banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 17:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: bog i zapovijest
PostPoslato: 19 Jun 2006, 02:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
odmah po naslovu ce te osuditi moju temu na 'duhovnost i religiju' ali tamo se okuplja previse mrznjom zaslijepljenih idiota tako da cu ipak da je okacim ovdje. takodje, ovdje je vec bila jedna rasprava o bogu, naime njegova definicija. vjerujem da ce mi moderator oprostiti. u suprotnom, neka mi slobodno temu premjesti na odgovarajuci pod-forum.


interesuje me jedna stvar. ljudi kazu, ja nisam bog. ja nemam pravo da uzimam zivot. pogledajmo post odredjenog clana pod nickom 'BSE' sa strane:
http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=20638
citiram:
BSE je napisao:
hehm tipicno bosanski - staviti potrebe manjice ispred potreba vecine i uvijek optuziti drugoga
vama je izgleda bas normalno da odlucujete kome pomoci a kome ne ?
playing god eh ?


ovo ce dobro ilustrovati ono sto zelim da saznam:
bog daje i uzima. bog stvara i unistava. bog daje zivot. bog daje dobrobit. bog takodje uzima zivot i daje zlo. samo bog ima pravo da da i da uzme.

to mogu razumiti.

ja sam covijek i nemam pravo da dajem i da uzimam. ja nemam pravo da dajem i da uzimam zivot. ja nemam pravo da stvaram i unistavam.

zasto onda ja kao covijek ipak imam pravo da stvaram a ne i da unistavam?

covijek ima pravo da STVARA zivot. da STVARA stvari oko sebe (ogromne gradjevine, ljudska drustva, tehnicka otkrica, sta god zelite). zast onda covijek nema pravo za suprotne stvari?


da malo razjasnim:
bog stvara i unistava.

covijek stvara.

primjecujete razliku?

ako bog vec ima pravo da stvori i unisti, zasto covijek onda nema ta prava? zasto ima ikakva? zasto imamo samo jedno od ta dva?
zasto bog smije stvoriti i uzeti zivot, a mi kao obicni ljudi imamo samo pravo da ga stvorimo???


P.S. tema se zove kako se zove zbog 6e bozije zapovijesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 07:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
A naravno kad Vatikan vodi ratove, onda iza njih stoji bog. :lol:


Sve je to stvar na koga se pravdas.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 11:41 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 13:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Pre da ce tek onda unistavati, jer mogu napraviti novu kopiju.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 13:24 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 17:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
ljudi stvaraju nove zivote micelijuse. stvaraju nove ljude mnozenjem unutar svoje vrste. nije li to davanje novog zivota? bog je stvorio dva covjeka, adama i evu. nakon evine jabuke grijeha otjerao ih je iz raja, ucinio smrtnima i poslao na zemlju. napravili su dva sina koji su se medjusobom pobili. oni su direktni zacetnici ljudske vrste, od njih je sve zapocelo teolozi i biblija kazu. ali ljudima je data ta moc, da stvaraju na veliko. ali nije li i to 'igranje boga' kako bse rece?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 18:03 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Мени је одбојно када налетим на оволику хрпу недефинисаних појмова.

Шта је право? Ко каже да постоји Бог? Ко каже да је он ишта створио или уништио блабла - ?

Али добро, под претпоставком да су нам ти појмови јасни, ево шта бих ти могао рећи ... као прво, под утицајем си хришћанства ... Хришћанство је, позивам се на Ниче'а, религија слабих народа која своје идеале види у слабости, пропадању, мучењу итд. Таква религија да би се одржала (и да би свештеници те религије могли да владају) мора да "убиједи" свог вјерника да он нема права за све осим да буде нико и ништа (да ствара).

А неко (онај који уништава) ће бити само Бог (тј. свештеник) и ту се завршава тај круг који одлично функционише већ 2000 година :) :) :)

Ето ... То је са религиозне стране зашто људи немају права на уништавање ... зато ;) Филозофски не бих да размишљам о томе, јер свима је јасно да је покушај дефинисања појма Бога пропао на оној теми и уопште ја не знам за "Бога" осим за оног којим религије управљају "рајом" ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
che.guevara je napisao:
јер свима је јасно да је покушај дефинисања појма Бога пропао на оној теми и уопште ја не знам за "Бога" осим за оног којим религије управљају "рајом" ...

To sto TI licno ne znas (ili neces da znas)za Boga, ne mora znaciti da ne postoji. :wink:

Pokusaj 'definisanja' 'pojma Boga' ili samog Boga, nije propala na onoj temi. Svako je rekao sta je Bog, svako je to rekao na svoj nacin - i dobio se isti rezultat. A to sto ti ne mozes (ili neces) da prihvatis to sto je receno, ne znaci da Boga nema. :wink:

Pozdrav che...budi dobar. :) :angel:


Poslednji put menjao Leona dana 19 Jun 2006, 18:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 18:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
po meni je dobar princip da neko nema pravo da se igra boga. zasto bih se ja pravio da sam toliko velik i mocan da mogu uzeti neciji zivot? ali to mi nije jasno. kako sam ja onda velik i mocan da ga mogu podariti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 18:29 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Leona je napisao:
To sto TI licno ne znas (ili neces da znas)za Boga, ne mora znaciti da ne postoji. :wink:


Напротив. То си се ти мало умислила? Видиш како се ствари окрену ...

Leona je napisao:
Svako je rekao sta je Bog, svako je to rekao na svoj nacin - i dobio se isti rezultat.


Гдје је овдје логика? Тамо је питање било сасвим јасно - као "колико је 2+2" ... и триста далабу се јавило и дало свој мизерни коментар да је Бог ово или оно - односно да је 2+2=12415, 366547, 53214124, 1234657 ...

И шта је ту исто? Сви ви тог Бога замишљате као неко тајно оружије које ће вам помоћи кад загусти јер сте у супротном пропали.

Leona je napisao:
Pozdrav che


Жива била ;)

Leona je napisao:
budi dobar. :) :angel:


Да, да ... Буди добар, "да не будеш модар", је ли?

А сад да ишибам овог Великог а тако малог ...

Мали je napisao:
po meni je dobar princip da neko nema pravo da se igra boga. zasto bih se ja pravio da sam toliko velik i mocan da mogu uzeti neciji zivot? ali to mi nije jasno. kako sam ja onda velik i mocan da ga mogu podariti?


Прво моје виђење библије ... нису Адам и Ева једини људи, јер се никако нису могли размножити међусобно нити је њихов једини син (јер је други рикн'о) могао сам себе да оплоди ...

Друго, ако сте већ хришћани, ево вам једна лијепа мисао коју ја често поменем - "Бог је створио живот, ми га само преносимо." - тако да је ту ваљда разријешена дилема око тога стварамо ли ми ишта или уништавамо. Ако убијемо човјека, ништа се драстично не мијења - један живот горе доле - за њега то није трагедија, јер њега више нема, а за нас је то један мање од 6 500 000 000 односно 9 000 000 000 за пар деценија. По хришћанству ми само преносимо живот и ништа више. Убиство можемо да сматрамо "малом аномалијом" у току "преноса података" ...

И јао ала ме ово уби ... људи ја колико читам овај форум све више контам ону далабу Фридриха Ничеа ... да ли сте сви ви свјесни да у суштини желите да наметнете јачима од себе "принцип једнакости"? Сви причате о неким "вишим" идеалима који не постоје ...

Ево вам мој савјет ... ја сам дуго био окупиран комунизмом (и драго ми је због тога) ... ако желите да успоставите равноправност, хармонију, "благостање" блаблабла - то нећете постићи релијом и ретардираним причама (које би по филозофима и психолозима евентуално убиле човјека односно његову природу!) већ СНАГОМ И БОРБОМ :)

Као што Маркс рече, само револуција ... Мој савјет свим религиозним особама - хватајте се комунизма и атеизма јер ће вас у супротном сви сматрати за хм "....." :)

Поз


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 19:04 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 19:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Opet u vrzino kolo.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 22:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2005, 16:26
Postovi: 302
Citiraj:
Као што Маркс рече, само револуција ..


On jest pozivao na revoluciju ali sam njegov koncept istorijska neminovnost je evolucija (bez R) tj. poziva na pasivno cekanje (vrijeme ce uciniti svoje), i tu je konflikt u Marksovim teorijama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 02:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
zasto onda obicno po svijesti visa bica kazu da se ne igraju boga pa samim tim ne mogu ubiti covjeka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 16:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Citiraj:
zasto onda obicno po svijesti visa bica kazu da se ne igraju boga pa samim tim ne mogu ubiti covjeka?


Rado bih prokomentarisao, ali, ja sam se specijalizirao za kršenje sedme zapovjesti, tako da nema smisla...

Citiraj:
...zasto bog smije stvoriti i uzeti zivot, a mi kao obicni ljudi imamo samo pravo da ga stvorimo?


Dobro, moram ipak komentarisati, makar i nedovoljno upucen. :) Ne brini; samo ubistvo predstavi kao kreaciju (lesha) i/ili neophodnu zrtvu, i eto ti dobar alibi. Na primjer, ako te neko pita sto ubi nesretinka, ti samo reci da si ga poslao na bolje mjesto, i ne beri brige - u kontekstu koji podrazumijeva bogove i njihove zapovijesti, zagrobni zivot je naravska stvar, pa imas dobre temelje za argumentaciju; osim toga, sesta zapovjed kaze "ubiti neduzno ljudsko bice je smrtni grijeh" pa su pisci biblije tako vjesto ostavili lufta za likvidaciju po potrebi, uz post-factum negiranje neduznosti ;)
S druge strane, ako kontekst ne podrazumjeva bozanstva, onda opet nemas problema jer nisi prekrsio "bozije zapovjesti". Doduse, mozda te zakaci koji clan krivicnog zakona, ali znas kako kazu - "Boze moj, sta je tu je" ;) :lol:


Citiraj:
...Људи, за сада, немају способност да стварају друга жива бића...

Samo da dodam: djeco, ako vas neko pita kako se desava ono sto zovemo "nezeljenom trudnocom", negirajte obavjestenost iz oblasti seksualnog vaspitanja - to su oni sati za kojih se uci sta se desava kada ciko gura svoj penis u tetinu vaginu, a oboje zaborave na kontracepciju ili koitus interruptus - i svalite odgovornost za cin, koji moze da ima stvaranje zivota kao posljedicu, na rode, Olimp, komshiju ili televiziju, jer ljudi to, prosto, ne mogu naciniti. :lol:



Za kraj, jedno zastrasivanje u bozanstvenom maniru - ako ne budete naizust naucili "Kur'an", "Sveto pismo" i tehniku ulizivanja shefu, moze vam se desiti da vam nabace i ovo:
Slika
Bog mozda djeluje okrutno, ali, oni koji su stvorili boga - ljudi - ni malo ne zaostaju u pretvaranju simbolicne okrutnosti, koja se nalazi u pricama o bogu, u zivotna, stvarna i vrlo "taktilna" maltretiranja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 17:47 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
djuro_bl je napisao:
On jest pozivao na revoluciju ali sam njegov koncept istorijska neminovnost je evolucija (bez R) tj. poziva na pasivno cekanje (vrijeme ce uciniti svoje), i tu je konflikt u Marksovim teorijama


Interesantno! Baš je interesantno kad tolika misao stane u jednoj riječi (R)evolucija :)

Nikad nisam razmišljao o tom ... evolucija i revolucija vam dođu ista stvar! Razlika je jedino u naglašavanju vremena (brzine) ! Kod evolucije, proces se podrazumijevano odvija sporo, a kod revolucije obrnuto!

Očigledno je Marks nekad mislio da će, što ti pametno reče, "vrijeme sve riješiti", e nekad da "ne valja ostavljati za sutra ono što treba učiniti danas" :)

Mada, možda je posrijedi naša loša interpretacija. Po mom skromnom i laičkom shvatanju, istorijska neminovnost je u tome da će se revolucija desiti ;) Odnosno, evolucijom će biti pokrenuta revolucija ...

Nego da se vratim na temu, naravno moram Obadu dati 5+ za ovu fotografiju ;) Ja sam onaj drugi + ("plusić") sa desne strane ;)

Citiraj:
Друже Че, који би ти доказ хтио, шта да се догоди, да би повјеровао да Бог постоји?
Другим ријечима, шта би тебе увјерило у постојање Бога, конкретно који догађај, сензација и/или сл...?


Evo odgovoriću ti na nekoliko načina koji nemaju međusobne veze ...

Vjerovao bih da ima Alaha kada bih dobio svoj harem.

Vjerovao bih u Isusa Krista our saviour-a kada bi me strefila neka grdna nesreća :P (a kakav sam baksuz da ne pričam :P)

Kad na vrbi zasvrbi :)

Sumnjam druže Micelijus, sumnjam :-?
Ne znam šta će meni taj tvoj Bog -_-
Ateizam mi je u krvi ... deda ... deda je za sve kriv ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 20:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Citiraj:
само РОДИТЕЉИ пошто нови ентитети преко људи само долазе на овај свијет док су ти исти ентитети, тј. дјеца а касније људи, стоврени ко зна кад и ко зна гдје од стране Творца


Samo jedno pitanje..ako je Bog stvorio dijete (ruzno je nazivati entitetom) ko zna kad, zasto je "stvorio" hednikepirano"?? Fizicki i psihicki?? Zasto je njemu to dijete krivo?? Da kazni roditelje? Zasto ne kaznjava roditelje, vec dijete?? Ne razumijem, a voljela bih da shvatim - od vas, velikih vjernika.

Otac i majka daju zivot. Bog je mozda dao zivot Adamu i Evi, ali oni su nastavili (sami). Otac i majka uticu (velikim dijelom) na dijete u stomaku. Jer ako je Bog, zasto su djecu nije napravio savrsenu, pa samim tim i svijet??

ne kuzhim

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 20:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2005, 16:26
Postovi: 302
Nije uopste kaznio ni dijete ni roditelje. To bi se moglo shvatiti kao prilika. On je to uradio zato da bi dijete kasnije kad poraste moglo da pokaze cak i tad da vjeruje i ljubi tvorca, bice kojem je najteze ima priliku da iskaze i najjacu vjeru (u hriscanskom smislu)
+- 5%

EDIT: to gore vazi za fizicki hendikepirane, a za psihicki hendikepirane ne znam ni ja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 20:39 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
"I’d rather walk with a limp in Christ than with a strut in the world." (Tyler Sexton)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 20:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
djuro_bl je napisao:
...To bi se moglo shvatiti kao prilika...


Bez obzira na kontekst u kom je ovo napisano, samo da probam da shvatim poruku: hendikep treba biti dozivljen kao nekakva prilika, kao pravi "boziji dar"?

Ljudima koji imaju umanjene sposobnosti ne treba ni sazaljenje, niti im treba licemjerja. Treba im ravnopravan tretman u drustvu, i pomoc, gdje god i kad god je to potrebno. Ali, nazivati neciju nesposobnost "bozijim darom" mi ne zvuci ni kao pokusaj da se pomogne, ni kao ravnopravan, human tretman...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs