banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 09:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7231 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356 ... 362  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Otprilike ovako:
Roditelji djetetu nabili kompleks više vrijednosti, djeca ga provalila da ih gleda sa visine i naravno da su ga izopštili i vjerovatno zezali . . . On naravno osvetoljubiv i eto . .
Otac ga ucio da gadja, vodio u streljanu itd itd.

100% je proucio unapred kako sta, a detalj da je koristio engleski da pripremi plan govori da je negdje citao neko generic uputstvo...

Ko je dovoljno star da se sjeca slucaja iz teslickog srednjoskolskog i malog Mihajlovica . . Nije isto, nije ni slicno, ali desilo se (njega su upucali snajperom pa on aktivirao bombu u ucionici).


Protiv takvih slucajeva se jako tesko boriti sistemski, to su jednostavno anomalije poput udara groma ili sta znam. Jednostavno, nije moguce biti apsolutno siguran i to je to.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 16:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5623
Lokacija: Banja Luka
Upotreba engleskog ne treba da čudi. Djeca tih godina dosta engleskih riječi koriste (pogledati jutjubere).
To je mogao i iz igrica i iz filmova pokupiti (mislim na englesku terminologiju, ne način ponašanja).

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 16:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Zao mi je ali nacelna ideja je iz medija i besmislenog prenosenja vijesti iz USA.
Sve ostalo jbg

Na zalost, sad slijedi media show spektakl koji ce samo negdje kasnije prouzrokovati nesto slicno. Tu sada ukljucujem ponasanje medija, ova nesretna tri dana zalosti, ponasanje politicara, kralj izmisljene drame se nije jos oglasio na stvarnu dramu vjerovatno dok mu se ne poslozi sta ce reci. Tu je cak i cirkus sa slanjem policije u skole...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 17:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 22:37
Postovi: 1589
Evo ga upravo sad uzivo oblizuje se i uzdise sa ovim dramskim pauzama...

_________________
Prijatelju ove noci, prijatelju moga sna.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 17:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Upravo usao u kuci i vidim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 17:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 6021
Неки од коментара клинаца

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 19:32 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Dec 2022, 22:41
Postovi: 7
Zbog takvih idiota se ovo i desava. Klincadiji je puno dozvoljeno, sad to dolazi na naplatu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2251
Lokacija: Trn
boban1982 je napisao:
Неки од коментара клинаца

Slika
Jbt te život....

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока

_________________
They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 23:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2370
Eto, to je do sada bilo nepoznato. Baš me čude ovi degenski komentari. Vidim i vi se čudite u pm. Kao da ste sada ispali iz pecine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 03 Maj 2023, 23:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1554
Nije roditelj onaj ko dobije dijete, već ko napravi čovjeka od njega.
Tu sve počinje i završava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 02:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
BROJ 568 22.11.2001
Citiraj:
Roditelji u početku deci ili ne veruju da su zlostavljana smatrajući da preuveličanjem žele da dobiju na značaju. Kad shvate da je vrag zaista odneo šalu, ne znaju kako da im pomognu, kome da se obrate. Pomisao na uzvratno nasilje je više nego česta.

Neretko se žrtvi savetuje da se kloni nasilnika, da ga ne izaziva, prihvati pravila grupe. Na prvi pogled savet je dobar: zla se valja kloniti. Iz puste želje da se nasilje na neki način kao pojava izbegne žrtvi se u podsvest ugrađuje odgovornost za položaj u kome se našla.
Tako, najviše zahvaljujući odraslima, jedanput formirana žrtva teško menja svoju poziciju i maltretiranje traje godinama.


Citiraj:
"Treba neko pošteno da ga isprepuca", preporučila je, po svedočenju jednog roditelja, učiteljica kao "lek" za nasilnika u svom razredu, čije ekscese inače zataškava zbog straha od reakcije njegove majke na sam pomen da se njeno dete preagresivno ophodi prema okolini. S druge strane, onima koji "piju" batine, ista učiteljica savetuje da "skrate jezik" i da ga ne izazivaju.

Jedan njen učenik, koji je bio žrtva i od grupe stalno optuživan da je nekim gestom, postupkom ili rečju izazivao nasilje, stisnuo je zube i otvorio novo poglavlje svog života. Budući vrlo jak ali i sažaljiv na tuđi bol, odlučio je da raskine sa tom neproduktivnom praksom. Jednog dana došao je kući razbijena nosa, krvav ali zadovoljan: "Više me neće dirati", saopštio je užasnutim roditeljima. "Pretukao sam ih." Zaista, on je time efikasno rešio svoj, ali je i izazvao nov problem. Grupa je, naime, već sledećeg dana odabrala i novog vođu i novu žrtvu.


Citiraj:
"Ko šutne tebe, vrati mu odmah istom merom koliko god da je jači od tebe", obično kaže otac trepćućim očima koje se žale na stanje u razredu. Pogrešno. Od oca dete dobija potvrdu da je sila legitiman način rešavanja konflikta.

"Neka se sâmo snađe. Treba da se očeliči, da se spremi za surovi svet. Ko je meni pomagao?" objašnjava svoju indiferentnost drugi. Takođe pogrešno. U sukobu sa grupom pojedinac uvek gubi.

"Sutra ću te čekati ispred škole pa ću im pokazati njihovog boga." Nipošto! Svako nasilje odraslih prema detetu nedostojno je, ali je i krivično delo.




Citiraj:


Pedagoški promašaj
Sredinom prošlog meseca jedan trinaestogodišnjak je u školu poneo poveći kuhinjski nož da bi, iskazivanjem ozbiljne pretnje svojim vršnjacima, prekinuo dugogodišnji kontinuirani maltretman koji se kretao od sitnih i krupnih pakosti do ozbiljnog fizičkog zlostavljanja. Iako ne baš sjajnih ocena, po opisu njegovih nastavnika inteligentan je, komunikativan, talentovan. Dve osobine su ga naročito izdvajale od proseka: najmanji je rastom, dakle najslabiji i vrlo "dugog" jezika. Nije umeo da "oćuti".

Priča o nožu se munjevito proširila školom, stigla do školskog pedagoga i, srećom, sve se završilo bez fatalnih posledica. Upitan zašto se nije obratio za pomoć starijima, roditeljima i nastavnicima, odgovorio je da se za pomoć obraća već toliko godina, da je problem poznat i jednima i drugima i da mu je dosadilo neprestano preklapanje o uzrocima i posledicama i pozivima na strpljenje. Šikana nije prestajala nego samo menjala vidove i on je čvrsto odlučio da problem razreši sam.

U razgovoru sa školskim pedagogom nasilnici su upozoreni da ga ostave na miru uz pretnju da će, ako tako nastave, "razred biti rasformiran" a njemu je posavetovano da ubuduće odbroji do deset pre nego reaguje.

Nastavničko veće je, za primer drugima obznanilo da je donošenje hladnog oružja u školu neprihvatljivo i dečak je dobio najstroži ukor koji povlači ocenu iz vladanja "ne zadovoljava". Razredni starešina ga je tešio da tu ocenu nije dobio on nego nož izražavajući nadu da će razumeti "situaciju". Njegovom ocu je u direktorskoj kancelariji nedvosmisleno saopšteno da je on pravi krivac jer nije naučio sina da se bije.

https://www.vreme.com/vreme/zanemareni-i-zlostavljani/

Niko ne govori da li su ti silni programi za borbu protiv vršnjačkog nasilja po školama u zadnjih 20 godina svrsishodni.

Uvijek kada se dogodi neko sranje u Americi naši starci su govorili ma to se događa tamo kod njih nema toga kod nas. Sad su se izdogađala sva zla koja se mogu vidjeti na televiziji i koja su važila samo za Ameriku.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 06:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2020, 06:41
Postovi: 592
Ja ne znam o kojim programima za rješavanje vršnjačkog nasilja pričaš. Ja mogu da iznesem neke programe za nerješavanje nasilja o kojima su mi kolege koje rade u školama pričali.

Jedan lik iz razreda namlati drugog i pošalje ga u bolnicu(slomljen nos). Izglasa nastavničko vijeće da se izbaci, školski odbor poništi odluku i kao epilog toga ovaj mali koji je dobio batine se prepiše u drugu školu.

Učenik baci šestar na profesora, koji po novim pravilima ne smije da ga izbaci sa časa nego mora da ga pošalje pedagogu. Ovaj mu kaže nemoj više i vrati ga na čas.

Priroda posla mi je takva da često komuniciram sa nastavnicima i nikad ne bih preporučio nikom da taj posao radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 08:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Rocker je napisao:
Otprilike ovako:
Roditelji djetetu nabili kompleks više vrijednosti, djeca ga provalila da ih gleda sa visine i naravno da su ga izopštili i vjerovatno zezali . . . On naravno osvetoljubiv i eto . .
Otac ga ucio da gadja, vodio u streljanu itd itd.

100% je proucio unapred kako sta, a detalj da je koristio engleski da pripremi plan govori da je negdje citao neko generic uputstvo...

Ko je dovoljno star da se sjeca slucaja iz teslickog srednjoskolskog i malog Mihajlovica . . Nije isto, nije ni slicno, ali desilo se (njega su upucali snajperom pa on aktivirao bombu u ucionici).


Protiv takvih slucajeva se jako tesko boriti sistemski, to su jednostavno anomalije poput udara groma ili sta znam. Jednostavno, nije moguce biti apsolutno siguran i to je to.


S jedne strane, visoko obrazovani roditelji kojima je školski uspješno dijete dodatni ukras na njihovom portfoliju, brinu se za njega koliko im pomaže da liječe sopstvene komplekse.
S druge strane mali vjerovatno ima i predispoziciju da bude samotnjak, nije imao razumijevanje u društvu, ni od roditelja. Zato je tražio izlaz u virtuelnom svijetu (igrice, društvene mreže). Engleska terminologija plana jasno ukazuje na to. Dakle, s te strane možemo da kažemo da je taj otrov sa Zapada našao pogodno tle da se primi, u Kosti Kecmanoviću, i tu sam saglasan sa Ružićevim istupom juče.
Sa treće strane, ova djeca koja su ga maltretirala, glavu dajem da njihova terminologija više vuče na razne Kristijane, Bube i Jale i Breskvice (onaj svjetski događaj, što je egzaltirano rekla legenda Vlado Đajić, a uskoro opet u Banjaluci! Idemo svi, sa Đajićem u prve redove!) i svo ostalo smeće koje država Srbija Vučićeva sistemski propagira po principu "hljeba i igara" i tu bi Ružiću trebalo postaviti pitanja, ali juče nije bio trenutak za to.

Apsolutno kao prvu mjeru privremeno moratorijum ne na oružje (jer to je krajnja tačka) o čemu priča Vučić, već na rijaliti emisije i te mreže poput TikToka. Pa onda da gledamo, šta i kako dalje.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 08:39 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Rivaldinho je napisao:
Apsolutno kao prvu mjeru privremeno moratorijum ne na oružje (jer to je krajnja tačka) o čemu priča Vučić, već na rijaliti emisije i te mreže poput TikToka. Pa onda da gledamo, šta i kako dalje.

Onda treba zabraniti cijeli Internet i riješen problem... je li?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 09:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Ne, prijatelju... ali ne može sve da se dopusti, ako vidiš da ima poguban uticaj. Isto i za cenzuru knjiga, recimo. Isto kao što ne možeš da dopustiš da goli ljudi hodaju po ulici... Mora se naći neki način da se ograniči štetan, poguban sadržaj. Pa nemoj zabraniti YouTube, ali blokiraj kanal Baka Prase. Recimo.
I za kovid smo uvodili privremene zabrane, dok se nismo bolje upoznali sa tim, da vidim s čim imamo posla ustvari.
Stvar je za širu diskusiju struke iz mnogih oblasti. Đavo je odnio šalu, u svakom slučaju.
Taj zapadni liberalni princip svih mogućih "sloboda" i dovodi do toga da se više ne zna ko je roditelj, ko dijete, ko učitelj, ko đak, ko policajac, ko civil...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 12:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jun 2017, 11:57
Postovi: 464
Pečenko je napisao:
Nije roditelj onaj ko dobije dijete, već ko napravi čovjeka od njega.
Tu sve počinje i završava.

Odlično rečeno. Čak i ako ti, mimo tvoje kontrole, neko maltretira dijete to kako si ga odgojio će sigurno uticati na to kako će reagovati u takvoj situaciji. Ne treba tu puno filozofirati i tražiti krivce u video igricama, internetu, Americi itd. Ako odgojiš zdravo i stabilno dijete nikakve igrice ni tiktokovi ga neće natjerati na takav zločin. Isto naravno važi i za roditelje djece koji maltetiraju slabije od sebe. Nisu oni sigurno bez razloga "odjednom" postali takvi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 16:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Puno ime i prezime te škole u BG je:

Ogledna osnovna škola "Vladislav Ribnikar"
BROJ 568 22.11.2001
Citiraj:
"Nasilno ponašanje kod dece je u poslednje vreme sve izraženije", iskustvo je iz prakse Lidije Maksić, psihologa u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar". "Ono što jako zabrinjava jeste to da se na vrlo ranom uzrastu, već od prvog razreda, pojavljuju sve brutalnija agresivna ponašanja. Fenomen je teško objasniti osim kao posledicu roditeljskog zanemarivanja dece. I zlostavljanja, takođe."

https://www.vreme.com/vreme/zanemareni-i-zlostavljani/

Imali su psihologa prije 20 godina i svakava čudesa, kabinet za ovo i ono. Ničim djecu više ne možeš impresionirati.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 16:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2370
Sjećate se onoga: "reću te tati ili mami" Jbg to je nama bilo dovoljno, bojali smo se. A sada je to zakonom zabranjeno. Sada nemaš apsolutno nikakvu zaštitu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 17:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Danjamin je napisao:
Pečenko je napisao:
Nije roditelj onaj ko dobije dijete, već ko napravi čovjeka od njega.
Tu sve počinje i završava.

Odlično rečeno. Čak i ako ti, mimo tvoje kontrole, neko maltretira dijete to kako si ga odgojio će sigurno uticati na to kako će reagovati u takvoj situaciji. Ne treba tu puno filozofirati i tražiti krivce u video igricama, internetu, Americi itd. Ako odgojiš zdravo i stabilno dijete nikakve igrice ni tiktokovi ga neće natjerati na takav zločin. Isto naravno važi i za roditelje djece koji maltetiraju slabije od sebe. Nisu oni sigurno bez razloga "odjednom" postali takvi.


Okereni se malo oko sebe!! Takav savjet moze da bude relevantan danas samo na pustom otoku gdje si ti sam sa svojim dijetetom izolovan i "nesmetan". Jos uvijek zivis u svijetu zabluda i 19,20 stoljeca gdje je roditelj odgajao dijete!!

Ocitio nisi prosao danasnju roditeljsku skolu. Prvo i osnovno vezuj roditelja za imenicu koja se zove porodica pa kreni od toga. Gdje je kako je i u kakvom stanju i zbog cega je u takvom stanju danas.

Bavi se stvarnim uzrocima a ne komentarisi posledice sa izrekama iz drugacijih vremena koje su donosene u potpuno drugacijim okolnostima.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crna hronika
PostPoslato: 04 Maj 2023, 20:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jun 2017, 11:57
Postovi: 464
Kakav komentar... Znači moguće je biti dobar roditelj samo "na pustom otoku"? Pa jbm ti takvo roditeljstvo, ako je isto samo funkcionalno pod idealnim okolnostima. Šta više, svojim komentarom si rekao da si digao ruke i skidaš svaku odgovornost sa sebe kao roditelja? Šta je onda po tebi uopšte dužnost jednog roditelja danas?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7231 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356 ... 362  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs