banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 17:47 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Atlantida.Mit ili istina?Da li je postojala?Priču o njoj je prvi zapisao filozof Platon u svojem djelu "Dijalozi".
Ali i tada je to priča iz druge ruke.Priču o Atlantidi je čuo od drugog filozofa,Solona,koji ju je navodno čuo tokom svoga boravka u jednom hramu u Egiptu od jednog sveštenika.
Po Platonu,Atlantida se nalazila iza "Herkulesovih stubova",danas Gibraltara,u onome što danas zovemo Atlanski okean.Ogroman otok,površine preko 150 000 kvadratnih milja,sa visoko razvijenom civilizacijom.Nestao preko noći u prirodnojkatastrofi.
Na otoku je živjelo oko 20 000 000 stanovnika(malo mi je ova procjena čudna),mnogobrojne životinje,egzotične i za današnje pojmove.Otok je bio pun toplih izvora i ispresjecan kanalima.Glavni grad je bio prebogat,okružen tri metra visokim zidom od bronze,a fasade kuća su bile prekrivene zlatom.Zlatno doba Atlantide je bilo od 12 000-9 000 god. pne.Zemljom je upravljao Atlant uz pomoć deset careva.Stanovništvo je živjelo u blagostanju jer je zemlja bila toliko bogata da je davala dve žetve godišnje,a zlato i drugi plemeniti metali su se nalazili svuda po ostrvu.Sve dok upravitelji Atlantide nisu odlučili da zarate sa ostatkom svijeta.Vojsku ostatka svijeta su predvodili Heleni,a na njihovom čelu su bili,ko drugi,nego Atinjani :D......Navodno se desila strašna bitka u kojoj su Heleni odnjeli potpunu pobjedu i tako spriječili Atlantiđane da pokore ostatak svijeta.Vjerovatni im je u tome pomogla i katastrofa koja Atlantidu izbrisala sa lica zemlje.
Do dana današnjet Atlantida zaokuplja maštu čovječanstva,preko 20 000 knjiga je napisano na tu temu,neke su napisali ozbiljni ljudi.
Mnogi naučnici danas misli da se mit o Atlantidi ustvari odnosio na Minojsku civilizacuju koju je uništila vulkanska erupcija,a koja se nalazila na današnjem otoku Santorini oko 1450 god pne.Koje je vaše mišljenje o tome?

http://www.mondo.rs/v2/tekst.php?vest=125334

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Od tada do danas o njoj je napisano preko 20.000 knjiga u kojima se iznose bezbrojne pretpostavke. Jednu od posljednjih napisao je austrijski inženjer Oto Henrih Muk, čovjek veoma širokih pogleda. Muk naglašava da je Platon govorio istinu i dodaje da se Atlantida mogla nalaziti u blizini Azorskih otoka, koji leže na udaljenosti od 1.200 kilometara od Europe.

Muk ih je pronašao u neobičnom i za sada neobjašnjivom ponašanju europskih jegulja. Napuštajući svoj zavičaj - Sargasko more, koje se nalazi jugozapadno od Azorskih otoka, jegulje se upućuju Golfskom strujom i, reklo bi se potpuno besmisleno, putuju u Europu i završavaju u rijekama koje se ulijevaju u Mediteran. Nakon nekoliko godina jegulje se vraćaju u Sargasko more, gdje polažu ikru i završavaju svoj životni ciklus.

Šta ih nagoni na tako opasna putovanja? Znanost na to još nije dala definitivan odgovor. Možda se, kaže Muk, na to pitanje može dati sljedeći odgovor: kada su se instikti jegulja tek formirali, slatke riječne vode na Atlantidi, u kojima su one mogle da nađu utočište od morskih grabljivica, nalazile su se sasvin blizu Sargaskog mora. Slijepi instikt ih i danas, hiljadama godina nakon nestanka Atlantide, i dalje tjera na duga i neizvjesna putovanja tokovima Golfske srtuje! Muk je slijedio trag koji je Atlantida kao svojevrsni most mogla da odigra između Europe i Amerike. On je obratio pažnju na sličnost egipatskih, srednjoameričkih i južnoameričkih piramida u dolini rijeke Moce. Zatim na slične elemente u kulturama Baska i Maja. Muk piše o jednom baskiskom misionaru koji je bio zapanjen kada je otkrio da ga ljudi u džunglama Guatamale odlično razumiju i da koriste slična oruđa pri obradi zemlje kao i njegov narod.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 19:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Velike su šanse da je Atlantida postojala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 19:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Svi mi obožavamo tu teoriju, na kraju zašto bi i bilo nemoguće?
Tektonski aktivitet nikada ne prestaje, ako proradi i onaj drugi, veći vulkan na Islandu, moglo bi se isto dogoditi i gore, jednostavno da cijelo ostrvo doživi kolaps.
Jedino priča da su Heleni vodili rat protiv Atlantide i pobijedili tjera na smijeh. U tom slučaju bi znali gdje se nalazila, postojao bi ratni plijen, a i nauka bi napredovala mnogo brže. Mada nije mi jasno kako bi jedan manji narod mogao pobijediti u ratu nekog većeg, pogotovo ako se uzme u obzir da je Atlantida bila mnogo razvijenija. Nema logike.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 19:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
STRATOKASTEL je napisao:
Svi mi obožavamo tu teoriju, na kraju zašto bi i bilo nemoguće?
Tektonski aktivitet nikada ne prestaje, ako proradi i onaj drugi, veći vulkan na Islandu, moglo bi se isto dogoditi i gore, jednostavno da cijelo ostrvo doživi kolaps.
Jedino priča da su Heleni vodili rat protiv Atlantide i pobijedili tjera na smijeh. U tom slučaju bi znali gdje se nalazila, postojao bi ratni plijen, a i nauka bi napredovala mnogo brže. Mada nije mi jasno kako bi jedan manji narod mogao pobijediti u ratu nekog većeg, pogotovo ako se uzme u obzir da je Atlantida bila mnogo razvijenija. Nema logike.


Japanci guze Kinezi vjekovima. :lol:
Ja licno mislim da je postojala Atlantida, nemam neko objasnjenje. Imam taj "filing" :D

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 19:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nisam čuo za tu teoriju da su Heleni ratovali sa Atlantidom.

Čitao sam druge teorije koje su dosta zanimljivije i, bar meni, nekako realnije. Tu je opisan uspon i pad Atlantide, opisani su i razlozi pada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
Nešto je postojalo, sad šta, gdje, kako i koliko - treba da se otkrije. Teško da je neko to izmislio iz dosade.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Maj 2010, 22:16 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vader je napisao:
Nisam čuo za tu teoriju da su Heleni ratovali sa Atlantidom.

Čitao sam druge teorije koje su dosta zanimljivije i, bar meni, nekako realnije. Tu je opisan uspon i pad Atlantide, opisani su i razlozi pada.

Mislim da upravo Platon govori o ratu Helena i Atlantide.Znači na samo izvoru se to spominje.
Meni je interesantna jedna druga teorija.Na nju sam naišao u jednom romanu ali ne znači da nema smisla :D .Dolaskom ledenog doba voda se iz bazena Sredozemnog mora povlači ka polovima.Njegovim završetkom voda se vraća.U međuvremenu su se ljudi naselili na "dnu mora" na onome mjestu gdje se dno nalazilo.Voda naglo,naravno ne preko noći,prekriva ljudske naseobine i jedna kultura nestaje.To bi moglo biti i objašnjenje za priču o potopu.
Sjetite se onoga što sam napisao o zemlji koja je imala dvije žetve.Vjerovatno je mulj bio dovoljno plodan da to podrži.
Eto,još jedna teorija.... :D

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 08:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ima jedna dobra knjiga o Atlantidi od Dzems Velarda "Atlandtida i drugi izgubljeni svetovi" . Pise i o Lemuriji, Muu, Rajskom Vrtu, Arkadiji, Ostrvima blazenih i dr. ...
Bila sam pocela citati pa me nesto omelo pa sam prestala... ako neko hoce knjigu mogu da prebacim na e-mail.


edit: http://www.scribd.com/doc/2869412/Dzems ... ni-svetovi Ima je i online.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 09:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Imam više knjiga o Atlanditi i sad vidim da među njima imam i tu, ali ni jednu od njih još nisam čitao. O Atlantidi sam čitao u jednom specifičnom tipu knjiga, tu se nije bavilo samo Atlantidom već raznim stvarima ali se gotovo redovno jedan dio odnosio na Atlantidu jer je opisana stvarna istorija Zemlje (ne ovo što se uči po školama) pa se Atlantida neizostavno tu opisuje (šta su bili, kakvi su bili, šta su zabrljali, kako su zbog toga stradali). Naravno, opisivana je i Lemurija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 10:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
Bio sam gledao i neku emisiju o mogucoj lokaciji u Mediteranu, sto je meni logicnije nekako nego da je u Atlantiku i da je stvarno bila toliko ogromna stvarno mi je nelogicno da je nisu pronasli do sad, zato i mislim da je to bilo neko manje ostrvo u Egejskom ili Mediranskom moru.. Ima i na wikipediji o tome.

Santorini

Soon after the discovery of the Minoan civilization at Knossos on Crete by Sir Arthur Evans in 1900, theories linking the disappearance of this advanced empire with the destruction of Atlantis were proposed.[17] More recent archaeological, seismological, and vulcanological evidence[18][19][20] (popularized on The History Channel show Lost Worlds episode "Atlantis"[21][22]) has expanded the asserted connection of Crete, the island of Santorini, and the Minoan civilization with Plato's description of Atlantis. Evidence said to advance this idea includes:

* The Minoan palace and buildings discovered at the digs at Knossos on Crete and at Akrotiri on the island of Santorini have revealed that the Minoans possessed advanced engineering knowledge enabling the construction of three- and four-story buildings with intricate water piping systems, advanced air-flow management, and earthquake-resistant wood and masonry walls. This level of technology was, it is said, far ahead of that found on mainland Greece at the time.

* Santorini (also called Thera) is the site of a massive volcanic caldera with an island at its center. Vulcanologists have determined that the island was engulfed by a volcanic eruption, the Thera eruption, around 1600 BC. The event, referred to as the Minoan eruption, was among the most powerful eruptions occurring in the history of civilization, ejecting approximately 60 km³ of material, leaving a layer of pumice and ash 10 to 80 meters thick for 20 to 30 km in all directions and having widespread effects across the eastern Mediterranean region.[23] Volcanic events of this magnitude are known to generate tsunamis and archaeological evidence suggests that such a tsunami may have devastated the coastal Minoan settlements on Crete.[20] Plato did not describe a volcanic eruption, although the events he described as "sunk by an earthquake" or "violent earthquakes, and only a flood (in singular)", could perhaps be intrepreted as consistent with such an eruption and the resulting tsunami.[24]

* Plato described quarries on Atlantis where "one kind of stone was white, another black, and a third red",[25] writing that these stones were quarried from the island and used in the construction. Rocks like this are found on Santorini.[citation needed]

* Atlantis was described as being laid out in circular manner, surrounded by three circular concentric pits of seawater and two earth-rings, each connected to the sea by a deep canal. Docks for a large number of ships, with a causeway, were also mentioned. Scientists attempting to reconstruct the shape of the island prior to the eruption have concluded that the there was a ring configuration (but no similar to Atlantis acropolis) to that of present day Santorini.[26] One fresco also shows a large city on the island, which some archaeologists think represent the center of the caldera.



Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 15:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Poslednji časovi Atlantide



Osmog jula 8498. godine pre Hrista, na Zemlju se velikom brzinom obrušio i uz temperaturu od 20.000 0 C, eksplodirao jedan asteroid. Katastrofa je trajala samo dva minuta, a za ta dva minuta poginuli su milioni ljudi, uništen je biljni i životinjski svet u mnogim regionima naše planete, a njen lik i klima promenjeni su za sva vremena. Bio je to dan u kome je potonula legendarna Atlantida, a sa njom je nestala i prva civilizacija koju je čovek izgradio. "Uzrok te apokaliptične katastrofe je asteroid iz grupe Adonis, koji je sa svoje trajektorije oko Sunca dospeo u gravitaciono polje Zemlje" - smatra nemački fizičar Oto Muk (Otto Muck), iz čije knjige "Sve o Atlantidi" prenosimo najzanimljivije delove.

Kataklizma je počela na severozapadnom horizontu: iz dubine kosmosa iznenada se pojavilo nepoznato nebesko telo, koje je najpre ličilo na sićušnu zvezdu, posle 30 sekundi na kometu, a posle jednog minuta na blještavi bolid čiji je sjaj bio jači od stotinu Sunaca. Gotovo položenom trajektorijom telo se obrušilo na Zemlju.

Pir razularene stihije

Iz pravca severozapada asteroid je nečujno doleteo do obala severnoameričkog kontinenta, u oblasti 330 severne geografske širine, gde se danas nalazi lučki grad Čarlston u državi Južna Karolina.

Kada je nebesko telo ogromnom brzinom prodrlo u gušće slojeve atmosfere, temperatura stvorena trenjem naglo se popela na 20.000 0 C i svi oni koji su videli taj stravični bljesak ostali su zauvek slepi. Užasna toplota je spalila i u pepeo pretvorila sve što joj se našlo na putu.

Pod dejstvom toplote nebesko telo je, na oko 200 km iznad površine Zemlje eksplodiralo i raspalo se na stotine usijanih delova koji su se obrušili na površinu Zemlje kao kakva kiša, šireći smrt i propast.

Dve najveće gromade su pale u reon Atlantika, severoistočno od Portorika. Razornom silom jednakoj snazi 30.000 hidrogenskih bombi, one su probile dno okeana. Bilioni tona usijane magme je poletelo iz dubine Zemlje i pomešalo se sa morskom vodom, pretvarajući je u neizmerne količine vodene pare koja se dizala i do 30 km u visinu.

Prasak eksplozije čuo se širom sveta. Blještavi sjaj je pretvorio noć u dan 2.000 km unaokolo. Džinovski talasi, visoki i do 1.000 m valjali su se sa pučine ka kopnu i uništavali sve pred sobom...

U tom piru razularene stihije potpuno je uništeno legendarno ostrvo Atlantida.

Platon o Atlantidi

Najveća opsesija Ota Muka je otkrivanje tajne o Atlantidi, kojom se čovečanstvo već bavi oko 2.400 godina, od onih dana kada je slavni grčki filozof Platon (427-347, pre nove ere), stavio na dnevni red istorije to pitanje. Neposredno pre svoje smrti je napisao dva dela "Timaios" i "Kricias", u kome su po prvi put pomenuti legendarno ostrvo i njegov tragičan kraj.

Prema Platonu, Atlantida se nalazila u blizini "Herkulesovih stubova" - kako se ranije nazivao Gibraltarski moreuz. Bila je veća od Male Azije i Južne Afrike zajedno, odlikovala se plodnošću i davala po dve žetve godišnje. Platon je pominjao kokosove palme, slonove, krokodile, pozlaćene hramove i palate, glavni grad u prečniku od 23 km i ljudsku zajednicu zasnovanu na zakonodavnim normama i visokoj kulturi. Vojska Atlantide je raspolagala sa 480.000 pešaka, 120.000 konjanika, 160.000 bornih kola, 240.000 mornara.

Platon je prvi pisao o Atlantidi. Sva kasnija dela drugih autora su se zasnivala na njegovim informacijama. Međutim, Platon je podatke o Atlantidi čuo od svog rođaka Kricijusa, koji ih je saznao od svog dede, a ovaj opet od Solona, najvećeg zakonodavca Grčke. Ali i Solon je do tih podataka došao na osnovu izveštaja starih egipatskih pisaca, koje je otkrio prilikom svojih putovanja.

Na osnovu dvadesetak stranica Platonovog napisa o Atlantidi, do sada je objavljeno 25.000 radova o najvećoj katastrofi koja je zadesila našu planetu. Naučnici i pisci, moreplovci i istrazivači, opsenari i šarlatani pisali su o Atlantidi.

Tragom potonulih gradova

Da li, osim Platonove Atlantide, postoje bilo kakvi naučni dokazi o propasti nekog velikog dela kopna ili velikog ostrva u istoriji čovečanstva?

"Godine 1969. američki pomorski istrazivači su otkrili u kristalno čistoj vodi, u blizini Bahamskog ostrva Andros, ostatke ogromnih zidova i stubova, i to upravo na lokaciji koju je američki vidovnjak Edgar Kejsi ( Casey ) još 1929. godine predskazao kao mesto na kome će se ponovo pojaviti Atlantida" - piše Oto Muk.

Tragovi potopljenih gradova postoje u svim krajevima sveta i to ima svoje objašnjenje: od poslednjeg ledenog doba ( oko 7.000 godina pre n. ere ) istopljeni ledeni prekrivač, koji je pokrivao i velike oblasti Evrope, podigao je novo mora za čitavih 200 metara. Tako je more u nižim primorskim područjima potopilo čitave civilizacije i njihovo stanovništvo. Engleska tada još nije bila ostrvo, na mestu Baltičkog mora nalazilo se kopno, dok je Temza bila pritoka Rajne, a Apeninsko poluostrvo je bilo zemljouzom povezano sa Severnom Afrikom.

Sve te potopljene oblasti imaju nesto zajedničko: nalaze se u obalskim područjima kontinenata. Međutim, Atlantida se, prema Platonu, nalazila daleko u okeanu. "Odatle se - pisao je on - moglo otploviti do drugih ostrva, a sa ovih i do nasuprot ležećeg kopna".

Ta druga ostrva su najverovatnije Karipska ili Bahamska ostrva, a "nasuprot lezeće kopno" je severnoamerički kontinent.

Prema tome, Atlantida se nalazila između Evrope i Amerike, gde se danas nalaze Azurna ostrva. Ona, po svemu sudeći, predstavljaju najviše vrhove ogromnog podvodnog planinskog lanca koji se od severa proteže prema jugu kroz Atlantski okean. Taj planinski greben se u oblasti Azura proširuje u plato čija širina dostiže 500, a dužina 1.000 km. Plato se danas nalazi na dubini od 3.000 m ispod morske površine, dok su obe strane Atlatnika duboke po 7.000 m. Oto Muk tvrdi da je taj plato nekada predstavljao Atlantidu. Kosmička karastrofa bila je uzrok njene propasti. Za tu tvrdnju on navodi više dokaza.

Dokazi Ota Muka

Kada su 1921. godine izvršena prva vazdušna foto-snimanja Južne Karoline, otkriveno je više od 3.000 kratera zagonetnog porekla. Stotinak kratera je imalo prečnike od preko 1,5 km , dok se čitava oblast, sa centrom oko grada Čarlstona, rasprostirala na oko 156.000 km2 . Zaključak se sam po sebi nametao: reč je o tragovim krhotina nekog većeg nebeskog tela koje je eksplodiralo nad Zemljom. Dve ogromne jame na morskom dnu u oblasti Portorika ukazuju na pad dva džinovska dela asteroida. Prema Mukovim proračunima oba dela imala su prečnike od po desetak kilometara. Te gromade su napravile ogromnu pukotinu koja se ubrzo proširila do Atlantide. Rastopljena magma iz utrobe Zemlje bila je strahovitim erupcijama izbačena u atmosferu, a na njenom mestu je nastala pukotina u koju je sve do dubine oko 3.000 m potonuo i deo zemljine kore. To je bio kraj Atlantide, čiju je propast pratilo niz katastrofa.

Pepeo lave i isparena morska voda stvoroli su crni oblačni pokrivač od 30 km debljine, koji se pod dejstvom pasatskih vetrova premeštao prema istoku, ka Evropi, Africi, Aziji. U tim oblacima stvarali su se tornada i uragani. Pepeo i morska so su predstavljali kristalizacione tačke za apokaliptične kiše i provale oblaka koje su se obrušavale na Zemlju. Prema Bibliji kiše su trajale 40 dana i 40 noći, dok je voda prekrivala nizije čitavih 150 dana. Po proračunima Ota Muka te brojke su potpuno verodostojne.

Mamutska groblja u Sibiru

Istovremeno sa ovim nepogodama, nad planetom se širio ogroman oblak otrovnih gasova koji su prodirali iz dubine Zemlje. Muk smatra da je upravo tom pojavom rešio i jednu od najstarijih zagonetki : problem mamutskih grobova u Sibiru. Tamo, u večito zamrznutom tlu, otkriveni su ostaci desetina hiljada mamuta i to u takvom stanju kao da su uginuli juče, a ne pre deset hiljada godina.

Njihove leševe naučnici su detaljno ispitivali. Dijagnoza je bila: nagla smrt, bez spoljnih povreda izazvana gušenjem. U želucima mamuta otkriveni su i njihovi poslednji obroci - lišće četinara. Međutim, takvo drveće ne raste tamo gde su pronađeni mamuti. Ono raste pod mnogo blažom klimom, u oblastima koje se nalaze i do 3.500 km južnije. Da su mamuti tamo uginuli, njihovi leševi bi ubrzo istrulili i ostali bi samo skeleti. Sve to nameće pretpostavku da je gotovo trenutnu promenu klime prouzrokovalo kosmičko dešavanje.

Muk objašnjava da je sudar Zemlje i asteroida pomerio osu Zemlje za čitavih 3.500 km. To je izazvalo trenutnu promenu klime. Mamuti, ugušeni u otrovnom dimu, su i trenutno konzervisani u džinovskom prirodnom zamrzivaču. Inače, pre katastrofe u tim predelima su rasli četinari i svo ostalo drveće.

Golfska struja kao dokaz


Činjenica je da Zapadna Evropa ima svoju blagu klimu zahvaljujući moćnoj okeanskoj reci tople vode. Britanska ostrva imaju srednju godišnju temperaturu od 100 C, dok Labrador, koji se nalazi na istoj geografskoj širini, samo na drugoj strani sveta, a ne zapljuskuje ga topla morska struja, ima srednju godišnju temperaturu od 00 C.

Muk postavlja pitanje: kako se uprkos postojanju Golfske struje moglo dogoditi da su se u ledenom dobu, koje se završilo oko 7.000 godina pre n. ere, Skandinavija i velike oblasti Nemačke i Britanskih ostrva nalazile pod večitim snegom i ledom? Njegov odgovor daje prihvatljivo objašnjenje: Golfska struja u to vreme nije uopšte ni dopirala do Evrope. Polazeći iz Meksičkog zaliva ona je na pola puta do Evrope nailazila na nepremostivu prepreku: 1000 km dugačko i 500 km široko ostrvo Atlantidu. Topla struja je zapljuskivala njegove zapadne i jugozapadne delove i odatle se u neprekidnoj cirkulaciji vraćala u Karipsko more, odakle je opet zaokretala ka Atlantidi.

Tek posle propasti Atlantide put prema Evropi je bio otvoren. Pod povoljnim dejstvom tople morske struje, ledeni pokrivač na Britanskom ostrvu počeo je da popušta i da se topi. Taj proces traje već hiljadama godina i nije završen do danas.

Promenjena maršruta jegulja

Neobično putovanje jegulja se uklapa u teoriju Ota Muka. Jegulje polažu ikru u Sargaskom moru, u zapadnom delu Atlatnika. Ono zauzima dosta veliku površinu Atlantika i prekriveno je gustim masama algi. To neobično more zapljuskuju tople golfske struje. Izleglu mlađ jegulja strujanje tople vode nosi na istok i severoistok. Tako jegulje dospevaju do Evrope gde se njihova ogromna jata dele - mužjaci ostaju u moru, dok se ženke uzvodno kreću u reke koje se ulivaju u Atlantik. U tim rekama ostaju pet godina dok ne dostignu polnu zrelost. Tada se vraćaju u more i ponovo sa mužjacima odlaze u Sargasko more i tamo polazu ikru.

Na prvi pogled to putovanje jegulja radi očuvanja vrste i parenja je potpuno besmisleno i preterano opasno.

Muk objašnjava da jegulje ranije nisu dolazile u daleku Evropu. Golfska struja ih je donosila samo do mnogo blize Atlantide. Kada je ostrvo nestalo u katastrofi, golfska struja je ponela sa sobom i jegulje na ovo produženo putovanje. Njihov instikt se nije promenio ni posle toliko milenijuma: i danas ga se pridržavaju.

Stvaranje rase bledolikih

Gigantske količine lave i pepela koje su se podigle u atmosferu, prekrivale su nebo nad Evropom, prema Mukovim proračunima, oko 2.000 godina. Biljke, kojima su nedostajale potrebne količine svetlosti su izgubile pigmente. To se dešava i sa ljudima koji se duže ne izlažu Sunčevoj svetlosti. Muk pretpostavlja da su upravo pod tim uslovima nastali bledoliki ljudi, iz dotada bakarno-crvenih rasa ljudi. To dokazuju i crteži otkriveni u pećinama južne Francuske.

Datum katastrofe Muk je izračunao tako što je pošao od Platonovog podatka, po kojem je Atlantida potonula pre 8.500 godina. Uporedio je taj kalednar sa kalendarom Maja indijanaca, koji započinje apsolutnim nultim danom, a može se tačno fiksirati: 6. jun 8498. godine pre nove ere.

Da li je to bio dan propasti Atlantide? Sličnost u tim datumima ne može biti slučajna.

Sa tim datumom se može povezati i interesantna astronomska konstelacija, povezana sa tzv. konjukcijom Zemlje i Venere sa Mesecom: ta tri nebeska tela su se nalazila tog dana u istoj liniji. Ali istog dana se u blizini Zemlje nalazila i grupa asteroida Adonis.

Da li je konstelacija Zemlje, Venere i Meseca bila dovoljna da jedan izdvojeni asteroid iz grupe skrene sa svog puta i privuče ga u polje Zemljine teže?

Muk smatra da to nije nemoguće.

Postoje mnogi dokazi za slične manje kosmičke udese koji su pogađali nasu planetu.

Tako je 30. juna 1908. godine jedan meteorit pao na teritoriju Sibira i izazvao pojavu plamenog stuba visokog 20 km, koji se mogao videti i sa daljine od 500 km. Pod dejstvom vazdušnog udara, ljudi i konji su padali i po 650 km udaljeni od mesta gde se desio udar. Pri tome ne treba zaboraviti da je taj meteorit bio pravi patuljak u odnosu na asteroid koji je pogodio Atlantidu.

Atlantida - most među starim kulturama

Poslednja otkrića dopustaju istrazivačima praistorijske prošlosti Zemlje da idu još dalje u prošlost. Spomenici prastarih kultura, iskopine, motivi, legende i razni predmeti, kao i istraživanja na kopnu i pod morem, ukazuju da su te kulture nastale pre neke ogromne katastrofe, praćene sveopštim potopom pre oko 12.000 godina. Ali, ima i veoma mnogo indicija da su među njima, mada su bile razdvojene hiljadama kilometara, postojale uzajamne veze.

Zbog svega toga Platonova priča o Atlantidi pojavljuje se danas u novom svetlu. Istraživači su skloni da veruju kako je nekada napredno ostrvo u Atlantskom okeanu, pre svoje propasti, predstavljalo ne samo most među praistorijskim kulturama Sredozemlja, Bliskog i Srednjeg istoka sa jedne, i drevne Amerike sa druge strane, nego i njihov izvor i rasadnik. Za to još ne postoje neposredni i neoborivi naučni dokazi, ali indicija ima sve više.

Veštački diskovi na dnu Atlantika

Ruski časopis "Sputnjik" objavio je članak o verovatnom postojanju i propasti Atlantide, u kojem iznosi i neke manje poznate podatke.

"Sredinom pedesetih godina - piše "Sputnjik" - američki brod za okeanografska istraživanja podigao je sa dna Atlantika, južno od Azurnih ostrva, oko 1.000 kg neobičnih predmeta. Bili su to krecnjački diskovi, slični tanjirima, prečnika 15 i debljine 4 cm. Spoljna strana je bila relativno glatka, a unutrašnja izdubljena i hrapava, što govori o vestačkom poreklu tanjira. Istraživanja su pokazala da su stari oko 12.000 godina i, što je još važnije, da su izrađeni na površini Zemlje, pod atmosferskim uslovima. Ko ih je izradio? Zašto? Kako su se u tako relativno velikom broju našli na jednom mestu?

"Sputnjik" ističe da se i druge grane nauke interesuju za rešenje problema Atlantide, jer su za njeno postojanje vezana mnogobrojna pitanja. Uporedna etimologija postavlja pitanja: kako su koreni mnogih drevnih grčkih reči dospele u jezik Maja Indijanaca? Ili: otkud u Peruu u pećinama slike i skulpture lavova i drugih životinja koje nisu nikada živele na tom području?

Na ta i slična pitanja nauka ne može da odgovori. Zbog toga se istraživači uvek vraćaju Platonu, upoređuju njegove dijaloge sa objektivnim nivoom znanja iz tog doba i iznose zaključke po kojima je on podatke o Atlantidi mogao da dobije od ljudi koji su na osnovu pouzdanih izvora znali da je ona postojala.

I detalji koje je pominjao Platon, slažu se sa otkrivenim činjenicama. Podaci Platona o tome da su se zidovi i kule pravili od belog, crnog i crvenog kamena, potvrđuju se činjenicom da su i savremena zdanja na azurnim ostrvima napravljena od istog materijala; a ta ostrva su u stvari najviši vrhovi ostrvskih planina.

Ruski hidrogeolozi su istraživanjem tla sa dna severnih polarnih mora došli do još jednog zaključka koji, mada posredno, potvrđuje Platonovu priču o Atlantidi: oni su ustanovili da su prvi talasi golfske struje prodrli u ta područja pre otprilike 12.000 godina.

Do sličnih rezultata su došli i američki naučnici. Oni su istražili vulkanski pepeo u talozima na dnu Atlantika i otkrili da se tamo pojavio pre 12.000 godina.

Novi početak čovečanstva

Postoji veći broj ljudi koji smatraju da je Atlantida Platonova izmišljotina. Slavni filozof je opisivao zlatne krovove i srebrne statue božanstva Atlantide, a oni ističu: prema najnovijim istraživanjima, primitivni stanovnici Evrope sve do 4.000 godine pre n. ere nisu koristili metale.

Kada se povede reč o 70.000 borbenih kola Atlantide, oponenti na to kažu da su se konji tek oko 1000. godine pre n. ere počeli koristiti u ratne svrhe. Oni tvrde da su se 8498. godine pre n. ere Evropom kretali neandertalci koji su koristili samo kosti i kamenje kao alat.

Međutim, Platon ne opisuje samo kulturu Evrope, nego i kulturu Atlantide. A budući da je ona propala u roku od 24 sata, zajedno sa svojim stanovnicima, životinjama, kulturnim blagom i kada je užasna kosmička katastrofa izmenila lik Zemlje, onda se zaista uzaludno traga za tom izgubljenom civilizacijom.

Verovatno se ništa više ne može dokazati sem činjenice da je čovečanstvo još jednom moralo da krene sve ispočetka...

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vrlo interesantan tekst.I vrlo moguć.Čini mi se da čak jednim svojim dijelom daje odgovor i na one "nuklearne ratove" iz prošlosti o kojima Vader piše....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Negde sam nasao kote u atlantiku, gde su se jasno videle neke kockice na dnu mora, nije ovako kao na slici gore, ali sada ne mogu da se setim gde sam to video, ako nadjem postavicu


Poslednji put menjao Hertzog dana 18 Maj 2010, 16:48, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Evo ga:
31 15'15.53N 24 15'30.53W

Ako zumirate videcete kvadrat u moru... Ne znam kako je na google earth meni ne radi, pa ne znam moze li se gledati pod vodom jer ima ta opcija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
bila je prica da je neko na g.e. nasao nesto
http://www.crunchgear.com/2009/02/20/lo ... gle-earth/

evo ovdje se vidi iako je na mom googlu slika puno bolja, zapadno od kanarskih ostrva. A u ovom linku su prenijeli izjavu ljudi iz googla da je to ostatak sonarskog snimanja od njihovih brodova. U sonare se ne razumijem pa mi je ta izjava spansko selo. Al eto.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 19 Maj 2010, 14:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
STRATOKASTEL je napisao:
Svi mi obožavamo tu teoriju, na kraju zašto bi i bilo nemoguće?
Tektonski aktivitet nikada ne prestaje, ako proradi i onaj drugi, veći vulkan na Islandu, moglo bi se isto dogoditi i gore, jednostavno da cijelo ostrvo doživi kolaps.
Jedino priča da su Heleni vodili rat protiv Atlantide i pobijedili tjera na smijeh. U tom slučaju bi znali gdje se nalazila, postojao bi ratni plijen, a i nauka bi napredovala mnogo brže. Mada nije mi jasno kako bi jedan manji narod mogao pobijediti u ratu nekog većeg, pogotovo ako se uzme u obzir da je Atlantida bila mnogo razvijenija. Nema logike.


Уколико мања и неразвијенија цивилизација победи и пороби већу и развијенију неоспорно ће доћи до уназађивања развоја или до пропасти велике цивилизације.

Џон С. Мил

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 19 Maj 2010, 15:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
Ma problem je sto ne postoje nikakvi pisani izvori, a od usmenih samo to Platonovo predanje i sve ostalo je u domenu spekulacije. znaci mi nemamo na sta da se pozivamo osim da pretpostavljamo da nesto ima negdje.

Ja vjerujem da su prije nas itekako postojale civilizacije i da su nestajale i opet se javljale. To na Kanarima je jako zanimljivo, a zna se da npr. Baski genetski nemaju nikakve veze sa Spancima.

Imate najnoviju teoriju o Svingi u Rumuniji i podzemnim prolazima koji povezuju cijelu Evropu I Aziju, ili ove piramide u Visokom, bukvalno na svakom cosku imate neku zanimljivu hipotezu. Problem je sto zvanicna nauka ne ulazi u ovu problematiku, i ako hocete da se bavite nekim paleonarodima i kulturama, treba vam neki dobar privatni sponzor i dosta zivaca da bi bilo sta pokrenuli.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 14 Mar 2011, 20:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Tim američkih naučnika tvrdi da postoji mogućnost da su u blizini južne obale Španije locirali mitski grad Atlantidu, metropolu za koju se vjeruje da ju je prije više hiljada godina potopio ogromni cunami.

Kako bi razriješili dugogodišnju misteriju, naučnici su proučavali satelitske snimke i južno od Kadiza otkrili ono za šta vjeruju da je antički dominion poznat kao Atlantida.

U centralnoj Španiji otkriveno je nekoliko čudnih "memorijalnih gradova" građenih po uzoru na Atlantidu, a pretpostavlja se da su ih izgradile izbjeglice koje su se uspjele spasiti od razornog cunamija.

Tim arheologa i geologa 2009. i 2010. godine koristio je radare, digitalne mape i podvodnu tehnologiju kako bi analizirali ovo područje.

Iako se ne može sa sigurnošću tvrditi da je ovo Atlantida, vođa naučnog tima profesor Univerziteta Hartford Ričard Frejd rekao je da ga memorijalni gradovi uvjeravaju da je taj grad zakopan u blatu u blizini južne obale Španije.

"Pronašli smo nešto što niko dosad nije, a to nam daje kredibilitet i arheologiji daje mnogo više smisla", rekao je Frejd Rojtersu.

Grčki filozof Platon pisao je o Atlantidi prije 2.600 godina, opisujući je kao "ostrvo smješteno ispred Heraklovih stubova", kako se Gibraltarski moreuz zvao u antičko doba.

Koristeći njegove opise mape Atlantide naučnici su se fokusirali na spoj Atlantika i Mediterana, kao lokaciju na kojoj se najvjerovatnije nalazi ta izgubljena civilizacija.

Frejd kaže da su u to vrijeme cunamiji vrlo dobro dokumentovani, tako da se zna da je jedan od najvećih, noseći talase visine desetospratne zgrade, pogodio Lisabon u novembru 1755. godine.

Debate o tome da li je Atlantida zaista postojala vode se hiljadama godina. Platonovi "Dijalozi" koji datiraju iz 360. godine prije nove ere jedini su poznati istorijski izvori informacija o tom gradu. Platon je napisao da je ostrvo Atlantida "u jednom danu i noći nestao u dubinama mora".

Eksperti planiraju dalja iskopavanja na mjestu na kojem vjeruju da se ona nalazila, ali i oko 200 tajanstvenih gradova na španskom kopnu.

(Srna)


"Platon je neznalica"

filozof sa vrbasa, 2011. n.e.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 02 Okt 2011, 17:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Sep 2011, 01:03
Postovi: 176
Stvrno se nadam da ce ta Atlantida sto prije izroniti, jer trebamo i mi arheolozi od neceg zivjeti :D

_________________
Before Romeo and Juliet There Was Tristan and Isolde ! \m/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs