Citiraj:
Prema grubim procjenama Republičkog zavoda za statistiku, u Banjaluci trenutno živi oko 225.000 stanovnika.
"Taj broj se iz godine u godinu povećava, ali se ne može precizno znati jer popisa stanovništva dugo nije bilo. Samo protekle godine u najveći grad Srpske doselio se 2.361 stanovnik, a odselilo njih 1.200, što znači da se ukupan broj povećao za 1.161", izjavila je za "Glas Srpske" Radmila Čičković, direktor Republičkog zavoda za statistiku.
U posljednje četiri godine broj stanovnika najvećeg grada Srpske povećan je za 4.314, a tome je doprinijelo to što su se doselila 8.862 stanovnika, ali se zato i odselilo 4.548. Najviše stanovnika odselilo je u 2008. godini, ukupno 1.219, ali je i tada migracioni saldo bio pozitivan jer se doselilo 2.257 lica.
Banjalučani ističu da je primjetno povećanje broja stanovnika na podruju grada.
"Banjaluka postaje evropski grad. Mislim da u njoj sada živi između 300.000 i 350.000 stanovnika jer to može da se osjeti po frekvenciji na gradskim ulicama, gužvama kako u prodavnicama, ugostiteljskim objektima, saobraćaju, tako i ambulantama, na autobuskim stanicama... Sjećam se Banjaluke i kada je imala tridesetak hiljada žitelja i mogu vam reći da patim za tim vremenima jer, uprkos modernizaciji, grad nije bio toliko proširen pa se za pet minuta hoda moglo stići sa kraja na kraj grada", rekao je penzioner Dragiša Mihajlović.
Prema mišljenju sociologa Ivana Šijakovića, Banjaluka je postala jedan privredni, kulturni, obrazovni i politički centar i samim tim ona je magnet koji privlači ljude zato što oni očekuju da će tamo prije naći neke bolje uslove života.
"Razlog za to je što ne postoji dobra ekonomska, demografska ili socijalna politika koja bi išla ljudima u susret, već obrnuto, idu ljudi u susret onome gdje ih vode njihove potrebe. Trebalo bi da se sve što ima u Banjaluci stvori i u drugim, manjim gradovima", objašnjava Šijaković.
Prema njegovim riječima, tako se napuštaju resursi koji postoje u drugim dijelovima RS i oni ostaju neiskorišćeni.
"Sve većim doseljenjem stanovništva u najveći grad dolazi do neke vrste metropolizacije Banjaluke ili pretvaranja cijele RS u dva-tri grada, a prije svega u Banjaluku. Ako se to nastavi, pola RS će živjeti u Banjaluci. Time se ruši ravnoteža i to ima velike posljedice jer se istočni i zapadni dio prazne", naglašava Šijaković.
(BLLIVE)
U najgorem slučaju postaćemo Singapur.
