Мом личном поимању умјетничке фотографије најприближнија је АУТОРСКА ФОТОГРАФИЈА, и таквом жанру, тој врсти идеје везане за фотографију као умјетност, највише тежим.
У прилог наводим текст из књиге "Фотографије ХХ века", музеј Лудвиг у Келну.
" У Француској је око Анрија Картије-Бресона (Henri Cartier- Bresson) поникао фотографски покрет који се често помиње као "ауторска фотографија" Он следи своје сопствене циљеве и теме, прати сопствене принципе и индивидуални стил. Фотографи махом раде као слободњаци и објављују своје радове у часописима и књигама. Методи су им фоторепортерски, а главно интересовање садржано је у посматрању људи из целог света, подједнако у свакодневним и у несвакидашњим околностима. Анри Картије-Бресон достигао је истинско мајсторство у овом жанру и доказао да није важно да камера нешто сагледа објективно, него да око фотографа субјективно опази тренутак и да га ухвати. једна од његових најчувенијих слика, Недјеља на обали Марне, приказује типичне француске малограђане. Генерације фотографа угледале су се на овај снимак."
Фотографије су постављне на страницама Рефото-а, часописа који ми је много значио за "културу фотографије", која му је и основна сврха.
http://www.refoto.co.yu/arhiva/broj16/fotografi.htm