banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 01 Maj 2024, 13:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: ALAN WATTS
PostPoslato: 11 Dec 2007, 10:35 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2007, 11:35
Postovi: 9
Želio bih da mi se jave svi poštovaoci djela Alana Wattsa .Imam u planu pokretanje filizofskog kluba (uživo - a ne online )Ikoji bi se oslanjao najvećim dijelom na mističnu filozofiju istoka (Zen i slično).Uzor - Alan Watts


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ALAN WATTS
PostPoslato: 17 Avg 2008, 13:34 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 12 Avg 2008, 20:27
Postovi: 2
ja sam jedan od njih, ali vidim da je post jako star, ako ima neko ko je jos zainteresiran za ovo nek se javi, s tim da bi meni vise odgovarao online pristup.
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ALAN WATTS
PostPoslato: 29 Avg 2008, 15:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
meni je svejedno koji pristup, cuo sam za Alana Watts, davno pa nesjecam se nekih njegovih misli. mozemo se dogovoriti i pricati o njemu. recite sta vas najvise zanima kod njega. :wink:

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ALAN WATTS
PostPoslato: 29 Avg 2008, 23:06 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 12 Avg 2008, 20:27
Postovi: 2
ja cesto slusam njegova predavanja, meni je mnogo toga fascinantno unutar njegove filozofije. ako se zelis prisjetiti nekih njegovih misli imas na youtube par njegovih filmica pa pogledaj, npr. crtic napravljen u flashu music and life je meni odlican. lijepo objesnjava kako nas uce i mi tome tezimo da mislimo kako ce zadovoljstvo doci kasnije, uvijek jednom kasnije u zivotu, tako da gotovo nikad nismo zadovoljni, hahahaha.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ALAN WATTS
PostPoslato: 10 Avg 2009, 19:47 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009, 18:12
Postovi: 32
Lokacija: 127.0.0.1
Ono što je istinito i pozitivno suviše je stvarno i suviše živo da bi se opisalo. Istina se otkriva uklanjanjem svega što joj zaklanja svjetlo. Od samog početka mora biti očito da postoji kontradikcija u želji da se bude savršeno siguran u svemiru čiju samu prirodu čine trenutačnost i fluidnost. Želim li biti siguran, to jest zaštićen od toka života, zapravo želim postati odvojenim od života. Pa ipak, upravo taj osjećaj odvojenosti čini da se osjećam nesigurnim. Želja za sigurnošću i osjećaj nesigurnosti zapravo su isto. Zadržati dah znači - izgubiti dah. Društvo koje se temelji na traganju za sigurnošću nije ništa drugo do natjecanje u zadržavanju daha, u kojemu svatko na kraju ostaje napet poput bubnja i grimizno crven poput cikle.

Teško možemo razmatrati taj problem, ako nije postalo posve jasno da je žudnja za sigurnošću sama po sebi patnja i kontradikcija, i što je više progonimo, ona postaje sve bolnijom.To je točno, bez obzira na to u kojem je obliku pojam sigurnosti pri tome bio shvaćen.

Ti želiš biti sretan, zaboraviti sebe, no što više nastojiš zaboraviti sebe, to se više sjećaš onoga sebe kojega želiš zaboraviti. Želiš pobjeći od boli, no što se više boriš da joj pobjegneš, to više potičeš agoniju. Bojiš se i želiš biti hrabar, ali je nastojanje da budeš hrabar zapravo strah koji pokušava pobjeći od samoga sebe. Želiš smirenost uma, no pokušaj da ga posve umiriš nalik je nastojanju da valove izravnaš glačanjem.

Svima nam je poznat taj začarani krug u obliku zabrinutosti. Znamo da je briga posve uzaludna, pa ipak se nastavljamo brinuti, jer to što smo je nazvali uzaludnom - ne može je zaustaviti. Brinemo jer se osjećamo nesigurnima, a želimo biti sigurni. No, posve je beskorisno reći da ne bismo trebali željeti tu sigurnost. Nazivati žudnju ružnim nazivima ipak nam ne pomaže da je se riješimo. Ono što trebamo otkriti bilo bi, da sigurnosti nema, da traganje za njom donosi bol i da nam se - ako i zamislimo da smo je pronašli, ona ne sviđa. Drugim riječima, želimo li uistinu razumjeti za čime to tragamo - da je sigurnost zapravo izolacija, i što to činimo samima sebi kad tragamo za njom - uvidjet ćemo da je zapravo i ne želimo. Nitko nam ne treba reći da ne bismo trebali zadržavati svoj dah punih deset minuta. Znamo da to ne možemo učiniti, i znamo da bi i sam takav pokušaj bio iznimno neugodan.

Spoznati da sigurnosti nema mnogo je više nego samo se složiti s teorijom kako je sve podložno promjenama, čak više od promatranja prolaznosti života. Predodžba o sigurnosti utemeljena je na osjećaju da unutar nas samih ima nešto postojano, što odolijeva svim danima i svim promjenama koje donosi život. Nastojimo osigurati trajnost, stalnost i sigurnost ove izdržljive jezgre, ovog središta i duše našega bića, koje nazivamo "Ja". Za nju mislimo da je stvaran čovjek - onaj koji oblikuje naše misli, koji osjeća naše osjećaje, i koji zna naše znanje. Mi zapravo ne shvaćamo da sigurnosti nema, sve dok ne shvatimo da takvo "Ja" uopće ne postoji.

Ne postoji nešto ili netko tko doživljava iskustvo! Vi ne osjećate osjećaje, ne mislite misli ili ne doživljavate osjete imalo više nego što čujete svoj sluh, vidite svoj vid ili njušite svoj osjet mirisa. Nema osjećaja, osim sadašnjih, i bez obzira na to kakav osjećaj bio prisutan, on jest to "Ja". Nitko nije nikada pronašao "Ja" odvojeno od nekog postojećeg, sadašnjeg osjećaja, ili neko iskustvo odvojeno od "Ja" - to samo znači da je to dvoje ista pojava. Zdravlje, cjelovitost i upotpunjenost leže u spoznaji da mi nismo razdijeljeni, da su čovjek i njegovo sadašnje iskustvo jedno, te da se ne može otkriti nikakvo odvojeno "Ja" ili um.

Alan Watts - Mudrost Nesigurnosti

_________________
"But yeah, The GeForce GTX 260 core 216 is in fact a GeForce GTX 280, with a small chunk of memory missing, and one shader cluster with 24 shader cores disabled. Other then that, there is just no difference whatsoever."
-Hilbert Hagedoorn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs