banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 15:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Maj 2010, 18:53 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Prije par godina sam čitao o ovome.Tražeći danas malo po netu nešto detaljnije naletio sam na nednom forumu na temu o tome pa ću njen uvodni post kopirati ovdje jer mislim da je kvalitetnije napisan nego što bih ja to napisao.Ne zamjerite :D .Tekst je prepisan iz knjige "Faszinierende Forschung"(Fascinantno istraživanje-grupa autora).Malo je podugačak ali se isplati pročitati.

Citiraj:
Nekolicina znanstvenika vjeruje da je u našem Sunčevom sustavu prije mnogo vremena postojao deseti planet zvan Faeton. Uporište za svoju pretpostavku pronalaze i u jednoj staroj grčkoj legendi. Što se usitinu dogodilo s tim planetom? Je li postao žrtva kozmičke katastrofe? Ili on još uvijek postoji i samo se skriva?

Podrijetlo legende o Faetonu i njegovoj smrtonosnoj vožnji potječe iz mitoloških vremena: već od svoje mladosti Faeton je vrijedno vježbao upravljati sunčevim kolima kako bi toj vještini dostigao svog božanskog oca Heliosa, koji je od početka do kraja dana preko obzora vukao sunčeva kola i time se brinuo za ujednačeni protok vremena na Zemlji.

međutim, Jupiterof sin Epaf često je zadirkivao mladića i sumnjao u njegovo božansko podrijetlo. Kako bi pobio sve sumnje, Faeton je zamolio oca da mu odobri da samo jedan dan upravlja sunčevim kolima. I dogodilo se ono neizbježno: čim su konji primjetili da kolima ne upravlja pravi gospodar, skrenuli su s ustaljenih nebeskih putova vremena i prostora. Sunčeva kola previše su se, između ostalih, približila zviježđima Lava, Raka, Volara i škorpiona pa su se tako jako zagrijala da su skrenula sa svoje nebeske staze.

Kaos na Zemlji

Faeton je spas potražio u blizini Zemlje pa je na našem planetu došlo do naglog zatopljenja. izgorjele su flora i fauna pa je Zemlja nestala u plamenu. Tada su nebeski bogovi u pomoć pozvali Jupitera koji je prema sunčevim kolima uputio svoju munju. Faeton je izgubio ravnotežu, pao je te je tako okončao svoj život.

Zemlja se vrlo sporo oporavljala. Jupiter je ponovo uredio Zemlju i nebo, a ražalošćeni Helios vratio se svom svakodnevnom poslu upravljanja sunčevim kolima.

Poremećeni sklad

Uz tu legendu, već je na antičke pisce najveći dojam ostavila teorija o kometu koji je pri padu na Zemlju mogao uzrokovati vatrenu megakatastrofu. Prema današnjim astronomskim pretpostavkama, pritom je možda mogla biti i riječ i o ostacima nekog planeta . možda baš tajansvenog Faetona, čije su postojanje stoljećima pretpostavljali brojni astronomi i kršćanski astrolozi, budući da im se Sunčev sustav u njima poznatom obliku nikad nije činio potpuno skladan i dorađen. posljednji je astronom koji se bavio pitanjima te božanski zadane harmonije mundi bio poznati Nijemac Johannes Kepler (1571. - 1630.). On je početkom 17. stoljeća iznio svoju teoriju da se udaljenosti između planeta mogu prikazati u matematički i glazbeno skladnim omjerima.

Zagonetna praznina

Ono što Kepler kao ni ostali znanstvenici nije uspio razjasniti, velika je praznina između Marsa i Jupitera - zjapeći jaz ispresijecan rojem planetoida, koji danas nazivamo asteroidnim ili planetoidnim pojasom.

Nije li moguće da je planet koji se tu nekoć nalazio odjednom pod nerazjašnjenim okolnostima eksplodirao pa je za sobom ostavio nakupine ostataka prastare svemirske tvari? Potvrdu za tvrdnje Keplera i njegovih prethodnika moguće je naći i u današnjoj znanosti, osobito ako veliku nakupinu asteroida smatramo ostacima planeta. A tu je i astronomsko pravilo nazvano Titius-Bodeov zakon. Prema njemu svi planeti oko Sunca kruže na određenim razmacima. Ipak razmak između Marsa i Jupitera dvostruko je veći nego što bi prema tom zakonu smio biti. Nedostaje li, dakle, baš kao kod Keplera, neki planet Y? Nije li možda riječ o Faetonu?

Naziv planeta, udaljenost od sunca (u milijunima km)

Merkur, 58
Venera, 108
Zemlja, 149
Mars, 228
...
Jupiter, 778
Saturn, 1428
Uran, 2872
Neptun, 4501
Pluton, 5912 (izgubio status planeta)

"Primjećuje se da sam samo tamo gdje nema posvemašnjeg sklada, kao između Marsa i Jupitera, uspio otkriti mogućnost gotovo savršenog umetanja pravilnog broja..." - J. Kepler, Harmonia mundi

Gdje se skrio planet?

Promotrimo malo podrobnije to područje Sunčeva sustava. Faeton bi od Sunca trebao biti udaljen 350-400 milijuna kilometara, dakle više nego dvostruko više od udaljenosti Zemlje od Sunca (oko 150 milijuna km), točno na granici kozmičkog života i smrti. Taj bi se planet, naime, nalazi na rubu ekosfere koja u našem Sunčevom sustavu označava područje mogućeg života. Samo se unutar tog pojasa može odvijati evolucija. Ta se ekosfera od venerine staze pa preko Zemljine staze proteže do područja između Marsa i Jupitera.

Ali gdje je, odnosno gdje bi se mogao skriti taj planet? Neki ga znanstvenici smještaju negdje iza Sunca. Budući da se sada nalazi u Sunčevoj sjeni, što se neće promijeniti ni u bližoj budućnosti, za nas je nevidljiv, ni svemirske sonde upućene prema Suncu zasad u tu zagonetku nisu unijele više svijetla, tj. nisu otkrile Faeton koji se možda skriva iza Sunca.

(Primjetite tu slicnosti sa tzv. planetom X)

Katastrofa u svemiru

Drugi, primjerice američki astronom Charles Kowal, pokušavaju biti određeniji i pretpostavljaju da je taj planet prestao postojati prije otprilike 175 milijuna zemaljskih godina. Tada je, po njihovu mišljenju, došlo do sudara Faetona s nekim planetoidom - svemirska katastorfa golemih razmjera koja je cijeli naš Sunčev sustav dovela na rub propasti. Moguće je da je katastrofa dovela do uništenja čitavog života na Marsu, do masovnog uništavanja na Zemlji (istrebljenje dinosaura, Atlantida?), nastanak Jupiterovih pjega.

Nakon katastrofe, kamene krhotine tada su počele bombardirati sve članove Sunčeva sustava, njegove planete i mjesece, a pritom su nastajali krateri promjera do 600 km i dubine do 25 km, poput nekih na Marsu. veće kamene krhotine odlomljene s Marsa, Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna matični su planeti potom svojom gravitacijom ponovo zarobili pa su postale njihovi mjeseci i prsteni.

Život na Faetonu


Neobično je, međutim, što prsteni nemaju isti kemijski sastav kao planeti oko kojih kruže. I kod mjeseca ima takvih neobičnosti. na primjer, Marsov vanjski mjesec Deinos ima tako malu masu da mnogi znanstvenici smatraju da je šupalj. neki to tumače pustolovno: smatraju kako su prijašnji žitelji Sunčevog sustava Deimos potpuno iscrpili jer su ga rabili kao rudnik. Neki idu u krajnost pa pretpostavljaju da je taj mjesec nešto poput Zvijezde smrti iz Ratova Zvijezda. Možda su ti izvanzemaljci potjecali/potječu s Faetona? Veliki zagovornici ovih pretpostavki smatraju, naime, da je zagonetni planet Faeton bio nastanjen, a možda je čak bio i dom legendarne Atlantide.

Mnoga otvorena pitanja

Postoji li doista sveza između propasti Atlantide i uništenja planeta Faetona, pitanje je na koje odgovor može za sada dati samo mašta. Suvremena znanost u pričuvi ima i niz drugih zanimljivih pitanja na tu temu, ali do današnjeg dana nitko nije pronašao konačne i zadovoljavajuće odgovore.

Između ostalog, nejasno je kad je došlo do velikih tektonskih poremećaja i naginjanja zemljine osi, što je za posljedicu imalo pojavu brojnih prirodnih katastrofa na našem planetu. Čak bi i stalna izmjena magnetskih polova Zemlje osim lokalnih mogla imati i svemirske uzroke, dakle povod za jednu takvu promjenu mogao je biti sudar s ostacima Faetona. Promjene polova fizikalna su činjenica jer su poput električnih otisaka prstiju zauvijek ostavile trag u ohlađenoj magmi.

Teško je ustanoviti je li Faeton doista prouzročio sve prirodne nepogode na našem planeu, ali sa sigurnošću možemo ustvrditi da je naš Sunčev sustav stvoren i oblikovan djelovanjem eksplozija, erupcija i različitih drugih izvanrednih procesa - a oni sasvim sigurno nisu prestali ni do današnjeg doba.

Prastari spisi

Maštu poznatih znanstvenika rasplamsavaju brojni arheološki nalazi. Jedan od najzagonetnijih spisa sumeranska je glinena pločica s crtežom planeta Sunčeva sustava u njihovim pravim omjerima, prikazanima kao da ih je netko promatrao dalekozorom. Zbunjujuća je, pak, činjenica što je nepoznati astronom nacrtao deset planeta, a ne devet. usto, arheolozi su pronašli prastare kalendare u kojima je zemaljska godina bila znatno kraća od 365 dana - što je moglo biti uzrokovano kozmičkim katastrofama. Zato i u Bibliji (točnije Stari Zavjet) na primjer možemo naići na podatke da su određeni ljudi živjeli i po 900 godina.

Je li na Faetonu bilo inteligentnog života?

Pođimo od pretpostavke da je od počekta astronomije do danas na mjestu za mnoge znanstvenike nelogične praznine u lancu planeta između marsa i Jupitera nekoć doista postojao deseti planet nazvan Faeton.

Teoretski, to je posve moguće jer se brojne matematičke teorije o Faetonu ne mogu otkloniti tek tako. Međutim, uz našu razinu znanja ne možemo ih ni potvrditi, barem ne još. Faeton, od sunca udaljen između 350 i 400 milijuna kilometara, veličinom također između Marsa i Jupitera, bio bi stariji od Zemlje, a kao i ona također bi se nalazio unutar tzv. životnog pojasa našeg Sunčevog sustava. Usporedbe radi, i on je mogao imati biosferu, što znači da se na njemu možda odvijao život i evolucija. Prema tome, moguće je da je na Faetonu mnogo prije negoli na Zemlji nastao visokorazvijeni i inteligentni život. Vjerojatno je raspolagao i nama poznatom visokom tehnologijom, uključujući putovanja u svemir, a možda je razina njegovog znanja bila i mnogo viša od one kojom mi danas raspolažemo.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2010, 19:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Због чега је Плутон изгубио статус планете?

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2010, 20:08 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Zbog veličine mislim.
Citiraj:
Плутон је сматран за девету планету у Сунчевом систему, све до 24. августа 2006 када му је статус промењен и од тада припада новој класи објеката - патуљастих планета.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2010, 21:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Interesantnateorija. Iako ne mogu da je progutam u cjelosti, određeni detalji djeluju logično. Uvijek mi je djelovala šupljom teorija da je asteroidni pojas između Marsa i Jupitera "svemirski otpad", neiskorišteni materijal koji je bio višak u stvaranju sunčevog sistema i kojeg čak ni Jupiter nije uspio da privuče, unatoč svojoj golemoj gravitaciji. Ima logike u priči da je tu mogla da postoji još jedna planeta (tačno "fali" na tom mjestu, bilo asteroida ili ne). Zašto je nestala/uništena ili na neki drugi način prestala da postoji je enigma. Kada i kako takođe.
Na drugoj strani, ne vjerujem u zapise starih civilizacija, jednostavno iz razloga što bi takva kataklizma unišila sav živi svijet na bilo kojoj planeti sunčevog sistema a kamo li ljudsku vrstu. Vjerovatnije mi je da je kolaps dotične planete nastupio prije nastajanja života na Zemlji, ili da ga je on izazvao time što su bakterije ili virusi doletjeli u fragmentima sa neke druge planete, "pali" na Zemlju i krenuli da evoluiraju.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 00:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
_zoka je napisao:
Zbog veličine mislim.
Citiraj:
Плутон је сматран за девету планету у Сунчевом систему, све до 24. августа 2006 када му је статус промењен и од тада припада новој класи објеката - патуљастих планета.


Koliko znam bila je debata te godine, da li će se sunčev sistem 'proširiti' za još dve-tri planete, ili će Pluton izgubiti status planete, jer u tom pojasu ima još nekoliko istih ili većih nebeskih tijela od Plutona....

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 01:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
bzvz je napisao:
_zoka je napisao:
Zbog veličine mislim.
Citiraj:
Плутон је сматран за девету планету у Сунчевом систему, све до 24. августа 2006 када му је статус промењен и од тада припада новој класи објеката - патуљастих планета.


Koliko znam bila je debata te godine, da li će se sunčev sistem 'proširiti' za još dve-tri planete, ili će Pluton izgubiti status planete, jer u tom pojasu ima još nekoliko istih ili većih nebeskih tijela od Plutona....


Da, upravo tako, našli su još gomilu tijela koja imaju iste karakteristike kao Pluton, pa da ne bi sve to bile nove planete, onda su ga svrstali u novu grupu. Problem je bio što je Pluton bio jedina planeta koju su otkrili Ameri pa im je bilo teško odreći se nje. Onda su usvojili pravilo za ubuduće da bi se neko tijelo nazvalo planetom mora da zadovolji tri uslova:
1) da kruži oko Sunca
2) da ima približno kružan oblik
3) da je dominantno na svojoj putanji

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 09:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Citiraj:
Veliki zagovornici ovih pretpostavki smatraju, naime, da je zagonetni planet Faeton bio nastanjen, a možda je čak bio i dom legendarne Atlantide.


Baš ja ovo htio napisati, čim sam vidio naslov teme :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 09:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
guess who je napisao:
Onda su usvojili pravilo za ubuduće da bi se neko tijelo nazvalo planetom mora da zadovolji tri uslova:
1) da kruži oko Sunca
2) da ima približno kružan oblik
3) da je dominantno na svojoj putanji

Koji od ova tri uslova Pluton ne zadovoljava? Ili zadovoljava sva tri ali su Plutona već ranije izbacili kao planetu. Mada džaba njima što su ga izbacili, svi Pluton smatraju i smatraće planetom. Možda ga samo astronomi ne smatraju planetom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 10:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29500
Lokacija: Banjaluka
Vader je napisao:
guess who je napisao:
Onda su usvojili pravilo za ubuduće da bi se neko tijelo nazvalo planetom mora da zadovolji tri uslova:
1) da kruži oko Sunca
2) da ima približno kružan oblik
3) da je dominantno na svojoj putanji

Koji od ova tri uslova Pluton ne zadovoljava? Ili zadovoljava sva tri ali su Plutona već ranije izbacili kao planetu. Mada džaba njima što su ga izbacili, svi Pluton smatraju i smatraće planetom. Možda ga samo astronomi ne smatraju planetom.



Upravo, ja dok sam isao u skolu Pluton je bio planeta tako da ce i ostati dok sam ziv, iako je manji i od naseg Mjeseca :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 11:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
Vader je napisao:
guess who je napisao:
Onda su usvojili pravilo za ubuduće da bi se neko tijelo nazvalo planetom mora da zadovolji tri uslova:
1) da kruži oko Sunca
2) da ima približno kružan oblik
3) da je dominantno na svojoj putanji

Koji od ova tri uslova Pluton ne zadovoljava? Ili zadovoljava sva tri ali su Plutona već ranije izbacili kao planetu. Mada džaba njima što su ga izbacili, svi Pluton smatraju i smatraće planetom. Možda ga samo astronomi ne smatraju planetom.


Pluton ima ekscentričnu i elipsoidnu putanju, tako da on, kao i ostale patuljaste planete iz tog pojasa, dijelom ulazi u Neptinovu orbitu. S druge strane, Eris je nebesko tijelo koje je masom i volumenom veće od Plutona, a ima još nekoliiko sličnih planeta, tako da je bilo jednostavnije izbaciti Pluton, i napraviti takvu kategorizaciju, nego pola tih planeta uključiti, a pola ne, jer su sve slične...
E sad, to što smo mi sve vrijeme njega uvrštavali u planete .... jebat ga :)

...mislim da smo se maalo udaljili od teme :)

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 20:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
STRATOKASTEL je napisao:
IZašto je nestala/uništena ili na neki drugi način prestala da postoji je enigma. Kada i kako takođe.


Evo jedne teorije....Faeton se,ako je postojao,nalazio u blizini Jupitera.Pošto je Jupiter ogroma,a samim tim i njegova gravitacija,Faeton se morao nalaziti na udaljenosti na kojoj je Jupiterov uticaj minimalan.Ako bi nešto izbacilo Faeton iz putanje,tipa udar asteorida ili nešto slično,ali ne dovoljno blizu da bi pao na Jupiter nego dovoljno blizu da Jupiterova gravitacija utiče na njega slično kao što Mjesec utiče na Zemlju.Malo je poznato da se i tektonske ploče na Zemlji pomjeraju slično plimi i oseci,samo minimalno jer su one čvrste u odnosu na vodu.E,sad zamislio to,samo puno jače.Tektonske ploče koje se pomjeraju u ritmu plime i oseke,u oromnim talasima.TO bi svakako deformisalo planet,a samim tim i dovelo do njegovog raspada....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 20:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
mozda ga je pojela vlastita gravitacija?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 21:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ne kontam....Pojasni.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 21:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
zoka, efekat crne rupe.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 21:48 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Jbg,slabo meni fizika ide.I ovo što sam ja napisao morao sam pročitati par puta da si utuvim u glavu :D

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 21:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Zbog čega planete rotiraju? Koja sila ih primorava da rotiraju?
Ne postoji sila koja primorava planete da rotiraju. Rotacije planeta potiču isled zakona održanja momenta impulsa. Ukoliko se poluprečnik orbite smanjuje, tada njena ugaona brzina raste (pošto je masa nepromenljiva).
Planetarni i zvezdani sistemi nastali su sažimanjem gustog međuzvezdanog oblaka gasa. U početku oblak može da bude velikih dimenzija (veličine hiljade svetlosnih godina). Zamislite gravitaciono sažimanje oblaka veličine svetlosne godine ili nečeg sličnog, u oblak veličine Sunčevog sistema. To je ogromna promena. Stoga, veoma spora rotacija u početku dramatično se povećava kada nastupi sažimanje. U stvari, ovo predstavlja jednu od prepreka prilikom formiranja zvezda: prisutan je višak momenta impulsa i mora da nastane njegovo smanjivanje pre formiranja zvezde.
U svakom slučaju, konačni ishod je da zvezde poput Sunca rotiraju oko svoje ose usled početnog momenta impulsa koji je bio prisutan u oblaku zvezdanog gasa. I ne samo zvezde već i kretanje planeta (uključujući i rotaciju oko svoje ose) je posledica početnog momenta impulsa.
Ukoliko se sažme oblak koji ne rotira, nastala bi samo zvezda koja ne bi rotirala i ne bi bilo planeta. Planete nastaju od diska proto-zvezde, a on nastaje zbog postojanja momenta impulsa oblaka.
Rotacija čini da postoji centrifugalno ubrzanje, usmereno od centra rotacije. Takođe mora postojati neka sila koja će se suprotstavljati ovom ubrzanju, inače bi se telo razletelo (u slučaju orbitalnog kretanja) ili raspalo (u slučaju rotacinog kretanja oko svoje ose). U prvom slučaju je to gravitaciona sila dok su u drugom slučaju privlačne sile između materijala od koga je načinjeno telo. Posledica ovoga je granica u brzini rotacije da bi telo zadržalo postojeći oblik.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2010, 22:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
evo malo o Jupiteru...
Jupiter je divovska kugla vodika i helija, duboko u unutrašnjosti sažeta u tekućinu, a u jezgri vjerojatno u krutinu. Naše spoznaje o njegovoj jezgri vrlo su ograničene, ali joj je masa vjerojatno 10-15 puta veća od Zemljine. Tlak i temperatura 20 000 km ispod vrhova oblaka tako su veliki da se vodik pretvara u tekućinu sa svojstvima metala. Iznad metalnog vodika nalazi se sloj običnog tekućeg vodika. Atmosferu planeta uglavnom tvore plinoviti vodik i helij.

Jupiterov sustav prstenova slabog sjaja 1979. otkrila je svemirska sonda Voyager 1. Kasnije snimke sondi Voyager 2 i Galileo pokazale su pojedinosti ustroja prstenova. "Magloviti" unutrašnji prsten širi se prema vrhu Jupiterovih oblaka, potom su tu još tanki središnji prsten, te vanjski prsten koji je sonda Galileo razložila u dva prstena, jedan unutar drugog. Prsteni nastaju od prašine koju meteoriti izbace s Jupiterova četiri unutarnja mjeseca.

Jupiterovo magnetsko polje je 20 000 puta jače od Zemljinog. Znanstvenici smatraju da ga stvaraju električne struje u brzo vrtećem sloju metalnog vodika. Magnetsko se polje širi u svemir i okružuje planet golemim magnetskim mjehurom, magnetosferom. Njezin se rep širi na udaljenost od 650 milijuna kilometara, iza staze Saturna.

Jupiter stvara više topline nego što je prima od Sunca. To je posljedica sažimanja planeta. Jupiter je nekoć imao promjer od 700 000 km, odnosno pet puta veći nego danas. Sažimanjem planeta oslobađa se velika količina energije, a taj se proces zbiva brzinom od oko 2 cm godišnje. Temperatura vrhova oblaka danas iznosi -110 ºC, a vjeruje se da raste za 0,3 ºC po svakom kilometru dubine, što znači da u središtu vlada temperatura od oko 30 000 ºC.

Malo je turbolentnijih mjesta u Sunčevom sustavu od Jupiterove atmosfere. Brza rotacija planeta stvara vjetrove koji, kako je izmjerila sonda Galileo, dostižu brzine od 650 km/h. Sa Zemlje se u atmosferi vide veliki olujni sustavi, a svemirske letjelice poslane do planeta opazile su titanske munje. Jupiter je nastao od istog oblaka plina kao i Sunce, tako da istraživanja dubljih slojeva atmosfere pružaju znanstvenicima priliku da bolje shvate zbivanja u najranijoj prošlosti Sunčevog sustava.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs