Ко штити клубове
Душан Телесковић, Политика [објављено: 27/09/2009]
Како управе тимова обезбеђују најширу подршку и заштиту од стране политичара и полицајаца
Клубови су заправо највећи проблем у борби против хулиганизма у Србији. Та тврдња добила је потврду после седнице Савета за спречавање насиља у спорту која је протекле недеље одржана у Београду. Тиме је заправо потврђено оно што је годинама уназад било познато упућенима у дешавања у српском спорту.
Колико су клубови проблем показује податак да се ретко који челник фудбалског клуба оградио од такозваних навијача, а јавна је тајна да управе тимова често финансирају вође такозваних навијача. Колико је познато,једино се бивши председник Црвене звезде Топлица Спасојевић оградио од такозваних навијача после инцидената на утакмици с Хајдуком и после тога је имао толико проблема да је морао да напусти клуб. Један од бивших челника једног од фудбалских клубова често је знао новинарима да исприча како је вођама куповао станове.
Познато је и да навијачи путују на европске утакмице наших највећих тимова управо отрошку клуба за који навијају. Плаћају се аутобуске и авионске карте, визе се обезбеђују посредством амбасада, а појединци добијају чак и дневнице. Услов је, наравно, подршка клубу, а заузврат добијају и заштиту клуба у случају да прекораче линију спортског бодрења што је веома чест случај за наше прилике.
Један од људи упућених у дешавања у српском фудбалу пристао је за наш лист да исприча о каквим односима је реч, уз услов да не објављујемо његово име. Каже да се читав проблем хулиганизма у Србији заснива на линији такозвани навијачи –управе фудбалских клубова – политичари – полицајци. Додаје да би можда управо на тој линији требало тражити решење овог горућег проблема. Незванично, таква линија није строго устројена, већ функционише по принципу од случаја до случаја и од интереса до интереса.
Клубови,дакле,плаћају подршку навијачима који то обилато користе за стицање личног богатства, али и заштиту од судског гоњења. Заправо,клубови су направили такву организацију да у њиховим управама седе људи из различитих миљеа који могу да помогну у области у којој делују. Примера ради, у сваком управном одбору великих клубова седе политичари из власти. Један од политичара који је седео у управном одбору нашег познатог фудбалског клуба кажеда од њега нико никада није тражио било какву услугу. Чак је, каже, више он имао захтева према клубу, неко клуб према њему. Из свега је закључио да клубови политичарима дају чланство у УО због стварања слике да имају заштиту и да им нико ништа не сме.
„Како ми да уђемо у клуб да га проверавамо кад у њиховој управи седи неко ко је носилац власти и од чије речи зависи и мој посао”, каже полицајац који годинама ради на откривању такозване фудбалске мафије.
Тај полицајац каже да је додатни проблем то што је много утицајних припадника МУП-а, углавном бивших генерала, дакле његових шефова, повезано с фудбалским клубовима. Примера, каже, има много. Међу тим припадницима МУП-а повезаност с клубовима и савезом сматра се привилегијом.
–Погледајте само ко је начелник Службе за борбу против организованог криминала МУП-а, одакле је и шта је раније радио. Погледајте и ко је све од бивших припадника МУП-а радио у савезима и клубовима – каже наш саговорник из полиције, упућен у дешавања у српском спорту.
Начелник СБПОК-а, једне од најважнијих служби МУП-а, ако не и најважније, јесте Светислав Бата Ђуровић. Он је у јавности познатији као човек који је обављао функцију комесара за безбедност Фудбалског савеза Србије, у време када је на челу ове организације био Звездан Терзић. Терзић је на потерници због малверзација у продаји фудбалера.
Када је започета истрага против њега, Терзић је означен као члан такозване црногорске везе у српском фудбалу чијим се вођом сматра Бранислав Брана Мићуновић, човек који у медијима важи за „незваничног краља црногорског подземља”. Мићуновић је тада означен као неформални центар моћи у ФСС, а с Терзићем га повезују „кумовске и комшијске везе из Пљеваља и Никшића”. Као још један од чланова такозване црногорске везе означен је Ратко Буторовић,познатији као Канкан. Колоритни председник ФК Војводина је чак био хапшен због намештања једне првенствене утакмице, а прислушкивањем његових разговора утврђено је да је потплатио судије с „четири кила печења”, што је заправо била шифра за четири хиљада евра. Процес против Буторовића се и даље води, али Фудбалски савез није никада казнио Војводину због намештања утакмице у Лучанима против Младости, што је вероватно случај незабележен у свету. Поврх свега, Буторовић је и данас председник Војводине и несметано ради у српском фудбалу.
–Буторовић је вероватно случај на којем се може доказати ко штити нелегалне послове у клубовима, а тиме и навијаче – каже наш извор из полиције.
Незванично, против Ђуровића је једно време вођена и истрага о томе да ли је штитио Терзића и остале чланове такозване црногорске везе, али докази за такву тврдњу нису пронађени. Место комесара за безбедност ФСС је напустио након одлуке МУП-а да активни припадници полиције не смеју да обављају функције у фудбалу.
-----------------------------------------------------------
Регрутовање војске
Хулигани (већина њих се бави криминалом) користе трибину за обављање својих послова. Вође хулигана из редова малолетника често регрутују војнике по принципу послушности и суровости коју испољавају у извршавању наређења. Направљен је принцип по којем само послушан и суров младић може да напредује у скупини, док се они који долазе на утакмице само да би навијали фер и спортски врло брзо, на разне начине, терају с трибине. Један од навијача каже за наш лист да је међу клинцима постало веома популарно да праве каријеру на трибини. Желе да се докажу својим ауторитетима и да сами једног дана постану вође.
„Један од главних разлога јесте популарност, а веома битну ствар чини и то што вође навијача често пролазе некажњено за било шта што направе. Клинци на њих гледају као на успешне људе који на сумњив начин зарађују велике паре, а истовремено су недодирљиви пред законом. Уз то, у појединим фудбалским клубовима често воде и главну реч, када је у питању политика клуба”, каже један од навијача Црвене звезде који је желео да остане анониман.
Д. Т.
|