Citiraj:
Девет убистава на подручју ЦЈБ Бањалука и даље мистерија
Девет убистава на подручју ЦЈБ Бањалука и даље мистерија11.07.2015 16:02 | Небојша Томашевић
Бањалука - Многи тешки злочини и пљачке који су својом бруталношћу и смјелошћу криминалаца шокирали јавност још су под ознаком "неријешен случај".
Према подацима Високог судског и тужилачког савјета, у домаћим тужилаштвима има око 230.000 неријешених предмета. Мећу њима неколико тешких убистава и пљачки чији починиоци још нису приведени правди. О неким злочинима са ове листе се причало данима, па и годинама. Ипак, временом већина људи потпуно је заборавила да су починиоци ових недјела још на слободи. На подручју бањалучког региона под ознаком "предмет неријешен" води се 121 случај у којима је истрага и даље отворена.
Међу тим случајевима девет је неријешених тешких убистава и неколико разбојништава међу којима је највеће пљачка Рајфајзен банке. Под ознаком "неријешено" у бањалучком региону још се воде убиства: Јасмина Имширевића, Мирјане Ловрић, Ђорђа Милосављевића, Милана Вукелића, Горана Котура, Борке Ожеговић, Рушка Пајића, Ирене Предојевић, Душанке Теодоровић и Милана Тривића.
Замјеник главног тужиоца Окружног бањалучког тужилаштва Сеад Жерић каже да је полиција и тужилаштво на тим предметима провела дане и дане рада и учинила много.
- Нажалост, до данас није било резултата у откривању починилаца. Како вријеме одмиче, све је теже открити овакве случајеве и оно брише доказе. Они се најчешће откривају случајно током истраге у неком другом предмету или ако неко призна или случајним ДНК налазима. Тужилаштво је у свим овим случајевима урадило све што је у његовој моћи - казао је Жерић и додао да ови предмети неће застарјети.
Он је истакао да је застара за тешка убиства 30 година и да се нада да ће они у том року, али много раније бити откривени. Жерић је истакао да бањалучко Окружно тужилаштво и поред ових неријешених случајева, има успјешан и најбољи рад у БиХ.
- Наши тужиоци имају у просјеку нешто више од по три стара неријешена предмета у раду. То је мали број који више не захтијева израду посебног плана рјешавања старих предмета - објаснио је Жерић.
Један од случајева, који је највише узбуркао и најдуже интересовао јавност у РС, је убиство Милана Вукелића. Он је убијен 6. новембра 2007. године у експлозији бомбе која је највјероватније активирана даљинским управљачем док је возио аутомобил "форд фијеста" у бањалучком насељу Старчевица. Тада су са Вукелићем тешко повријеђени Бањалучани Томислав Добрињац и Слава Пепиновић, који су се налазили у Вукелићевом "форду". Милану Вукелићу, прије него што је убијен, више пута је пријећено.
Убиство Ирене Предојевић из Козарске Дубице је једно од најмонструознијих убистава у Српској, а оно још нема судски епилог. Предојевићева је убијена у августу 2005. године, а овај случај шокирао је мјештане Козарске Дубице. Нестала је у ноћи између 6. и 7. августа 2005. године у Козарској Дубици док се враћала кући након ноћног провода с пријатељицама. Њено тијело пронађено је запаљено 8. августа 2005. године на дивљој депонији у селу Божићи, код Козарске Дубице. Убиство Рушка Пајића већ скоро пет година води се као "неријешен случај". Он је пронађен мртав 22. фебруара 2010. године у свом аутомобилу "пежо 405" испред једне викендице у Чокорским пољима код Бањалуке. Убица је у њега испалио 15 хитаца, а коришћено је оружје с пригушивачем.
Неухватљиви Пахуљица
Главобоље полицији изазивају и серијски пљачкаши као што је разбојник Пахуљица. Сумња се да је тај човјек одговоран за више од 23 разбојништва у маркетима, продавницама, апотекама и кладионицама у Бањалуци, Приједору, Прњавору, Дервенти и Лакташима, што га чини својеврсним рекордером. Надимак је добио по извезеној сњежној пахуљици на плетеним рукавицама које је користио у десетак пљачки. Вјерује се да је у пљачкашке походе кренуо крајем 2010. године и још је неухватљив. Иако временом мијења оружје, маске, рукавице, његов стил је увијек исти и по томе препознатљив. У посљедње вријеме се "смирио", тако да је питање да ли ће икад бити откривен.
Униформе
Једна од мистериозних пљачки за полицију је и она из децембра 2004. године када су маскирани разбојници отели 2,04 милиона марака из возила за транспорт новца Рајфајзен банке. Разбојници су били обучени у униформе СФОР-а, а возило су пресрели на путу Бањалука - Кнежево у мјесту Јасенов До. Обезбјеђењу и возачу су запријетили пушкама те отели новац. У овом случају привођено је више особа, али до данас нико није оптужен за то кривично дјело.