banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 16:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Feb 2012, 15:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Kao uvod u pojam permakulture preporučio bih knjigu jednog od pionira ove, u stvari, životne filozofije, japanca Masanobua Fukuoke pod nazivom "Revolucjia jedne slamke"

Isječak iz knjige:

Cilj (korporacija) je da svega nekoliko ljudi ostane u poljodjelstvu. Poljoprivredni autoriteti kažu da manji broj ljudi, koristeći veliku modernu mehanizaciju, može postići veće prinose na istoj površini. To se smatra napretkom poljoprivede. Nakon rata 70-80 posto Japanaca bili su seljaci. Taj je broj brzo spao na 50 posto, pa na 30 posto, 20 posto, i sada iznosi oko 14 posto. Namjera je Ministarstva dosegnuti razinu Europe i Amerike - da manje od 10 posto ljudi ostane na zemlji, a ostali da se odgovore od zemljoradnje.

Po mom mišljenju, bilo bi idealno da se 100 posto ljudi bavi poljodjelstvom. U Japanu imamo samo 1000 m2 obradive zemlje po osobi. Ako bi se svakoj osobi dalo 1000 m2 , to jest pola hektara po peteročlanoj obitelji, bilo bi to više nego dovoljno da se obitelj prehrani preko cijele godine. Ako bi se prakticiralo prirodno poljodjelstvo, poljodjelac bi imao dovoljno vremena za odmor i društvene aktivnosti u seoskoj zajednici. Mislim da je to najizravniji put prema tomu da ova država postane sretna, ugodna zemlja.

JEDNOSTAVNO SLUŽITE PRIRODU I SVE JE U REDU

Ekstravagantnost želja temeljni je uzrok koji je doveo svijet u sadašnju nepriliku. Radije brzo nego polako, radije više nego manje - taj munjeviti "razvoj" neposredno je povezan s prijetećim društvenim kolapsom. Jedino čemu je on poslužio jest odvajanje čovjeka od prirode. Čovječanstvo mora prestati čeznuti za materijalnim posjedovanjem i uspjehom pojedinca, te se okrenuti duhovnoj spoznaji. Poljoprivreda mora zamijeniti glomazne mehaničke operacije malim posjedima koji su usmjereni samo na život kao takav. Materijalnom životu i ishrani mora se dati jednostavno mjesto. Ako se to učini, rad postaje ugodan, a duhovni prostor za disanje postaje bogat.

Što poljodjelac više povećava opseg svojih operacija, to njegovo tijelo i duh postaju sve rastreseniji i on se sve više udaljuje od duhovno zadovoljavajućeg života. Život na malenom posjedu može se činiti primitivnim, ali živeći takav život postajemo sposobni spoznati Veliki Put. Vjerujem da će se onome tko duboko poštuje svoje susjedstvo i svakodnevni svijet u kojem živi otkriti najveći od svih svjetova.

Pri kraju godine poljodjelac iz davnih vremena koji nije imao više od jednog jutra zemlje, mogao je otići u brda i tijekom siječnja, veljače i ožujka loviti zečeve. Iako su ga zvali siromašnim seljakom, ipak je sebi mogao priuštiti tu slobodu. Novogodišnji praznici trajali su oko tri mjeseca. Postupno su se smanjili na dva mjeseca, mjesec dana, i sada je Nova godina trodnevni blagdan.

Skraćivanje novogodišnjih praznika pokazuje kako je poljodjelac postao prezaposlen i kako je izgubio svoju psihofizičku lakoću i udobnost postojanja. Uz modernu poljoprivredu poljodjelac nema vremena napisati pjesmu ili skladati melodiju.

Neki dan, dok sam čistio mali seoski hram, iznenadio sam se primijetivši da na zidu vise nekakve pločice. Obrisavši prašinu i zagledavši se u mutna, izblijedjela slova, uspio sam pročitati na desetke haiku pjesama. Čak i u tako malenom selu poput ovog, dvadeset ili trideset ljudi sastavilo je haiku pjesme i ponudilo ih kao zavjetni dar. To pokazuje koliko su ljudi nekada imali slobodnog vremena. Neki od tih stihova mora da su stari nekoliko stotina godina. Ljudi koji su ih tako davno napisali vjerojatno su bili siromašni seljaci, ali su ipak imali dovoljno slobodnog vremena da se i time bave.

Danas nitko u selu nema vremena za pisanje poezije. Tijekom hladnih zimskih mjeseci svega nekoliko seljaka nađe vremena da se išulja na dan ili dva u lov na zečeve. U eventualnoj dokolici televizor je središte pozornosti i izostaju jednostavne razbibrige koje su obogaćivale svakodnevni život seljaka. Na to mislim kada kažem da je poljodjelstvo postalo duhovno bijedno i slabo, jer se brine samo za materijalni razvoj.

Lao-Tzu, taoislički mudrac, kaže da se cjelovit i pristojan život može proživjeti u malenu selu. Bodhidharma, utemeljitelj zena, proveo je devet godina živeći u pećini. Briga oko stjecanja novca, te oko širenja, razvoja i uzgajanja profitabilnih usjeva, kao i njihova otpremanja nije put poljodjelca. Bili ovdje, brinuti se za malo polje, raspolagali slobodom i bogatstvom svakoga dana - to je morao biti izvorni put poljodjelstva.

Raspoloviti iskustvo i nazvati jednu stranu fizičkom, a drugu duhovnom uskogrudno je i zbunjujuće. Ljudi ne žive oviseći o hrani. U krajnjem slučaju, mi i ne možemo znati što je hrana. Bilo bi bolje kada bi ljudi prestali uopće misliti o hrani. U skladu s tim, bilo bi dobro kad bi se ljudi prestali zamarati otkrivanjem "istinskog smisla života". Nikad ne možemo znati odgovore na velika duhovna pitanja. Rodili smo se i živimo na Zemlji da bismo se neposredno suočili s realnošću življenja.


Življenje nije ništa više nego rezultat rođenja. Što god ljudi jeli da bi živjeli i što god mislili da moraju jesti da bi živjeli, nije ništa drugo nego nešto što su umislili. Svijet je tako uređen da ljudi ne bi imali razloga očekivati glad ako bi se oslobodili svoje volje i pustili prirodu da ih vodi.

Jednostavno, živjeti ovdje i sada - to je istinski temelj ljudskog života. Kad naivno scijentističko znanje postane temelj života, ljudi počinju živjeti kao da ovise isključivo o škrobu, mastima i bjelančevinama, a biljke o dušiku, fosfatima i potaši.

A znanstvenici, ma koliko istraživali prirodu, ma kako daleko išli u istraživanjima, na koncu mogu samo shvatiti kako je ona savršena i zapravo tajnovita. Iluzija je vjerovali da se istraživanjem i izumima može stvoriti nešto bolje od prirode. Mislim da je jedina posljedica ljudskih naprezanja na koncu ta da spoznaju ono što bi se moglo nazvati ogromnom neshvatljivošću prirode.

A što se poljodjelskog rada tiče, vrijedi: služite prirodu i sve će biti dobro. Poljodjelstvo je nekad bilo sveti posao. Kad se čovječanstvo udaljilo od tog ideala, uzdignula se moderna komercijalna poljoprivreda. Kad je seljak počeo uzgajati biljke da bi stekao novac, zaboravio je stvarna načela poljodjelstva.

Naravno da i trgovac ima svoju ulogu u društvu, ali glorifikacija trgovačkih aktivnosti odvlači ljude od spoznaje istinskog izvora života. Poljodjelstvo, kao zanimanje koje je unutar prirode, leži blizu tog izvora. Mnogi su poljodjelci nesvjesni prirode čak i kad žive i rade u prirodnom okruženju, a poljodjelstvo upravo pruža mnoge mogućnosti za razvoj te svijesti.

"Hoće li jesen donijeti vjetar ili kišu, ne mogu znati, ali danas ću raditi na poljima." To su riječi jedne stare seoske pjesme. One izražavaju istinu poljodjelstva kao način života. Bez obzira na to kakva će žetva ispasti, hoće li ili ne će biti dovoljno hrane, u jednostavnom sijanju sjemena i nježnoj brizi za biljku pod vodstvom prirode leži radost.


Više o permakulturi može se pročitati na slijedećim internet strancama:
http://www.kneja.hr/modules/mastop_publ ... rmakultura
http://pikaiprijatelji.com/site/modules ... kultura%3F

Kao i u knjizi "Uvod u permakulturu"

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Feb 2012, 18:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Odličan video o permakulturi i šumskom vrtu. Posebno obratite pažnju na zadnji dio filma, u kom je prikazano kako se na veoma maloj površini gradskog dvorišta može proizvesti velika količina hrane uz relativno malo fizičkog rada:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=829ykxQPfDI[/youtube]

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2012, 11:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
BrankoP je napisao:
Kao uvod u pojam permakulture preporučio bih knjigu jednog od pionira ove, u stvari, životne filozofije, japanca Masanobua Fukuoke pod nazivom "Revolucjia jedne slamke"

Isječak iz knjige:

Cilj (korporacija) je da svega nekoliko ljudi ostane u poljodjelstvu. Poljoprivredni autoriteti kažu da manji broj ljudi, koristeći veliku modernu mehanizaciju, može postići veće prinose na istoj površini. To se smatra napretkom poljoprivede. Nakon rata 70-80 posto Japanaca bili su seljaci. Taj je broj brzo spao na 50 posto, pa na 30 posto, 20 posto, i sada iznosi oko 14 posto. Namjera je Ministarstva dosegnuti razinu Europe i Amerike - da manje od 10 posto ljudi ostane na zemlji, a ostali da se odgovore od zemljoradnje.

Po mom mišljenju, bilo bi idealno da se 100 posto ljudi bavi poljodjelstvom. U Japanu imamo samo 1000 m2 obradive zemlje po osobi. Ako bi se svakoj osobi dalo 1000 m2 , to jest pola hektara po peteročlanoj obitelji, bilo bi to više nego dovoljno da se obitelj prehrani preko cijele godine. Ako bi se prakticiralo prirodno poljodjelstvo, poljodjelac bi imao dovoljno vremena za odmor i društvene aktivnosti u seoskoj zajednici. Mislim da je to najizravniji put prema tomu da ova država postane sretna, ugodna zemlja.
Permakultura da ali ovaj uvod nije uvod u priču o permakulturi nego o teorijama zavjere. Kada bi 100% ljudi radilo na zemlji,ko bi se bavio naukom? Obrazovanjem? Medicinom? Industrijom? Kako bi se permakulturom bavili ljudi na neplodnim terenima,u sušnoj Africi npr? Kada čovjek ne bi uz pomoć mašina proizvodio viškove,kako bi nahranio ljude koji nisu imali sreće da se rode na području koje podržava poljoprivredu? Šta bi jeo kada naiđe "gladna godina"?
Uvod je glup. Slušajući njega još uvijek bi živjeli u plemenskim zajednicama.
Permakultura je dobra ideja za hobi proizvođače,nekoga ko hoće (kao što ja hoću) da neke vrste povrća proizvede za vlastite proizvode. Hajde neka neko prozivede na način na koji ga zagovara autor te knjige dovoljno pšenice,kukuruza i ostaloga za svoje proizvode i još da mu ostane vremena za radu u "kulturno umjetničkom društvu"....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2012, 17:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
@_зока,
Не знам гдје видиш теорију завјере? Човјек просто износи податке који су му били доступни у то вријеме као и планове надлежних институција који су му такође били доступни јер је редовно присуствовао скуповима са овим у вези. Такође је био у контакту са званичним надлежним стручњацима итд..
Сувишно је и помињати како се то све, нажалост, показало тачно и у пракси, нарочито у САД-у и другим "развијеним" земљама али и другдје широм свијета гдје корпорације заузимају огромне површине обрадиве земље и претварају их у јалове пустиње разним отровима који убијају све осим модификованих биљака па тако и бактерије које разграђују био материје и стварају храњиве састојке у тлу. При том се нико не пита шта ће јести они што остају иза нас...

Цијела прича се управо и врти око "вишка времена". У томе и јесте главна поента што, како Фукуока, и многи други који су организовали живот према начелима пермакултуре тврде, човјеку остаје много више слободног времена живећи на овај начин. У кратком филму ког је поставио друг ратник човјек тврди да за свега сат - два времена дневно обави све што је потребно на већ формираном пермакултурном газдинству јер је основни принцип и идеја водиља самоодрживост, сарадња са природом а не борба против природе.
(Одскора сам почео са конкретним корацима у овом смјеру међутим, пошто је све још увијек у раним почецима не могу износити лична искуства. Чврсто сам увјерен да ће се то већ идуће године промијенити те да ћу моћи подјелити конкретна лична искуства с овим у вези.)

Будући упућен на природу, човјек је у позицији да много квалитетније искористи слободно вријеме, оплемењујући се и уздижући духовно прије свега.

Фукуока је живио на овај начин, а ипак се бавио науком, али науком којој није за циљ створити што напредније оружје за масовно поробљавање, контролу и уништење, већ науком којој је циљ суштински побољшати, олакшати и унаприједити људски живот. Иста је ствар и са медицином јер, поред тога што болести практично не би ни постојале када би се људи окренули оваквом начину живота, истраживања љековитог биља и других метода лијечења била би усмјерена на добробит човјека а не на интерес фармацеутских компанија.

Када је ријеч о "сиромашним" дјеловима свијета, довољно је погледати популарни филм "Богови су пали на тјеме" да би се видјело како људима који тамо живе ништа не недостаје, штавише.

Кажеш да је ово што Фукуока пише глупо јер заговара живот у мањим заједницама и живот у природи и са природом. Искрено, мени је много глупљи овај начин организовања живота гдје се људи збијају на хиљаде и милионе у кутије од бетона. Удишемо загађен ваздух, пијемо загађену воду, једемо затровану храну... свакодневно стрес, нервоза, једни су депресивни јер не могу наћи посао, други нервозни јер га имају превише, они што имају много стрепе за живот од оних којима су отели све, они што су остали без ичега падају у депресију или посежу за насиљем да би отели отето...
Због свега овога људи обољевају. Обољевају физички и психички али, што је много битније, обољевају и духовно. Свако гледа само себе, тражи начин да прискрби довољно ресурса за себе. Ако у томе успије, око себе гледа унесрећене како избезумљено тумарају, већ огуглао на људску муку, несрећу и патњу, ако не успије, тумара избезумљено, несретан, патећи се... Долазе нове генерације које продају свој живот за виртуелни. Тијело за вјештачку храну а душу за вјештачку разоноду.

У чему су, дакле, суштинске, стварне предности, вриједности и користи које људима доноси овакав модерни, "цивилизовани" начин живота?

У вези са овим пада ми на памет и познати интервју са индијанским поглавицом Два Орла под насловом "Гдје је бјели човјек погријешио". Без уласка у разматарње аутентичности написаног, оно што сам прочитао савршено одражава све што сам хтио овом приликом да искажем а што већ одавно, и све јаче, осјећам.

Citiraj:
Службеник владе САД-а питао је индијанског поглавицу Два Орла: "Ви сте свједок понашања бијелог човјека кроз задњх 90 година. Видјели сте ратове и његов технолошки напредак. Видјели сте његов прогрес и штету коју је направио."
Поглавица је климнуо главом у знак одобравања.
Службеник је наставио: "Узимајући све то у обзир, по Вашем мишљењу, у чему је бијели човјек погријешио?"
Поглавица је погледао службеника и онда му одговорио: "Када је бијели човјек дошао на ову земљу, Индијанци су управљали њом, није било пореза, није било дугова, било је бизона у изобиљу, било је даброва у изобиљу, вода је била чиста. Жене су радиле сав посао, врачеви су лијечили бесплатно. Индијанци су читав дан проводили у лову и риболову, а читаве ноћи водили љубав."
Након тога се поглавица наслонио и осмјехнуо: Само је бијели човјек био толико глуп да помисли како може унаприједити такав систем!!!

Slika

Само бих још додао, да ме форумске жене виртуелно не рашчерече, како вјерујем у равноправну подјелу послова и обавеза те да се поглавица овде само мало нашалио када је рекао да су жене обављале сав посао.

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2012, 22:44 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
BrankoP je napisao:
@_зока,
Не знам гдје видиш теорију завјере? Човјек просто износи податке који су му били доступни у то вријеме као и планове надлежних институција који су му такође били доступни јер је редовно присуствовао скуповима са овим у вези. Такође је био у контакту са званичним надлежним стручњацима итд..
Сувишно је и помињати како се то све, нажалост, показало тачно и у пракси, нарочито у САД-у и другим "развијеним" земљама али и другдје широм свијета гдје корпорације заузимају огромне површине обрадиве земље и претварају их у јалове пустиње разним отровима који убијају све осим модификованих биљака па тако и бактерије које разграђују био материје и стварају храњиве састојке у тлу. При том се нико не пита шта ће јести они што остају иза нас...
Ovo je i meni jasno i nemam ništa protiv teorije o uzgajanju hrane na što prirodniji način i po mogućnosti bez ikakve "hemije".
BrankoP je napisao:
Цијела прича се управо и врти око "вишка времена". У томе и јесте главна поента што, како Фукуока, и многи други који су организовали живот према начелима пермакултуре тврде, човјеку остаје много више слободног времена живећи на овај начин. У кратком филму ког је поставио друг ратник човјек тврди да за свега сат - два времена дневно обави све што је потребно на већ формираном пермакултурном газдинству јер је основни принцип и идеја водиља самоодрживост, сарадња са природом а не борба против природе.
Vidi,ja već sedam godina živim na selu. Većina stanovnika koji žive tu ne bavi se poljoprivredom ali oni koji se bave,ako hoće da žive od toga moraju da rade od jutra do mraka. Ne postoji način da proizvedu dovoljno poljoprivrednih proizvoda ako ne rade tako,a imaju i svu mašineriju. Možda mogu proizvesti dovoljno za sebe,za sopstvenu ishranu ali normalan život zahtjeva više od toga. Višak proizvoda oni moraju proizvest iz jednog jedinog razloga - da bi ga zamijenili za druge stvari koje im trebaju,a koje oni ne mogu proizvesti (odjeća,obuća,novac) To je osnovna greška cijelog koncepta,barem kako sam ga ja shvatio. Ne mogu svi biti poljoprivredni proizvođači. Neko se mora posvetiti drugim stvarima. Čim se taj neko posveti tim drugim stvarima,to znači da neko treći mora proizvesti dovoljno hrane i za njega.
BrankoP je napisao:
(Одскора сам почео са конкретним корацима у овом смјеру међутим, пошто је све још увијек у раним почецима не могу износити лична искуства. Чврсто сам увјерен да ће се то већ идуће године промијенити те да ћу моћи подјелити конкретна лична искуства с овим у вези.)

I ja sam :) Upravo danas sam krenuo sa pripremom svog prvog povrtnjaka koji planiram "izgraditi" na principu bio vrta,sa što većim udjelom "permakulturnog" načina uzgoja i organizovanja. Čak sam jesenas otvorio temu "Kako do vlastitog bio vrta" u kojoj sam planirao korak po korak prikazati to što budem radio. Malo me zeznuo nedostatak vremena jesenas tako da sam sa pripremom zemljišta krenuo tek danas ali se nadam da mi to neće puno unazaditi "projekat".
Ono što meni bode oči je previše vezivanja duhovnog preporoda sa permakulturom i biovrtom. Ono,ja se ne smatram duhovnom osobom ni sekunde i onda mi svako pominjanje duhovnosti u tom kontekstu ide na živce :D
Jesenas ili ljetos je bila i neka radionica na temu permakulture kod nekog čovjeka iz Hrvaćana ili okoline. Žao mi je samo što sam za to saznao tek kada se ona završila....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2012, 08:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Baviti se poljoprivredom "na malo" može se za vlastite potrebe i iz hobija a da se išta može zaraditi - teško.
Pogotovo saditi vrtove u urbanim dijelovima (između zgrada), zamisli samo koliko je kontaminirano zemljište i sam vazduh? Oborinskim vodama se konstantno kontaminira zemljište teškim metalima.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ovo mi je cilj u životu, da napravim ovakvu kuću :) :) :)
http://www.simondale.net/house/index.htm

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
I da živiš u Hobitonu? :lol:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2012, 13:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I meni je prva asocijacija bila Frodo i Hobiti. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2012, 13:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
само да оставим пост, касније ћу прочитати


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2013, 05:11 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Jul 2013, 07:22
Postovi: 1
can any one tell me the topic in English please??

_________________
pass4sure pass4sure
Certkiller 642-902 642-902
Certkiller a+ certification a+ certification
Certkiller 220-702 220-702


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2013, 08:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Permaculture - going back to nature :)

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs