mene kao i za vas. S desne strane na ovom blogu potražite zeleni okvirić u kojem piše „opis bloga“, a može i i bilo koji drugi naslov na zelenoj površini, važno da su slova na malo ulijevo. Tako da ne pokrivaju riječ „sex“ koja se jasno ističe iz rastera pozadine, odmah desno od slova „opis bloga“, naravno - jednom kad je uočite. Kao što je to učinio isti onaj vješti lovac na subliminalne poruke koji je spazio gmazove na pozadini pokera online.
Kad je uočite, tada ste na sigurnom, jer subliminalne poruke rade samo kad zaobilaze prag svjesnosti
I toliko za danas.
Ako vam je previše sve ovo uzeti za ozbiljno, onda uzmite to kao igru. Igru percepcije i usmjeravanja pažnje, pa i mašte.
Ako pak sve ovo uzmete za ozbiljno - poput mene - opet nema neke frke jer sve je opet samo igra, ona velika koje smo svi dio.
Šteta što nas nitko nije obavijestio da smo na terenu.
Čitamo se!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2011, 01:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.youtube.com/watch?v=F-r_mihR1fo

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 11:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:52
Postovi: 45
A evo kako nastaju, odnosno, kako se sakrivaju sublimisane poruke.
http://www.youtube.com/watch?v=hwv0b2ZO ... r_embedded


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 10:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ovo o slikama u crtanim filmovima me podsjeća na vic o seksualnom manijaku i psihologu. Psiholog mu pokaže loptu i pita ga na šta mu liči, kaže pacijent "To je sisa!", pokaže trougao a on kaže "To je žensko međunožje!" i sve tako dok ljekar ne reče "Pa vi ste stvarno seksualni manijak!"
"Ko? Ja? Pa ko čitavo vrijeme pokazuje sise i međunožja, ja ili vi?" :D

Ne da mi se ponovo pisati, nekad davno sam na jednom forumu otvorila identičnu temu, pa ću prekopirati svoj post iz 2006. godine.

Citiraj:
Znamo da su mediji moćna stvar. A čuli smo da se neko "truje" dnevnikom, vijestima, emisijama "političkog" karaktera itd.
Radi se o fenomenu koji se pojavio 1957. godine kada je James Vicary, menadžer lokalnoga kina u New Jerseyu pokušao uticati na potrošačku podsvijest. Spretnim insertovanjem poziva, trajanja svega 25 stotinki sekunde, "Drink Coke" i "Eat popcorn", unutra filmskoga materijala, podigao je prodaju pića za 57,5 a kokica za 18,1 posto. Eksperiment je nazvan "Invisible commercial". Od tada pa do danas, uticajem "ispod granice percepcije" bavili su se mnogi. Otkriveni su dragocjeni momenti koji pružaju neslućene mogućnosti u domenu uticaja propagande na percepciju.
Čak 89 posto djelovanja čovjeka je nesvjesno pa je tim i mogućnost uticaja na taj dio velika.

Neku veče sam gledala film Wisher (željotvorac) koji me je ponovo podstakao na to razmišljanje; čime nas truju na TV i na radiju? Naime, u filmu se radi o prikazivanju filma (horor) među čije scene su ubačeni kratki slovni znakovi, koje svijest ne registruje ali registruje podsvijest, te su se nakon gledanja filma počele dešavati razne stvari na koje pojedinac nije mogao da utiče.

Razmislite malo o tome.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 18:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
Evo jedan interesantan primjer:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZyQjr1YL0zg[/youtube]

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 17:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Što se tiče spolovila i inih lascivnosti u crtaćima, o tome smo već pričali na podforumu "Film". Mislim da se tu ne radi o "programiranju" djece za perverzije, već o zajebanciji animatora. To uopšte nije tako rijetka pojava (ko igra video igre, zna kakve se tek tamo zajebancije mogu naći ili otključati, aktivirati). Potpuno mi je zamislivo da neko, ko mora jedan niz jednih te istih crteža raditi znova i iznova, unese malo šale i svježine u posao. Pa makar i na ovakav način.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 17:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Logo Bulsa, kada se okrene, izgleda kao robot koji cita knjigu.
Slika

A iz ovoga se jasno vidi da nam geografi salju poruku da je Amerika gay.
Slika

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 18:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ajoj, odlično :D

Od sada će mi prva asocijacija na Bulse biti "načitani roboti" :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2011, 12:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Heh sad se sjetih stare fore kako su ljudi pokazivali ovu novčanicu

Slika

kad je presaviju dobiju ovo:

Slika

Subliminalna poruka: Seljaku-težaku uvijek na kraju slijedi .... :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs