banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 12:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3865 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191 ... 194  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 21:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
Bukvalno svejedno... nema garancije da ces prezivjeti. Svi crash testovi se rade pri brzinama do 60 km/h... lijepo su se proizvodjaci automobila ogradili ;)
Fizika kaze: ti ides 80 km/h, auto iz suprotnog smijera 80 km/h ako se desi frontalni sudar to je kao da se zakucas u zid pri brzini od 160 km/h... Prosto receno, vezivanje sigurnosnim pojasevima ima smisla u svakom slucaju, proizvodjaci automobila su ih dizajnirali da apsolutno cuvaju glavu u uslovima gradske voznje a u uslovima na magistrali i autoputu nek nam je bog na pomoci. A nas narod se uglavnom ne vezuje po gradu a kao kad ides van grada vezivanje ima smisla... totalno pogresno kao mnogo toga kod nas...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 21:21 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Znači sportski vozači (WRC, F1) džabe vežu pojas...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 21:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
Trkacki automobili su drugacije pripremljeni nego putnicki automobili... nije dobro poredjenje. Niko nikad nije poginuo u wrc-u i f1 bolidu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 21:59 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Auta za trke su strukturalno ojačana zbog performansi, ali nisu zbog toga bezbjednija nego putnička auta.
Svako auto, pa i ono za trke, je dizajnirano da što više zaštiti putnike u njemu.
Pojas nije magična sprava koja ti omogućuje da postaneš besmrtan u autu.
Isto tako, nije ni napravljen da pomaže u 100% situacija... ako pomaže u više situacija nego što odmaže, isplati se.
Svaki je sudar specifičan i ne možeš primjeniti uopštena pravila... ako si kurate sreće, nećeš preživjeti sudar na 20 km/h.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Nemaju bas putnicka auta roll bar npr :D

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 22:41 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Stoji... al gdje onda smjestiti sve putnike?
Možemo tražiti razlike do besvjesti... moja rečenica je ukazivala na apsurd razmišljanja.
Besmisleno je diskutovati da li treba vezati pojas, pogotovo na kojoj brzini.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 22:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Nemaju rol bar ali ih sve vise imaju neku vrstu kaveza koji treba da stiti putnike od prevrtanja i slicno. Argument ne pije vode, sorry


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 22:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
<Enter_name> je napisao:
Stoji... al gdje onda smjestiti sve putnike?
Možemo tražiti razlike do besvjesti... moja rečenica je ukazivala na apsurd razmišljanja.
Besmisleno je diskutovati da li treba vezati pojas, pogotovo na kojoj brzini.

Naravno da pojas treba vezivati, definitivno pomaze kod prezivljavanja putnika... hiljade studija govore o tome. Ja sam samo ukazao na paradoks razmisljanja naseg covjeka koji vezuje pojas u voznji na otvorenom putu a navodno on nije potreban u gradu. To je totalno pogresno. Pojas je potreban i spasava glavu - dokazano i na licnom primjeru. Medjutim dizajniran je da spasava glavu u gradu, za to proizvodjaci garantuju a nista se ili vrlo malo pouzdano zna o efikasnosti pri velikim brzinama...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Dec 2023, 23:12 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Pojas spriječava da izletiš iz sjedišta prilikom sudara, tj. da udariš u elemente kabine ili izletiš iz auta, te raspoređuje silu na veću površinu.
Prilikom prevrtanja je pitanje koliko pomaže, ali se opet auto dizajnira da kabina zadrži svoj oblik u tim situacijama, kako bi se povećale šanse za preživljavanje.
Ako je sila prilikom sudara tolika da ugrozi kabinu (što se pokušava spriječiti dizajnom auta, tj. zonama deformacije), svejedno je da li si vezan ili ne.
Sve u svemu, pojas nije jedini element koji povećava šanse za preživljavanje... tu ulogu igra konstrukcija cijelog auta, kao i pomoćna sredstva (airbag).
I džaba sav taj dizajn ako ti njega narušiš nevezivanjem pojasa, nevezano za brzinu kretanja.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 08:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Najgore mi je kad mi neko krene s pricom - znam ja covjeka koji je prezivio jer nije bio vezan...blaaa blaaa, i zato se ne treba vezati. A kolika su oni manjina u odnosu na one kojima je pojas pomogao, ne vrijedi takvima pricati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 10:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5623
Lokacija: Banja Luka
epek je napisao:
Bukvalno svejedno... nema garancije da ces prezivjeti. Svi crash testovi se rade pri brzinama do 60 km/h... lijepo su se proizvodjaci automobila ogradili ;)
Fizika kaze: ti ides 80 km/h, auto iz suprotnog smijera 80 km/h ako se desi frontalni sudar to je kao da se zakucas u zid pri brzini od 160 km/h... Prosto receno, vezivanje sigurnosnim pojasevima ima smisla u svakom slucaju, proizvodjaci automobila su ih dizajnirali da apsolutno cuvaju glavu u uslovima gradske voznje a u uslovima na magistrali i autoputu nek nam je bog na pomoci. A nas narod se uglavnom ne vezuje po gradu a kao kad ides van grada vezivanje ima smisla... totalno pogresno kao mnogo toga kod nas...
Nema garancije ni da ćeš preživjeti pri brzini na koliko se radi Euroncap.
Na većim brzinama, ako ne vežeš pojas, a desi se udes, gotovo sigurno ne izlaziš iz njega. Ako vežeš, možda ostaneš živ.
Pojas ti povećava šanse da preživiš i to ne može biti svejedno.
Vazdušni jastuk može da slomi/povrijedi vrat ako vozač nije vezan. S tim da na nekim autima (možda danas i svim novijim) se neće ni aktivirati bez pojasa.

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 18:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4271
Lokacija: Little Rock, Arkansas
<Enter_name> je napisao:
Besmisleno je diskutovati da li treba vezati pojas, pogotovo na kojoj brzini
epek je napisao:
Naravno da pojas treba vezivati
Eto to je to, kraj priče. Nema potrebe za dalje analize kad je sve jasno.

blaf77 je napisao:
Najgore mi je kad mi neko krene s pricom - znam ja covjeka koji je prezivio jer nije bio vezan...blaaa blaaa, i zato se ne treba vezati.
Ili ona priča "uletio u rijeku, ne bi se utušio da nije bio vezan".. to dvoje kad čujem prekidam priču.
Ili na primjer "deda pušio 60 godina i podlegao na njivi od udara munje" i onda na osnovu tog jednog primjera valjda zaključuju da pušenje nije štetno.
Zaždijem i ja ponekad koji dim, par kutija godišnje.. ali ne opravdavam se i znam da jeste štetno.
Ljudi su glupi, opšta populacija je u prosjeku - prosječno priglupa.
Ali sve u svemu vidim da se dosta ljudi veže kad uporedim sada i poslijeratni period, prije 20-25 godina ljudi nisu bili tako savjesni.

Btw, kroz vrijeme se dosta mijenjao ljudski pogled na sve u vezi automobila kako je tekao njihov razvoj.
Evo jedan zanimljiv prilog iz šezdesetih prije nego što su postojali alkotesteri: https://www.youtube.com/watch?v=W_tqQYmgMQg

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Meni je nevjerovatno kad na onom semaforu vidim broj vozila u kojima je neko prosao bez pojasa. Sve kontam da on ne radi dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 18:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2010, 10:22
Postovi: 689
Ne zna se šta je veća besmislica, to da pojas nije neophodan u gradu ili na otvorenom. Da ne pričam o tome koliko ne postoji svijest o vezanju na zadnjim sjedištima, što je opasnost ne samo po tog putnika, već i po onog ispred njega.
Šanse za udes jesu daleko veće u gradskim uslovima, ali isto tako ako do njega dođe na otvorenom putu, znatno su veće šanse za fatalan ishod. Apsurdno je tvrditi da je tu svejedno jesi li vezan, jer nije svaki udes pri brzinama >60 km/h frontalni sudar bez kočenja.

Inače, kazna za nevezanje pojasa je smiješna, treba povećati na 400 KM i mjesec dana bez vozačke.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 19:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5623
Lokacija: Banja Luka
Zanimljiva je i situacija u autobusima (ne-gradskim) sa pojasevima...

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 19:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4271
Lokacija: Little Rock, Arkansas
blaf77 je napisao:
Meni je nevjerovatno kad na onom semaforu vidim broj vozila u kojima je neko prosao bez pojasa. Sve kontam da on ne radi dobro.
Ja mislim da ono nije relevantno, ne vjerujem da onaj uređaj to može precizno optički prepoznati.. broj nevezanih može biti i puno veći i puno manji, ali gledajući iz auta, ili kao pješak, vidim da se većinom koristi pojas naprijed, samo šošoni i krkani ne koriste pojas.

@Volta
+1

Sad nešto kontam, ako su pojasi u autu obavezni kako je moguće da su motocikli legalno prevozno sredstvo s obzirom na rizike (npr. jedan kamenčić može učiniti da padneš i otkližeš pod točak kamiona)?
Nisam ozbiljan - to je isto kao da pitam zašto je vutra legalna u Koloradu a nije kod nas. 8)

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 20:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
https://youtube.com/shorts/JHctKf1ytxs? ... aCZtO4YOaH

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Dec 2023, 22:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
Volta je napisao:
Inače, kazna za nevezanje pojasa je smiješna, treba povećati na 400 KM i mjesec dana bez vozačke.

Ma dobro, to je vec radikalno, uostalom ni policajac ne moze sto posto tvrditi da li je neko u autu bio vezan ili ne. Efikasnija bi bila neka medijska kampanja nego bilo kakva kazna. Ovo iz Engleske je dobar primjer.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 26 Dec 2023, 08:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5623
Lokacija: Banja Luka
Ako je ono što mislim, ovi snimatelji svadbi svašta sebi daju za pravo:

Poginulo četvoro u toku snimanja svatova: https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu ... ova/807318

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 26 Dec 2023, 09:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2370
Svi koji su ubjedjeni da ne treba vezati pojas, neka ga ne vežu. Vrijeme i evolucija će da odrade svoje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3865 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191 ... 194  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs