banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 04:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Jun 2005, 05:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
Nesto razmisljam da se vratim ozbiljnijoj fotografiji, pa sam malo razgledao sta se danas fura od opreme. Raspitao sam se nesto malo i glavne preporuke su Canon EOS Digital Rebel XT i Nikon D70.

You $.02?

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jun 2005, 10:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3358
Sta uopste podrazumjevas pod ozbiljnom fotografijom? I sta imas vec od opreme uopste?

Prema tvojim potrebama ti bi najbolje trebao znati za sta da se odlucis.

I koliko $ imas za to?

_________________
sometimes you go la di da di da di da da
til your eyes roll back into your head


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jun 2005, 13:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
ozibljna fotografija = umjetnicka fotografija

Tako nekako, valjda. Nisam siguran kako to objasniti. Ima u mojim favorites-ima (http://niktheslik.deviantart.com) dosta primjera. :D

Trenutna oprema (osim Canon S230 koji mi sluzi za svakodnevno skljocanje) je vrlo siromasna: komp sa Adobe Photoshop CS i skener. :D

Razlog za moje raspitivanje je mogucnost da sebi zbavim fotic samo za ljeto da isprobam, pa mi je stalo da to bude neki koji cu moci priustiti, da bih znao sta kupujem.

Kupovina ce se odigrati iza septembra, kad skupim $$$ preko ljeta, i malo se poigram opremom ovdje na faksu (sad nemam vremena, a kuci cu u subotu, pa me nema do jeseni), cisto da osiguram da ne bacam stotine dolara. Kontao sam da sebi postavim vrh of $700, al' kad sam vidjeo sta Digital Rebel XT (i slicni, kao Nikon D70) nude, mozda bi mi i vrijedio i do $1k. A sve se nadam da ce i cijene pasti do jeseni. Valjalo bi mi da sad uskoro izbace Digital Rebel sa 10-ak megapixela, da XT-u cijena padne. :)

A sad citavo ljeto na bubanje. Knjigu iz optike pa na citanje. A onda vani na isprobavanje. ;)

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 08:59 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 144
Vječno pitanje, koja za posljedicu ima razmirice između ljubitelja Nikona i Canona :) 350 D i D70 jesu slični po svojim karakteristikama, mada bih prednost dao Canonu, ne samo zbog 8 Mpix u odnosu na Nikonovih 6. Gledao sam oba, upoređivao fotografije i čini mi se da je XT u prednosti. Najviše bih volio da sam imao priliku da oba isprobavam u istom trenutku, jer bih tada dobijao mjerodavnije rezultate. Ipak, ako imaš mogućnosti, nemoj propustiti da probaš Canon 20D... To je mašina malo više klase, ali mi se čini da se isplati "svaki dinar" uložen u nju. Cijena je na stranim tržištima za oko 300-400 USD veća od cijene XT-a, što i nije bog zna kakva razlika, kad se već odlučuje za tako nešto.

Ipak, konačna odluka će najviše zavisiti od tvojih potreba i namjene. Ako ih malo konkretnije definišeš, možda bismo mogli izvući neki koristan zaključak :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 09:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
Heh, ja samo jako volim da skljocam, a lose fotke me jako zivciraju. Znam da je to katastrofalan razlog za ulaganje $1k, al' moj S230 izgleda polako i crkava (sporiji je svakim danom, a i mutnije su mi slike nesto :( ), a ja bez fotica vise i ne mogu. Rado bih da krenem skljocati vise od "cisto onako," a za to mi treba nesto kvalitetnije od poluispravnog digitalca. A i rado bih se pocasti kraljevskom igrackicom. ;)

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 09:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3358
Mislim da ipak nemas potrebe da trenutno ulazes toliko para u novu opremu. Mozda je bolje da kupis neki jeftiniji aparat sa manuelnim podesavanjima i solidnim karakteristikama, pa ako se eventualno kasnije budes opredjeljivao za nesto drugo da ti to bude drugi aparat koji ces moci nositi svugdje sa sobom. Skupa oprema ne znaci uvijek i dobru fotografiju. Moje misljenje... izbor je na tebi. Ako vec imas para shoot 8)

_________________
sometimes you go la di da di da di da da
til your eyes roll back into your head


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 11:15 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 144
DeadOne, ako je stvar samo u ljubavi prema škljocanju, onda nije zdravo davati mnogo love za xt ili d70, a pogotovo za 20d :) Ono što mi pada na pamet je kupovina nečega iz ranga Canona A95, Sonya W5, Olympusa C60 i sličnih. Bilo koji od njih će zadovoljiti te potrebe koje si naveo, a cijena im ne bi trebala prelaziti 300 USD. Svi oni imaju, između ostalog, i manuelna podešavanja, što će ti dati priliku da naučiš i isprobaš mnogo toga. Dalje ćeš ti već lako... Što kaže Dlugalica Fliksi, loša fotografija se može napraviti i sa 1Ds MarkII :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 11:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
Razlog za ulaganje toliko love je to sto iz mog licnog iskustva sa elektronikom (a nakupovao sam se kompjutera, CD player-a, fotoaparata, mobilnih, itd.) ja sam uvidjeo da treba teziti ka cilju. Meni licno nikad nije cilj furati Canon 1D (Iako je mocna stvarka :D), tako da bih radije pljunuo oko $1000 za DR XT, nego da kupujem neki "osrednji" od $300-$500 (a svidjaju mi se SD20 i SD500). Imam svoj dobri stari (vjerni, jos samo da mu novu bateriju nadjem) S230 za nosanje, a kad to rikne skupljacu za nesto "osrednje." E sad, posto se meni ne baca $1000 (jos bih ja sebi i gramofone kupio kad-tad), malo cu se poigrati tokom ljeta, pa cemo vidjeti jesam li ja bas toliko zagrijan za fotografiju da mi se isplati trositi. Ako ne, onda SD500, SD20, il' sta vec bude zanimljivo u datom trenutku. Razlog za moje rano istrazivanje je pokusaj da ne brzam kad se pozelim u septembru. ;) A i valja znati sta se desava, informisanost je vrlo korisna u ovakvim slucajevima.

frxy je napisao:
Skupa oprema ne znaci uvijek i dobru fotografiju.


Jedna od najpametnijih stvari koje sam procitao na ovom forumu. Slika

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 12:21 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 144
...ili, kao što reče jedan čovjek: uloga fotoaparata u fotografiji je da u najmanjoj mogućoj mjeri smeta fotografu dok slika :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 12:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
nick je napisao:
...ili, kao ¹to reèe jedan èovjek: uloga fotoaparata u fotografiji je da u najmanjoj moguæoj mjeri smeta fotografu dok slika :)


I ta mi se jako svidja. :D

Podsjeca me to na dedu koji je daaavno htjeo da mi nadje bolji fotoaparat, taman negdje oko vremena kad sam prestao da se zanimam (7. il' 8. razred, '99. il' '00.). Srecom sam ga odgovorio, jer bi do sad taj aparat postao smece, a steta bi prava bila. Sjecam se kad sam dedi rekao da od onog aparata (ne sjecam se ni koji je bio) sto sam vec imao ja nisam koristio ni 10%, tako da je bolje bilo bacanje. Ovaj put razmisljam da se ovome posvetim na duze vrijeme, tako da bi ulaganje bilo opravdanije.

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2002, 01:00
Postovi: 682
Lokacija: Banja Luka
Fotografiju radi fotograf, fotoaparat je samo alat! :wink:

_________________
http://www.mrdjenovic.com
http://www.telfon.net
http://www.fashionstudio.info


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:37 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Ali, bez alata nema ni zanata ....

E ja sam onako prilicno nezainteresovani "fotograf". Slikam samo kad moram ... :wink: , sto ce reci familijarne sliKice, specijalne prilike i slicno.
Posto vidim da se neki poprilicno razumiju u fotografiju a i opremu, onda da pitam.
Imam minoltu dimage F200, 4Mpix .... sta ja znam evo vec dvije godine ....
Slika
Mislim ja sam zadovoljan - automatika i skljocaj :lol: .
Jel' cemu taj aparat, po vasem misljenju ..... ???
Jel bolje automatika (autofoxus ... blabla) ili onako manuelno podesavati za svaku sliku ... ili tako nekako.
Kako podesiti .... smanjiti vrijeme (ono od "skljocanja" pa do momenta kad kamera "uslika" - da tako kazem). Mislim neki dan pokusavam uslikati nekakve delfine (sou u nekom ZOO-u) taman skljocnem kad su u vazduhu ... a na slici, ako vidim i rep uspjela je, hahaha. Dobro bilo je i prilicno mracno i tako to?

Mozda bih ipak trebao procitati onu knjizicu - uputstvo za upotrebu :lol:

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
E ovako... Poshto ja planiram sada, u skorije vrijeme, uzimati sebi neki digitalac, da vidim shta preporuchujete... Nazalost, znam da necu imati vishe od 300 eu, pa bi bilo dobro da ogranichite n atu cifru... Ja sam vidjela jedan simpatichan aparatic u Tropiku, neki Panasonic od 5 mpix i djeluje mi dobro, a i cijena je pristupachna... Shta vi mislite? :dontknow:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 14:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3358
EZAN je napisao:
Jel bolje automatika (autofoxus ... blabla) ili onako manuelno podesavati za svaku sliku ... ili tako nekako.


Automatika znaci da aparat sam odredi i odmjeri kako bi to trebalo biti sto je u mnogo slucajeva zbog razlicitih stvari pogresno. Mana :roll: automatskih podesavanja je ta sto tada zapravo ne upravljas ti aparatom vec aparat upravlja tobom. Blah

_________________
sometimes you go la di da di da di da da
til your eyes roll back into your head


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 23:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Okt 2003, 02:53
Postovi: 163
ako si se vec bavio ozbiljnijom fotografijom ili nekim slucajem imas analognog SLR Canona, negdje sam vidio Canon EOS300D (vrtim, vrtim, vrtim gdje sam ga vidio) digitalni SLR. (sjetio se) U HGSpotu je 6000 kuna bez objektiva. 6.3Mpix. Nije mnogo skupo ako vec imas objektive od analognog Canona. Ja sam ponesto radio sa EOS300 analognim i mogu ladno reci da je jako dobar za poluprofi fotke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2005, 00:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
Dorian Gray je napisao:
ako si se vec bavio ozbiljnijom fotografijom ili nekim slucajem imas analognog SLR Canona, negdje sam vidio Canon EOS300D (vrtim, vrtim, vrtim gdje sam ga vidio) digitalni SLR. (sjetio se) U HGSpotu je 6000 kuna bez objektiva. 6.3Mpix. Nije mnogo skupo ako vec imas objektive od analognog Canona. Ja sam ponesto radio sa EOS300 analognim i mogu ladno reci da je jako dobar za poluprofi fotke.


Heh, ne samo da nemam objektive, nego sam i u San Dijegu. :D

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2005, 00:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Okt 2003, 02:53
Postovi: 163
ajd, drago mi je da sam pomogao :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2005, 01:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
Dorian Gray je napisao:
ajd, drago mi je da sam pomogao :D


Ma nije frka, hvala za pokusaj. Savjeta nikad viska, pogotovo kad razmisljam o ulaganju oko $soma. :D

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs