banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Avg 2009, 04:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Maj 2009, 10:00
Postovi: 375
Nije mi jasno da gibanje zemlje u pravcu sjever-jug to jest gore dole za nezanemariv procenat, odnosno približenje suncu za par stotina km (ako je i toliko :roll: ), na osnov silne udaljenosti od sunca, taj minimalni pomak uzrokuje tako drastičnu promjenu temperatura kakvo je period zima-ljeto...nije mi jasno...tu Bog ima svoje prste, jer ova pojava je neobjašnjiva, nek mi proturječi netko.

Isto tako razmišljao sam o kretanju zemlje nasuprot tezi ranije crkve kako se ne kreće. Činjenica je i da se sunce kreće, da je čitav svemir u gibanju, pa ako se sve giba, i normalno je da se giba i treperi, pa sam onda sveo zaključak da je moguće da zelja i stoji a da se sve ostalo giba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Avg 2009, 06:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Smjena godišnjih doba je uslovljena zakrivljenošću Zemljine ose a ne gibanjem sjever - jug.
Možda za ljude djeluje drastična promjena temperature od ljeto - zima ali za jednu planetu je to smiješno mali raspon temperature.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Avg 2009, 09:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Кад је Земља најудаљенија од Сунца тада прима највећу количину свјетлости а самим тим и топлоте, звучи нелогично(наравно ово је примјер за сјеверну полулопту)? Сунчеви зраци 22.6. падају под правим углом на 23степен с.г.ш. тај дан ми зовемо дугодневницом. Тада је на сјеверној полулопти љето, а на јужној зима, зато што сјеверна полулопта добија више свјетлости и топлоте од јужне. Идући даље упадни угао сунчевих зрака се смањује да би 22.9. падали под правим углог на екватор, то је равнодневица. Опет ако идемо даље посмтрано са наше полулопте упадни угао сунчевих зрака се још више самњује и настаје зима на сјев. полулопти, а на јужној љето.
21.12. сунчеви зраци падају под правим углом на 23степен ј.г.ш. и тада је становницима јужне полулопте дан најдужи а нама најкраћи. Идући даље, опет посматрано са нашег гледишта упадни угао сунчевих зрака се опет диже и 21.3 под правим углом падају поново на екватор(прољетна равнодневица), и повећавају се да би опет 22.6. падали под правим углом на 23степен с.г.ш. и тако укруг.

Slika

Slika

Овa тема би могла на Географију?

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2009, 16:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Maj 2009, 10:00
Postovi: 375
Sad ovo ima smisla I razumijem


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs