banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 09:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Maj 2010, 12:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mislim da je jedna ovakva tema potrebna kao kontrabalans citavoj prici o misterijama.
Ja sam jos u osnovnoj skoli procitao veliku kolicinu literature o svim mogucim misterijama, medjutim danas sam skepticniji nego ikad prije, kad su misterije u pitanju. Ne odbijam nista a priori, medjutim nisam ni jedan od onih koji oberucke grle price o misterijama, cudesnim izlijecenjima, ako nije potkrepljeno vjerodostojnom pricom. Ne zbog toga sto ne vjerujem da takve stvari postoje, vec zato sto ne vjerujem ljudima.

Cilj ove teme je da se postavljaju primjeri prevare u nauci (mislim da ce najvise primjera biti iz arheologije), tako da na neki nacin i mi sami naucimo na koji nacin sarlatani i pseudonaucnici iz ovog ili onog razloga manipulisu cinjenicama da ostvare neku korist.

Jedan od mozda najcescih raloga za falsifikovanje cinjenica je ostvarivanje finansijske koristi. Danas se razni instituti finansiraju po principu sponzorstva, ako se ostvaruju rezultati, sponzorstvo se produzuje, u protivnom gase se projekti, zatvaraju se organizacije, ljudi ostaju bez posla.
Da bi se odrzao tiraz alternativnih casopisa moraju da se izmisljaju najfantastacnije price, iako dolaze iz sumnjivih izvora. Sve to moze da funkcionise samo zahvaljujuci nama koji volimo cudesno i misteriozno, bez obzira u kojem obliku. Mozda znate da je prije par godina u Srbiji proslavljen jubilej casopisa "Zona sumraka", navodno najcitanijeg i najtiraznijeg casopisa kod nas (mozda se nesto promijenilo u medjuvremenu).
U zadnjoj instanci sve se naravno vrti oko novca, pa cak i plagijatorstvo u naucnim radovima se svjesno radi zarad titula koje, opet, donose materijalnu korist.

Tema nije samo o pseudonauci, nego i o raznim sarlatanima koji se bogate na tudjoj patnji svojim "cudesnim mocima".

Molim vas da postavljate ovdje primjere prevara koje su potkrepljene manje-vise validnim dokazima, da ne bude sve rekla-kazala, kojoj smo svi manje-vise skloni, opet iz razloga sto mi ljudi volimo senzacionalizam :D

Kako se Peter Popoff nasukao:
Spoiler:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q7BQKu0YP8Y[/youtube]

Kako se Uri Geller nasukao:
Spoiler:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UuaJWLeSmEc[/youtube]

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 10:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Simpatican sajt, pisan u kriticno-sarkasticnom duhu (na srpskom): http://www.paralax.rs/

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 11:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
To je sajt Voje Antonića, ne slažem se sa njim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Da li ste citali knjige B. D. Benedikta. To je pisac koji na fantasticno realistican nacin kroz svoje knjige uvodi u svijet natprirodnih sila. Procitao sam dvije njegove knjige "Paralelni svet" i "Armagedon".
Druga je pisana kao roman, ali "Paralelni svet" je vise pisana naucno, ali mi izgleda tako nestvarno.
Zna li neko mozda da li je ova knjiga "paralelni svet" bazirana na istinitim informacijama ili je pisac to izmislio. Posto se iz sadrzine knjige ne moze zakljuciti da li je rijec o fikciji ili ne.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 15:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
Hristov je napisao:
Simpatican sajt, pisan u kriticno-sarkasticnom duhu (na srpskom): http://www.paralax.rs/

Dobra tema. Dobar je i sajt, ali mu treba fejslift i više sadržaja.

Evo od mene jedna prosvjećujuća poema:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UB_htqDCP-s[/youtube]

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 15:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ne razumijem zašto ljudi imaju toliku potrebu da nešto dokazuju. Ako u nešto vjeruješ/ne vjeruješ, u redu, ali zašto pokušavati nekome drugome nametnuti takav svoj stav?

Što se tiče tih šarlatana, toga je bilo i uvijek će biti. Biznis je biznis, ako zaista postoje ljudi koji uspijevaju u sprovođenju natprirodnih radnji oni to sigurno neće prodavati široj javnosti i praviti od toga šou. Ja iskreno mislim da takve stvari jesu moguće, ne zato što sam to vidjela kod Urija Gellera nego zato jer imam neku svoju predstavu o materijalnom i nematerijalnom i mogu to da zamislim. Ali kome ja to da dokazujem? I prije svega, zašto? Sasvim je razumljivo da postoje različiti ljudi različitih shvatanja i različitog iskustva. O tome uopšte nemam potrebu da raspravljam sa nekim.

Što se tiče ovog sajta, neću reći da je loše, ali sarkazam je ljepša riječ za podsmijavanje, a ljude koji na takav način pokušavaju nešto dokazati nikada nisam shvatala obiljno niti planiram. To me odmah podsjeti i na onaj početak isječka iz Zeitgeista gdje se govori o vjeri i ateizmu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 15:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mislim da Vojo Antonic ne dovodi u pitanje postojanje tih nekih fenomena vec samo dovodi u pitanje iskrenost ljudi koji se bave time. Npr. u vezi Tarabica nema podsmijavanja vec ozbiljno analizira neke nepodudarnosti. Sto se tice svih tih nekih TV-proroka, na sarkastican nacin ilustruje licemjerje tih ljudi (mozda je ogorcen onim sto radi Milan Tarot). Pa onda nabraja kakve su sve stvari ljudi prijavljivali za patente, nisam to citao ali zapalo mi za oko da su kao ljudi npr. htjeli da prijave nesto cime se moze odbraniti od napada vampira, i sl. :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 18:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
MonaLisa je napisao:
Ali kome ja to da dokazujem? I prije svega, zašto?

Slažem se sa time što želiš reći, samo ću ti odgovoriti na ova pitanja: dokaži samo samoj sebi. Nikome više ne moraš. Vjerovanje je OK, ali ono je samo odskočna daska da se oko nečega čita, čačka, istražuje, i onda samostalno iskusi kao vrhunac svega toga, npr. astralna projekcija, prisustvo/postojanje duhovnih centara (čaki), energetskih tokova u sebi, ili bilo šta, mogu to biti i naprednije stvari kao levitacija, teleportacija i slične. Nakon toga pogotovo nema potrebe da nekome to dokazuješ, nećeš ni imati tu potrebu ukoliko to postigneš kroz duhovni rad jer će te on dovesti do toga da ne želiš slavu (čak od nje bježiš), ne želiš priznanja, ne želiš to da te gledaju sa divljenjem, a bićeš i ravnodušna prema tome vjeruje li neko u te stvari ili ne. Kratko rečeno: kuliraćeš oko toga. Znaćeš sama (znači znati, a ne više samo vjerovati jer je vjera niži nivo od znanja stečenog ličnim iskustvom) i neće ti pri tome biti važno da li drugi u to vjeruju i šta o tome ili tebi samoj misle. Ti znaš i to ti je dovoljno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 18:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Hristov je napisao:
Mislim da Vojo Antonic ne dovodi u pitanje postojanje tih nekih fenomena vec samo dovodi u pitanje iskrenost ljudi koji se bave time

Ja sam još davno stekao utisak da dovodi u pitanje i same fenomene.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2010, 18:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
MonaLisa je napisao:
Ali kome ja to da dokazujem? I prije svega, zašto?


Pa evo zašto... Ne radi se o razlici u mišljenju.

Ako u društvu ima mnogo onih za koje misliš da su u zabludi onda tebi treba da je stalo da im razbiješ zablude. Možeš to shvatiti i ovako: ako je u društvu mnogo nepismenih, trebi treba da je stalo da ih bude što manje. To je najbezazleniji primjer i razlog zbog kojeg bi nametala svoje mišljenje. Napredak jednog društva se mjeri odnosom broja pismenih i nepismenih, obrazovanih i neobrazovanih, onih koji ne vjeruju u vampire i onih koji vjeruju...

Zbog sličnih razloga, država nama nameće standarde bezbijednosti: kaciga na biciklu, pojas u autu...
Zašto je državi stalo do toga da mi sebe ne ubijemo, ako mi to želimo?
Pa, državu to košta. Svi smo mi, kroz sistem zdravstvene zaštite osigurani, i kada ti se nešto desi i zbog toga trebaš liječenje, to državu košta.

Na isti način, državu košta sujevjerje. Bezbroj je primjera kada ljudi stradaju zbog sujevjerja i nespremnosti da prema jednim stvarima angažuju isti nivo skeptičnosti kao prema drugim stvarima, pa vjeruju u svakakve gluposti.
Većina vjerovatno ne bi vjerovala da sam ja putnik kroz vrijeme, ali eto - jesam, i nije mi jasno zašto mi niko ne vjeruje, a vjeruje onim babama na Vikomu kada preko telefona pogađaju sudbinu.

Već sam negdje kačio linkove za B92 serijal "Natprirodna Srbija" gdje su navedeni konkretni slučajevi kada sujevjerje ubija, pa potraži ako želiš da vidiš konkretne primjere štetnosti sujevjerja.

Možda uspijem da promijenim tvoje mišljenje...

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 10:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Vader je napisao:
MonaLisa je napisao:
Ali kome ja to da dokazujem? I prije svega, zašto?

Slažem se sa time što želiš reći, samo ću ti odgovoriti na ova pitanja: dokaži samo samoj sebi. Nikome više ne moraš. Vjerovanje je OK, ali ono je samo odskočna daska da se oko nečega čita, čačka, istražuje, i onda samostalno iskusi kao vrhunac svega toga, npr. astralna projekcija, prisustvo/postojanje duhovnih centara (čaki), energetskih tokova u sebi, ili bilo šta, mogu to biti i naprednije stvari kao levitacija, teleportacija i slične. Nakon toga pogotovo nema potrebe da nekome to dokazuješ, nećeš ni imati tu potrebu ukoliko to postigneš kroz duhovni rad jer će te on dovesti do toga da ne želiš slavu (čak od nje bježiš), ne želiš priznanja, ne želiš to da te gledaju sa divljenjem, a bićeš i ravnodušna prema tome vjeruje li neko u te stvari ili ne. Kratko rečeno: kuliraćeš oko toga. Znaćeš sama (znači znati, a ne više samo vjerovati jer je vjera niži nivo od znanja stečenog ličnim iskustvom) i neće ti pri tome biti važno da li drugi u to vjeruju i šta o tome ili tebi samoj misle. Ti znaš i to ti je dovoljno.

Apsolutno se slažem!

kliber je napisao:
Možda uspijem da promijenim tvoje mišljenje...


Pa žao mi je što ću da te razočaram, ali od cijelog tvog posta je jedino što mi je odzvonilo u ušima je riječ ''sujevjerje'' koja se u to sve baš i ne uklapa. Ne pričamo o crnim mačkama i razbijenom ogledalu, mada bi nekom možda i zvučalo kao da je to isto.
Naravno, složiću se sa tim da takve stvari znaju biti opasne po okolinu, a da ne pričamo o ljudima koji pokušavaju nešto da prodaju naivnima koji će u to povjerovati. Ipak, ja kako pojedinac nemam tu potrebu da nekoga u nešto ubjeđujem. Živi svoj život i pusti druge da žive.

kliber je napisao:

Ako u društvu ima mnogo onih za koje misliš da su u zabludi onda tebi treba da je stalo da im razbiješ zablude.


A odakle mi pravo sa sigurnošću tvrditi da sam ja u pravu a svi ostali u zabludi?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 10:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Nemojmo mijesati pojmove. Tema nije o utvrdjivanju (ne-)istinitosti necega, nego o sarlatanima, pseudonaucnicima, itd... Ne mozemo mi ovdje utvrditi da li nam potkovica donosi srecu, ali se mozemo pozabaviti tipovima koji recimo prodaju "specijalne potkovice koje donose 100% srecu". Ne dovodimo u pitanje alternativnu medicinu, vec govorimo o tipovima koji prodaju "prstenje koje daje besmrtnost". Ne dovodimo recimo ovdje u pitanje utemeljenost astrologije, nego iskrenost ljudi koji zahvaljujuci naivnosti naroda pljackaju taj isti narod.
Znaci batalite pricu o tome sta je sujeverje, pricajte o sarlatanima i kako ih prepoznati. Prici o nepotrebnosti ubjedjivanja u nesto nije mjesto na ovoj temi.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 10:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
U pravu si Hristove...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 16:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
Slika

može lock :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Nerevaru, može delete tvoj post jedino :lol:
Samo zato što si star 500 godina misliš da si zaštićen na ovom forumu :P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 16:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
đokondo, procenjuješ starost kao i goreprikazani gospodin :P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 16:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Volim i ja tebe :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2010, 16:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
ni prva ni poslednja :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2010, 16:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
Pronađen lijek za rak!

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2010, 10:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Milion dolara za prvog čovjeka za koga se dokaže da ima paranormalne sposobnosti! :D

James Randi fondacija

Citiraj:
Džejms Rendi (James Randi) je napravio uspešnu karijeru kao profesionalni mađioničar, ali danas je znatno poznatiji zbog svoje delatnosti demistifikovanja i javnog raskrinkavanja tvrdnji o paranormalnim sposobnostima i fenomenima. On je postao “noćna mora” svetskih proroka, samozvanih iscelitelja, vidovnjaka, rašljara, bioenergetičara, astrologa i svih koji se služe crnom i belom magijom da bi izmamili novac od lakovernih ljudi. Ovaj savremeni prosvetitelj autor je nekoliko knjiga koje obrađuju istu problematiku. Godine 1996. osnovao je Obrazovnu Fondaciju Džejmsa Rendija (James Randi Educational Foundation, JREF). Ova neprofitna organizacija održava obrazovne seminare sa nastavom iz veštine kritičkog rasuđivanja, razvija testove i nauččne eksperimente za proveru tvrdnji o paranormalnim sposobnostima, i slično.

Artur Klark (Arthur C. Crarke), autor “Odiseje 2001”, rekao je: “Rendi je nacionalno blago i možda jedan od retkih boraca sposoban da spreči truljenje i propadanje američkog duha”.

Najzanimljiviji potez Rendijeve fondacije je ponuda od milion dolara nagrade prvoj osobi koja uspešno demonstrira bilo koju paranormalnu sposobnost. Za nekoliko godina prodefilovalo je dosta kandidata među kojima je bilo iscelitelja, čitača misli, proroka, vidovnjaka, rašljara, konstruktora perpetuum mobile-a, pa i naučnika - ali se do sad niko nije ni približio osvajanju nagrade!

Mnogi kandidati padali su u tešku depresiju posle fijaska na testu, jer su bili duboko uvereni da njihova natprirodna moć zaista postoji. Očigledno je da su to ljudi koji su iskreni i pošteni, ali koji su jednostavno bili zavedeni pogrešnim i nekritičkim načinom procenjivanja svojih moći. Nasuprot njima su oni koji dobro znaju šta rade i zašto to rade, jer se oni ne odazivaju na ovu ponudu, nego se navodno postavljaju iznad nje time što izjavljuju da ne žele da svoje natprirodne moći, “od Boga dobijene”, koriste za bogaćenje. Mada se ovde samo po sebi nameće pitanje zašto onda svoje usluge tako solidno naplaćuju, Rendi se uzdržao od svih malicioznih komentara i prosto im je poručio da nagradu ne moraju da zadrže; mogli bi, recimo, da je posle osvajanja poklone nekoj humanitarnoj organizaciji, što bi takođe bilo “bogougodno”.

Ovde možete da pročitate kompletan tekst ugovora koji kandidat treba da zaključi sa fondacijom pre nego što krene u demonstriranje svojih sposobnosti, a evo i prevoda ugovora :

Spoiler:
Ja, Džejms Rendi, posredstvom Obrazovne Fondacije Džejmsa Rendija, isplatiću sumu od US$ 1 000 000 (jedan milion dolara) bilo kojoj osobi ili osobama koje uspešno demonstriraju bilo koju parapsihičku, natprirodnu ili paranormalnu sposobnost bilo koje vrste pod zadovoljavajućim uslovima provere. Ta demonstracija mora da se izvede po sledećim pravilima i ograničenjima:

1. Kandidat mora nedvosmisleno da najavi unapred, pri čemu ñe se kandidat i gospodin Rendi složiti, o tome kakve će moći i sposobnosti biti demonstrirane, ograničenja predložene demonstracije (kao što su vreme i lokacija) i šta će biti označeno kao pozitivan, a šta kao negativan rezultat. Ovo je primarno, osnovno i najvažnije od svih pravila.

2. Biće prihvaćena samo stvarna demonstracija najavljenog karaktera i obima unutar ograničenja o kojima je postignuta saglasnost. Anegdotski izveštaji o prethodnim događajima ne prihvataju se i ne uzimaju u obzir. Nas ne interesuju teorija ni objašnjenja na koji način najavljene moći funkcionišu; takav materijal nemojte da nam dostavljate.

3. Kandidat se slaže s tim da sav materijal (fotografski, snimljen, napisan i tako dalje) bilo koje vrste, koji je nastao prilikom testiranja može slobodno da se koristi od strane JREF (Obrazovne Fondacije Dæejmsa Rendija) na način koji gospodin Rendi odabere.

4. Testovi će biti sačinjeni tako da nikakav postupak “presuđivanja” neće biti potreban. Rezultati će biti samodokazujući svakom posmatraču, u saglasnosti sa pravilima sa kojima će se saglasiti sve zainteresovane strane pre obavljanja formalnog testa. Nijedan deo postupka testiranja ne može da se izmeni bez izričite saglasnosti svih zainteresovanih strana. Gospodin Rendi, mada će biti prisutan tokom formalnih testova, neće direktno uticati na korišćeni materijal.

5. Od kandidata može da se zatraži i/ili zahteva da održi neformalnu demonstraciju pre formalne, ako udaljenost i vremenski raspon to nalažu, u cilju utvrđivanja da li je kandidat u stanju da izvede to što je najavio. Svrha ovoga je da se izbegne potreba formalnog testiranja u takvim slučajevima. Ne ograničava se broj koliko puta kandidat može da ponovi test.

6. Svi troškovi kao što su transportni, boravišni i ostali koje je kandidat načinio u pokušajima da osvoji nagradu, padaju na teret kandidata.

7. Ako prihvati ovaj izazov, kandidat se odriče svih prava na legalan postupak protiv gospodina Rendija i Obrazovne Fondacije Džejmsa Rendija, u meri u kojoj ovo može da se ispoštuje u okviru uspostavljenog pravnog sistema. Ovo se odnosi na povrede, nesrećne slučajeve ili bilo koju fizičku ili emocionalnu štetu i/ili finansijski ili profesionalni gubitak bilo koje vrste. Ovo pravilo, ipak, ne utiče na osvajanje nagrade.

8. Pri izvođenju formalnog testa, nezavisnoj osobi će od strane Džejmsa Rendija biti ispostavljen ček u iznosu od 10 000 dolara. Ako je kandidat uspešan pod dogovorenim terminima i uslovima, ček će se odmah predati kandidatu, i u roku od deset dana Obrazovna Fondacija Džejms Rendi će isplatiti kandidatu preostali iznos do cele nagrade (milion dolara, kao što je određeno u junu 1998. godine). Milion dolara u prenosivim obveznicama je deponovan kod Goldmen Saksa, u Njujorku, na računu “nagrade Obrazovne Fondacije Džejmsa Rendija” kao garancija fonda nagrade. Provera ovog računa i njegovog stanja može da se obavi telefonom u kontaktu sa Fondacijom na broj 1-954-467-1112, faks broj 1-954-467-1660.

9. Kopije ovog dokumenta može besplatno da dobije svako ko to zatraži i pošalje adresiran koverat, a može da se preuzme i preko Interneta.

10. Ova ponuda načinjena je od strane Džejmsa Rendija preko Obrazovne Fondacije Džejms Rendi, i iza nje ne stoji nijedna druga osoba, agencija ili organizacija, ali i drugi mogu da budu zainteresovani za ispitivanje najavljenih sposobnosti. Oni mogu da pridodaju novčani iznos pod određenim okolnostima, i u tom slučaju proces i rukovođenje postupkom biće izvedeni od strane Džejmsa Rendija preko Obrazovne Fondacije Džejmsa Rendija. Fondacija neće ispostavljati zahtev da se taj iznos deponuje kao zalog ili podnese na uvid kao gotovina, ili na drugi način potvrdi pre izvođenja testa. Fondacija neće drugima pružati takve usluge.

11. Ova ponuda je otvorena za sve osobe, u bilo kom delu sveta, nezavisno od pola, rase, obrazovanja i tako dalje, i ostaće na snazi dok nagrada ne bude osvojena. Posle smrti Džejmsa Rendija, postupak za osvajanje ove nagrade vodiće druga osoba, tako da će ponuda i dalje biti važeća.

12. Svaki kandidat mora da se saglasi s tim šta će činiti zaključak da li je, prilikom formalnog testa, on ili ona potvrdio ili nije potvrdio najavljenu sposobnost ili moć.Molimo popunite ovaj obrazac i u dva pasusa napišite od čega će se sastojati demonstracija.

PRIMEDBA: Nikakva posebna pravila, izuzeci, uslovi, standardi ili usluge neće biti prihvaćeni bez unapred postignute uzajamne saglasnosti svih zainteresovanih strana, i kandidat koji se ne složi sa ovde navedenim pravilima neće biti prihvaćen. Samo potpuno slaganje sa ovim pravilima omogućiće da “kandidat” bude prihvaćen kao “tražilac”. Kandidat će time što će potpisati, notirati i vratiti ovaj obrazac, naznačiti svoje slaganje sa gore navedenim pravilima.

(svojeručni potpis)

James Randi 201 East. Davie Boulevard (S.E. 12th Street) Fort Lauderdale, FL 33316-1815 U.S.A> USA

Molimo da imate na umu da je nekoliko kandidata pretrpelo veliko lično razočarenje posle pada na ovim testovima. Izričito savetujem da izvedete testove svih sposobnosti za koje verujete da možete da demonstrirate, sa dvostrukom proverom, pre nego što pokušate da konkurišete za ovaj test i za nagradu. Ovo bi uštedelo meni i kandidatima mnogo vremena i truda, ako bi se pokazalo da su te sposobnosti bile čista uobrazilja potencijalnog kandidata. Molimo Vas da ovo svakako uradite i da ne zanemarite potrebu za takvom merom opreznosti.

Pametnom i jedna dosta.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs