banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 06:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Avg 2010, 13:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Vecina ljudi smatra da je za precizno odredjivanje poluprecnika Zemlje neophodna skupa savremena oprema i koriscenje satelita. Medjutim, prvo precizno odredjivanje poluprecnika nase planete je izvrseno uz pomoc ljudskog koraka, i to jos u trecem veku pre nase ere. Ovo merenje je izvrsio gracki filozof Eratosten, i ono je predstavljalo znacajan pomak u razvoju astronomije.

Koriscena metoda se zasniva na geometriji. On je, naime, iskoristio cinjenicu da se u mestu Siena (danasnji Asuan) Sunce jednog podneva nalazi u zenitu (slika). To je znacilo da su na tom mestu suncevi zraci padali pod pravim uglom. Postoji prica da je ovakav polozaj Sunca utvrdjen na osnovu posmatranja iz dubokog bunara. U istom trenutklu Sunce je u Aleksandriji imalo zenitnu daljinu koja je iznosila q=7,2o. Veoma vazno u ovom proracunu je bilo da se ova dva mesta nalaze na jednom meridijanu. Zbog jednakosti (uglovi sa pralelnim kracima) ugao izmedju Siene i Aleksandrije je isto q. Eratosten je za rastojanje izmedju ova dva grada (l) iskoristio podatak koji je dobio Aleksandar Veliki uz pomoc “koracara” specijalnog roda u njegovoj vojsci (oni su uz pomoc svog koraka merili rastojanja). Iz proporcije je zatim izracunat poluprecnik Zemlje:

q : l = 2p : 2Rp

Odavde je dobijena vrednost od 6247 km, za poluprecnik Zemlje. Vrednost ekvatorskog poluprecnika zemlje izmerenog savremenim metoama iznosi 6378 km. Razlika izmedju ove dve vrednosti iznosi svega oko 2%.


Slika
http://static.astronomija.co.rs/nauke/istorija/eratosten/MerenjeZemlje.htm

Citiraj:
Oko 240. pr. Kr. Eratosten je izračunao Zemljin opseg koristeći se trigonometrijom i poznavanjem kuta visine Sunca u podne u Aleksandriji i Sieni (danas Asuan, Egipat). Račun je izveo pod pretpostavkom da je Zemlja okrugla i da je Sunce toliko udaljeno da se njegove zrake mogu uzeti kao paralelni pravci.

Eratosten je znao da u Sieni točno u podne za vrijeme ljetnog solsticija (21. ili 22. lipnja) nema sjene u bunaru. Naime, tada je sunce u zenitu nad Jarčevom obratnicom (iako se Siena nalazila neznatno sjevernije). Također je znao da je kut visine Sunca u Aleksandriji u isto vrijeme 7° južno od zenita. Uzimajući da je Aleksandrija bila sjevernije od Siene - Aleksandrija je zapravo na zapadnijoj širini - zaključio je da udaljenost od Aleksandrije do Siene mora biti 7/360 ukupnog Zemljinog opsega. Budući da mu je udaljenost između gradova bila poznata (5,000 stadija), uspostavio je konačnu vrijednost od 700 stadija po stupnju, što znači da je opseg 252.000 stadija. Točna veličina stadija, kojeg je koristio Eratosten, nije više poznata (uobičajen atički stadij iznosio je oko 185 m), ali vjeruje se da Eratostenova vrijednost odgovara između 39.690 km i 46.620 km. Današnja izmjerena vrijednost opsega Zemlje iznosi oko 40.008 km. Stopedeset godina kasnije Eratostenovu metodu koristio je Posejdonije.

Oko 200. pr. Kr. Eratosten je skovao riječ geografija, što je označavalo opisno učenje o Zemlji.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Eratosten

Mene je fascinirala ova pronicljivost. :)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2010, 13:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Jutros gledao :D

O ovome sam prvi put citao prije 5-6 godina i tad me je fasciniralo... Odlicna ideja... :o

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2010, 16:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Гдје сте ви ишли у школу, ово се учи у основној школи. :D

Шалу на страну, много је ствари урађенобез "напредне технолохије", само су заборављене или прикриване, ту је велику улогу имала и црква.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2010, 17:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
skypostman je napisao:
Гдје сте ви ишли у школу, ово се учи у основној школи. :D



Da, sjecam se svega iz osnovne skole :P

skypostman je napisao:
Шалу на страну, много је ствари урађено без "напредне технолохије", само су заборављене или прикриване, ту је велику улогу имала и црква.


Pa ne zove se dzaba srednji vijek i mracni :wink:

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2010, 19:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
Ja mislim da bi Filozofu trebalo ukinuti kablovsku....Sad on svako malo dijeli svoja saznanja sa nama....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2010, 19:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
_zoka je napisao:
Ja mislim da bi Filozofu trebalo ukinuti kablovsku....Sad on svako malo dijeli svoja saznanja sa nama....


Ja ne mogu vjerovati da si ti ljubomoran na Filozofovu prosvjetiteljsku stranu...
Pa ti ne mislis na one kojima je Dodik svojom politikom nametnuo male plate pa oni nemaju para da placaju kablovsku File ti dodje kao Sveti Sava 21og vijeka... Pih, zoka, sitna duso...

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2010, 19:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
_zoka je napisao:
Ja mislim da bi Filozofu trebalo ukinuti kablovsku....Sad on svako malo dijeli svoja saznanja sa nama....


:lol: :lol: :lol:

TaškoBL je napisao:
_zoka je napisao:
Ja mislim da bi Filozofu trebalo ukinuti kablovsku....Sad on svako malo dijeli svoja saznanja sa nama....


Ja ne mogu vjerovati da si ti ljubomoran na Filozofovu prosvjetiteljsku stranu...
Pa ti ne mislis na one kojima je Dodik svojom politikom nametnuo male plate pa oni nemaju para da placaju kablovsku File ti dodje kao Sveti Sava 21og vijeka... Pih, zoka, sitna duso...


E i ti ga pretjera. Ja sam samo znatiželjan. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs