banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Jun 2024, 22:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Apr 2007, 21:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Nov 2002, 12:58
Postovi: 353
Lokacija: BIHAC
Oh vidi ti Ace ,
Citiraj:
Ali sam zagovornik izgradnje malih hidroelektrana na rijeci VRBAS u gradu

:D :D

Znači ti bi da se odokativno odredi mjesta za protočne centrale koje nece smetati ni rafterima ,ribarima , kajakasima , ribama ," investitori ovdje da tačno ovdje napravite jednu a malo iza drugu a treću će mo negdje dole :D :D ."
Samo da napomenem da su protočne centrale male snage ,a izgradnja takvog projekta je skupa uz održavanje koje i nije bas jednsotavno i imaju smisla gdje je kinetička energija rijeke dostatna.
U kostelima kod bihaća na jedinim slapovima koji su imali kategopriju 5 i 6 u evropi napravljena je hidrocentrala protočnog tipa 6mwu ljetnim mjesecima ne radi sa ovim kapacitetom , zauvijek su uništene atrakcije koje bi donosile prihod turističkoj industriji a snaga koju daje je nikakva jedna jača firma potroši više snage nego što ova centrla proizvede
Da skratimo priču :
Ko ne zna nek pročita ima pri un posebno tijelo čijij je zadatak upravo da proučava uticaj brana na okolinu ,ljudi su uradili dosta ozbiljne analize i došli do zaključka suma sumarum HIDROCENTRALE SU ŠTETNE I EKONOMSKI NE ISPLATIVE .
Razloga je milion koji su progooglajte malo ima na interentu , kad sam se pripremao za jednu radio debatu našao puno više ngo što sam očekivao .

Aco diskutuj ti o mlinovima i mostovima a mižeš i o vjetrenjačama , o hidrocentralma brate nemoj više dosta od tebe ,ili ako već želiš malo se podkuj informacijama .

_________________
ZIVI I PUSTI DRUGE DA ZIVE


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Apr 2007, 22:13 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Evo malo linkova:
http://www.newenergy.com.cn/english/shp/index.htm
http://hydropower.inl.gov/index.shtml
http://microhydropower.net/
http://www.greenempowerment.org/whatisMicroHydro.htm
http://www.rise.org.au/info/Res/hydro/index.html
http://www.energyalternatives.ca/conten ... roInfo.asp
http://www.canren.gc.ca/hydro/index.asp
http://www.green-trust.org/hydro.htm
http://www.greenenergyohio.org/page.cfm?pageID=54
http://www.eeca.govt.nz/renewable-energ ... hydro.html

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Apr 2007, 22:14 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
BISCANIN2 je napisao:
HIDROCENTRALE SU ŠTETNE I EKONOMSKI NE ISPLATIVE


Ne koristi CAPS kao prvo. Sve elektrocentrale su štetne i ekonomski neisplative! Šta je bolje od HE? Ništa :P HE su najbolje. Tebi HE izgleda smetaju zato jer ti, kako pominješ, uništavaju turizam, pa se sad samo pitam da li se ovdje radi samo o nečijem ličnom interesu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Apr 2007, 22:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Nov 2002, 12:58
Postovi: 353
Lokacija: BIHAC
Citiraj:
Šta je bolje od HE? Ništa HE su najbolje


He he he ti si pogrijesio vrijeme ovo nisu 50 godine kad su ove krilatice bile in ,čovječe 60 god je proslo .


Citiraj:
Tebi HE izgleda smetaju zato jer ti, kako pominješ, uništavaju turizam, pa se sad samo pitam da li se ovdje radi samo o nečijem ličnom interesu...


Ne mogu da vjerujem kako si nisko pao ,rođeni si političar balkanskog kova, just go on

Ali ipak da ti kazem da je meni rafting , kajak , plivanje , spustanje , planinarenje , ronjenje, HOBI I STRAST , u zadnje vrijeme i dodatna djelatnost KAMO PUSTE SREĆE DA SAM DOVOLJNO razvijen da od ovog živim standardom koji mi nudi moja profesija .
TO kad se desi ja cu biti najsrečniji čovjek na svijetu .




Citiraj:
Ne koristi CAPS kao prvo. Sve elektrocentrale su štetne i ekonomski neisplative! Šta je bolje od HE? Ništa HE su najbolje. Tebi HE izgleda smetaju zato jer ti, kako pominješ, uništavaju turizam, pa se sad samo pitam da li se ovdje radi samo o nečijem ličnom interesu...


Ovako su mislili i kauboji dok su ubijali bizone iz sporta i nesto zbog krzna i traperi koji su lovili dabrove zbog kože .
Kad su ih istrijebili shvatili stu su izgubili , dabrovi su nakon istrebljena uveženi iz engleske .


Ista stvar je GUBIS jako puno za tako MALO

Džaba , ko je skužio skužio je ko nije i neće .

_________________
ZIVI I PUSTI DRUGE DA ZIVE


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Apr 2007, 23:02 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
BISCANIN2 je napisao:
Ista stvar je GUBIS jako puno za tako MALO


Ko će ga znati, možda i imaš pravo... Mada znaš dobro da danas sve ovisi o struji :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2007, 12:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg 2006, 19:49
Postovi: 224
Lokacija: Banja Luka
Jeste da je hidro centrala ipak zdravija, ali ako se moze zaraditi na energiji moze se i na turizmu zasto unistii kanjon, zasto unistiti neku rijeku kad ionako znamo da u nasoj drzavi imaju koristi samo neki a mi onda ispastamo zbog hidrocentrala i promjene mikro klime i sl.


Evo recimo sta bi se desilo da bocac brana popusti gdje bi bila banja luka, mislim na centar i borik.... nije samo klima u pitanju nego i takve su stvari moguce (uzmite samo kada su branu gadjali za vrijeme rata ili kada je brana imala problem zbog potresa)

Uostalo jedno pitanje zar nemamo dovoljno energije? Za vrijeme rata smo po 7 dana bili u mraku dok se struja izvozila i ko je imao koristi?


Daj ne trkeljajte o zadravim elektranama i sl kad znamo da energija ima uticaj na ljude (zracenje i sl), kao i na zatopljenje, a ti Chegevara boli te briga ne pijes vodu iz Vrbasa pa nije ni bitno to sto bi voda prolazila kroz turbine i druge stvari i sto bi stajala akumulirana kod brane.


Manje brane su vec nesto drugo i tu nista ne kazem ali vece bi nekome donijele novac a nekome nista tj. samo gore napravile.

_________________
**************************
Move move move a little tigher
Think think think a little sharper
Breath breath breath a little faster
Can you catch yourself


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2007, 12:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
mmm, da li je rasprava uopste potrebna? BiH izvoi 30-40 posto proizvedene el. enegrije, i koji ce nam krivi k nove hidro ili bilo kakve druge elektrane? A da, razvila se industrija pa ne mozemo podmiriti potrebe!!!

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2007, 14:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg 2006, 19:49
Postovi: 224
Lokacija: Banja Luka
Rakun_Slavko je napisao:
mmm, da li je rasprava uopste potrebna? BiH izvoi 30-40 posto proizvedene el. enegrije, i koji ce nam krivi k nove hidro ili bilo kakve druge elektrane? A da, razvila se industrija pa ne mozemo podmiriti potrebe!!!



To kazem i ja, kao da nemamo dovoljno za sebe.


Takodje se gleda neka ekonomija sta ce ti sve pare kad sutra djeca obole i ne budu imali cist izvor da piju vodu........ Cemu onda sve

_________________
**************************
Move move move a little tigher
Think think think a little sharper
Breath breath breath a little faster
Can you catch yourself


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Maj 2007, 22:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2005, 09:34
Postovi: 731
jedna od odlika kapitalizma.Radi se ne ono sto bi bilo logicno da se radi, vec ono sto donosi profit.

_________________
ovo je kratak tekst koji mozete da dodate vasim porukama.ogranicenje duzine je na 255 kara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Maj 2007, 12:17 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
zipp je napisao:
jedna od odlika kapitalizma.Radi se ne ono sto bi bilo logicno da se radi, vec ono sto donosi profit.


Wow jesi mudar :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Maj 2007, 14:50 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2007, 12:19
Postovi: 6
kad covjek sve ovo pročita, skonta da smo svi mi/vi jaaako slabo edukovani o zaštiti živorne sredine :(
valjda je zato najviše kriva naša poslovična zatucanost i nepovjerljivost prema svemu novom (a što ne donosi lični profit :x )..
ljudi, sa moje tačke gledišta (a tako me uče i na studijama) situacija u vezi sa velik HE je vrlo jasna:

1. kapitalistima treba novca
2. novac se vrti oko energije uvijek i svuda
3. Bosna ima velik energetski potencijal a malu potrošnju iste
4. u Bosni živi narod u neimaštini i neznanju, mnogo dobra baza za manipulaciju
5. ulaganje privatnika pod parolom razvijanja privrede i otvaranja NOVIH radnih mjesta uvijek prolaze (činjenica da se HE grade pod koncesijom pri čemu isplativost državi počinje onda kad prestaje vijek same HE, manje je važna; kao i činjenica da radnih mjesta u modernoj HE ima preko 5 :lol: )
6. promjene nastale izgradnjom velike HE nepovratno afektuju i uništavaju klimu, reljef, biljke, životinje a samim tim i nas, ufurane homo sapiense 0X
ima tog još al eto tako..
e da, mister moderator bi stvarno malo mogao na edukaciju ... imaju lijepe djevojčice u Centru za zaštitu životne sredine pa se raspitaj :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Maj 2007, 15:21 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Calexico je napisao:
imaju lijepe djevojčice u Centru za zaštitu životne sredine pa se raspitaj :wink:


Indeed, znam jednu.

Sve to oko profita, kapitalizma itd uopste nema veze sa temom, idite na politiku. Ako energije treba svetu, zasto im ne bi izvozili kada mi imamo viska. Bolje da se od nas izvozi energija nastala na HE nego da se tamo negdje proizvodi iz TC. Morate da razmisljate malo globalnije. Kapital ne poznaje granice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Maj 2007, 15:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Predlažem vam da u Centru za zaštitu životne sredine počnete praviti razliku između malih HE koje uglavnom nemaju nikakav uticaj na životnu sredinu i velikih HE koje imaju značajan uticaj.

Gore sam dao linkove. Šta nije uredu sa cijelim svijetom koji MHE naziva ekološki čistim i obnovljivim izvorima?

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Maj 2007, 15:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2005, 09:34
Postovi: 731
che.guevara je napisao:
zipp je napisao:
jedna od odlika kapitalizma.Radi se ne ono sto bi bilo logicno da se radi, vec ono sto donosi profit.


Wow jesi mudar :roll:


e nek si ti procitao sve knjige svijeta pa nedas nama smrtnicima da zaburujemo nos u te supacke ideologije...

_________________
ovo je kratak tekst koji mozete da dodate vasim porukama.ogranicenje duzine je na 255 kara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Maj 2007, 18:08 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
zipp je napisao:
e nek si ti procitao sve knjige svijeta pa nedas nama smrtnicima da zaburujemo nos u te supacke ideologije...


Ne, lose si me shvatio, "mudar" si jer spominjes logiku. Sta se pravis tu, logican? Svako ima svoju logiku :p Ne treba ti citanje knjiga da to shvatis, ali ne skodi. Razumem ja sta si ti htio da kazes. Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Maj 2007, 18:05 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2007, 12:19
Postovi: 6
Citiraj:
Sve to oko profita, kapitalizma itd uopste nema veze sa temom, idite na politiku.

apsolutno nisi u pravu i smijesno je da se na takav nacin "rjesavas odgovornosti" sa ovog foruma. Jer, kada bi tako gledao, politika stoji iza svega i onda bi svaki forum.. bah!
niko u modernom svijetu vise i ne pomislja na TC, a to sto bi profitirali od velikih HE..e bas bih volio to da vidim :lol:
A Bosna ima potencijala da stice kapital na mnogo cistiji nacin, samo je problem sto ce narod to poceti da shvata kroz nekih 50 tak godina! kada ce naravno za vecinu stvari biti kasno :roll:
al tako to ide u modernim drustvima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2007, 12:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg 2006, 19:49
Postovi: 224
Lokacija: Banja Luka
Zasto ne uzeti prirodne resurse za odmor i turizam a ne za unistavanje gdje ce svaka rijeka biti pregradjena nekim zidom zbog elektrane....

Uostalom zasto spominjete izvoz energije ako imamo visak kada znamo da viska ima i da on ide, a ko ima korist od toga, znaci unisti prirodu i daj drugima da zaradjuju a sutra ces pozeljeti da ti dijete vidi prirodu ili da pije cistu vodu

_________________
**************************
Move move move a little tigher
Think think think a little sharper
Breath breath breath a little faster
Can you catch yourself


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs