banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Sedam svjetskih čuda
PostPoslato: 21 Maj 2010, 15:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Da ne bih kopirao tekstove i fotografije, uputiću vas na svoj maturski rad iz Gimnazije, koji sam napravio i u elektronskom obliku:

Седам светских чуда старог света

Temu pokrećem zbog "novih" sedam svjetskih čuda. Iskreno, razočaran sam izborom, te me zanimaju vaši komentari. Nakon desetogodišnje kampanje i preko 100 miliona glasova, prije nekih dvije ipo godine izabrano je novih sedam svjetskih čuda i svoje mjesto su tu našli:

1. Piramida Chichen Itza

Slika

Nisam siguran da u ovoj listi ima mjesta za Chichen Itzu, govorimo o piramidi visokoj "svega" 24m, što je u poređenju sa 138.75m Keopsove piramide, krajnje zanemarljivo..Ispade sada da smatram da je isuviše niska za svjetsko čudo, ali to nije primarni razlog, jednostavno mislim da ima i fascinantnijih zdanja..

2. Statua Hrista Spasitelja

Slika

Ovde jasno da je presudio hrišćanski fanatizam i glasovi koji su po mom mišljenju, krajnje neosnovani. Nekih četrdesetak metara visine (zajedno sa postoljem od 10m), mislim da nije dovoljno da se ova statua proglasi za svjetsko čudo.

3. Rimski koloseum

Slika

Rimsko carstvo je zaista zaslužilo svog predstavnika u novih sedam svjetskih čuda, te smatram da je Rimski koloseum dostojan predstavnik te civilizacije...

4. Mauzolej Taj Mahal

Slika

Ne samo zbog svog impozantnog izgleda, nego i zbog svega što taj spomenik predstavlja, mislim da sa punim pravom zaslužuje mjesto među svjetskim čudima današnjice. Šteta je što Šah Džahan nije imao prilike da dovrši i svoj mauzolej, koji je trebao da se nalazi preko puta Taj Mahala i da bude izgrađen od crnog mermera. Dva mauzoleja bi bila spojena mostom od čistog srebra.

5. Kineski zid

Slika

Po mom mišljenju, definitivno najveće svjetsko čudo ikada, sa svojih 8850km, jedina građevina vidljiva iz svemira zaslužuje prije svih mjesto na ovoj listi.

6. Petra

Slika

Kako je srednji Istok bio poprište velikih istorijskih dešavanja, koljevka mnogo toga, takođe zaslužuju svog predstavnika među 7 svjetskih čuda i smatram da je Petra dostojan predstavnik.

7. Machu Picchu

Slika

Drevni grad Inka, smješten na oko 2.500m nadmorske visine je takođe zasluženo našao svoje mjesto na ovoj listi, ne toliko zbog arhitekture i samog grada, koliko zbog truda uloženog da se podigne jedno takvo naselje na jednoj takvoj lokaciji. Svaka čast Inkama.

Smatram da je Velika piramida iz Gize morala ovde naći svoje mjesto, jer je preko tri milenijuma bila najviša građevina na svijetu, jer je i danas velika misterija za graditelje našeg vremena, te da je zaista vrijedna divljenja, mnogo vrijednija od svih novoizabranih čuda, izuzev Kineskog zida.

Slika

Isto tako smatram da je Angor Wat morao dobiti svoje mjesto, jer ne znam je li fanscinantnije napraviti jedan takav grad ili tako dobro sakriti takav jedan grad i sve što on krije..

Slika

I još jedan od mojih ličnih favorita, za koje sam svojevremeno glasao je grad Lasa na Tibetu, ali za to sam ubjeđen da zbog političkih razloga nije mogla dobiti svoje mjesto na ovoj listi.

Slika

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Poslednji put menjao BlackHand dana 21 Maj 2010, 15:49, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 15:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Aaaaa palata Potala! Nju sam navela kao omiljenu građevinu u nekom testu iz tehničkog crtanja, šesti razred mislim... :) Zar već nema slična tema? :-?

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Slična, vjerovatno.. Mislim da sam i sam pokrenuo jednu ili dvije, ali ova se prvenstveno odnosi na mišljenje o ovom novom izboru ;)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 15:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Po meni jedino Hristu Spasitelju nije mjesto ovde....Onda bi mogao i Kip Slobode....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 15:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Bilo je raznih prijedloga za nova svjetska čuda; neka bih izabrala, npr.

našu Đavolju varoš

Slika

Pa onda takođe i Meteore na Svetoj Gori...

Slika

I okamenjene likove sa Uskršnjih ostrva...

Slika

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 16:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Čekajte samo dok otkopaju piramidu u Visokom...

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 16:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
PiramidE, misliš? :D Đavoljavaroš ne spada baš ovdje, nije djelo čovjeka. Valjda ni vanzemaljaca, ali pitanje je i to. :D

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 16:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Hehe, radio sam identicnu temu za maturski u Gimnaziji :D
Ma bilo je puno polemike sto se tice izbora, glasove je mogao slati ko je htio i koliko puta je htio, jer se glasalo putem SMS-a cini mi se, a i politika je ovdje neizostavan faktor.
Meni je licno najdraze zbog Petre, oduvijek me je fascinirala (tacnije od scene iz Indijane Dzounsa :) )
Sto se tice Piramida u Gizi, one su kasnije dobile pocasno mjesto pored ovih 7 svjetskih cuda jer su jedini spomenik svjetskih cuda antike koji je ocuvan do danas.

I ja sam takodje fasciniran Angkor Wat-om, Lasa isto je vrijedna ove liste, sto zbog arhitekture, sto zbog starosti i sto zbog znacaja za Tibet i Budizam (Lasa se nalazi na 3400 metara nadmorske visine i jedan je od najvisih gradova na svijetu, znam da je La Paz na jos vecoj visini).

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ma ovo je postala komercijala teska, nekada se znalo sta je 7 svetskih cuda a sada ko vise para gurne prilikom izbora, dobice titulu svetskog cuda... Pa valjda se to jednom izabere i to je to, a ne svako malo novi izbor, pa dokle, onda nije "7 svetskih cuda" nego "svetska cudesa"... Sta kao stonehenge je bio svetsko cudo, a sada nije, zasto... glupost


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 18:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Bilo je i onih koji su zagovarali da - internet - postane novo svjetsko čudo?! :)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 18:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Nije da nije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Hertzog je napisao:
Ma ovo je postala komercijala teska, nekada se znalo sta je 7 svetskih cuda a sada ko vise para gurne prilikom izbora, dobice titulu svetskog cuda... Pa valjda se to jednom izabere i to je to, a ne svako malo novi izbor, pa dokle, onda nije "7 svetskih cuda" nego "svetska cudesa"... Sta kao stonehenge je bio svetsko cudo, a sada nije, zasto... glupost

Stonehenge nije nikada bio svjetsko čudo..

Svjetska čuda su Piramida iz Gize, Kolos sa Rodosa, Faros u Aleksandriji, Semiramidini viseći vrtovi, Mauzolej iz Halinkarnasa, Zevsova statua u Olimpiji i Artemidin hram u Efesu.

Postoje te neke liste i spiskovi o svjetskim čudima srednjeg vijeka, na nekima je Stonehenge uvršten, ali te liste su nezvanične, jer je svako ko je znao pisati bukvalno sastavljao svoju listu ;)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2010, 22:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
To i jeste problem, sto ima milion listi, a svakako u ovoj gore navedenoj, zvanicnoj, postoje stvari koje ne zasluzuju da budu tu, tj ima stvari koje vise zasluzuju taj naziv


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2010, 07:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Hertzog je napisao:
To i jeste problem, sto ima milion listi, a svakako u ovoj gore navedenoj, zvanicnoj, postoje stvari koje ne zasluzuju da budu tu, tj ima stvari koje vise zasluzuju taj naziv

Sedam svjetskih čuda je uvijek bila subjektivna lista.To je bilo nešto kao lista turističkih "must see" atrakcija....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs