banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 10:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 307 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 08:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
cicak je napisao:
Otkrio je da, suprotno uvriježenom mišljenju, prvi podaci o vampirima ne dolaze iz Rumunjske, nego s naših područja. Početkom 18. stoljeća u selu Medveđi u današnjoj Srbiji pri padu sa zaprežnih kola poginuo je izvjesni Arnont Pavle, koji je došao s Kosova, gdje ga je progonio vampir.

Slučaj Arnonta Pavla prva je konkretna povijesna priča u kojoj se spominje fenomen vampira. Prvi pisani podaci na temu potječu još iz 1342. godine, kad je srpski car Dušan u ukazu zabranio svećenicima sudjelovanje u iskopavanju i spaljivanju leševa za koje se pretpostavljalo da imaju čarobne moći, naveo je Kreuter.

Priča o Arnontu Pavlu iz Medveđe, koji se spominje u dokumentima iz 1731. i1732. godine, vjerojatno se dogodila oko 1720. godine. Pet godina kasnije u jednom mjestu na sjeveru Bosne, a koje se u izvorima naziva Gradišk, spominje se kako se izvjesni Petar Plogojević vratio iz mrtvih, a u izvještaju iz sela iz sela Medveđa govori se o jednoj ženi, Milici, 50-godišnjakinji koja je navodno uzrokovala smrt 50 ljudi.

@Zoran: Pa stani, po tvome, za stare Slavene, je li stariji mit o vampirima ili Biblija? Meni se cini da su prije upoznali Boga pa onda "necastivog"?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 08:47 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
cicak je napisao:
@Zoran: Pa stani, po tvome, za stare Slavene, je li stariji mit o vampirima ili Biblija? Meni se cini da su prije upoznali Boga pa onda "necastivog"?

Stariji su vampiri...Vampire su "doveli" sa sobom prilikom doseljavanja,a Bibliju su upoznali tek nakon toga.....Vampir nije "nečastivi"....Pogledaj malo religiju starih Slavena i vidjećeš da su bogovi upravo onakvi kakve sam ih opisao. Malo dobri,malo zli. Nema dobrog ili zlog boga tu. Nema đavola,nema pakla.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 08:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
cicak je napisao:
Meni se cini da su prije upoznali Boga pa onda "necastivog"?

Cak i da kazemo da su se prije susreli sa Biblijom nego sa mitom o vampirima, to onda znaci da su se susreli sa Bogom i "Necastivim" u isto vrijeme. Ne moze jedan doci prije drugog.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 08:52 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Al' nisu prvo upoznali Bibliju pa onda i vampire.Da jesu,ne bi isti mit postojao i u Ukrajini i ovde....Znači da ima iste korjene,iz "prapostojbine"....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 09:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Pa zato sam i napisao "Cak i da kazemo da jesu...".
I ja mislim da je taj mit stariji samo sto je tek kasnije dokumentovan.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 09:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
_зока je napisao:
Al' nisu prvo upoznali Bibliju pa onda i vampire.Da jesu,ne bi isti mit postojao i u Ukrajini i ovde....Znači da ima iste korjene,iz "prapostojbine"....

taman si me ponutkao da trazim:

http://www.starisloveni.com/Vampir.html

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 14:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Da si pažljivije čitao temu, umjesto što si nas zajebavao sa "Twilightom" :D, vidio bi da sam isti taj link postavio na 8. stranici.

Talija je napisao:
Sujevjerje i vjera.
Odbijam da dalje pričam o religiji iz prostog razloga što bi se i ova tema pretvorila u raspravu religijskog karaktera, ni po čemu drugačiju od mase tema sa DiR, evo i Elvis priskače :lol: definitivno neću iako znam šta bih odgovorila.


Sujevjerje i vjera su bliskiji i isprepleteniji nego što si spremna da priznaš. To se pogotovo može reći za vjerovanja pravoslavnih Srba, koja su kombinacija sujevjerja proisteklog iz stare slovenske religije i hrišćanstva (Čajkanović).

Tvoji motivi odbijanja da dalje pričaš se mogu tumačiti dvojako, možda je to ispod tvoje časti, a možda si shvatila da nemaš dovoljno argumenata, pa se časno povlačiš. Međutim, ovo se neće pretvoriti u raspravu religijskog karaktera, ako to ne dopustimo. O pojmovima "vampira" i "religije", "folklora" govorili smo sa stanovišta poznatih činjenica i izvora, pokušavajući se držati podalje od metafizičkih rasprava, i ne vidim zašto se ne bi tako i nastavilo.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 15:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Popokatepetl je napisao:
Da si pažljivije čitao temu, umjesto što si nas zajebavao sa "Twilightom" :D, vidio bi da sam isti taj link postavio na 8. stranici.


Nisam. Ponavljam te.
sorry.
http://fenix.yuku.com/topic/110

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 20:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Popokatepetl je napisao:
Sujevjerje i vjera su bliskiji i isprepleteniji nego što si spremna da priznaš. To se pogotovo može reći za vjerovanja pravoslavnih Srba, koja su kombinacija sujevjerja proisteklog iz stare slovenske religije i hrišćanstva (Čajkanović).

U vjeri nema mjesta sujevjerju niti strahovima. Pravoslavni Srbi imaju razvijen folklor i maštovitost, a to nema veze sa izvornim praktikovanjem Pravoslavlja. Izvorna tumačenja nije nikakav problem izvrnuti naopačke ako treba, a što se često i radi priznajem. U prilog tome (našoj maštovitosti i osebujnom folkloru) ide i činjenica da je riječ vampir našeg porijekla a koja je prihvaćena i u drugim jezicima.

Citiraj:
Tvoji motivi odbijanja da dalje pričaš se mogu tumačiti dvojako, možda je to ispod tvoje časti, a možda si shvatila da nemaš dovoljno argumenata, pa se časno povlačiš. Međutim, ovo se neće pretvoriti u raspravu religijskog karaktera, ako to ne dopustimo. O pojmovima "vampira" i "religije", "folklora" govorili smo sa stanovišta poznatih činjenica i izvora, pokušavajući se držati podalje od metafizičkih rasprava, i ne vidim zašto se ne bi tako i nastavilo.

Nije uopšte ispod časti, nego što jedna rečenica vuče drugu i pri tom bezbroj objašnjenja a što bi se na kraju razvilo u diskusiju između teista i ateista što je glupo jer ovo je sasvim drugi pdf. Ne može se u par rečenica objasniti "fenomen" vjere a da to ne zvuči prozaično i bajkovito, zbog toga i ne pokušavam.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Nov 2011, 22:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Vjera nije tema, pa nema ni potrebe da ulazimo u metafizičku raspravu oko nje. A sujevjerje se iz današnje prespektive čini neozbiljnim, ali ono nije nimalo naivno i takođe je vjera.

Ne znam šta smatraš pod "izvornim praktikovanjem pravoslavlja", niti koliko toga "izvornog" ima danas. Ali kod Srba hrišćanstvo nikad nije bilo "izvorno", i nikad nije bilo samo, već je od početka pokrštavanja došlo do sintetizovanja stare paganske vjere i običaja sa hrišćanstvom. To se zadržalo do dan danas, i primjetno je u velikom broju običaja koji nemaju nikakve veze sa hrišćanstvom. Ovdje se ne radi ni o kakvom "izvrtanju naopačke izvornih tumačenja", niti je to nešto što se meni ćefnulo da napišem, time su se bavili istaknuti antropolozi i etnolozi i napisali o tome brojne studije.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 10:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2011, 11:28
Postovi: 652
Lokacija: Negdje tamo daleko u sumama Jamajke
odgledo twilight breaking dawn :D jaooo sad nmg docekti 2 dio :D

_________________
pa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 10:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
AlexandarRasta je napisao:
odgledo twilight breaking dawn :D jaooo sad nmg docekti 2 dio :D

je li to igra u kinima vec?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 10:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2011, 11:28
Postovi: 652
Lokacija: Negdje tamo daleko u sumama Jamajke
cicak je napisao:
AlexandarRasta je napisao:
odgledo twilight breaking dawn :D jaooo sad nmg docekti 2 dio :D

je li to igra u kinima vec?


da
ja se razbolio,isfuro se zesce,konto juce u palas ici pa nisam
al skino sam camrip dobrog kvaliteta tako da se moglo odgledati :D

_________________
pa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 11:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
AlexandarRasta je napisao:
al skino sam camrip dobrog kvaliteta tako da se moglo odgledati :D


daj mi link,ako imas titlove, takodjer.
Hvala!

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 11:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2011, 11:28
Postovi: 652
Lokacija: Negdje tamo daleko u sumama Jamajke
cicak je napisao:
AlexandarRasta je napisao:
al skino sam camrip dobrog kvaliteta tako da se moglo odgledati :D


daj mi link,ako imas titlove, takodjer.
Hvala!


nema titlova,al ima link :D
poslacu ti na pp :D

_________________
pa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 12:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Da je samo jedno zlo, što trollate temu, bilo bi i podnošljivo, ali što je trollate Sumrak sranjem, to je neoprostivo. Ajd se sad fino sami prijavite zoki.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 12:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2011, 11:28
Postovi: 652
Lokacija: Negdje tamo daleko u sumama Jamajke
Popokatepetl je napisao:
Da je samo jedno zlo, što trollate temu, bilo bi i podnošljivo, ali što je trollate Sumrak sranjem, to je neoprostivo. Ajd se sad fino sami prijavite zoki.


prijavi nas :D babylonac jedan :P

_________________
pa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 12:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Popokatepetl je napisao:
Da je samo jedno zlo, što trollate temu, bilo bi i podnošljivo, ali što je trollate Sumrak sranjem, to je neoprostivo. Ajd se sad fino sami prijavite zoki.

Popo, ne eruptiraj!

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 12:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Ja vam samo fino na vrijeme kažem, da se ne iznenadite kad vam se jednom pojavim na prozoru u po noći. Jebali vas romantični vampiri :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 21 Nov 2011, 12:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Александре,овом причом о Сумраку потопио си сваку наду да некад помислимо да си кул дечко....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 307 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs