banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jan 2010, 13:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Na jednom drugom podforumu nađoh inteligentnu opasku, pa mislim da bismo mogli da otvorimo novu diskusiju, samo o tome:
crni_bl je napisao:

Jos jedna stvar, ja mislim da odvajanje smeca i njegovo recikliranje je jedna jako pozitivna stvar koja ima u EU, jer se na ovaj nacin uce svi (a najvise djeca) da se treba postovati okolina jer je ona najvaznija...a kod nas ne mozes da prodjes obalom Vrbasa ili kraj puta a da ne nadjes barem jednu ves masinu i tonu papira...


Dakle, zbog čega je toliko teško uvesti neki sistem da se (skoro) sva plastična, aluminijumska i staklena ambalaža vraća na ponovno korištenje, umjesto da završi (u najboljem slučaju) u kantama za otpatke? Jesmo li mi zaista najpametniji i najbogatiji u Evropi?

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 14:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Nedavno smecar istresa iz onih eko-kontejnera u kamion na istu hrpu sve sto ja razdvojim. Pitam ga razdvajaju li oni to kasnije. Kaze ako ide u njihovu firmu onda razdvoje, a ako ide na deponiju onda je svejedno. Smije se, kaze bitno je da se radi. Znaci mi to fino razdvojimo na papir, staklo, plastiku i metal, a oni na hrpu pa na deponiju. Jebo ti nas!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 14:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja sam skoro počeo sa razdvajanjem otpada, doduše samo sa papirom za početak, pa dok se naviknem onda ću i ostalo.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 14:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
eto i kod kontejnera kod moje zgrade ima posebno za papir. ali to je sve. doduse, cigosi pokupe plasticne boce, redovito rovare po kontejnerima i skupljaju pvc boce. imaju deal sa likom sto radi u teretani svako vece im skupi barem 3 kese boca...
ja ostavim hljeb sa strane (a trudim se da ga sto manje bacam!)

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2010, 23:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Gotova rješenja već postoje, treba ih samo kopirati sa zapada. Kada bi se svaka boca/konzerva naplacivala ekstra 10-20 pfeninga, sa mogućnošću da pare dobiješ nazad kada vratiš praznu ambalažu, druga bi pjesma bila. Ako nećeš sam da vratiš, već bi se našao neko ko hoće, jer bi to mnogima bio dobar izvor zarade, a ko neće, imao bi "porez na budale." Pri tome bi morao da se uvede registar bar-kodova na nivou zemlje, da se ne bi desilo da se "uvozi" prazna ambalaža iz susjednih zemalja na koje nije plaćena kaucija ovdje.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2010, 13:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2009, 21:43
Postovi: 598
STRATOKASTEL je napisao:
Gotova rješenja već postoje, treba ih samo kopirati sa zapada. Kada bi se svaka boca/konzerva naplacivala ekstra 10-20 pfeninga, sa mogućnošću da pare dobiješ nazad kada vratiš praznu ambalažu, druga bi pjesma bila. Ako nećeš sam da vratiš, već bi se našao neko ko hoće, jer bi to mnogima bio dobar izvor zarade, a ko neće, imao bi "porez na budale." Pri tome bi morao da se uvede registar bar-kodova na nivou zemlje, da se ne bi desilo da se "uvozi" prazna ambalaža iz susjednih zemalja na koje nije plaćena kaucija ovdje.


Kad se to desi, znaj da od države ima nešto i da postoji strategija. Ipak naša nacionalno osviještena retorika nema mjesta za ovakve stvari. Ja bih bio najsretniji da kod nas postoji organizovana reciklaža sirovina. U razvijemom svijetu mafija se tuče za poslove sa smećem odnosno za teritorije odakle će koji klan kupiti smeće. Tamo je to profit.

_________________
Ko iskreno i strasno ljubi Istinu, Slobodu i Otadžbinu,
slobodan je i neustaršiv ko Bog, a prezren i gladan ko pas.

"Nacionalizam je zlo koje ne spaja nego razdvaja ljude, jer ih negira u njihovoj pravoj biti - čovječnosti" - MILAN KANGRGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Zozon je napisao:
U razvijemom svijetu mafija se tuče za poslove sa smećem odnosno za teritorije odakle će koji klan kupiti smeće. Tamo je to profit.


Da, onaj mali od Soprana kada ga pita u skoli cime mu se bavi otac kaze - smecem :).
Ja sam nekoliko mjeseci skupljao plastiku i metal, novine, a onda je pred mojom zgradom niknula nova zgrada i plate ti eko kontejneri, premjeste ih u narednu ulicu, valjda je gradjevinski materijal za zgradu vazniji od kontejnera i reciklaze....tako da mi je sada podaleko i vise ne skupljam.

A bas da pitam, ima li kod vas papirnih vrecica. Preko puta kod mene je otvorena nova prodavnica i prva je koja je uvela papirne vrecice za hljeb. Meni super zanimljivo bilo, citav zivot onaj najlon koristim, sada mi bas zadovoljstvo kupiti hljeb i staviti ga u papir :D . I na pocetku me prodavacica uvijek pitala, hocu li vrecicu :lol: najlonsku.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 16:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
U BL je već ustaljena praksa da u pekarama hljeb pakuju u papirne vrećice,barem onim boljim pekarama....Od prodavnica,znam da u marketu u Merkatoru sva peciva pakuju u papirne kese...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 17:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Mada taj hljeb nije nicemu ali eto...

Btw. na zapadu kesu platis pa sa njom klatis. Ponegdje imas papirne (bez rucki) ili tanke kartonske kutije od recikliranog papira.

Smece razdvajam ali ovde gdje sam jos nema potpunog razdvajanja. Firme koje se bave smecem su jako prosperitetne, cak toliko da im manjka smeca i da isto uvoze iz npr. BiH.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 17:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja sam postao alergičan na te plastične kese iz prodavnica, kad god mogu izbjegavam ih. Ako kupim nešto što se može nositi u rukama ne uzimam kesu, a često kad namjenski idem u prodavnicu ponesem platneni ceker.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2010, 08:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
Mada taj hljeb nije nicemu ali eto...

Btw. na zapadu kesu platis pa sa njom klatis.

Prije jedno deset godina,u Sindiju su se plaćale pvc kese,one malo veće.Sedam pf komad.Masa ljudi odustajala od kupovine svega što su izabrali kada su čuli da trebju platiti kesu.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 08:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Jun 2009, 11:24
Postovi: 26
do rata su se sve kese morale kupovati, osim onih što se dobiju u robnim kućama prilikom kupovine odjeće, cipela i slično. kese su se dobro čuvale, pa čak i prale. koliko se sjećam, cijena kese je bila koliko i pola hljeba, znači u danas bi bila oko pola km. pa onda da vidimo kako će se bacati naokolo.

odmah bih potpisala da se to ponovo uvede kao i vraćanje ambalaže u radnje - i plastične, i staklene i al. ili daj ambalažu ili istresi $$


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 08:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
tureburegura je napisao:
do rata su se sve kese morale kupovati, osim onih što se dobiju u robnim kućama prilikom kupovine odjeće, cipela i slično. kese su se dobro čuvale, pa čak i prale. koliko se sjećam, cijena kese je bila koliko i pola hljeba, znači u danas bi bila oko pola km. pa onda da vidimo kako će se bacati naokolo.

odmah bih potpisala da se to ponovo uvede kao i vraćanje ambalaže u radnje - i plastične, i staklene i al. ili daj ambalažu ili istresi $$


Ko je za nek digne tri prsta :lol:
Salu na stranu, ja bih odmah sad potpisao da jedna kesa bude pola KM. Pa ne bih ja cistio Vrbas i sledece proljece, vec bih pio pivo na cistoj obali.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 09:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
:roll: :roll: ,....vidju vidju i od mene nesto "inteligentno"... :D :D :D

STRATOKASTEL je napisao:
Gotova rješenja već postoje, treba ih samo kopirati sa zapada. Kada bi se svaka boca/konzerva naplacivala ekstra 10-20 pfeninga, sa mogućnošću da pare dobiješ nazad kada vratiš praznu ambalažu, druga bi pjesma bila.


Jeste Stratokastel, rjesenja vec postoje i nema potrebe izmisljati nista novo samo kopirati ono sto se vec decenijama praktikuje u EU!! Ali kod nas je to jedan veliki problem jer mi zaostajemo puno sto se toga tice, u EU se djecu uce da trebaju papir baciti u zutu kantu, plastiku u plavu, staklo u zelenu, itd...a ovdje nije tako, ovdje se samo baca na zemlju....ma ima neko da to pokupi....ima u gradu ali nema u sumi ni pokraj puta. Sramota je vidjeti toliku kolicinu smeca kraj nasih puteva....Zasto ljudi u prodavnicama uzimaju po 2-3 kese a uzeli stvari koje mogu stati u pola kese...zato jer su dzaba!! E pa kad se ta kesica naplati pola marke pa da vidimo hoces li u rukama nositi ili ces ju kupiti....
Obale rijeka su nam pretrpane smeca...vode se akcije ciscenja istih ali nije fazon ici za nekim i kupiti smece, fazon je u tome da kad ljudi zavrse sa svojim izletom na obali ponesu sa sobom svoje smece i bace ga tamo gdje mu je i mjesto!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 09:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Okt 2010, 15:23
Postovi: 234
Mozda malo skrecem s teme ali samo da provjerim da li je neko upucen da li postoji firma u bl da se bavi otkupom hartije i reciklazom istog. Evo mi na poslu skupili nesto oko 400-500 kg papira pa reko da odnesemo ali ne znamo gdje .... Nacuo sam da postoji navodno jedna firma pored zeljeznicke stanice ali ne znam kako se zove. poz


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 12:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Ima sigurno, samo ne znam ti reci gdje, ko. Znam neke koji sakupljaju pa zato sam siguran da ima. Samo cujem i da neko otkupljuje najlon i pvc kese, i to bolje placa nego papir.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 13:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Okt 2010, 15:23
Postovi: 234
Nije mi toliko do para (mada ima i taj faktor) ali mi se dogovorili iz firme posto bacamo puno papira ..pa reko da vidimo da recikliramo ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2020, 23:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2246
Lokacija: Trn
Kakva je sada situacija sa reciklažom.
Da li se ovde iko time bavi ili se odvojeni otpad iz kontejnera samo slaže na deponiji.
A ako se reciklira zna li iko gdje je postrojenje, koji materijali se recikliraju itd.

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока

_________________
They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2020, 03:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Reciklaža je neraskidivo povezana sa industrijom koje nažalost nemamo, možda najbolje da prođeš kroz finansijske izvještaje grackog komunalnog preduzeća i pogledaš prihode od sakupljanja sekundarnih sirovina. Ako postoje prihodi to znači, da to negdje putuje. Sa opadanjem standarda i broja stanovnika, smanjuje se i količina đubreta.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2020, 08:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Najveći dio otpada je plastika koja se lako reciklira.Tržište za tom vrstom sirovine nije malo,ma kako se činilo da nemamo industrije postoje mali pogoni koji troše recikliranu plastiku,proizvodnja saksija za cvijeće,žardinjera i čašica za rasad u poljoprivredi....npr.
Koliko sam upoznat od skora se počelo i sa reciklažom običnog najlona koga ima u izobilju,posebno kod povrtlara koji se bave plasteničkom proizvodnjom.Stari najlon im predstavlja problem pa umjesto da to neko preuzme i odveze na reciklažu seljaci ga stave na kamaru i zapale

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs