banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 10:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Колико дјеце имате/желите имати?
Немам дјеце 13%  13%  [ 8 ]
Имам једно 14%  14%  [ 9 ]
Имам двоје 8%  8%  [ 5 ]
Имам троје 0%  0%  [ 0 ]
Имам више од троје 0%  0%  [ 0 ]
Не желим дјецу 3%  3%  [ 2 ]
Желим једно 0%  0%  [ 0 ]
Желим двоје 16%  16%  [ 10 ]
Желим троје 34%  34%  [ 22 ]
Желим више од троје 13%  13%  [ 8 ]
Ukupno glasova : 64
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Jun 2009, 14:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
*zvjezdica je napisao:
Uglavnom se odlučuju za samo jedno eventualno dvoje djece...eh sad, neki govore da je kriva kriza, kao neće da djecu rađaju u siromaštvu, moraju naći stabilan posao, pa kupiti stan...ima svašta... ili je upitanju karijera- nakon što se majka vrati sa bolovanja(koje traje oko godinu dana nakon rođenja djeteta) na posao, razmišlja da ionako ima dovoljno posla oko bebe i sad kad pomisli na još jednu..... :D Ne znam, meni je tu i tamo ovo razumljivo..opet se zna da je trudnoća poslije 35-e rizičnija...hm :angry3:
Za emisiju ,,Stop bijeloj kugi"...nisam baš sigurna na šta je Elvis Presley mislio, ali meni je bilo malo neshvatljivo da porodice koje žive u toliko lošim uslovima, nerijetko su i oba roditelja nezaposlena,a uglavnom žive na selu, imaju 6+ djece...ali ova emisija po meni nikako nije bila promašaj, jer su većini tih porodica mnogo pomogli.


Нисам гледао емисију, али пази то исто тако може да се и негативно одрази, јер млади брачни парови кад виде такве "сиромашне" породице запитају се да ли уопште желе дјецу, а камо ли петоро или шесторо. И онда се ствара слика што више дјеце=то сиромашнији.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2009, 17:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
skypostman je napisao:
*zvjezdica je napisao:
Uglavnom se odlučuju za samo jedno eventualno dvoje djece...eh sad, neki govore da je kriva kriza, kao neće da djecu rađaju u siromaštvu, moraju naći stabilan posao, pa kupiti stan...ima svašta... ili je upitanju karijera- nakon što se majka vrati sa bolovanja(koje traje oko godinu dana nakon rođenja djeteta) na posao, razmišlja da ionako ima dovoljno posla oko bebe i sad kad pomisli na još jednu..... :D Ne znam, meni je tu i tamo ovo razumljivo..opet se zna da je trudnoća poslije 35-e rizičnija...hm :angry3:
Za emisiju ,,Stop bijeloj kugi"...nisam baš sigurna na šta je Elvis Presley mislio, ali meni je bilo malo neshvatljivo da porodice koje žive u toliko lošim uslovima, nerijetko su i oba roditelja nezaposlena,a uglavnom žive na selu, imaju 6+ djece...ali ova emisija po meni nikako nije bila promašaj, jer su većini tih porodica mnogo pomogli.

Нисам гледао емисију, али пази то исто тако може да се и негативно одрази, јер млади брачни парови кад виде такве "сиромашне" породице запитају се да ли уопште желе дјецу, а камо ли петоро или шесторо. И онда се ствара слика што више дјеце=то сиромашнији.

Upravo tako!
Jer termin "Bijela kuga" znaci negativan prirodni prirastaj,i sad sam naziv emisije bi trebao da se pozabavi tim problemom i da poveca natalitet,jer mortalitet smanjiti ne moze.
E sad zamislite da iz emisije u emisiju gledate porodice sa po preko sestoro djece kako nemaju sta da jedu i zive u najgorim mogucim uslovima.Niko njima ne brani da pomazu tim porodicama,ali to prikazivati u emisiji koja za cilj ima sprijecavanje negativnog prirodnog prirastaja...Jako neozbiljno.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2009, 23:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
Hm.... zanimljiv pogled na sve to i moram priznati vrlo logican...... Slozicu se ovog puta sa Elvisom i Skypostmanom............. A prikazuje li se ta emisija jos uvijek? Nisam je bas zapazio u zadnje vrijeme.... :-?

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2009, 00:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Shabban je napisao:
Hm.... zanimljiv pogled na sve to i moram priznati vrlo logican...... Slozicu se ovog puta sa Elvisom i Skypostmanom............. A prikazuje li se ta emisija jos uvijek? Nisam je bas zapazio u zadnje vrijeme.... :-?

Ne prikazuje se.Na svu srecu.
Iako bih podrzao novo aktiviranje ali samo u smislu pomoci tim porodicama.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2009, 13:53 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2007, 16:49
Postovi: 38
A možda su mislili da će ova emisija pokazati parovima kako ljudi čak i u ovakvim uslovima imaju mnogo djece, pa zašto ne bi i oni, sa boljom finans. podlogom ili da ne moraju čekati potpunu ekon. stabilnost za tako nešto...? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2009, 15:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
*zvjezdica je napisao:
A možda su mislili da će ova emisija pokazati parovima kako ljudi čak i u ovakvim uslovima imaju mnogo djece, pa zašto ne bi i oni, sa boljom finans. podlogom ili da ne moraju čekati potpunu ekon. stabilnost za tako nešto...? :D


Opet se vrtimo u krug...... :-?

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2009, 15:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Shabban je napisao:
Hm.... zanimljiv pogled na sve to i moram priznati vrlo logican...... Slozicu se ovog puta sa Elvisom i Skypostmanom............. A prikazuje li se ta emisija jos uvijek? Nisam je bas zapazio u zadnje vrijeme.... :-?

Elem,izgleda da nisam bio u pravu,emisija se jos uvijek prikazuje ali na You Tube-u sam nasao samo jednu epizodu
http://www.youtube.com/watch?v=Jg7KtcbBNww
Pogledah je i zadovoljan sam.Konacno su u emisiji koristili pravi pristup ka rijesavanju problema.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2009, 08:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 21:20
Postovi: 1324
pa šta očekujete od mladih bračnih parova kad su ima na listi prioriteta: stanovi, automobili, putovanja, moderna čuda tehnike, pa još jedan stan, pa vikendica, pa kuća na periferiji grada...i tako milion stvari i na kraju: nemamo novac za podizanje djece...jesmo prokleti nema dalje :(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2009, 09:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2009, 09:39
Postovi: 281
Nama Srbima preti izumiranje ako se napokon ne krenemo vise j......
Ljudi ne zele djecu jer im je tesko brinuti se za njih. Svi zele posao, karijeru i dobar zivo
t a djeca mnogima predstavlju smetnju


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2009, 09:55 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 16:52
Postovi: 21
t a djeca mnogima predstavlju smetnju
DA, prestavljaju smetnju... ali zasto predstavljaju smetnju pitanje je??? Ko je u opste kriz za te smetnje???
DRZAVA
Sta drzava radi i sta je radila uvjek.....? Bogatila se naracun NARODA ....... A mi kao sto vidite ni dan danas nemozemo tu nista.... Drzava nam smanjuje plate stalno... PRAVE ONI ZGRADU VLADE...... SA ONIM JEDNIM LUSTEROM MOGLI SU NAPRAVITI KUCU........ Ma ***** im majku banditsku....... (MODERATORI OPROSTITE NA IZRAZU AL JE ISTINA....)

_________________
I'm to sexy for my shirt... I'm to sexy for my mum...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2009, 13:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 21:20
Postovi: 1324
PizzdeK je napisao:
t a djeca mnogima predstavlju smetnju
DA, prestavljaju smetnju... ali zasto predstavljaju smetnju pitanje je??? Ko je u opste kriz za te smetnje???
DRZAVA
Sta drzava radi i sta je radila uvjek.....? Bogatila se naracun NARODA ....... A mi kao sto vidite ni dan danas nemozemo tu nista.... Drzava nam smanjuje plate stalno... PRAVE ONI ZGRADU VLADE...... SA ONIM JEDNIM LUSTEROM MOGLI SU NAPRAVITI KUCU........ Ma ***** im majku banditsku....... (MODERATORI OPROSTITE NA IZRAZU AL JE ISTINA....)


hm...zanimljivo...mogu ti reći da si u pravu po pitanju rasipničkog života ovih ovnova što su na vlasti...kao što kažeš: troše naše (narodne) pare a ovamo ljudi crkavaju od gladi. ali sa druge strane pogledaj stanje u zapadnoevrospkim i skandinavskim zemljama: država dodjeljuje sve moguće beneficije, dodatke, olakšice bla bla bla pa i dalje imaju problema sa natalitetom... jebi ga, što bi se reklo: nije ni đavo toliko crn koliko se priča


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2009, 18:07 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2008, 16:49
Postovi: 37
Lokacija: Prednja sfera
Shabban je napisao:
А видиш занимљива чињеница је та да обично породице које живе у јако лошим условима и које једва преживљавају имају много дјеце (преко 6 углавном)..... Да би некако поправили тај наш пр. прираштај морамо помоћи и њима а и младим људима који тек треба да оснују породицу......


Tj. trebamo svi zivjetu u jako losim uslovima i eto rijesenja !

_________________
Ya man all! Don't fight your conscience!
Be aware of you sub-conscience!
It's complicated living down here

fighting pollution and fear!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Avg 2009, 01:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Ja se udajem u oktobru, nisam trudna :D , ali isto tako ne kontam odmah dijete da imam, bar fakultet dok ne privedem kraju. Inače, da sam riješila fakultet, ja bih se odmah odlučila na dijete. Ovako sam zaglibila, ali baš... Nije da vas treba interesovati :P

Želim 3 djece, najmanje. Odrasla sam sa dvojicom braće i znam kako mi je bilo lijepo odrastati u takvoj porodici i to želim da pružim svojoj djeci.

A skontala sam da je danas totalno URBANO, ULTRA MEGA GIGA KUL živjeti zajedno, a ne smjeti se odlučiti na brak (zakonski), a kamo li dijete. Totalno je super biti slobodna ptica do svojih 40-ih, pa onda sebi naći nekog druga, čisto da ne ostariš sam.Imamo poremećen sistem vrijednosti i to je dobar dio onoga što nas šupa.

Emisija Bijela kuga je imala svoj neki cilj i mislim da je dobra. Baš je jednom bilo kako i gdje treba praviti djecu.
Odgovor je: bilo kad i bilo gdje :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Avg 2009, 01:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Ministar porodice, omladine i sporta, čika Proko je danas najavio nove podsticaje mladim, bračnim parovima čiji je cilj da svaki mladi, bračni par ima bar 3 djece.

Ćemo da vidimo :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 10:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2009, 00:25
Postovi: 457
Lokacija: на клупи крај 'Баса
prasica je napisao:
Ministar porodice, omladine i sporta, čika Proko je danas najavio nove podsticaje mladim, bračnim parovima čiji je cilj da svaki mladi, bračni par ima bar 3 djece.

Ćemo da vidimo :wink:

Proko se ne zna oko usta obrisati, a kamoli da daje neke podsticaje...
Ali, opet mislim da tu nije sve do Proke i kompanije, nego i do svijesti ljudi uopste, jer kod nas je dvoje djece kapak, nema dalje....

_________________
А ви, како 'те?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2009, 01:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Nije sve tako ni crno. Natalitet može opadati jedno vrijeme ali onda počne rasti. Uostalom u FBiH natalitet jeste viši ali ne toliko viši kakvim ga prikazuju. Bankrot kanton USK je neposredno nakon rata imao natalitet od 14 promila a sada je oko 2 promila. Opada na nivou BiH. Što se Srpske tiče ne utiče samo natalitet nego i iseljavanje i to uglavnom za Srbiju. Prazni se istočna Bosna u kojoj bi da ima pameti u Vladi trebalo pospješiti natalitet. Ne trebam ni navoditi razloge.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2009, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Балканска демографија: Више умирања него рађања

(Economist, 12.11.2009)

Испред болнице у Београду два места за паркирање резервисана су за родитеље с децом. На плакату рода доноси бебу, која ће после бити одвезена колима. Порука је да ту има само два места. Становништво у Србији нестаје.
Демографски подаци алармантни су у многим балканским земљама. У Босни и на Косову, то питање може постати кључно. У Македонији, предлог владе да финансијски стимулише Македонце који имају мало деце а да при томе из пројекта буду искључени Албанци с високим прираштајем оборен је у априлу на Уставном суду.

Slika

Горан Пенев, демограф из Србије, каже да његова земља има 7.2 милиона становника (без Косова). Међутим, Србија има једну од најстаријих популација у Европи и ниску стопу рађања, тако да се број становника смањује за 30 хиљада годишње. Разлог није што су Срби постали богати и желе мање породице: ратне године и тешка економска ситуација диљем бивше Југославије довела је до смањења броја рођених, повећавања исељавања и пораста броја абортуса.

Господин Пенев је забринут да би, у најгорем сценарију, становништво Србије средином века могло да се смањи на само 6 милиона. Хрватска сада има 4.4 милиона, што је такође пад наталитета али не тако драстичан. Као у Шпанији и Италији, утицај Римокатоличке цркве и овде је опао. Области у којима су живели Срби протерани 1995. године и даље су ретко насељене. Планови да се те области населе Хрватима из других земаља углавном су пропали. Слично су остали разочарани они у Србији који су демографски опоравак видели у стотинама хиљада избеглих Срба из Босне, Хрватске и са Косова.

У Босни, демографско је питање високе политике. По последњем југословенском попису 1991. године Босна је имала 4.3 милиона становника. Садашње становништво Босне процењено је на само 3.8 милиона, због исељавања и око 100 хиљада страдалих у рату. Заправо нико не зна тачан број становника, а време истиче за припреме пописа 2011. У октобру су Бошњаци (Босански муслимани) и Хрвати гласали против законске регулативе за попис становништва. Милорад Додик, премијер Републике Српске, изјавио је да ће прихватити попис једино ако се људи буду изјашњавали о својој националности. Бошњачки лидери боје се да г. Додик тиме жели показати како мали број несрпског становништва живи у Републици Српској, те да ће тако добити више аргумената за оспоравање постојања Босне као државе.
На Косову, као и у Босни, демографија је ратовање другим средствима. Албанци су 1991. бојктовали попис. Непрецизне бројке из 2006. наводе 2.1 милион становника Косова, од тога преко 90 одсто чине косовски Албанци. Ипак, демограф Мимоза Души претпоставља да сада има 2.5 милиона људи на Косову. Импликације те процене могу бити велике. Косово је дало српској мањини бројне уступке како би осигурало признање Запада, али многи Срби и даље одбијају учешће у косовским институцијама. Оливер Ивановић, званичник Владе Србије за Косово, верује да тамо нема више од 115 хиљада Срба. Многи Косовари могу се упитати зашто тако мало људи и даље заслужује посебан третман. Господин Ивановић каже да косовски Срби неће учествовати у попису 2011. Биће много могућности за манипулације, сматра он, додајући да заправо има само 1.7 милион Албанаца на Косову.

Пораст броја новорођених на Косову такође опада. Господин Души верује да је однос 2.2, мало изнад нивоа потребног за стабилну репродукцију. Педесетих година прошлог века, каже он, био је 7.8, док се деведесетих држао на 3.6. Још је драматичнији пад броја новорођених у самој Албанији, од 2.0 у 2000-ој до 1.33 у 2007. Становништво Албаније је 1999. износило 3.3 милиона, да би 2008. пало на 3.1 милион (иако ће порасти до 2050). Албанци немају сада мање деце, али се из земље иселило много жена које су у добу за рађање. Толико о свим тим балканским родама.

http://www.economist.com/world/europe/d ... d=14870080

Oко ниског наталитета код Срба и Македонаца се већ писало. За мене су нови моменти ово болдирано.
Као прво, да су Македонци хтјели да прогурају закон којим би се стимулисао наталитет код етничких Македонаца, али не и код Албанаца у Македонији.
Друго, ова информација о драстичном паду наталитета код Албанаца и на Косову и у Албанији,

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2009, 14:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Ово за Македонце нисам знао. А што се тиче Албанаца то је познато, само се и даље мисли како они имају по десеторо дјеце што видимо да није тачно.

Треба сачекати 2011. и онда ће се многе ствари мало боље открити.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2009, 14:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2009, 19:22
Postovi: 58
Lokacija: sisak
skypostman je napisao:
Ово за Македонце нисам знао. А што се тиче Албанаца то је познато, само се и даље мисли како они имају по десеторо дјеце што видимо да није тачно.

Треба сачекати 2011. и онда ће се многе ствари мало боље открити.



išta s njima, na što će utjecati.

_________________
Ne postoje vječni prijatelji ni vječni neprijatelji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2009, 15:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
osa je napisao:
skypostman je napisao:
Ово за Македонце нисам знао. А што се тиче Албанаца то је познато, само се и даље мисли како они имају по десеторо дјеце што видимо да није тачно.

Треба сачекати 2011. и онда ће се многе ствари мало боље открити.



išta s njima, na što će utjecati.


Нисма мислио на откривање никаквих завјера(предпостављам да си ти на то мислио), него кажем да ће ствари по питању демографског раста бити много јасније након 2011.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs