banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 189 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 15:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
MuskoBre je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Tako sto te lijepo zamoli za dokumente :-D
Ili sto zatrazi asistenciju policije. Nesto kao s paukom.

Jel moze tako?


Naravno da može. Moje predočavanje dokumenata u tom scenariju je u potpunosti fakultativne prirode. I savršeno realno je da fizičko lice ne predoči dokumente na uvid, kada zna da ne mora, i da može da se odšeta svojim poslom. Šta onda?

Мени не изгледа реално да је неко написао закон а да није мислио болдовани дио, односно да се због тога комунални полицајац (држава) може наћи у проблему односно у ситуацији да не може да примијени закон због тога што не може легитимисати некога. Поставља се онда следеће питање, да ли комунална полиција може уопште да кажњава грађане ако ови нису дужни да дају личне документе? Како написати казну? Коме?

Citiraj:
Moja procjena je da će u svakom momentu, nakon donošenja zakona, na široj teritoriji grada Banja Luke, biti barem 50 ugostiteljskih objekata u kojima neko konzumira duvanske proizvode na mjestima gdje je istaknuto da to nije dozvoljeno.

Jel možeš zamisliti da u svakom momentu 50 patrola policajaca asistira komunalnim policajcima u lokalima i da provjeravaju poštuje li se taj zakon? Jel ovaj scenario ide u prilog praktičnoj sprovedivosti zakona, kako vi tvrdite, ili praktičnoj nesprovedivosti kako ja tvrdim?

Довољна је једна казна да се напише па ћеш да видиш колико ће се пушити по мјестима гдје то није предвиђено. Увијек ће бити изузетака које ће болити туки за казном и законом.

И сам сам пушач и да се разумијемо, јебо им ја м*** због овог закона.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 15:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
WinstonWolfe je napisao:
Мени не изгледа реално да је неко написао закон а да није мислио болдовани дио, односно да се због тога комунални полицајац (држава) може наћи у проблему односно у ситуацији да не може да примијени закон због тога што не може легитимисати некога. Поставља се онда следеће питање, да ли комунална полиција може уопште да кажњава грађане ако ови нису дужни да дају личне документе? Како написати казну? Коме?



O tome se i radi, i zato od početka tvrdim da zakon u praktičnom dijelu nije provediv i realan. Već duži niz godina komunalna policija u teorija treba da radi ono što im zakon ne dopušta. I zato to ni ne radi, poprilično opravdano.

Mi imamo ogromnu količinu zakona koji su provedivi i u teoriji, i u praksi, pa se ne provode. S tim u vezi ja pitam, kome i zašto na to sve treba još jedan zakon koji je jako jako teško sprovesti u praksi.

Komunalni policajac nema pravni osnov da legitimiše fizičko lice, po bilo kojoj osnovi. Ima pravo da traži, i to isto lice ima pravo da ne da dokumente na uvid. Komunalni policajac ima pravo da traži dodatnu asistenciju redovne policije, ali nema pravo da zadrži to lice do dolaska policije. To je dopušteno samo ako postoje dokazi ili indicije da je lice počinilo krivično dijelo, ili se sprema da ga počini. U bilo kom drugom slučaju, to je protivpravno lišavanje slobode.

Baš bih volio vidjeti i čuti javnost kada policija saopšti da nije spriječila neko krivično dijelo, nisu nekoga otkrili, uhvatili, reagovali itd... Zato što su im u tom momentu ljudi bili zauzeti provjeravanjem ko puši u kafani, ko ne.

Jedino realno bi bilo da komunalna u startu ide sa redovnom policijom u kontrole, kada ovima to raspored dozvoljava. Pa kome se rizikuje hoće li policija banuti ili ne, nek rizikuje. Komunalni policajac sam je tu nemoćan. Osim da kazni ugostitelja. E to je tek nonsens. Kazniš nekoga što je zapalio cigaru, iako si ga ti redovno obavjestio da to nije dozvoljeno. Šta treba ugostitelj da radi, da ne bi bio kažnjen? Da se tuče sa gostom?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 15:46 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Udje u lokal, konststuje da se u prostoru pusilo zbog zadimljenosti istog ili se jos uvijek pusi. Odvali gazdi par hiljada kazne ili konobaru hiljadarku.

Gazda i konobar neknse brinu da mušterije postuju zakon, isto ko sto ce gledati da kavgadzije izvuku van pa nek se tamo biju - da izbjegnu stetu u lokalu, isto tako nek istjeruju pusace van, da izbjegnu finansijske stete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 15:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
zidarR je napisao:
Udje u lokal, konststuje da se u prostoru pusilo zbog zadimljenosti istog ili se jos uvijek pusi. Odvali gazdi par hiljada kazne ili konobaru hiljadarku.

Gazda i konobar neknse brinu da mušterije postuju zakon, isto ko sto ce gledati da kavgadzije izvuku van pa nek se tamo biju - da izbjegnu stetu u lokalu, isto tako nek istjeruju pusace van, da izbjegnu finansijske stete.


Ok, nakon što ugostitelj upozori gosta da je pušenje zabranjeno, a ovaj nastavi, koji korak poduzima ugostitelj da ne bude kažnjen?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 15:51 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Odbija usluzivsti gosta, ako nastavi zamoli ga da naousti lokal, ako pocne krilati zovne organe.


Inace, sad ug radnik nepušač ima osnov da tuzi drzavu i poslodavca ukoliko dobije bolest direktno uzrokovanu pasivnim pušenjem, kojem je zbig nesprovodjenja zakona bio izložen protiv svoje volje na radnom mjestu, otprilike kao manjkava zaštita na radu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 15:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
zidarR je napisao:
Odbija usluzivsti gosta, ako nastavi zamoli ga da naousti lokal, ako pocne krilati zovne organe.


Inace, sad ug radnik nepušač ima osnov da tuzi drzavu i poslodavca ukoliko dobije bolest direktno uzrokovanu pasivnim pušenjem, kojem je zbig nesprovodjenja zakona bio izložen protiv svoje volje na radnom mjestu, otprilike kao manjkava zaštita na radu


I ovaj odšeta iz lokala. Fala dovidjenja. Policija dodje, džaba došla. Em nagrdi ugostitelja što su džaba došli, i onda mu još nakarikaju kaznu jer se u njegovom prostoru gdje je pušenje zabranjeno pušilo.

Odličan zakon.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 16:38 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
MuskoBre je napisao:
Teško ćeš mene upratiti da kršim bilo kakav zakon.

Samim tim ćeš kao savjestan građanin na zahtjev za legitimisanjem od strane komunalne policije ti pokazati ličnu kartu jer Zakon o komunalnoj policiji RS kaže da komunalna policija ima pravo i obavezu da legitimiše građane kada smatra da je to potrebno. http://pravnik.ba/wp-content/uploads/20 ... IJI-RS.pdf (član 14. stavka a)
Kako se kažnjavaju ovakvi slučajevi u Austriji? Živio si tamo, valjda znaš.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 16:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Ne poznaje, tamo zakon tako niko ne krši
:-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 19:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Ne sumnjam da ce biti nezgonih situVacija. Zamislite zaklete pusace i ne/umjerene alkoholicare, a takvi su najbolje musterije, bar u jednom dijelu kafana, kako se ili odricu nacina zivota ili zamecu kavgu i protestuju po gradu...:-)

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 20:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
MuskoBre je napisao:
WinstonWolfe je napisao:
Мени не изгледа реално да је неко написао закон а да није мислио болдовани дио, односно да се због тога комунални полицајац (држава) може наћи у проблему односно у ситуацији да не може да примијени закон због тога што не може легитимисати некога. Поставља се онда следеће питање, да ли комунална полиција може уопште да кажњава грађане ако ови нису дужни да дају личне документе? Како написати казну? Коме?



O tome se i radi, i zato od početka tvrdim da zakon u praktičnom dijelu nije provediv i realan. Već duži niz godina komunalna policija u teorija treba da radi ono što im zakon ne dopušta. I zato to ni ne radi, poprilično opravdano.

Mi imamo ogromnu količinu zakona koji su provedivi i u teoriji, i u praksi, pa se ne provode. S tim u vezi ja pitam, kome i zašto na to sve treba još jedan zakon koji je jako jako teško sprovesti u praksi.

Komunalni policajac nema pravni osnov da legitimiše fizičko lice, po bilo kojoj osnovi. Ima pravo da traži, i to isto lice ima pravo da ne da dokumente na uvid. Komunalni policajac ima pravo da traži dodatnu asistenciju redovne policije, ali nema pravo da zadrži to lice do dolaska policije. To je dopušteno samo ako postoje dokazi ili indicije da je lice počinilo krivično dijelo, ili se sprema da ga počini. U bilo kom drugom slučaju, to je protivpravno lišavanje slobode.

Baš bih volio vidjeti i čuti javnost kada policija saopšti da nije spriječila neko krivično dijelo, nisu nekoga otkrili, uhvatili, reagovali itd... Zato što su im u tom momentu ljudi bili zauzeti provjeravanjem ko puši u kafani, ko ne.

Jedino realno bi bilo da komunalna u startu ide sa redovnom policijom u kontrole, kada ovima to raspored dozvoljava. Pa kome se rizikuje hoće li policija banuti ili ne, nek rizikuje. Komunalni policajac sam je tu nemoćan. Osim da kazni ugostitelja. E to je tek nonsens. Kazniš nekoga što je zapalio cigaru, iako si ga ti redovno obavjestio da to nije dozvoljeno. Šta treba ugostitelj da radi, da ne bi bio kažnjen? Da se tuče sa gostom?

Dokumente moras pokazati inace te mogu privesti u stanicu,da bi utvrdili identitet inace to rade ako je osoba zaboravila ponijeti dokumente,licnu,a mislim da postoji kazna ako nemas dokumente uza se...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 08 Dec 2017, 21:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16745
Јесте ви сигурно да ће се пушачи уопште кажњавати или само угоститељи?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 08:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
_зока je napisao:
MuskoBre je napisao:
Teško ćeš mene upratiti da kršim bilo kakav zakon.

Samim tim ćeš kao savjestan građanin na zahtjev za legitimisanjem od strane komunalne policije ti pokazati ličnu kartu jer Zakon o komunalnoj policiji RS kaže da komunalna policija ima pravo i obavezu da legitimiše građane kada smatra da je to potrebno. http://pravnik.ba/wp-content/uploads/20 ... IJI-RS.pdf (član 14. stavka a)
Kako se kažnjavaju ovakvi slučajevi u Austriji? Živio si tamo, valjda znaš.


Član 14, stav a. kaže da komunalna policija ima pravo i obavezu da legitimiše. Taj dio nije sporan. Imam li ja pravo da od tebe tražim ličnu kartu na uvid? Imam. Time što sam to uradio, nisam počinio nikakav prekršaj. To što ćeš je ti meni dati ili ne dati na uvid, je totalno dobrovoljna osnova. Ne postoji nikakav zakonski osnov da budem prekršajno kažnjen što sam nekoga pitao da mi pokaže neki svoj ID dokument.

Komunalna policija nema nikakav instrument na raspolaganju kojim bi fizičko lice natjerala da pokaže dokumente na uvid. Nema opciju da bilo koga privodi na utvrdjivanje identiteta, niti ima opciju da bilo koga zadrži mimo njegove volje u slučaju da je zatražena asistencija redovne policije, do dolaska iste. To ti valjda takodje dovoljno govori o jurisdikciji komunalne policije što se tiče legitimisanja i utvrdjivanja identiteta fizičkog lica.

Što se tiče Austrije, prije npr desetak godina. Kontrolori u javnom prevozu. Ako te nakon kontrole uhvati da nemaš kartu, prvo ti traži dokumente na uvid. Ako mu kažeš da ne želiš da ih predočiš, pita te možeš li ih usmeno saopštiti.
Ako ni to ne želiš, pusti te da ideš. Na otprilike svaku dvadesetu akciju ovog tipa, išla je sa njima i redovna policija, koja se nalazila na samom izlazu/ulazu, kada je riječ o metrou, dakle nivo iznad ili nivo ispod.
Ako si uhvaćen bez karte, kontrolor ide iza tebe, i ako je policija na izlazu/ulazu, kontrolor samo pokaže na tebe, i onda te policija legitimiše, i njima proslijedi podatke. I kada do toga dodje, platiš istu kaznu kao da si u startu pokazao dokumente. Nema nikakve prekršajne kazne što nisi dao dokumente na uvid, jer to naprosto nije zakonska obaveza.
Ako me sjećanje dobro služi, u startu su pokušali da proguraju zakon da putnici MORAJU da se legitimišu kod kontrolora, pa je na to sve Ustavni sud umro od smijeha, brzo su odustali od toga. Da ne bude zabune, javni prevoz tamo je većinski u državnom vlasništvu, otud i paralela sa komunalnom policijom ovde, i kontrolorima tamo.

Zato sam i napisao da jedina logika za ovaj zakon kod nas, je da u startu asistira redovna policija. I zato i dalje stojim pri stavu da će zakon biti u praktičnosti jako jako teško provodiv, i još niko me nije uvjerio u suprotno. Posebno kad se uzme u obzir da imamo tone zakona koji su itekako provodivi, pa se ne provode (korupcija i mito na stranu).

U Americi npr (kada već neki forumaši provlače paralele sa zapadnim civilizacijama), saobraćajna policija nema pravo da te zaustavi radi rutinske kontrole. Mora imati tačan razlog zašto te zaustavlja. Taj razlog može biti konkretan (prekoračenje brzine, neispravni farovi, nevažeća registracija, itd) ili indicija (policajcu se čini da voziš pod uticajem alkohola, tvoj auto liči na auto kojim je izvršeno neko krivično dijelo, i sl). I ako ti traži dokumente na uvid, mora ti saopštiti nešto od ovoga. U slučaju da to ne uradi, i ako ti ne da konkretan odgovor na tvoje pitanje "Am I free to go", slobodan si da nastaviš, koliko god se to policajcu ne svidja. Sve ovo važi i za bilo koje postupanje policije prema fizičkom licu, bio on u autu, na ulici, kafani.

Na nekih pedesetak milja prije granice sa Meksikom, imaju neke checkpointe gdje zaustavljaju ljude, i ako nisu američki državljani, dodatno ih pregledaju. Na pitanje, da li ste američki državljanin, osvješten Amerikanac umre od smijeha, i produži, jer je to kršenje Ustava koji garantuje neometano kretanje kroz sve savezne države, . Do ponovim, pričam o REDOVNOJ POLICIJI.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 08:38 
Kako je regulisano to sa ugostiteljima?

Hoce li oni morati zvati policiju ako neko zapali kod njih u lokalu?

Tj konkretno za sta oni dobijaju kaznu?


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 09:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Jul 2017, 18:09
Postovi: 265
srećom ima toliko policajaca da po jedan može uvjek biti u kafani ili ispred...bolje mu je i to nego stajati na cesti smrzavati se i hvatati vozače... vjerovatno će uvesti kaznu oko 50KM al ako platiš odmah 50% popust


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 10:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Drzava, ako zeli, ima nacina da sprovede novi zakon do tog nivoa da sa vremenom pusenje u kafani bude drustveno prihvatljivo kao brisanje bala iz nosa rukavom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 10:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16745
Ма кад крене закон биће фрка свима, ником се не плаћају казне.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 10:16 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
MuskoBre je napisao:
_зока je napisao:
MuskoBre je napisao:
Teško ćeš mene upratiti da kršim bilo kakav zakon.

Samim tim ćeš kao savjestan građanin na zahtjev za legitimisanjem od strane komunalne policije ti pokazati ličnu kartu jer Zakon o komunalnoj policiji RS kaže da komunalna policija ima pravo i obavezu da legitimiše građane kada smatra da je to potrebno. http://pravnik.ba/wp-content/uploads/20 ... IJI-RS.pdf (član 14. stavka a)
Kako se kažnjavaju ovakvi slučajevi u Austriji? Živio si tamo, valjda znaš.


Član 14, stav a. kaže da komunalna policija ima pravo i obavezu da legitimiše.

Ok, hajde da uzmemo da si u pravu. Ne mora komunalna da te legitimiše. Dovoljno za sprovođenje zakona bi bilo da kazni vlasnika ugostiteljskog objekta i prisutnog poslovođu/konobara tolikom kaznom da on čim neko zapali cigaretu u lokalu tu osobu izbaci napolje.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 10:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Ma nace on tebi opet neku zackoljicu :). Ko sto TNS napisa, ako drzava bude zaista htjela, sredice se to za cas, nismo mi prvi koji uvode ovo pravilo. Naravno da ce sprva biti situacija i paradoksa, ali ice to sve ako se bude guralo do kraja....

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 13:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Moguce su i kazne za ispustanje izduvnih gasova na javnom mjestu poslje ovog :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kazne za pusenje
PostPoslato: 09 Dec 2017, 13:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
To će ići pod ekološku taksu


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 189 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs