banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 13:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Smena kamere! :) Iko?
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
Pozdrav!

Dobio sam nedavno SMENA (iliti CMEHA) 8m kameru, ruska Lomo proizvodnja i zelim da se okusam u radu sa istom :D

Treba mi savjet kod kojeg fotografa da odem da provjeri da li fercera sve kako treba, i da... Gdje ima u gradu kupiti 35mm filmova :) ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 06 Maj 2009, 14:43
Postovi: 1218
Saligia je napisao:
Gdje ima u gradu kupiti 35mm filmova :) ?

pogledaj po foto radnjama...trebalo bi da ih ima...ima i u dm-u neki njihov za par maraka...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
Hocu hocu, hvala!
Cuj u dm-u filmovi?

E da... Rece mi sad stara da odem u foto Ivica, da bi on to mogao znati jer je to stari BL fotograf... Ja znam da je bio u Boski, ali sumnjam da je sad tamo...

Mada ima foto Ivica i u Mercatoru i u Tempu? Zna li ko gdje bi ciko mogao biti?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 06 Maj 2009, 14:43
Postovi: 1218
Saligia je napisao:
Hocu hocu, hvala!
Cuj u dm-u filmovi?

da u dm-u(u adriji) bili neki njihovi filmovi za oko 3 marke ako se secam,a bilo i skupljih...znam da ih je bilo,da li ih ima sada-ne znam


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Jel ti to ozbiljno" Smena 8! Pa to se ne prodaje od kraja sedamdesetih, a prodavale su se nekada u Ghetaldusu, pored Standarda. Koštala je 280 (ondašnjih dinara), poređenja radi, ulaz u Borik je koštao 10 dinara, žeton za fliper ili čovice (u Boriku) 5 dinara, LP Paket Aranžman koštao je 69 dinara, a crno bijeli film za pomenuti aparat koštao je 18 dinara (ORWO, made in DDR). Čovječe, popravio si mi dan!

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
:) I ja sam sav takav, kao dijete kad dobije igracku... Ne znam kad sam se ovoliko veselio necemu :D :D

Samo se nadam da radi pa cu da skljocam unaokoloooooo heheheh :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 06 Maj 2009, 14:43
Postovi: 1218
Saligia je napisao:
:) I ja sam sav takav, kao dijete kad dobije igracku... Ne znam kad sam se ovoliko veselio necemu :D :D

Samo se nadam da radi pa cu da skljocam unaokoloooooo heheheh :D

testiraj sam aparat...nisu skupi filmovi,ni razvijanje,a ne moras izraditi fotose,mozes u foto radnjama prebaciti na cd...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Na blendi imaš crvenu skalu od 4 do 16, njome određuješ koliko će blenda da bude otvorena (4 -skroz otvorena, 16- najmanje otvorena), Što je veći broj, veća je dubinska oštrina, a ako slikaš sa npr 4, onda će da bude oštro ono što je u prvom planu a mutno ono što je u pozadini. Naravno, moraš podesiti udaljenost (vanjski prsten objektiva), dok dužinu ekspozicije određuješ na unutrašnjem krugu objektiva, pomjeranjem kočnice.
Naravno, ako ti je sve ovo komplikovano, možeš da pojednostaviš stvar tako da na blendi podesiš osjetljivost filma (u DIN ili ASA, to piše na filmu), a da za ekspoziciju koristiš simbole za vrijeme(od sunčanog do mnogo oblačnog). Naravno, udaljenost uvijek moraš podešavati. I još jedna stvar: nemoj slikati u kući jer koliko god da je sunčano napolju, u kući nikad nema dovoljno svjetla za SMENU 8. Zato, aparat u šake i idi napolje, i nek ti je sa srećom! :D

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
STRATOKASTEL je napisao:
Na blendi imaš crvenu skalu od 4 do 16, njome određuješ koliko će blenda da bude otvorena (4 -skroz otvorena, 16- najmanje otvorena), Što je veći broj, veća je dubinska oštrina, a ako slikaš sa npr 4, onda će da bude oštro ono što je u prvom planu a mutno ono što je u pozadini. Naravno, moraš podesiti udaljenost (vanjski prsten objektiva), dok dužinu ekspozicije određuješ na unutrašnjem krugu objektiva, pomjeranjem kočnice.
Naravno, ako ti je sve ovo komplikovano, možeš da pojednostaviš stvar tako da na blendi podesiš osjetljivost filma (u DIN ili ASA, to piše na filmu), a da za ekspoziciju koristiš simbole za vrijeme(od sunčanog do mnogo oblačnog). Naravno, udaljenost uvijek moraš podešavati. I još jedna stvar: nemoj slikati u kući jer koliko god da je sunčano napolju, u kući nikad nema dovoljno svjetla za SMENU 8. Zato, aparat u šake i idi napolje, i nek ti je sa srećom! :D

:D :D Hvala puno!

Znas kad sam se bas pitao kako tacno fercera ovo crvenkasto cudo! Provalio sam da se blenda otvara kad pomjeram, ali mi nije bilo jasno to da li je vise ostro ili manje! I ti si to objasnio! :))

Nadam se da cu uskoro postaviti nekih slika ovdje :)

Jedva cekam!

Jedva cekam, samo da radi!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2010, 21:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 06 Maj 2009, 14:43
Postovi: 1218
evo ti post jednog forumasa sa teme o zenit aparatima ako ces sam da testiras aparat...
muT@_6€kpuJ@ je napisao:
A prvo ga dobro pregledaj (da li su sve "koze" na broju :wink: ) i pogledaj objektiv (da li je oštećen, zamašćen, da li ima prašine unutar objektiva itd. jer objektiv je skoro najbitiniji dio priče) pa tek onda kreni u testiranje aparata.

http://forum.banjaluka.com/viewtopic.php?f=70&t=45025
imaju na toj temi i linkovi za sajtove o ruskim aparatima,pa vidi sta ima o smeni tamo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2010, 13:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2006, 21:14
Postovi: 104
evo malo nostalgije
Slika
dolazilo sa svakim orwo filmom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2010, 16:02 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
Aparatic radi :D skljocanje u toku ^_^


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2010, 22:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
terza je napisao:
evo malo nostalgije
Slika
dolazilo sa svakim orwo filmom


Gdje ovo nađe? Jesi li ukrao iz muzeja? :lol:

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs