banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Apr 2024, 02:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 207 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 16 Mar 2008, 19:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2008, 12:17
Postovi: 252
Lokacija: Banja Luka
Apsolutno se slazem s tobom.
Drago mi je da tako mislis...
Nego, nesto sam ta zapazila u poslednje vrijeme, pa si me zainteresovao :P
Nadam se da se ne ljutis... :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 16 Mar 2008, 19:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2008, 12:17
Postovi: 252
Lokacija: Banja Luka
Evo malo teoretisanja...

Sreća, užitak i zadovoljstvo su emocionalna stanja u kojima smo zadovoljni. Definicija sreće je jedan od najvećih psihologijskih problema. Predložene definicije uključuju slobodu, sigurnost, položaj u društvu, materijalna dobra, unutarnji mir i tako dalje. Moguća definicija mogla bi biti da je sreća stanje u kojem ljudi ponašanjem dolaze do suprotstavljanja vanjskim silama koje bi inače dovele do nesreće (tuge).

Riječ zadovoljstvo se često koristi za izražavanje lokaliziranog, tjelesnog osjećaja, dok se sreća koristi s dubljim smislom, unutrašnjim osjećajima. Sreća traje duže od brzo prolaznog zadovoljstva, te se često promatra kao neprocjenjiva. Ona može doći kao posljedica pomno planirane situacije, može biti uzrokovana dobrotom drugih, ili situacija koje se osjećaju kao pozitivne i vrijedne. Mnogo uvrježenije mišljenje za sreću je to da je uzrokovana cjelokupnim životom i svjetonazorom. Pitanje najboljeg oblika življenja je jedno od glavnih tema etike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 16 Mar 2008, 19:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
:D ma kakvi
vec sam na nekoj temi rekao :svi ste mi dragi..sem sovinista jer ja onda moram biti gori od njih
usput ..pogresan osjecaj za pravdu i pravednost katkad moze biti nesreca (jbg.nisam savrsen :lol: )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 16 Mar 2008, 19:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
Evo sta mi je jedna draga osoba rekla da je sreća ... tačnije, prenijela je misli jednog velikog pisca.

Naučio sam da čitav svet želi da živi na vrhu planine, a da
ne znaju da je istinska sreća u načinu savladavanja litica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 16 Mar 2008, 19:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2008, 12:17
Postovi: 252
Lokacija: Banja Luka
E, to je mudrost.... Nema sta!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 02 Apr 2008, 19:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Sreca je kad si u drustvu dragih ljudi, i onda pogledas oko sebe i s osmjehom na licu jos jednom zakljucis da ti nista vise nije potrebno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 02 Apr 2008, 19:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...sreca je ostati ziv kad mislis da ti spasa nema...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 03 Apr 2008, 21:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Paradoks hedonizma, ili paradoks sreće, je pojava nemogućnosti osjećanja sreće prosto zato što se tako hoće. Sreća je nuspojava, sporedni efekat. :D Što rekoše već Che i Frieda, kad radiš ono što voliš. Ne zato što hoćeš da budeš srećan tim povodom, jer tada sigurno ne bi bio srećan. Sreći ne može da se stremi radi sreće same.

Sreća može nas da posjeti, ponekad.

Mene to veoma podsjeća na gledanje golim okom u udaljene zvijezde, one čija je svjetlost veoma slaba. Ne može se direktno gledati u njih, jer se onda ne vide. Mogu se spaziti krajičkom oka, i nestaće čim se pogleda direktno u njih. Delikatna stvar, je li.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 05 Apr 2008, 21:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Acrobatico je napisao:
Evo sta mi je jedna draga osoba rekla da je sreća ... tačnije, prenijela je misli jednog velikog pisca.

Naučio sam da čitav svet želi da živi na vrhu planine, a da
ne znaju da je istinska sreća u načinu savladavanja litica.


Ili ako ne uzivas na putu do cilja, sta zelis dostici ?

Citiraj:
Paradoks hedonizma, ili paradoks sreće, je pojava nemogućnosti osjećanja sreće prosto zato što se tako hoće. Sreća je nuspojava, sporedni efekat.


Sreca postoji samo u odnosu na vlastitu suprotnost kao i ostale duhovne vrijednosti. Najsretnije trenutke ne dozivljavamo onda kada ih kao trebamo dozivjeti, nego u najbanalnijim trenucima. Sreca je je trenutak bez nesrece. Mir trenutak bez nemira, a dobro trenutak bez zla. Sreca nije stanje, nego bljesak, koji nas osvijetli i nestane. Onda cekamo i kojesta cinimo ili ne cinimo do sljedeceg bljeska. Ali ipak vrijedi. :)

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 16 Apr 2008, 11:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Okt 2007, 13:12
Postovi: 69
ima jedna poznata gnoma koja glasi zelis li upropastiti stvar, definisi je!

drzeci se toga gesla, naustam diskusiju :)

_________________
sicbl.info


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 17:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2008, 22:24
Postovi: 51
znati sta se hoce i strastveno to zeleti....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 19:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 12:22
Postovi: 2652
Reko sam vec jednom i ponovo ponavljam.........sreca je kad dobijes na lotu 100 000 000 km i ajd zdrao djaci :D :D

_________________
..dobice te razglednicu iz Africke zemlje safari....
.......zbogom zohari..............


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 20:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Hrna je napisao:
Reko sam vec jednom i ponovo ponavljam.........sreca je kad dobijes na lotu 100 000 000 km i ajd zdrao djaci :D :D


Da li to Hrna ozbiljno govori? Uzmimo da je ozbiljan. Ovo je jako zanimljivo za podforum filozofija. Da li je covjek sretan kad je bogat?
Uzmimo ljude koji su navikli od rodjenja na bogatstvo. Njima je to nesto sasvim normalno, i mislim da oni nisu ni trunke zadovoljniji ili sretniji od onih koji su se rodili siromasniji. Takva je osoba navikla na sve to sto ima. A u ljudskoj je prirodi da nikad nije u potpunosti zadovoljan i uvijek hoce vise. Pohlepan je. Das mu prst, uzeo bi cijelu ruku.
Ljudi koji su se s vremenom obogatili. Za to bogatstvo oni su marljivo radili. Ulozili su truda, zivaca i vremena. Vremena da steknu materijalno bogatstvo, a koje bi inace mogli utrositi u nesto sto ce ih na neki drugi nacin usreciti. Tako im je mozda uskraceno nesto drugo, ono sto ih zaista cini sretnim: vrijeme sa porodicom, prijatelji, ljubav... I onda kad ostane sam i bogat zapita se cemu sve to. Onaj ko je normalno zivio svoj zivot - malo radio, malo zaradjivao, a puno ulozio u sebe i one koje voli, puno je sretniji.
I bez obzira na sve to, ni onaj ko dobije na lotu nije nista sretniji od obicnih ljudi. Da li srecu mozemo mjeriti materijalnim bogatstvom? Onaj ko ima ispunjen novcanik, da li on ima i srce ispunjeno srecom? Da li je to sreca? Pitanje je sta je sreca - da li je sreca = novac? Zar je to Hrna htio da kaze?

I za kraj:
,,Neke se stvari ne mogu kupiti novcem - za sve ostalo, tu je Mastercard!'' :lol:



Mozda zvuci malo pretjerano sto ovo sve pisem, ali mislim da u svakom slucaju pridajemo veliku vaznost novcu kada je sreca u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 21:14 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
All work and no play makes jack. A lot of it. (jack = money)

Iako se slazem sa gorepotpisanom gospodjicom, cinjenica je me novac cesto usreci, uvijek sam sretan kad odradim neki mnogo dobar deal ili dobijem povisicu na poslu, a tek 100M$ na bingu... Steta pa ne igram te gluposti, hihi ;)

U sustini sreca je pojava neke supstance u mozgu i od nje se osecamo tako, fuzzy.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 21:27 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
A u ljudskoj je prirodi da nikad nije u potpunosti zadovoljan i uvijek hoce vise. Pohlepan je. Das mu prst, uzeo bi cijelu ruku.


Pohlepa je možda samo stvar pogrešne procjene. Evo kako...

Već sam pisao kako je sreća nuspojava neke aktivnosti. Vrijeme nam ne da da stanemo u mjestu, da se ukopamo u momentu sreće i ostanemo u tom stanju zauvijek.

Dakle, čovjek je uvijek aktivan, makar se trudio da ne bude aktivan. Sve u cilju postizanja neke sreće, nekog zadovoljstva.

I, sad, zamislite čovjeka koji gasi veliki požar pijeskom. To može da se postigne, ali je potrebno mnogo pijeska.

Tako neko ko bi htio da postigne neko zadovoljstvo na pogrešan način, počinje sve više i više da grabi ono za šta smatra da će mu to zadovoljstvo pružiti. Pošto je metod pogrešan, ali dotična persona to ne shvata (ili ne zna za alternativu), ona grabi sve više i više, nastojeći da kvantitetom nadoknadi nedostatak kvaliteta. Grabi sa sve većim apetitom koji raste do nerazumnih razmjera, gubeći se u svemu tome.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 21:31 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ocigledno si se nacitao neke teorije srece :)
Hocu reci, mudro zboris!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 21:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Mudro jeste, nema sta.

Isto tako mislim da konacno trebamo srecu razdvojiti na srecu i radost. Radost bi bila ona sreca kad se osjecamo sretnima na trenutak (ne trenutak kao sekunda, vec trenutak kao neko neodredjeno vrijeme). Jer, tako nesto je sve i jedan covjek na svijetu barem jednom u zivotu osjetio. I onaj da tako kazemo najjadniji ko nema nikoga i nista na svijetu sigurno je jednom imao momenat radosti. Radost jeste nuspojava aktivnosti, kao sto rece blue.
Ali sreca je vec nesto drugo. Sreca nije nuspojava aktivnosti, barem ne jedne. Mozda niza aktivnosti, ali ni to nije dovoljno. Sreca je nesto sto se gradi dugo vremena. Kad kraj svog zivota mozete docekati sa osmijehom na licu, znajuci da ste ovom svijetu pridonijeli dobro, da ste nekoga cinili sretnim, da je vas neko cinio radosnim, da ce neko zaliti za vama, da ste svijet ucinili boljim mjestom. Kad sumirate svoj zivot, ona tacka koja svijetli u cijelom mraku, to je sreca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 22:15 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ja kad sumiram svoj život vidim samo loše trenutke, da ne nabrajam :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 22:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Najsretniji trenuci u mom životu su oni kad je u meni bio penis. :thumbright:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta je to sreca?
PostPoslato: 30 Jun 2008, 22:50 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dakle mislio sam da tako mislis, ali nisam vjerovao da ces i da napises :))) :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 207 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs