Citiraj:
S. DOBROSAVLjEVIĆ | 19. april 2018. 15:25 > 21:05 | Komentara: 0
U Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu sahranjen Boki Milošević
Foto:Ž.Knežević, D. Milovanović
Foto:Ž.Knežević, D. Milovanović
SRODNE VESTI
Boki će počivati u Aleji velikana
KAŽU doći će prijatelji da te isprate na večni počinak. Ti ne ideš nigde, ostaješ večno sa nama. Hvala ti za rođendane, lekcije, smernice, glas razuma, za upozorenja, mekike na plaži, vožnju brodićem, za gratis nastupe u mom vrtiću. Hvala ti na snazi kad je trebalo da me pustiš da odem, a zapravo nikad i nisam. Hvala ti za brata, za sestre, jer je to najveće blago koje si nam ostavio. Za javnost je to muzika, za nas ono što ostajemo jedni drugima!
PROČITAJTE I: Preminuo Boki Milošević
Ovo je pismo koje je nastarija ćerka maestra na klarinetu Božidara Bokija Miloševića - Gordana poslala iz Amerike, a u četvrtak ga je drhtavim glasom pročitala njena sestra Tijana, ispred Crkve Svetog Nikole na Novom groblju u Beogradu gde je sahranjen legendarni muzičar. Tijana je zatim pročitala i pismo brata Milana iz Kanade, koji takođe nije bio na sahrani. Emotivnim rečima od dugogodišnjeg kolege i prijatelja Bokija Miloševića, koji je preminuo u nedelju uveče u Beogradu u 86. godini, oprostili su se i Merima Njegomir i Bora Dugić. Zatim su okupljeni velikom umetniku uputili poslednji aplauz, dok su iz zvučnika dopirali zvuci Bokijevog klarineta i jedne od njegovih omiljenih kompozicija "Zov sa planine".
Foto D.Milovanović
Ispred crkve, gde se nalazio kovčeg sa telom slavnog muzičara prekrivenim cvećem, već oko 13 sati počeli su da pristižu prijatelji, saradnici i kolege velikog umetnika kako bi mu odali poslednju počast. U tišini su prilazili Bokijevim neutešnim ćerkama, violinistkinjama Tijani i Kseniji Milošević, supruzi Biljani i zetu Saši Milioševiću Maretu kako bi im izjavili saučešće.
Foto:Ž.Knežević
Gotovo cela srpska estrada bila je u četvrtak na ispraćaju muzičke legende. Od čarobnjaka na klarinetu koji je ostavio dubok trag u našoj muzici oprostili su se Snežana Đurišić, Nada Topčagić, Vera Matović, Dragan Aleksandrić, Milena Plavšić, Dejan Petrović, Ljubiša Pavković, Mirko Kodić, Oliver Njego, Saša Matić, Čeda Marković...
Posle opela i oproštajnog govora, duga povorka krenula je ka Aleji zaslužnh građana i večnoj kući Bokija Miloševića. Kada je kovčeg sa telom slavnog umetnika spušten u grob, njegove ćerke Tijana i Ksenije nisu mogle da savladaju emocije, pa su počele da jecaju, zagrlivši se čvrsto. Boki Milošević počiva pored košarkaške legende Ranka Žeravice, kolege Mikija Jevremovića i još nekoliko srpskih velikana.
Foto:Ž.Knežević
BIO JE BOŽJI DAR
U KAMENOJ sali Radio Beograda u četvrtak pre podne održana je komemoracija Bokiju Miloševiću, a na nemerljiv doprinos proslavljenog instrumentaliste našoj muzici podsetile su njegove kolege. Izvršni i umetnički direktor i dirigent Muzičke produkcije RTS Bojan Suđić istakao je da su "retki ljudi koji su svoj božji dar, poseban talenat koji poseduju, rascvetali i nadogradili do nivoa koji je dostigao veliki Božidar Boki Milošević i tako postao pojam za klarinet i našu narodnu muziku uopšte".
Zorica Brunclik i Kemiš,Foto:Ž.Knežević
On je podsetio da je Milošević bio magistar Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, virtuoz na klarinetu, kompozitor, vođa orkestra i pedagog.
- Mogao je da bira kontinent i neke od značajnih svetskih simfonijskih orkestara koje su mu nudili, ali je izabrao Srbiju i Beograd ostavljajući ovde neizbrisiv trag i pronoseći zvuke našeg folklora po čitavom svetu - istakao je Suđić.
Nekadašnji šef Narodnog orkestra RTS, harmonikaš Ljubiša Pavković rekao je da su pogled i stremljenja Bokija Miloševića na narodnu muziku bili vrhunski.
- On je od svega želeo da napravi akademiju, da narodni orkestar i narodna muzika dobiju mesto koje, nažalost, u ovoj našoj Srbiji nemaju ni danas - poručio je Pavković.
Vlado Georgiev
Čovjek za koga kažu da je bio moralna vertikala za pjevače kada se pohase. Sad kad je sve elektronika, više neće biti potrebni.